info@orienteering.ie

Irish Orienteering Results

John F. Kennedy Arboretum

05.03.2017

Southeast League / No. 5

Beavers Cubs Scout A Scout B

Beavers 1.900km 9 controls

Name Class Club Time
1 Kayla Butler Alison Duffin 36th Ramsgrange 22:43 Fix
2 Tom McDonaldBen Cassidy 36th Ramsgrange 22:48 Fix
3 Cathal O'ConnorMichaelRoche 36th Ramsgrange 29:23 Fix
4 Roisin Whelan Amy Duffin 36th Ramsgrange 29:48 Fix
5 Eanna and Donagh Grennan 12th Wexford 31:09 Fix
6 Willow Hodman Charlotte Ward 36th Ramsgrange 34:09 Fix
7 Riona O'Connor Layla Colfer 36th Ramsgrange 34:17 Fix
8 Bobby Balf 1st Wexford NR 39:52 Fix
9 Neida Curry Ruth Curry 1st Wexford NR 39:58 Fix
10 Cara + Meabh Mullett 1st Wexford NR 40:06 Fix
11 Patrick Murphy Rebecca St Ledg 1st Wexford NR 40:19 Fix
12 Holly Cassidy Evan Brennan 36th Ramsgrange 44:33 Fix
13 Kellie Brennan Lilli Devereux 36th Ramsgrange 44:44 Fix
14 Jemma H, Caitlyn C Caitlin R 36th Ramsgrange 45:12 Fix
15 Dylan and Conor 31st Wat/Faithlegg 47:41 Fix
16 Christopher PlantJohn Thompson 31st Wat/Faithlegg 48:10 Fix
17 Holly Cusack Lilly Jones 31st Wat/Faithlegg 48:22 Fix
18 Zach Darcy Evan Doherty 31st Wat/Faithlegg 48:32 Fix
19 Misha Grant Dillon Mason 31st Wat/Faithlegg 48:38 Fix
20 Callum and Reuben 31st Wat/Faithlegg 48:46 Fix
21 Lainey Walsh Jenny Plant 31st Wat/Faithlegg 48:50 Fix
22 Thomas GoldenRonan Ryan 31st Wat/Faithlegg 49:53 Fix
23 Holly Doherty Rachael Kennedy 31st Wat/Faithlegg 49:58 Fix
24 David Kent Tim Walsh 31st Wat/Faithlegg 54:00 Fix

Cubs 2.500km 11 controls

Name Class Club Time
1 Conor Geoghegan AJ Lacey 1st Wexford NR 22:18 Fix
2 Max Philpott Matthew Plant 31st Wat/Faithlegg 28:12 Fix
3 Alex and Michael Slattery 1st Wexford NR 29:28 Fix
4 Eve Maher Shona Flanagan 1st Wexford NR 30:19 Fix
5 Josh Balfe Mark Harrington 1st Wexford NR 32:33 Fix
6 Josh M, Patrick V Phoenix D 1st Wexford NR 32:50 Fix
7 Joe Mullett Michael Hunt 1st Wexford NR 33:45 Fix
8 Anita Thompson Ciara Sweeney 31st Wat/Faithlegg 34:44 Fix
9 Conor Murphy Eoghan Stafford 3rd Kilkenny/Graigue 36:05 Fix
10 Alex and Timmy 3rd Kilkenny/Graigue 37:13 Fix
11 Adam Kavanagh Sean Brennan 12th Wexford 38:34 Fix
12 Cate Sweeney Aideen Walsh 31st Wat/Faithlegg 43:24 Fix
13 Aoife Lynch Amelie Cusack 31st Wat/Faithlegg 44:41 Fix
14 Zach Flynn Killin Walsh 3rd Kilkenny/Graigue 45:21 Fix
15 Bobby Doherty Grace Coughlan 31st Wat/Faithlegg 47:04 Fix
16 Caoimhe Reagan Ruby Doherty 31st Wat/Faithlegg 50:22 Fix
17 Callum W, Moya B + Eoin B 12th Wexford 51:03 Fix
18 Joshua M-Day Isobel O'Brien 31st Wat/Faithlegg 52:20 Fix
19 Ella Eustace Maebh O'Reilly 31st Wat/Faithlegg 53:58 Fix
20 Susannah Walsh Mia Phelan 31st Wat/Faithlegg 54:05 Fix
21 Hannah Sweeney Rosie Donnelly 31st Wat/Faithlegg 55:05 Fix
22 Conor Golden Dylan Cusack 31st Wat/Faithlegg 65:01 Fix
23 Ciara Ferguson Alice Ormond 31st Wat/Faithlegg 71:31 Fix
24 Sophie and Ellen 31st Wat/Faithlegg 82:15 Fix
25 David Keating Kevin Collom 31st Wat/Faithlegg 95:32 Fix
Jemma Quigley Eimear Doyle 3rd Kilkenny/Graigue DNF Fix
Méabh O'Shea Ellie Philpott 31st Wat/Faithlegg DNF
Jamie Golden Aaron Kennedy 31st Wat/Faithlegg DNF Fix
Jack Jones Ben Keating 31st Wat/Faithlegg DNF Fix
Luke Savage Daniel Elliott 31st Wat/Faithlegg DNF Fix
Oliver Wright Eoin Byrne 31st Wat/Faithlegg DNF Fix

Scout A 3.400km 17 controls

Name Class Club Time
1 Peter and Philip Prendergast 12th Wexford 32:59 Fix
2 Matthew ElliottCharlie J.Nevin 31st Wat/Faithlegg 42:27 Fix
3 Darragh McMorrow 1st Kilkenny 46:42 Fix
4 Sean Og Hetheringon 1st Kilkenny 46:52 Fix
5 Emma Evan 1st Wexford NR 57:08 Fix
6 Patrick Phelan 1st Kilkenny 59:19 Fix
7 Matthew O'Neill 1st Kilkenny 59:41 Fix
8 Arron Kozthout 1st Kilkenny 60:49 Fix
9 Owen McKenna 1st Kilkenny 60:55 Fix
10 Conor Curran Ballygunnar 61:18 Fix
11 Cian Devoy 1st Kilkenny 73:32 Fix
11 Patrick Lacey 1st Kilkenny 73:32 Fix
13 Caoimhin O'Connell 1st Wexford NR 81:18 Fix
14 Benn Philpott Jack Kennedy 31st Wat/Faithlegg 82:00 Fix
15 Kian Deegan Emma Hannan 1st Wexford NR 82:09 Fix
16 Alfie Doherty John Pearson 31st Wat/Faithlegg 84:00 Fix
17 Molly Mcmorrow 1st Kilkenny 90:30 Fix
18 Jack Lawlor 1st Kilkenny 92:08 Fix
18 Adam Dooley 1st Kilkenny 92:08 Fix
20 Méabh Larkin Aisling McDermott 31st Wat/Faithlegg 100:36
21 Lydia Keating Anna Savage 31st Wat/Faithlegg 100:56 Fix
22 Libby W, Leena F-D + Jilly W 31st Wat/Faithlegg 105:00 Fix
Shane McAllum 1st Kilkenny DNF Fix
Liam Holohan 1st Kilkenny DNF Fix
Davan Cleare Finn Byrne 12th Wexford DNF Fix

Scout B 4.500km 17 controls

Name Class Club Time
1 Andrew Mason 1st Kilkenny 50:53 Fix
2 Damien and Vanessa Butlerstown 53:48 Fix
3 Eoghan Phelan 1st Kilkenny 55:59 Fix
4 Dylan Comerford 1st Kilkenny 56:03 Fix
5 JadeK Shelley E + Emily C 31st Wat/Faithlegg 57:52 Fix
6 Annie DonnellyAoife Kennedy 31st Wat/Faithlegg 61:10 Fix
7 Conor Jack and Taylor Butlerstown 65:40 Fix
8 Cian Richardson 1st Kilkenny 73:59 Fix
9 Ella and Amy Butlerstown 84:55 Fix
Lillie Elliott Fiona Sharpe 31st Wat/Faithlegg DNF Fix
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland