info@orienteering.ie

Results

Kilkenny

04.02.2018

Southeast Urban Series / No. 2

Adventure Short Medium Long Fun

Adventure 7 controls

Name Class Club Time
1 Liam Casey M10 South East 05:47
2 Ted Crowley M10 1st Kilkenny 06:35
3 Eimear Casey W10 South East 08:14
4 Kamryn Carroll-Tickner W12 Fingal 08:51
5 Hugo Phelan 1st Kilkenny 09:00
6 Shane Minogue 1st Kilkenny 10:05
7 Kaspar H M12 1st Kilkenny 10:59
8 Louis Kenealy M12 1st Kilkenny 11:55
9 Max Marc M10 1st Kilkenny 13:11
10 Sophie McDonald W10 1st Kilkenny 13:26
11 Aidan McCarthy M12 1st Kilkenny 13:29
12 Hugh Chaney M10 1st Kilkenny 14:32
13 Diarmuid Matthews M12 1st Kilkenny 14:50
14 Katriona H W40 1st Kilkenny 15:39
15 Zac and Rosa M10 1st Kilkenny 15:40
16 Donnacha Maher M10 1st Kilkenny 16:19
17 Evan Walsh M10 1st Kilkenny 16:22
18 Ed Chaney M10 1st Kilkenny 16:26
18 Darcy Nolan M10 1st Kilkenny 16:26

Short 9 controls

Name Class Club Time
1 Daragh Young M12 Fingal 12:05
2 Conor Masterson M12 Curragh-Naas 13:17
3 Paul Butterfield M14 Great Eastern Navigators 13:28
4 Jordan Pim W16 South East 15:39
5 Rob Chaney M45 1st Kilkenny 17:04
6 Sara Phelan 17:17
7 Tom Farmer 17:32
8 Anyta Richardson W60 Fingal 18:02
9 Eimear Casey W10 South East 18:43
10 Katharina Eiserfey 1st Kilkenny 21:49
11 Dylan O'Neill 1st Kilkenny 22:10
12 Jake Tubbritt 23:04
13 Carmel Tubbritt 23:15
14 Owen Tubbritt 23:24
15 Christine and Gary Matthews W21 1st Kilkenny 25:11
16 Adam Clear M10 Curragh-Naas 26:55
17 Ryan Clear M10 Defence Forces 27:08
18 Orla Young W16 Fingal 31:30
19 Gabrielle King W55 Fingal 33:58
20 David Walsh M14 Setanta 40:42

Medium 17 controls

Name Class Club Time
1 Tony Maher M50 Defence Forces 32:20
2 Andrew Butterfield M55 Great Eastern Navigators 33:44
3 Elaine Sheridan Cork 34:26
4 Bernie O'Boyle W55 Curragh-Naas 35:21
5 Eileen Loughman W35 Defence Forces 37:22
6 Tommy Burke M60 Fingal 38:06
7 Sinead Young W14 Fingal 41:15
8 Norman Storey M70 South East 41:42
9 Cathy Kennedy W21 South East 43:56
10 Zane Kramina W14 Cork 45:16
11 Darragh McMorrow 48:43
12 Joseph Butterfield M16 Great Eastern Navigators 49:09
13 Aine Joyce W50 Great Eastern Navigators 49:59
14 Jeni Pim W35 South East 50:12
15 Laura Cox W21 South East 51:01
16 Frank Martindale M80 Three Rock 51:52
17 Richard Limpkin 52:15
18 Ailbhe Limpkin 52:17
19 Liisa Honkasaari South East 56:27
20 Edith Bridcut W50 Great Eastern Navigators 56:48
21 Gordon Bedlow M21 57:24
22 Gemma Lyttleton W40 Curragh-Naas 61:13
23 Linda Codouc W21 South East 70:25
24 Helena Duggan 71:42
24 Elizabeth Storey W60 South East 71:42
26 Liam Heffernan 71:55
27 Martina Fitzgerald South East 72:15
28 Aoife Fitzgerald South East 72:24
28 Marie Smith South East 72:24
30 Eva Farrell W10 78:14
31 Brian Farrell M40 78:28
32 Leah Farrell W10 78:30
33 Sam Johnson 88:46
34 Aisling & Mary Louise Whelan 88:56
35 Rhonda Johnson 89:14
36 Molly McMorrow 90:01
37 Amber Hogan 90:36
38 Arthur Johnson 91:06
39 Eimear Whelan 91:12
40 Kristina Barry 98:42
41 Cliona Ni Cheileachair 98:43
42 Eileen Clifford 98:45
Aoife Byrne DNF
Gemma Byrne DNF
Cathy Connelly DNF

Long 19 controls

Name Class Club Time
1 Colm Hill M21 Curragh-Naas 29:03
2 Conrad Daly M21 Cork 31:56
3 John Casey M50 South East 32:59
4 Niamh O' Boyle W21 Curragh-Naas 36:05
5 Peter Mullan M20 Dublin University 36:32
6 Killian Brennan M40 Curragh-Naas 37:25
7 Rob McEvoy M35 Cork 37:54
8 Mike Long M55 Ajax 38:17
9 Agris Kramins M21 Cork 39:01
10 Ginta Plaudis M45 South East 40:19
11 David Masterson M40 Curragh-Naas 40:27
12 Oliver Clear M35 Defence Forces 41:16
13 Dave Richardson M55 Fingal 41:19
14 Alison Campbell W21 Curragh-Naas 41:30
15 Cliodhna Donaghy W16 Great Eastern Navigators 41:43
16 Val Jones M60 Fingal 43:38
17 Orla Jennings W40 Defence Forces 44:27
18 Eileen Young W50 Fingal 44:30
19 Dermot O'Sullivan M55 Bishopstown 45:08
20 Eoghan Whelan M14 South East 45:19
21 Stephen Walsh M50 Setanta 45:36
22 Ciaran Donaghy M55 Great Eastern Navigators 46:08
23 Pat Healy M65 Curragh-Naas 50:08
24 Aoife Donaghy W18 Great Eastern Navigators 52:50
25 Christopher Murray M50 Curragh-Naas 53:26
26 Sarah Ni Ruairc W35 Fingal 54:53
27 Mary Healy W60 Great Eastern Navigators 62:08
28 Conor Gleeson M14 107:58
29 Sean Og Hetherington M14 108:05
30 Michael Whelan 111:56

Fun 12 controls

Name Class Club Time
1 Rob Chaney M45 1st Kilkenny 01:34
2 Molly mcMorrow 01:40
3 Arthur Johnson 01:45
4 Amber Hogan 02:04
5 Ted Crawley 02:08
6 Molly Macamore 02:09
7 Amber Hogan 02:11
8 Louis Kenealy 02:17
9 Than Jonathon 02:21
10 Ashling Wheelan 02:23
10 Mary Healy 02:23
12 Eimear Wheelan 02:37
13 Shane Minogue M10 02:42
14 Hugo Phelan 02:49
15 Evan Walsh M10 1st Kilkenny 02:55
16 Kaspar H 02:59
17 Darcy Nolan M10 1st Kilkenny 03:02
18 Ian McCarthy 03:05
19 Pat Healy 03:11
20 Ed Chaney M10 1st Kilkenny 03:14
21 Diarmuid Matthews 03:52
Max Marc DNF
Donnacha Maher 1st Kilkenny DNF
Donnacha Maher M10 DNF
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland