info@orienteering.ie

Results

Corkagh Demesne

08.02.2017

Leinster Schools League (Primary) / No. 3

5th Class Girls 5th Class Boys 6th Class Girls 6th Class Boys Beginners

5th Class Girls 2.580km 14 controls

Name Class Club Time
1 Sinead Young 5th Class Girls Fingal Orienteers 18:32
2 Alice Lacy & Georgia L'Estrange 5th Class Girls St. Fintan's NS 23:22
3 Aine Moss 5th Class Girls Skryne NS 24:59
4 Eve Morris 5th Class Girls Skryne NS 25:10
5 Grainne Hanly 5th Class Girls Skryne NS 30:08
6 Sophie Gargan 5th Class Girls Skryne NS 33:11
7 Martha Johnston & Elly Maher 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 35:01
8 Piper Gilbert Wrigh & Grace Hanratty 5th Class Girls St. Fintan's NS 35:32
9 Emily Holman Keogh 5th Class Girls Burrow NS 35:58
10 Chloe Hogan & Emily Murray 5th Class Girls St. Fintan's NS 37:03
11 Ellie Murphy 5th Class Girls Skryne NS 37:44
12 Lauren Bray 5th Class Girls Burrow NS 37:52
13 Holly Gregory & Ruby May 5th Class Girls Tinahely NS 38:04
14 Sophia Gulmann 5th Class Girls Burrow NS 39:55
15 Kate Lacy & Kate Goggin 5th Class Girls St. Fintan's NS 40:50
16 Ailbhe O'Regan 5th Class Girls Skryne NS 42:13
17 Roisin McManus 5th Class Girls Skryne NS 42:16
18 Caoimhe McDonnell 5th Class Girls Burrow NS 42:39
19 Ruby Battle 5th Class Girls Burrow NS 42:43
20 Rachel Hedderman & Emma Kinsella 5th Class Girls Tinahely NS 43:01
21 Aisling O'Connor 5th Class Girls Skryne NS 43:35
22 Caoimhe O'Grady 5th Class Girls Skryne NS 44:16
23 Lisa Browne 5th Class Girls Skryne NS 44:34
24 Kate Elliott 5th Class Girls Burrow NS 45:10
25 Sophie MacDonell 5th Class Girls Burrow NS 45:33
26 Cecily Hayes 5th Class Girls Skryne NS 45:35
27 Katie Hopkins & Bonnie Nolan 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 46:59
28 Kate Kelly & Sadhbh O' Byrne 5th Class Girls St. Fintan's NS 47:16
29 Katie Callery & Tríona Rogerson 5th Class Girls St. Fintan's NS 47:24
30 Amber Nangle 5th Class Girls Burrow NS 48:15
31 Jamie Dempsey & Holly Kavanagh 5th Class Girls Tinahely NS 49:29
32 Cara Dotchin Smith & Isabelle O'Neill 5th Class Girls St. Fintan's NS 50:11
33 Maggie O'Shea & Aida McElhinney 5th Class Girls St. Fintan's NS 52:03
34 Aoibhe McInnes 5th Class Girls Burrow NS 53:06
35 Rebecca Breen & Jane Fitzgerald 5th Class Girls Tinahely NS 56:05
36 Charlotte Johnston, Rebecca Howe & Helen Farrell 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 56:37
37 Georgia Lewis 5th Class Girls Burrow NS 62:08
38 Niamh Barry 5th Class Girls Burrow NS 64:08
39 Julia Killeen Henderson 5th Class Girls Burrow NS 65:10
40 Emma Fitzpatrick & Sarah Jerrard Dunne 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 65:14
41 Alyse Clarke 5th Class Girls Skryne NS 76:34
Lucy Canny & Zoe Dunne 5th Class Girls St. Fintan's NS DNF
Siadan Santini & Victoria McConnell 5th Class Girls St. Fintan's NS DNF
Sophie Cerassi & Tanya Scanlon 5th Class Girls St. Fintan's NS DNF
Alexandra Dennis & Ali O'Brien 5th Class Girls St. Fintan's NS DNF
Isabella Walsh 5th Class Girls Burrow NS DNF
Eve McNeely 5th Class Girls Burrow NS DNF
Kate Pemberton & Kiera Ross 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S DNF

5th Class Boys 2.990km 16 controls

Name Class Club Time
1 Odhran Girvin 5th Class Boys Fingal Orienteers 25:57
2 Eoin Quinn & Josh O'Sullivan 5th Class Boys St. Fintan's NS 27:10
3 Dylan Egan & Séan Comerford 5th Class Boys St. Fintan's NS 27:21
4 Louis Morris 5th Class Boys Skryne NS 28:32
5 Charlie Swan 5th Class Boys Skryne NS 29:48
6 Kevin O'Sullivan & Adam Shields 5th Class Boys St. Fintan's NS 29:56
7 Daragh Young 5th Class Boys Fingal Orienteers 30:44
8 Jack O'Gorman & Luke Turvey 5th Class Boys St. Fintan's NS 31:07
9 Charles Coyle & Odhran Mulhall 5th Class Boys St. Fintan's NS 31:29
10 Gary Everard 5th Class Boys Skryne NS 31:35
11 Oran O'Rourke 5th Class Boys Skryne NS 32:53
12 Johnny Flynn & Jamie Kenehan 5th Class Boys St. Fintan's NS 33:59
13 Jett Gilbert Wright & Samuel McCormack 5th Class Boys St. Fintan's NS 34:00
14 Ciaran Quinn 5th Class Boys Skryne NS 34:19
15 Kevin Cooney 5th Class Boys Skryne NS 34:31
16 Zenan Spain & Ben Hamilton 5th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 34:57
17 Luke Horgan & Cathal Duggan 5th Class Boys St. Fintan's NS 35:02
18 Ciaran Fox 5th Class Boys Skryne NS 36:14
19 Alexander Nevin 5th Class Boys Burrow NS 36:39
20 Dylan Murphy 5th Class Boys Skryne NS 36:51
21 Adam Eason 5th Class Boys Burrow NS 36:52
22 James Henry Brennan & Jonathan Ralph 5th Class Boys St. Fintan's NS 37:10
23 Cillian Smyth 5th Class Boys Skryne NS 37:19
24 David Smith & Conor Jansen 5th Class Boys St. Fintan's NS 39:19
25 Archie Malcolm 5th Class Boys Burrow NS 39:44
26 Zak Farrell 5th Class Boys Skryne NS 40:28
27 James Dunne 5th Class Boys Burrow NS 41:00
28 Tommy Tobin 5th Class Boys Skryne NS 42:11
29 Andrew Fennell 5th Class Boys Burrow NS 43:44
30 Calum Fagan 5th Class Boys Skryne NS 45:13
31 Joseph Gavin-Lynch & Daniel Tighe 5th Class Boys Tinahely NS 45:56
32 Hugh Dummer 5th Class Boys Burrow NS 46:45
33 Diego Calvert & Christian Morrow 5th Class Boys St. Fintan's NS 48:40
34 Zac Reid & Charlie O'Neill 5th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 49:01
35 Darragh O'Dowd 5th Class Boys Skryne NS 49:08
36 Nico Cotter 5th Class Boys Burrow NS 50:11
37 Sean Doyle & Kacper Sliwinski 5th Class Boys Tinahely NS 52:21
38 Andrew Sykes & Calum Smyth 5th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 52:32
39 Ben O'Reilly 5th Class Boys Skryne NS 54:16
40 Stephen Corry 5th Class Boys Skryne NS 54:40
41 Sunny Conboy 5th Class Boys Burrow NS 55:05
42 Ben Mooney 5th Class Boys Skryne NS 79:10
43 Cillian Manning 5th Class Boys Skryne NS 84:59
Kurt Dolan & Jack Sullivan 5th Class Boys St. Fintan's NS DNF
Ross Abraham Cillian Wrixon 5th Class Boys St. Fintan's NS DNF
Max Stanley 5th Class Boys Burrow NS DNF
Tristan Snodgrass 5th Class Boys Burrow NS DNF
Matteo Free & Sam Kelly 5th Class Boys Rathfarnham Parish N.S DNF
Luke Whelan & Alex Whelan 5th Class Boys St. Fintan's NS DNF

6th Class Girls 2.710km 14 controls

Name Class Club Time
1 Ruth Dillon 6th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 24:29
2 Nicole Haas 6th Class Girls Burrow NS 26:53
3 Juliette Fuller 6th Class Girls Burrow NS 33:52
4 Caitlin Jameson & Molly O'Dare 6th Class Girls Tinahely NS 33:59
5 Libby Perdue & Rachel Robinson 6th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 36:46
6 Sinead Kearns 6th Class Girls Cannistown NS 37:23
7 Aoife McMahon 6th Class Girls Burrow NS 37:50
8 Abby Keating & Carla Kelly 6th Class Girls Tinahely NS 38:03
9 Annaleigh O'Neill & Ashleigh Farrell 6th Class Girls Tinahely NS 42:08
10 Ava Purcell 6th Class Girls Skryne NS 42:43
11 Poppy Hall & Zoe Robertson 6th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 45:13
12 Isobel Warnock & Ellie Cole 6th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 45:15
13 Samantha Clarke 6th Class Girls Skryne NS 47:21
14 Kellie Maher Byrne & Róisin Donlon 6th Class Girls Tinahely NS 47:42
15 Tasha Farrell & Robyn Hamilton 6th Class Girls Tinahely NS 51:25
16 Molly Fitzpatrick 6th Class Girls Skryne NS 53:12
17 Gemma Braidy 6th Class Girls Burrow NS 53:47
18 Lauren Hickey 6th Class Girls Skryne NS 54:21
19 Niamh Cahill 6th Class Girls Skryne NS 57:05
20 Sarah Bolger 6th Class Girls Burrow NS 57:49
21 Amy Davies 6th Class Girls Burrow NS 66:50
22 Sophia Crawford 6th Class Girls Burrow NS 71:55
23 Niamh McKeown 6th Class Girls Skryne NS 74:48
24 Aoife Elizabeth McMahon 6th Class Girls Burrow NS 83:56
Esme Lawless 6th Class Girls Burrow NS DNF
Katie Hines 6th Class Girls Burrow NS DNF
Sophie Jones 6th Class Girls Burrow NS DNF
Ciara Smyth 6th Class Girls Skryne NS DNF
Steffi Finegan 6th Class Girls Skryne NS DNF

6th Class Boys 3.290km 16 controls

Name Class Club Time
1 Alex Schmeider 6th Class Boys Skryne NS 25:06
2 John O'Regan 6th Class Boys Skryne NS 26:50
3 Ben Armstrong 6th Class Boys Skryne NS 27:55
4 Alex Stewart 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 29:08
5 Boris Ivanoff & Larry Kinsella 6th Class Boys Tinahely NS 29:50
6 Shane O'Connor 6th Class Boys Skryne NS 33:52
7 Adam Aaron 6th Class Boys Skryne NS 36:47
8 John Finnerty 6th Class Boys Skryne NS 36:49
9 Cillian Moss 6th Class Boys Skryne NS 39:07
10 Darragh Hayden & Daniel Wright 6th Class Boys Tinahely NS 43:49
11 Sean O'Brien 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 46:02
12 Ben Grogan 6th Class Boys Skryne NS 46:21
13 Luca Boran 6th Class Boys Burrow NS 48:16
14 Kevin Murray & Josh McLaughlin 6th Class Boys Tinahely NS 50:19
15 Joshua Ritchie 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 50:26
16 Nick Wright & Sam Hutchison 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 57:11
17 Alex Govin 6th Class Boys Scoil Mhuire Marino 59:57
18 Luke Stevens & Daniel O'Leary 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 63:19
19 Alex O'Hare & Ross Wilgar & Reuben Ross 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 63:27
20 Paul Butterfield 6th Class Boys Scoil Mhuire Marino 64:03
21 Andrew Donovan & Malcolm O'Loughlin 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 66:22
22 Cathal Killian 6th Class Boys Scoil Mhuire Marino 68:12
23 Dara Fitzpatrick & Archie Sheridan 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 71:49
24 Sam McCluskie 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 74:44
25 Mark Swan 6th Class Boys Skryne NS 76:06
26 Kian Quirke Kelliher 6th Class Boys Burrow NS 87:47
27 Logan O'Neill 6th Class Boys Burrow NS 89:41
28 Conor Ward 6th Class Boys Skryne NS 92:56
Max Robertson 6th Class Boys Burrow NS DNF
Andrew Nolan 6th Class Boys Skryne NS DNF
James Dardis 6th Class Boys Skryne NS DNF
Jamie Malcolm 6th Class Boys Burrow NS DNF
David Dunne 6th Class Boys Burrow NS DNF
Charlie Lappin 6th Class Boys Burrow NS DNF
Glen Myron & Zach Horan 6th Class Boys Tinahely NS DNF
Joshua Molyneaux 6th Class Boys Burrow NS DNF
Jack Newman 6th Class Boys Burrow NS DNF
Fergus Kelly 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S DNF

Beginners 2.420km 15 controls

Name Class Club Time
1 Robert Rybczynski Beginners Finglas Parochial NS 26:00
2 Jurij Loput Beginners Finglas Parochial NS 28:30
3 Thomas Kelly & Finean McDonald & Eoin Ivanoff Beginners Tinahely NS 29:01
4 Jayson McGuinness Beginners Finglas Parochial NS 29:58
5 Conor Cashell Beginners Finglas Parochial NS 31:52
6 Aimee-Lou MacDonald & Amanda Murphy & Jessica Murphy Beginners Tinahely NS 45:05
7 Georgia Horan & Mary-Ann Martin Beginners Tinahely NS 47:41
8 Robyn Carey Beginners Finglas Parochial NS 60:24
9 Niamh Cashell Beginners Finglas Parochial NS 63:10
10 Mya Sutton Beginners Finglas Parochial NS 65:26
Hazel kennedy Beginners Finglas Parochial NS DNF
Mya Dunne Beginners Finglas Parochial NS DNF
Abbie Foster Beginners Finglas Parochial NS DNF
Jodie Somers Beginners Finglas Parochial NS DNF
Ruby O'Brien Beginners Finglas Parochial NS DNF
Sherryann Kargbo Beginners Finglas Parochial NS DNF
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland