Results

Bere Island (Classic)

2008-05-03

Irish Orienteering Championships

M10 W10 M12 W12 M14 W14
W55S M70 M75 W40S W60 W65
M55S M65 W16 W21S W55 M16
M40S M60 W18 W45 W50 M55
W21L W35 W40 M18 M21S M45
M50 M20 M40 M21L M35 W21E
M21E

M10 2.350km 75m 10 controls

NameClassClubTime
Eoghan KnightM10Lagan ValleyDNF
James MillarM10Lagan ValleyDNF
Scott DunneM10Three RockDNF
Dan O'SullivanM10BishopstownDNF

W10 2.350km 75m 10 controls

NameClassClubTime
1Anna ManganW10Setanta38:59
2Ailbhe CallanW10Bishopstown63:32

M12 2.530km 105m 11 controls

NameClassClubTime
1Cathal O'CleirighM12Ajax34:09
2Donal KearnsM12Fingal41:43
3Jonathan QuinnM12Great Eastern Navigators42:07
4Sean KearnsM12Fingal85:48
Liam ReevesM1268:18N/C
Tim OSullivanM12BishopstownDNF
Jonathan PimM12WATODNF

W12 2.530km 105m 11 controls

NameClassClubTime
1Caoimhe OBoyleW12Curragh-Naas35:48
2Jill StephensW12Lagan Valley37:38
3Ciana JonesW12Fingal38:47

M14 3.130km 135m 14 controls

NameClassClubTime
1Jack MillarM14Lagan Valley29:16
2Mark StephensM14Lagan Valley30:10
3Alex SimoninM14Bishopstown34:19
4Eoin McCulloughM14Three Rock35:52
5Brian HillM14Curragh-Naas41:24
6Laurence QuinnM14Great Eastern Navigators42:12
7Harry MillarM14Lagan Valley48:15
8John BarryM14Cork71:13
9Liam NashM14-96:34
10Rory McPhersonM14-98:39
Niall McCarthyM14BishopstownDNF

W14 3.130km 135m 14 controls

NameClassClubTime
1Niamh CorbettW14Cork47:04
2Clíona McCulloughW14Three Rock48:44
3Sanni KymäläinenW14Setanta49:31
4Eimante KutkaiteW14MEDEINA63:47
5Rachel BarrettW14Fingal85:28
6Clare HopkinsW14Fingal88:34
7Jana CoxW14WATO110:27
Dearbhla KnightW14Lagan ValleyDNF
Maedhbh O'LearyW14BishopstownDNF

W55S 3.130km 135m 14 controls

NameClassClubTime
1Vera MurtaghW55SThree Rock158:09
Margaret CreedonW55SCorkDNF

M70 3.610km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Frank MartindaleM70Three Rock59:17
2Liam ConveryM70Three Rock107:25

M75 3.610km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Fred CalnanM75Cork156:48

W40S 3.610km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Izabela StefkoW40SLagan Valley85:34
2Nora LeeW40SThree Rock92:35
3Aine JoyceW40SGreat Eastern Navigators92:58
4Audrey SheridanW40SGreat Eastern Navigators97:01
5Aileen McCarronW40SLagan Valley125:17
6Anne BarryW40SCork126:38
7Miriam Van_GelderenW40SGreat Eastern Navigators129:51
Jackie AtkinsonW40SSetantaDNF

W60 3.610km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Jean O'NeillW60Fingal55:54
2Trina ClearyW60Three Rock56:52
3Claire NuttallW60BVOC73:09
4Maire WalshW60Three Rock75:37
5Sue PimW60WATO78:17
6Maura HigginsW60Setanta123:38

W65 3.610km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Hazel ConveryW65Three Rock111:24

M55S 4.320km 200m 13 controls

NameClassClubTime
1Nigel Foley-FisherM55SMNAV70:37

M65 4.320km 200m 13 controls

NameClassClubTime
1Magnus LandstadM65FREIDIG56:52
2Alan GartsideM65Lagan Valley64:27
3Ted FeehanM65BVOC65:05

W16 4.320km 200m 13 controls

NameClassClubTime
1Andrea StefkovaW16Lagan Valley75:10
2Cliona GalweyW16-103:08
3Laura CoxW16WATO103:38
Siomha CallananW16BishopstownDNF
Lois PowerW16BishopstownDNF

W21S 4.320km 200m 13 controls

NameClassClubTime
1Indre KutkaiteW21SMEDEINA63:47
2Elaine SheridanW21SCork75:26
3Deirdre CreedonW21SCork89:38
4June O'NeillW21SCurragh-Naas95:22
5Colleen RobinsonW21SSetanta99:51
6Sarah NiRuaircW21SFingal100:14
7Mandy MillarW21SLagan Valley122:28
Brid CaseyW21SAjaxDNF

W55 4.320km 200m 13 controls

NameClassClubTime
1Barbara Foley-FisherW55MNAV64:43
2Ger PowerW55Three Rock68:29
3Aine UiShuilleabhainW55Three Rock81:30
4Ellen FeehanW55BVOC94:43
5Nora LalorW55Great Eastern Navigators96:56

M16 4.960km 265m 16 controls

NameClassClubTime
1Conor ShortM16Curragh-Naas50:02
2Colm MoranM16Three Rock51:01
3Seán KnightM16Lagan Valley52:30
4Ben ManganM16Setanta63:44
5Cillín CorbettM16Cork65:05
6David BarryM16Cork75:21
Ciaran O'DonovanM16BishopstownDNF

M40S 4.960km 265m 16 controls

NameClassClubTime
1Rory PercivalM40SThree Rock61:17
2Tony JoyceM40SAjax68:50
3Ronan ClearyM40SThree Rock78:47
4Nicholas ButterfieldM40SGreat Eastern Navigators86:59
5Tony MaherM40SDefence Forces94:03

M60 4.960km 265m 16 controls

NameClassClubTime
1Bill HopkinsM60Lagan Valley63:10
2Bernard CreedonM60Cork63:37
3Rimvydas KutkaM60MEDEINA67:30
4Brian PowerM60Setanta87:34
5Frank RyanM60Western Eagles92:50
6Donal BurkeM60-144:49
Billy O'NeillM60Curragh-NaasDNF
Brendan McGrathM60Three RockDNF

W18 4.960km 265m 16 controls

NameClassClubTime
1Ausrine KutkaiteW18MEDEINA53:00
2Áine McCannW18Lagan Valley57:43
3Katarina StefkovaW18Lagan Valley73:59
4Hannah MaxwellW18Lagan Valley80:49
5Fiona HillW18Curragh-Naas88:42
6Clodagh ManganW18Setanta104:28

W45 4.960km 265m 16 controls

NameClassClubTime
1Maritta KymalainenW45Setanta55:43
2Fiona MaxwellW45Lagan Valley68:31
3Eileen HillW45Curragh-Naas85:49
4Violeta KutkieneW45MEDEINA92:19
5Kathryn WalleyW45Fingal104:54

W50 4.960km 265m 16 controls

NameClassClubTime
1Ruth LynamW50Curragh-Naas63:13
2Mary HealyW50Great Eastern Navigators71:59
3Bernie OBoyleW50Curragh-Naas72:31
Brenda HynesW50Great Eastern NavigatorsDNF

M55 5.800km 260m 16 controls

NameClassClubTime
1Pat HealyM55Curragh-Naas72:05
2Joe LalorM55Great Eastern Navigators113:31
3David QuinnM55Great Eastern Navigators117:54

W21L 5.800km 260m 16 controls

NameClassClubTime
1Orla JenningsW21LDefence Forces81:50
2Sharon LuceyW21LBishopstown93:46
3Danielle BuckelyW21LDefence Forces98:36
4Hazel ThompsonW21LSetanta99:34
5Gretta O'ConnorW21LDefence Forces101:48
6Lucie BensovaW21LFROG-LIKE178:17

W35 5.800km 260m 16 controls

NameClassClubTime
1Fiona O'BrienW35Kerry106:28
2Deirdre ONeillW35Fingal111:31

W40 5.800km 260m 16 controls

NameClassClubTime
1Deirdre Ní ChallanainW40Ajax69:22
2Julie ClearyW40Three Rock82:18
3Maire ConveryW40Three Rock86:35
4Mary OConnellW40Three Rock91:52
5Liisa HonkasaariW40WATO94:55

M18 6.450km 285m 16 controls

NameClassClubTime
1Kevin O'BoyleM18Curragh-Naas70:06
2Padraig MulryM18MCBS76:48

M21S 6.450km 285m 16 controls

NameClassClubTime
1Ivan MillarM21SLagan Valley55:14
2Stuart ScottM21SUniversity College Dublin103:39
3Pat RyanM21SFingal105:32
4Cian O'ReillyM21SAjax109:46

M45 6.450km 285m 16 controls

NameClassClubTime
1Aonghus O'CleirighM45Ajax57:42
2Jari KymalainenM45Setanta64:56
3Dermot O'SullivanM45BOC/DFO71:30
4Dave WestonM45Setanta72:55
5Marcus GeogheganM45Ajax74:45
6Greg McCannM45Lagan Valley76:11
7Pat O'DonovanM45Bishopstown84:28
8Mick ManganM45Setanta94:40
9Jim CallananM45Bishopstown96:15
10John O'DonovanM45Bishopstown97:18
11Terry LeyM45Bishopstown107:30
12Andrew ButterfieldM45Great Eastern Navigators113:45
13Dave RichardsonM45Fingal121:35
14Willie FitzgeraldM45Bishopstown124:12
15Stephen KnightM45Lagan Valley137:44

M50 6.450km 285m 16 controls

NameClassClubTime
1Senan O'BoyleM50Curragh-Naas66:19
2Peter KernanM50Ajax71:04
3John McCulloughM50Three Rock73:47
4Bill MaxwellM50Lagan Valley74:46
5Val JonesM50Fingal77:44
6Don ShortM50Curragh-Naas83:14
7Ted LuceyM50-92:59
8Seán MulqueenM50Bishopstown94:15
9Gordon StephensM50Lagan Valley113:41
10Denis PowerM50Bishopstown114:31
11Andrew CoxM50WATO121:20
David O'DonovanM50Cork90:27N/C

M20 7.450km 300m 17 controls

NameClassClubTime
1Nick SimoninM20Bishopstown59:48
2Ruairi ShortM20Curragh-Naas60:11
3Colm HillM20CNOC/DFO65:08
4Fiach O'RourkeM20Fingal75:45
5Alan LaneM20Bishopstown82:27

M40 7.450km 300m 17 controls

NameClassClubTime
1John CaseyM40Ajax67:28
2Brendan O'BrienM40Kerry69:08
3Andrew PimM40WATO72:51
4Padraig HigginsM40MNAV75:15
5Brendan DelaneyM40Defence Forces80:33
6Thomas CalleryM40Ajax84:22
7Igor StefkoM40Lagan Valley85:15
8Paul SmythM40Ajax90:39
9Sean HassettM40Setanta92:56
10Terry LawlessM40Setanta104:45
11Brendan O'ConnorM40Ajax105:59
12Murphy IanM40Fingal129:37

M21L 8.970km 340m 17 controls

NameClassClubTime
1David MusilM21LCZECH86:54
2Patrick CaseyM21LGreat Eastern Navigators91:16
3Kieran BeausangM21LBishopstown102:20
4Fergal BuckleyM21LKerry113:08
5Edwarn NilandM21LAjax113:40
6Diarmaid Ó'DonghaileM21LDublin University133:57
7Fabian FloodM21LDefence Forces140:09
8Cleary PatrickM21LKerry141:42
9Martin LukavecM21LFROG-LIKE145:10
10Ralf StoerpM21LSV150:37
Fergal ReidM21L-DNF
John CraddockM21LUniversity College DublinDNF
Kevin O'RiordanM21LSetantaDNF

M35 8.970km 340m 17 controls

NameClassClubTime
1Tero MamiaM35Great Eastern Navigators72:28
2John FeehanM35BVOC80:14
3Declan McGrellisM35Lagan Valley85:17
4Malte RehbeinM35TSV90:56
5Jiri CupakM35GROG95:51
6Daithí PowerM35Defence Forces112:01
7Andrew McCarthyM35Ajax112:12
8Eoin DunneM35Three Rock139:10

W21E 7.720km 295m 18 controls

NameClassClubTime
1Niamh O'BoyleW21ECurragh-Naas81:10
2Faye PinkerW21ECork84:05
3Ailbhe CreedonW21ECork84:12
4Una MayW21EThree Rock87:01
5Ciara LargeyW21EFermanagh88:04
6Fionne AustinW21ECork111:21
7Rosalind HusseyW21EFermanagh120:16
8Eileen LoughmanW21ECurragh-Naas126:25
9Susan BellW21ELagan Valley137:12

M21E 11.40km 445m 23 controls

NameClassClubTime
1Marcus PinkerM21ECork77:56
2Andrew QuinM21EThree Rock80:43
3Ondrej PijákM21EGreat Eastern Navigators82:19
4Colm RotheryM21EAjax87:16
5Shane LynchM21ECork89:22
6Neil DobbsM21EWATO90:34
7David HealyM21EGreat Eastern Navigators91:43
8Patrick HigginsM21ELagan Valley94:31
9Colm OHalloranM21ECork96:33
10Seamus O'BoyleM21ECurragh-Naas99:31
11Gerard ButlerM21EThree Rock102:25
12Darren BurkeM21ECork105:36
13Niall McAlindenM21EDublin University129:06
14Kevin O'ReillyM21EDefence Forces131:51
Kieran RocksM21ELagan ValleyDNF

Action took 0.005 seconds
Orienteering in Ireland
  • Orienteering Ireland
    Irish Sport HQ
    Blanchardstown
    D15 DY62
    Ireland
  • fixtures@orienteering.ie
  • info@orienteering.ie