Results

Kilcoran Wood

2016-11-13

Munster Championships / (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16 M18 M20
M70 M75 W10 W12 W14 W16
W18 W20 W70 M21E M21L M40L
M45L M50L M55L M60L W21E W21S
W40L W50L W65L W60L M35L W35L
W55L W45L M21S M65L W21L Light Green
Orange Yellow

M10 1.850km 55m 7 controls

NameClassClubTime
1Gerry BrowneM10Great Eastern Navigators15:33
2Daragh YoungM10Fingal18:52
3Cian WickhamM10Ajax21:51
4Tom JoyceM10Curragh-Naas24:52
5Eoghen FordeM10Cork Schools27:58
6Thomas FennellM10Cork Schools37:26
7Hugh BrowneM10Great Eastern Navigators40:36

M12 2.580km 65m 9 controls

NameClassClubTime
1Joshua HoareM12Bishopstown24:55
2Tivon TynerM12Setanta36:25
3Emmet O'CleirighM12Ajax47:53
Colum FennellM12Cork SchoolsDNF
Paul ButterfieldM12Great Eastern NavigatorsDNF

M14 3.500km 115m 13 controls

NameClassClubTime
1Liam CotterM14Bishopstown26:42
2Darragh HoareM14Bishopstown32:26
3Cuan RiordanM14Three Rock34:28
4Oisin WickhamM14Ajax40:08
5Christian MillerickM14Cork Schools49:38
6Aaron CoughlanM14Cork Schools50:17
7Joseph ButterfieldM14Great Eastern Navigators56:35
8John SpelmanM14Cork Schools58:37
Cian HorganM14Cork SchoolsDNF
Fionn McSweeneyM14Cork SchoolsDNF

M16 5.590km 180m 17 controls

NameClassClubTime
1Dan McDonnellM16Cork47:09
2Frank O'BrienM16Cork55:46
3Cathal LaneM16Cork58:29
Sean KelleherM16Cork SchoolsDNF

M18 6.560km 225m 15 controls

NameClassClubTime
1Ruairi LongM18Ajax44:26
2Zac O'Sullivan-HourihanM18Bishopstown49:58
3Andrew TurnerM18Cork54:39
4Eoin RordanM18Three Rock56:56
5Finn ConerneyM18Western Eagles100:10

M20 6.560km 225m 15 controls

NameClassClubTime
1Zach HarringtonM20Bishopstown50:28

M70 2.770km 65m 12 controls

NameClassClubTime
1Ted FeehanM70Cork38:59

M75 2.770km 65m 12 controls

NameClassClubTime
1Frank MartindaleM75Three Rock50:27

W10 1.850km 55m 7 controls

NameClassClubTime
1Sarah O'SullivanW10Bishopstown15:21
2Niamh BrowneW10Great Eastern Navigators33:07
3Maeve O'SullivanW10Bishopstown48:08

W12 2.580km 65m 9 controls

NameClassClubTime
1Sinead YoungW12Fingal27:10
2Zane KraminaW12Cork38:58
3Ellie CarrollW12Cork Schools84:56

W14 3.500km 115m 13 controls

NameClassClubTime
1Cliodhna DonaghyW14Great Eastern Navigators34:15
2Aoife O'SullivanW14Bishopstown35:33
Catherine JoyceW14Curragh-NaasDNF

W16 3.620km 100m 12 controls

NameClassClubTime
1Zoe TynerW16Setanta47:57
2Ciara SilbyW16WatO49:56

W18 4.710km 105m 13 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin McCavanaW18Great Eastern Navigators43:40
2Emer PerkinsW18Bishopstown50:13
3Meabh PerkinsW18Bishopstown59:42
4Norah O'BrienW18Cork60:29
5Sarah HoareW18Bishopstown61:18
6Ailbhe CallananW18Cork75:58
Aoife DonaghyW18Great Eastern NavigatorsDNF

W20 5.450km 150m 15 controls

NameClassClubTime
1Caoimhe O'BoyleW20Curragh-Naas46:33

W70 2.770km 65m 12 controls

NameClassClubTime
1Jean O'NeillW70Fingal40:01
2Clare NuttallW70Cork45:58
3Maura HigginsW70Setanta61:07

M21E 13.10km 440m 25 controls

NameClassClubTime
1Colm HillM21EDefence Forces90:45
2Cillin CorbettM21ECork101:10
3Seamus O'BoyleM21ECurragh-Naas101:39
4Josh O'Sullivan-HourihanM21EBOC/DFO102:52
5Hugh CashellM21ECurragh-Naas103:14
6Hugh PowerM21ECork107:41
7Donogh WallM21ECork107:58
8Niamh O'BoyleM21ECurragh-Naas121:49
9Colm O'HalloranM21ECork125:10
10Paul KevilleM21ESetanta151:09
Killian BrennanM21ECurragh NassDNF

M21L 6.920km 255m 18 controls

NameClassClubTime
1Brendan WallM21LCork Schools70:34
2Stuart ScottM21L73:00
3Leslie CoughlanM21LCork Schools73:32
4Aldis SkraucsM21LCork169:47

M40L 6.920km 255m 18 controls

NameClassClubTime
1Brendan McCarthyM40LDefence Forces57:03
2Jens WaechterM40LCork58:16
3Aidan KelleherM40LBishopstown65:20
4Donal MurphyM40LBishopstown67:19
5Ken O'NeillM40LCork86:47

M45L 6.560km 225m 15 controls

NameClassClubTime
1Angus TynerM45LSetanta47:17
2John ScannellM45LCork64:21
Terence HoareM45LBishopstownDNF
Derek ConerneyM45LWestern EaglesDNF

M50L 6.560km 225m 15 controls

NameClassClubTime
1Richard LatimerM50LBishopstown53:54
2Colm O'SullivanM50LBishopstown55:09
3Mike LongM50LAjax60:03
4John RiordanM50LThree Rock70:28
5Dave WestonM50LSetanta78:56
6Brendan DelaneyM50LDefence Forces82:03
7Vaughan RyanM50LBishopstown83:51
8Paul SmythM50LAjax89:22
9Thomas KeeganM50LWatO99:07
10Kim HindM50LBishopstown106:18

M55L 5.590km 180m 17 controls

NameClassClubTime
1Aonghus O'CleirighM55LAjax41:42
2Brian CorbettM55LCork46:31
3Pat McCavanaM55LGreat Eastern Navigators52:06
4Donal WickhamM55LAjax60:57
5Willie FitzgeraldM55LCork65:26
6Jim CallananM55LCork66:22
7Andrew ButterfieldM55LGreat Eastern Navigators67:36
8Ciaran DonaghyM55LGreat Eastern Navigators68:18
9Steve PerkinsM55LBishopstown73:34

M60L 5.450km 150m 15 controls

NameClassClubTime
1Andrew CoxM60LWatO55:26
2Senan O'BoyleM60LCurragh-Naas56:46
3Liam O'BrienM60LCork60:45
4Don ShortM60LCurragh-Naas61:30
5Philip BaxterM60LLagan Valley67:45
6Denis PowerM60LCork85:23

W21E 7.410km 305m 19 controls

NameClassClubTime
1Laura RobertsonW21EESOC65:01
2Niamh CorbettW21ECork77:03
3Roisin LongW21EUniversity College Dublin79:29
4Ruth LynamW21ECurragh-Naas83:53
5Olivia BaxterW21ELagan Valley96:00
Aioife McCavanaW21EGreat Eastern NavigatorsDNF

W21S 4.710km 105m 13 controls

NameClassClubTime
1Anna MusialW21SNO68:51
2Natsuko CotterW21SBishopstown75:42

W40L 4.710km 105m 13 controls

NameClassClubTime
1Deirdre CoyleW40LGreat Eastern Navigators76:10
2Caroline MurrayW40LBishopstown84:27
3Sinead WallW40LBishopstown90:36

W50L 3.620km 100m 12 controls

NameClassClubTime
1Nora PerkinsW50LBishopstown53:09
2Aine JoyceW50LGreat Eastern Navigators59:33
3Edith BridcutW50LGreat Eastern Navigators70:49
4Catherine KingW50LAjax72:41
5Jackie McCavanaW50LGreat Eastern Navigators76:15
6Cathleen MorrisonW50LAjax90:22

W65L 2.770km 65m 12 controls

NameClassClubTime
1Ger PowerW65LIND35:18
2Josephine O'KeeffeW65LCork69:45

W60L 3.620km 100m 12 controls

NameClassClubTime
1Mary HealyW60LGreat Eastern Navigators46:35
2Helen BaxterW60LLagan Valley49:49
3Ellen FeehanW60LCork55:35

M35L 7.410km 305m 19 controls

NameClassClubTime
1Donal BurkeM35LDefence Forces65:18
2Gary O'DonovanM35LBishopstown81:25
3Danny O'HareM35LCork97:10

W35L 5.590km 180m 17 controls

NameClassClubTime
1Claire O'BrienW35LCork71:20
2Sarah Ni RuaircW35LFingal127:04

W55L 3.620km 100m 12 controls

NameClassClubTime
1Bernie O'BoyleW55LCurragh-Naas45:37
2Elizabeth DeaneW55LCork46:04
3Mary CurranW55LCork80:27

W45L 4.710km 105m 13 controls

NameClassClubTime
1Eileen YoungW45L49:07
2Heather WoodW45LGreat Eastern Navigators59:02
3Brid CoffeyW45LWatO77:12

M21S 5.450km 150m 15 controls

NameClassClubTime
1Ciaran YoungM21SFingal58:39
2James RahillyM21SBishopstown79:09

M65L 4.710km 105m 13 controls

NameClassClubTime
1Raymond FinleyM65LFermanagh46:56
2Des DoyleM65LGreat Eastern Navigators55:23

W21L 5.590km 180m 17 controls

NameClassClubTime
1Patricia O'MahonyW21LBishopstown94:22

Light Green 3.500km 115m 13 controls

NameClassClubTime
1Jonathon RedmondLight Green27:09
2Tom RyanLight GreenBOC/Kilfinane41:33
3Fiachra O'CinnLight Green55:36

Orange 2.580km 65m 9 controls

NameClassClubTime
1Orla YoungOrangeFingal47:00
2Cathy O'MahonyOrangeBOC/Youghal47:56

Yellow 1.850km 55m 7 controls

NameClassClubTime
1Beth JoyceYellow37:50

Action took 0.003 seconds