info@orienteering.ie

Results

Cabinteely Park

17.01.2018

Leinster Schools League (Secondary) / No. 3

1st Yr Girls 1st Yr Boys 2nd-3rd Yr Girls (A) 2nd-3rd Yr Boys (A) TY Girls (A) TY Boys (A) 5th-6th Yr Girls (A) 5th-6th Yr Boys (A) TY Girls (B) 5th-6th Yr Boys (B)

1st Yr Girls 2.390km 15 controls

Name Class Club Time
1 Laura Behan 1st Yr Girls Castleknock CC 19:39
2 Caoimhe Deehan 1st Yr Girls Castleknock CC 21:25
3 Heather Logue 1st Yr Girls Dundalk Grammar 28:43
4 Lily McDowell 1st Yr Girls Dundalk Grammar 30:42
5 Lan Ngai & Rebecca Carroll 1st Yr Girls Castleknock CC 36:06
6 Katie Sheerin & Emma Blanche 1st Yr Girls Castleknock CC 60:58
7 Aisling Kirwan & Ellen McLoughlin 1st Yr Girls Castleknock CC 66:11
8 Ruth Linnane & Emma Flynn 1st Yr Girls Castleknock CC 67:22
9 Xhulia Gjura & Aine Wylie 1st Yr Girls Castleknock CC 69:02
Saoirse Stears 1st Yr Girls Castleknock CC DNF
Isabelle Higgins & Darreca O' 1st Yr Girls Castleknock CC DNF

1st Yr Boys 2.850km 20 controls

Name Class Club Time
1 James Murray 1st Yr Boys Dundalk Grammar 27:02
2 Rob Malone 1st Yr Boys Dundalk Grammar 29:18
3 Reuben O Neill 1st Yr Boys Dundalk Grammar 29:47
4 Adam Quinlan & Daniel O'Flynn 1st Yr Boys Castleknock CC 30:32
5 Eoghan McGovern 1st Yr Boys Dundalk Grammar 30:59
6 Cris Clarke 1st Yr Boys Dundalk Grammar 31:20
7 Owen Boyle & Jack Murray 1st Yr Boys Castleknock CC 31:40
8 James Murgatroyd 1st Yr Boys Castleknock CC 32:21
9 Dillon Simpson 1st Yr Boys Dundalk Grammar 34:54
10 Dylan Buthner 1st Yr Boys Castleknock CC 35:27
11 Liam Greally 1st Yr Boys Castleknock CC 35:48
12 Joshua Lovett & Matthew Coughlan 1st Yr Boys Castleknock CC 35:52
13 Jake Byrne & Ana Postarnakova 1st Yr Boys Castleknock CC 38:27
14 Conor Simmonds & Alex Fleming 1st Yr Boys Castleknock CC 39:56
15 Sean Quinlan & Joshua Anderson 1st Yr Boys Castleknock CC 42:06
16 Conrad Quinn 1st Yr Boys Dundalk Grammar 43:04
17 Tom Bradley 1st Yr Boys Dundalk Grammar 44:52
18 Sean Harding & Adam Nagle 1st Yr Boys Castleknock CC 46:20
19 Dylan Coyne & Reece Harper 1st Yr Boys Castleknock CC 50:05
20 Declan O'Malley & Conor Coughlan 1st Yr Boys Castleknock CC 50:14
21 Tom O'Brien 1st Yr Boys Dundalk Grammar 52:39
22 Ciaran O'Donnell & Pearce Mooney 1st Yr Boys Castleknock CC 54:36
23 Shayon Khan 1st Yr Boys Dundalk Grammar 54:38
24 Kainekenechi Prince Isaac 1st Yr Boys Dundalk Grammar 54:44
25 Sean Henneberry 1st Yr Boys Castleknock CC 56:54
26 Matthew Greg Sarmiento 1st Yr Boys Castleknock CC 58:21
27 Toni Olayiwola 1st Yr Boys Dundalk Grammar 63:17
28 Adam Hennessy & Sean Greally 1st Yr Boys Castleknock CC 67:51
29 Ronan McDowell 1st Yr Boys Dundalk Grammar 70:17
David Yeates & Luke McClean 1st Yr Boys Castleknock CC DNF
Rian Moore 1st Yr Boys Castleknock CC DNF
Sean Hayes 1st Yr Boys Castleknock CC DNF
Scott Daly 1st Yr Boys Castleknock CC DNF
Dylan Gilmore 1st Yr Boys Dundalk Grammar DNF
Evan Connolly 1st Yr Boys Castleknock CC DNF
Ruairi Holohan 1st Yr Boys Dundalk Grammar DNF
Mark Murray & Gavin McCormick 1st Yr Boys Castleknock CC DNF
Paul Caslin 1st Yr Boys Dundalk Grammar DNF
Sean Doyle & James Desmond 1st Yr Boys Castleknock CC DNF
Cian da Costa 1st Yr Boys Castleknock CC DNF
Goodnews Kuria 1st Yr Boys Dundalk Grammar DNF
Thomas Murray 1st Yr Boys Dundalk Grammar DNF
Turlough Downey 1st Yr Boys Dundalk Grammar DNF
Harry Winston 1st Yr Boys Dundalk Grammar DNF
Sean McCann 1st Yr Boys Castleknock CC DNF

2nd-3rd Yr Girls (A) 2.670km 17 controls

Name Class Club Time
1 Sophie Fatmia & Ella Anderson 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 29:39
2 Nicole Olden & Emma Breton 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 31:44
3 Roisin McGuinness 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 32:24
4 Molly McCarthy 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 33:48
5 Abigal Knox & Meabh Dockry 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 35:44
6 Eva Coughlan 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 37:22
7 Rachel Fogarty & Precious Adeoje 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 37:50
8 Caitriona Maithes & Tianna Prosser 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 44:56
9 Cliona Hewson & Iasmina Shariat 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 47:44
10 Roisin Fitzmaurice & Aimee Fitzmaurice 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 47:59
11 Katie Farmer & Tara Fitzgerald 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 50:56
12 Sadhbh Zambra & Hana Tubak 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 51:23
13 Fiona Dallas & Atinuke Obadara 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 72:58
Sara Higgins & Catherine Tola 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC DNF
Lauren Kane & Caoimhe Ni Fhla 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC DNF
Juliette McDermott & Lucy Wat 2nd-3rd Yr Girls (A) Castleknock CC DNF

2nd-3rd Yr Boys (A) 3.950km 24 controls

Name Class Club Time
1 Cuan Riordan 2nd-3rd Yr Boys (A) St Gerard's Bray 27:28
2 Ruairi Deehan 2nd-3rd Yr Boys (A) Castleknock CC 29:38
3 Maxim Mulligan 2nd-3rd Yr Boys (A) Castleknock CC 45:17
4 Garbhan Healy 2nd-3rd Yr Boys (A) Castleknock CC 45:40
5 Sergei Sandu 2nd-3rd Yr Boys (A) Castleknock CC 46:05
Jack McCarthy O'Hara 2nd-3rd Yr Boys (A) Castleknock CC DNF

TY Girls (A) 2.750km 18 controls

Name Class Club Time
1 Ciara Simm TY Girls (A) Castleknock CC 40:14
2 Luanna Romila & Aofie Daly TY Girls (A) Castleknock CC 59:10
Orla Taaffe & Sophie Browne TY Girls (A) Castleknock CC DNF
Rachel O'Sullivan & Sophie Du TY Girls (A) Castleknock CC DNF
Patrice Kerkman & Jessica Col TY Girls (A) Castleknock CC DNF

TY Boys (A) 5.30km 27 controls

Name Class Club Time
1 Ben McDowell TY Boys (A) St Michaels College Dublin 39:36
2 Ben Kinsella TY Boys (A) Castleknock CC 45:03
3 Adam Kinsella TY Boys (A) Castleknock CC 58:20
Fitzgerald Man TY Boys (A) Dundalk Grammar DNF
Sam Elebiola TY Boys (A) Dundalk Grammar DNF
Ruairi Nulty TY Boys (A) Dundalk Grammar DNF
Andri Hasani TY Boys (A) Castleknock CC DNF

5th-6th Yr Girls (A) 2.750km 18 controls

Name Class Club Time
1 Aine McGuiness 5th-6th Yr Girls (A) Castleknock CC 34:38

5th-6th Yr Boys (A) 5.30km 27 controls

Name Class Club Time
1 Finn McGrath 5th-6th Yr Boys (A) Clonkeen College 36:26
2 Shane Murphy 5th-6th Yr Boys (A) Clonkeen College 40:13
3 Pierce Galligan 5th-6th Yr Boys (A) Wicklow Youthreach 48:04
4 Brendan Dunne 5th-6th Yr Boys (A) Clonkeen College 49:00
5 Conor Roche 5th-6th Yr Boys (A) Castleknock CC 50:05
6 Kyle Boyle 5th-6th Yr Boys (A) Wicklow Youthreach 50:07
7 Shane Tynan 5th-6th Yr Boys (A) Wicklow Youthreach 63:40
8 Ronan Cullen 5th-6th Yr Boys (A) Clonkeen College 66:58
9 Ben Kelly 5th-6th Yr Boys (A) Wicklow Youthreach 75:12
10 Sean Van Dijk 5th-6th Yr Boys (A) Wicklow Youthreach 81:22

TY Girls (B) 2.390km 15 controls

Name Class Club Time
Emily Hourihane & Maria Maxwe TY Girls (B) Castleknock CC DNF

5th-6th Yr Boys (B) 3.950km 24 controls

Name Class Club Time
1 Lee Connolly 5th-6th Yr Boys (B) Wicklow Youthreach 95:56
2 Jordan Gilligan 5th-6th Yr Boys (B) Wicklow Youthreach 101:02
Brandon Gilligan 5th-6th Yr Boys (B) Wicklow Youthreach DNF
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland