Results

Killykeen Forest Park

2017-10-29

Connacht Orienteering Championships / (Pre-entry)

Course 10 Course 1 Course 11 Course 12 Course 2 Course 3
Course 4 Course 5 Course 6 Course 7 Course 8 Course 9

Course 10 2.0km 30m 9 controls

NameClassClubTime
1Daragh YoungM10Fingal12:38
2Hugh WhelanM10WATO14:16
3Cian O DonnellM10Great Eastern Navigators16:49
4Matthew Smyth 29:27
5Ciara SmythW1029:28

Course 1 9.300km 165m 29 controls

NameClassClubTime
1Josh O'Sullivan-HourihanM21LBishopstown79:15
2Kevin O' BoyleM21LCurragh-Naas92:24
3Conrad DalyM21LCork101:51
4Rob McEvoyM21LCork105:21
5Agris KraminsM21LCork O106:10
6Philip McGoldrickM40LFermanagh117:42
7Kieran McKennaM35LDefence Forces134:53
8Aldis SkraucsM21LCork135:33
9Eddie CarrM40LDefence Forces173:01
Christian SchnueckerM21LLos Tres MamadosDNF
Shane O'NeillM40LSetantaDNF

Course 11 1.500km 25m 10 controls

NameClassClubTime
1Con CarrollM853 ROCK41:45
2Rachel WollettW7542:20
3Vera MurtaghW753 ROC65:29
4Faith WhiteW80Sligo112:29

Course 12 2.700km 35m 12 controls

NameClassClubTime
1Anyta RichardsonW21NFingal34:06
Martin ODonnellM21NGreat Eastern NavigatorsDNF

Course 2 8.400km 150m 29 controls

NameClassClubTime
1Conall WhelanM20ACurragh-Naas63:39
2Ruairi LongM20AUniversity College Dublin66:42
3Zac O'Sullivan-HourihanM20AUCCO/BOC92:02
4Derek ConerneyM45LWestern Eagles93:52
5Ciaran KearnsM18AFingal99:18
6Brendan McCarthyM45LDefence Forces104:15
7Bobby SmythM45LNorth-West111:55
8Colin SmithM50LLagan Valley118:49
9Mark EarnshawM50LLagan Valley122:11
10Finn ConerneyM18Western Eagles171:52

Course 3 7.500km 130m 24 controls

NameClassClubTime
1Aonghus O'CleirighM55LAjax68:58
2Roisin LongW21LUniversity College Dublin73:05
3Niamh CorbettW21LCork73:12
4Robin BrysonM55LFermanagh75:25
5Michael BurtonM55LLagan Valley76:24
6Dave RichardsonM55LFingal89:01
7Odhran McGoldrickM16AFermanagh90:20
8Paul SmythM55LAjax91:29
9Michael LongM55LAjax96:54
10Olivia BaxterW21LLagan Valley97:19
11Stephanie PruzinaW21LLagan Valley101:16
12Ciaran DonaghyM55LGreat Eastern Navigators104:34
13Maja DrapiewskaW35LWestern Eagles109:36
14Brian CorbettM55LCork112:29
15Pat McCavanaM55LGreat Eastern Navigators116:23
16Andrew ButterfieldM55LGreat Eastern Navigators118:40
17Aoife McCavanaW21LGreat Eastern Navigators127:31
18Audrey ElliotW35LSligo129:01
Sarah Ní RuaircW35LFingalDNF

Course 4 6.800km 120m 21 controls

NameClassClubTime
1Senan O' BoyleM60LCurragh-Naas75:25
2Andrew CoxM60LWATO76:22
3John McCulloughM60LThree Rock77:12
4Val JonesM60LFingal81:42
5Billy FyffeM60LFermanagh94:11
6Niamh ConerneyW20AWestern Eagles107:08
Caoimhe O' BoyleW20ACurragh-NaasDNF

Course 5 5.400km 100m 18 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin McCavanaW18AGreat Eastern Navigators55:43
2Wilbert HollingerM65LLagan Valley57:22
3Clodagh MoranW18AThree Rock64:46
4Philip BaxterM65LLagan Valley67:11
5Raymond FinlayM65LFermanagh67:16
6Eileen YoungW40LFingal70:32
7Heather WoodW45LGreat Eastern Navigators70:42
8Ciaran YoungM45SFingal75:42
9Nigel PimM45SWATO77:45
10Nigel Foley-FisherM65LLagan Valley78:06
11Des DoyleM65LGreat Eastern Navigators78:35
12Aoife DonaghyW18AGreat Eastern Navigators87:28
13Hanna-Kaisa HimanenW40LIND88:35
14Sean GrantM45SAjax93:52
15Per-Olov ElovssonM45SFingal98:43
Fin Van GelderenM45SDNF

Course 6 4.200km 70m 16 controls

NameClassClubTime
1Elizabeth DeaneW55LCork55:40
2Bernie O' BoyleW55LCurragh-Naas62:48
3Cliodhna DonaghyW16AGreat Eastern Navigators65:07
4Helen BaxterW60LLagan Valley66:39
5Kathryn WalleyW55LFingal66:46
6Gaya IlanW21SIND67:07
7Deborah WhelanW50LCurragh-Naas68:12
8Jordan PimW16AWATO70:20
9Edith BridcutW50LGreat Eastern Navigators74:50
10Jeni PimW21SWATO82:45
11Catherine KingW50LAjax82:58
12Nora LeeW55LThree Rock84:33
13Miriam Van GelderenW50L88:58
5 ScoutsM16ASligo82:17N/C
Aine JoyceW50LGreat Eastern NavigatorsDNF

Course 7 3.300km 55m 11 controls

NameClassClubTime
1Ger PowerW65LIND36:40
2Richard McCourtM70Lagan Valley37:42
3Barbara Foley-FisherW65LLagan Valley38:38
4Donal BurkeM70Cork38:58
5Pat FlanaganM70Three Rock40:16
6Ted FeehanM70Cork O42:34
7Teresa FinlayW65LFermanagh43:01
8Frank MartindaleM70Three Rock54:17
9Brigid FlanaganW70Three Rock71:03
10Connie McNameeW65LLagan Valley94:55
11Claire WalshW70Setanta101:02

Course 8 3.200km 40m 16 controls

NameClassClubTime
1Daniel EarnshawM14Lagan Valley25:43
2Eoghan WhelanM14WATO26:23
3Zane KraminaW14Cork O39:33
4Hans Van GelderenM1442:34
5Sam Van GelderenM1456:29
6Sinead KearnsW14Fingal86:55
Emmet O'CleirighM14AjaxDNF
3 ScoutsM14Sligo72:19N/C
2 ScoutsM14SligoDNFN/C
Joseph ButterfieldM14Great Eastern Navigators54:58N/C

Course 9 2.300km 30m 10 controls

NameClassClubTime
1Garbhan McgoldrickM12Fermanagh18:07
2Sinead YoungW12Fingal18:36
3Clodagh O'DonnellW12Great Eastern Navigators26:11
4Orla YoungW12Fingal29:30
5Paul ButterfieldM12Great Eastern Navigators37:23
1 ScoutsM12SligoDNFN/C

Action took 0.004 seconds
Orienteering in Ireland
  • Orienteering Ireland
    Irish Sport HQ
    Blanchardstown
    D15 DY62
    Ireland
  • fixtures@orienteering.ie
  • info@orienteering.ie