info@orienteering.ie

Results

Fair Mountain

06.04.2008

Leinster Championships

EOD1 EOD3 EOD6 M21L M21S W21L W21S W14A M50S M50L M70L M60L M45L M45S W40L W10A W16A M16A W60S M35L W45L M35S M10B M65L M55L W55L W60L M55S M40L W50L M14A W40S M10A M70S W50S W12A M12A M12B M40S W14B W18A W35S W65S M18A W35L W16B W45S

1 1.970km 90m 10 controls

Name Class Club Time
1 Dara O'Cleirigh EOD1 Ajax 49:06
2 Michael Butler EOD1 Three Rock 52:07

3 3.560km 120m 9 controls

Name Class Club Time
1 Milena Andrade EOD3 Fingal 33:07
2 Tony Lawlor EOD3 Curragh-Naas 61:57
3 Hemi Colyer & Sandra Havell EOD3 83:59

6 5.700km 235m 11 controls

Name Class Club Time
1 Ian Murphy EOD6 Fingal 124:59

8 8.340km 335m 17 controls

Name Class Club Time
1 David Healy M21L Great Eastern Navigators 76:48
2 Colm Hill M21L DFO/CNOC 78:53
3 Seamus O'Boyle M21L Curragh-Naas 80:12
4 Colm O'Halloran M21L Cork 80:35
5 Colm Rothery M21L Ajax 81:20
6 Ruairi Short M21L Defence Forces 81:26
7 Fiach O'Rourke M21L Fingal 87:08
8 Darren Burke M21L Cork O 87:37
9 Alan Lane M21L Bishopstown 92:18
10 Christian Foley-Fisher M21L SOLAR OC 98:14
11 Gavan Doherty M21L Great Eastern Navigators 99:03
12 Gerard Butler M21L Three Rock 101:33
13 Marcus Byrne M21L Curragh-Naas 106:00
14 David Musil M21L CZECH 112:42
15 Brendan Delaney M21L Defence Forces 140:22
16 Timo Haikonen M21L FC Haka 152:50
17 Martin Lukavec M21L CZECH 156:31
Kevin O'Riordan M21L Setanta DNF
Fergal Buckley M21L Kerry DNF

6 5.700km 235m 11 controls

Name Class Club Time
1 Ivan Millar M21S Lagan Valley 55:44
2 Terry Lawless M21S Setanta 80:03
3 Hugh Cashell M21S Curragh-Naas 90:56
4 Stuart Scott M21S University College Dublin 100:51
5 Cian O'Reilly M21S Ajax 101:01
6 Vincent Morgan M21S South East 105:24
Stephen McCarthy M21S Setanta DNF
Shane Enright M21S University College Dublin DNF

7 6.780km 280m 14 controls

Name Class Club Time
1 Niamh O'Boyle W21L Curragh-Naas 82:10
2 Ciara Largey W21L Queens University Belfast 82:51
3 Ailbhe Creedon W21L Cork 93:46
4 Nina Phillips W21L Setanta 95:18
5 Orla Jennings W21L DFO/CNOC 96:28
6 Moire O'Sullivan W21L Setanta 103:10
7 Maeve O'Grady W21L Curragh-Naas 106:16
8 Hazel Thompson W21L Setanta 114:10
9 Violet Linton W21L Lagan Valley 116:03
10 Danielle Buckley W21L DFP 135:42
11 Susan Bell W21L Lagan Valley 143:53
Gillian Martin W21L SOLAR OC DNF
Audrey Martin W21L SOLAR OC DNF

5 5.100km 245m 12 controls

Name Class Club Time
1 Marguerite O'Rourke W21S Great Eastern Navigators 96:10
June O'Neill W21S Curragh-Naas DNF

3 3.560km 120m 9 controls

Name Class Club Time
1 Niamh Corbett W14A Cork 41:41
2 Sanni Kymalainen W14A Setanta 59:01
3 Clare Hopkins W14A Fingal 96:57

4 3.960km 170m 10 controls

Name Class Club Time
1 Michael Beary M50S Defence Forces 68:08

6 5.700km 235m 11 controls

Name Class Club Time
1 Brian Bell M50L Great Eastern Navigators 75:30
2 John McCullough M50L Three Rock 75:57
3 Bill Maxwell M50L Lagan Valley 76:58
4 Senan O'Boyle M50L Curragh-Naas 78:17
5 Val Jones M50L Fingal 86:00
6 Andrew Cox M50L South East 90:52
7 Don Short M50L Curragh-Naas 91:19
8 Denis Power M50L Bishopstown 110:49
9 Gordon Stephens M50L Lagan Valley 142:53
Oivind Myhre M50L Kongsberg OL DNF

3 3.560km 120m 9 controls

Name Class Club Time
1 Andrew Bonar Law M70L Great Eastern Navigators 55:29
2 Paddy Walsh M70L Setanta 67:03
3 Sean Rothery M70L Three Rock 75:52

5 5.100km 245m 12 controls

Name Class Club Time
1 Billy O'Neill M60L Curragh-Naas 84:22
2 Bernard Creedon M60L Cork 88:12
3 Brendan McGrath M60L Three Rock 101:50
4 Donal Burke M60L 171:02
Brendan Doherty M60L Great Eastern Navigators DNF

6 5.700km 235m 11 controls

Name Class Club Time
1 Brian Corbett M45L Cork 56:49
2 Marcus Geoghegan M45L Ajax 71:56
3 Pat Farrelly M45L DFO/CNOC 74:28
4 Jari Kymalainen M45L Setanta 76:52
5 Greg Mc Cann M45L Lagan Valley 93:29
6 Jim Callanan M45L Bishopstown 95:53
7 Andrew Butterfield M45L Great Eastern Navigators 100:39
8 Willie Fitzgerald M45L Bishopstown 115:43
9 Dave Richardson M45L Fingal 129:52
McCavana Pat M45L Great Eastern Navigators DNF

5 5.100km 245m 12 controls

Name Class Club Time
1 Stephen Doorly M45S Great Eastern Navigators 71:02
2 Stephen Knight M45S Lagan Valley 89:45
1 Heather Cairns W40L Lagan Valley 73:12
2 Isabelle Lemee W40L Great Eastern Navigators 107:22
3 Liisa Honkasaari W40L South East 112:52

1 1.970km 90m 10 controls

Name Class Club Time
1 Anna Mangan W10A Setanta 30:42
2 Aoife Kernan W10A Ajax 35:02
3 Siomha Callanan W10A Bishopstown 42:27

4 3.960km 170m 10 controls

Name Class Club Time
1 Andrea Stefkova W16A Lagan Valley 57:28
2 Ailbhe Callanan W16A Bishopstown 98:47
3 Laura Cox W16A South East 110:25
Blathnaid Martin W16A SOLAR OC DNF

5 5.100km 245m 12 controls

Name Class Club Time
1 Sean Knight M16A Lagan Valley 52:45
2 Colm Moran M16A Three Rock 64:25
3 Conor Short M16A Curragh-Naas 68:36
4 Cill¡n Corbett M16A Cork 75:25
5 Ben Mangan M16A Setanta 102:31

3 3.560km 120m 9 controls

Name Class Club Time
1 Margaret Creedon W60S Cork 104:45

7 6.780km 280m 14 controls

Name Class Club Time
1 Declan McGrellis M35L Lagan Valley 71:08
2 Jiri Cupak M35L CZECH 91:33
3 Andrew McCarthy M35L Ajax 91:45

5 5.100km 245m 12 controls

Name Class Club Time
1 Maritta Kymalainen W45L Setanta 69:59
2 Fiona Maxwell W45L Lagan Valley 97:21
3 Eileen Hill W45L Curragh-Naas 107:30
4 Mary O'Connell W45L Three Rock 107:59
5 Kathryn Walley W45L Fingal 113:35
6 Heather Wood W45L Great Eastern Navigators 115:14
7 Elizabeth Deane W45L Cork 136:37
Marlene Stephens W45L Lagan Valley DNF
1 Pat Ryan M35S Fingal 92:07
2 Eoin Dunne M35S Three Rock 124:55

1 1.970km 90m 10 controls

Name Class Club Time
1 Scott Dunne M10B Three Rock 42:46

4 3.960km 170m 10 controls

Name Class Club Time
1 Ted Feehan M65L BVOC 55:48
2 Paget McCormack M65L Great Eastern Navigators 65:15
3 Pat Flanagan M65L Three Rock 83:39
4 Alan Gartside M65L Lagan Valley 87:19

5 5.100km 245m 12 controls

Name Class Club Time
1 Raymond Finlay M55L Fermanagh 63:01
2 Fred Hamond M55L Lagan Valley 75:42
3 Richard Williamson M55L Lagan Valley 82:32
4 David Quinn M55L Great Eastern Navigators 93:15
5 Joe Lalor M55L Great Eastern Navigators 132:21

4 3.960km 170m 10 controls

Name Class Club Time
1 Ger Power W55L Three Rock 76:39
2 Barbara Foley-Fisher W55L MNAV 77:49
3 Teresa Finlay W55L Fermanagh 81:02
4 Aine Ui Shuilleabhain W55L Three Rock 83:29
5 Nora Lalor W55L Great Eastern Navigators 94:58
1 Clare Nuttall W60L BVOC 89:13
2 Brigid Flanagan W60L Three Rock 93:06
3 Claire Walsh W60L Setanta 115:39
4 Sue Pim W60L South East 116:12
5 Maura Higgins W60L Setanta 146:30
1 Frank Swift M55S SOLAR OC 101:06
Nigel Foley-Fisher M55S MNAV DNF

7 6.780km 280m 14 controls

Name Class Club Time
1 Steven Linton M40L North-West 65:27
2 Andrew Pim M40L South East 78:27
3 Sean Hassett M40L Setanta 81:56
4 Igor Stefko M40L Lagan Valley 84:00
5 Paul Smyth M40L Ajax 86:59
6 Paul O'Sullivan-Hourihan M40L Defence Forces 101:31
7 Brendan O'Connor M40L Ajax 102:13
8 Jim Hoare M40L Fingal 137:00
9 Colin Walsh M40L Setanta 150:50

4 3.960km 170m 10 controls

Name Class Club Time
1 Ann Savage W50L Lagan Valley 52:51
2 Mary Healy W50L Great Eastern Navigators 72:45
3 Bernie O'Boyle W50L Curragh-Naas 78:51
4 Daphne Hammond W50L Lagan Valley 118:00
1 Mark Stephens M14A Lagan Valley 51:06
2 Jack Millar M14A Lagan Valley 58:40
3 Eoin McCullough M14A Three Rock 63:46
4 Harry Millar M14A Lagan Valley 67:37
5 Shane Hoare M14A Fingal 83:20
6 Brian Hill M14A Curragh-Naas 94:55
Laurence Quinn M14A Great Eastern Navigators DNF
1 Mary Knight W40S Lagan Valley 81:39
2 Aine Joyce W40S Great Eastern Navigators 105:51
3 Sandra Hoare W40S Fingal 113:33
Eilis Kernan W40S Ajax DNF

1 1.970km 90m 10 controls

Name Class Club Time
1 James Millar M10A Lagan Valley 22:37
2 Eoghan Knight M10A Lagan Valley 27:55
3 Mark Hoare M10A Fingal 30:09

2 2.470km 115m 12 controls

Name Class Club Time
1 Eddie Hogan M70S Fingal 48:47

3 3.560km 120m 9 controls

Name Class Club Time
1 Brenda Hynes W50S Great Eastern Navigators 88:43
2 Lindie Naughton W50S Three Rock 113:55

2 2.470km 115m 12 controls

Name Class Club Time
1 Caoimhe O'Boyle W12A Curragh-Naas 32:53
2 Jill Stephens W12A Lagan Valley 43:47
3 Ciana Jones W12A Fingal 48:51
1 Cathal O'Cleirigh M12A Ajax 31:27
2 Jonathan Quinn M12A Great Eastern Navigators 33:30
3 Donal Kearns M12A Fingal 55:14

1 1.970km 90m 10 controls

Name Class Club Time
1 Jonathan Pim M12B South East 44:34
2 Sean Kearns M12B Fingal 70:05

5 5.100km 245m 12 controls

Name Class Club Time
1 Barry Twohig M40S Fingal 89:02
2 Tony Maher M40S Defence Forces 97:37
Thomas Keegan M40S Three Rock DNF

2 2.470km 115m 12 controls

Name Class Club Time
1 Dearbhla Knight W14B Lagan Valley 50:28
2 Maedhbh O'Leary-Fitzpatrick W14B Bishopstown 53:58

5 5.100km 245m 12 controls

Name Class Club Time
1 Aine Mc Cann W18A Lagan Valley 66:52
2 Hannah Maxwell W18A Lagan Valley 83:01
3 Katarina Stefkova W18A Lagan Valley 102:57
4 Fiona Hill W18A Curragh-Naas 106:44

4 3.960km 170m 10 controls

Name Class Club Time
1 Mandy Millar W35S Lagan Valley 97:29

2 2.470km 115m 12 controls

Name Class Club Time
Vera Murtagh W65S Three Rock DNF

6 5.700km 235m 11 controls

Name Class Club Time
1 Kevin O'Boyle M18A Curragh-Naas 69:12
2 Padraig Mulry M18A 72:36
3 Niall Ewen M18A Ajax 77:26
1 Deirdre O'Neill W35L Fingal 119:04

3 3.560km 120m 9 controls

Name Class Club Time
1 Lois Power W16B Bishopstown 57:23
1 Jackie Mangan W45S Setanta 57:45
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland