Results

Mahon Falls

2016-05-01

Irish Orienteering Championships / Long Distance (Pre-entry)

M10 M12 M14 M21E M21L M35
M65 W21L W10 W12 W14 W21S
M21S M70 M16 M60 W21E M20
M45 W16 W18 W60 W65 M50
M55 W45 W50 M18 W35 W40
M40 W20 W45S W55 W70

M10 2.80km 75m 15 controls

NameClassClubTime
1Gerry BrowneM10Great Eastern Navigators26:47
2Cian WickhamM10Ajax27:57
3Oisin MayM10Three Rock32:31
4Hugh WhelanM10WATO33:32
5Liam CaseyM10WATO35:51
6Daragh YoungM10Fingal49:25
7Browne HughM10Great Eastern Navigators88:08

M12 2.780km 115m 13 controls

NameClassClubTime
1Ben CairnsM12Lagan Valley35:14
2Emmet O'CleirighM12Ajax36:51
3Tivon TynerM12Setanta65:02
Paul ButterfieldM12Great Eastern NavigatorsDNF

M14 2.880km 110m 17 controls

NameClassClubTime
1Peter ReedM14Lagan Valley25:09
2Liam CotterM14Bishopstown27:03
3Eoghan WhelanM14WATO29:03
4Cuan RiordanM14Three Rock43:15
5Ben LawlessM14Setanta47:04
6Sam van GelderenM14Great Eastern Navigators48:30
7Joseph ButterfieldM14Great Eastern Navigators51:03
8Luke CollinsM14Lagan Valley99:27
Finn HottingerM14OLC SKOG FribourgDNF

M21E 12.380km 460m 31 controls

NameClassClubTime
1Conor ShortM21ECurragh-Naas86:11
2Marcus PinkerM21ECork O89:35
3Colm MoranM21EUniversity College Dublin91:26
4Eoin McCulloughM21EDUO/3ROC91:54
5Ruairi ShortM21ECurragh-Naas91:57
6Shane LynchM21ECork96:50
7Seamus O'BoyleM21ECurragh-Naas99:23
8Hugh CashellM21ECurragh-Naas100:11
9Laurence QuinnM21EGreat Eastern Navigators101:38
10Donal BurkeM21EDefence Forces116:16
11Rob McEvoyM21ECork147:28
Andrew QuinM21EThree RockDNF
Kevin O' BoyleM21ECurragh-NaasDNF

M21L 8.210km 400m 21 controls

NameClassClubTime
1Kevin O'RiordanM21LSetanta82:02
2Ales KozumplikM21LMendelu Brno84:16
3Fergal BuckleyM21LKerry87:17
4Stuart ScottM21LDublin University111:37
5Aldis SkraucsM21LCork O196:05
Agris KraminsM21LCorkDNF
Christian FoleyM21LMNAV69:36N/C

M35 9.360km 390m 22 controls

NameClassClubTime
1Mick FarrellM35Curragh-Naas101:36
2Gary O'DonovanM35Bishopstown111:31
3Stephen WhittleM35Ajax118:24
4Joao MonteiroM35WATO154:43
Killian BrennanM35Curragh-NaasDNF

M65 4.720km 250m 16 controls

NameClassClubTime
1Wilbert HollingerM65Lagan Valley53:57
2Denis ReidyM65Ajax59:14
3David QuinnM65Great Eastern Navigators60:16
4Raymond FinlayM65Fermanagh61:35
5Richard MatthewsM65LOST61:54
6Richard WilliamsonM65Lagan Valley68:58
7Nigel Foley-FisherM65MNAV78:47
8Harry BellM65Lagan Valley81:03
9Des DoyleM65Great Eastern Navigators81:06

W21L 6.940km 300m 17 controls

NameClassClubTime
1Annika KottonenW21LLynx82:41
2Mariia MaginaW21LCurragh-Naas86:39

W10 2.80km 75m 15 controls

NameClassClubTime
1Sadhbh HassettW10Setanta27:27
2Eimear CaseyW10WATO37:13
3Niamh BrowneW10Great Eastern Navigators86:42

W12 2.780km 115m 13 controls

NameClassClubTime
1Sinead YoungW12Fingal39:13
2Zane KraminaW12Cork41:44
3Sinead KearnsW12Fingal Orienteering65:35
4Mia Kelly MorrishW12Cork O108:35
Orla YoungW12Fingal74:29N/C

W14 2.880km 110m 17 controls

NameClassClubTime
1Cliodhna DonaghyW14Great Eastern Navigators32:39
2Jordan PimW14WATO34:09
3Aoife O'SullivanW14Bishopstown45:08

W21S 4.450km 210m 16 controls

NameClassClubTime
1Trine SkjeltorpW21SUniversity College Dublin55:06
2Audrey FoleyW21SMNAV70:57
3Aoife DonaghyW21SGreat Eastern Navigators92:47
Eileen LoughmanW21SCurragh-NaasDNF

M21S 5.810km 260m 16 controls

NameClassClubTime
1Niall McCarthyM21SBishopstown47:21
2Olivier BaechlerM21SOLC SKOG Fribourg77:58
3Tony JoyceM21SCurragh-Naas84:20
4Michael MaloneM21SCurragh-Naas113:54

M70 2.730km 100m 14 controls

NameClassClubTime
1Bernard CreedonM70Cork O32:06
2Ted FeehanM70Cork O33:16
3Donal BurkeM70Cork41:23
4Harold WhiteM70Lagan Valley51:22

M16 6.940km 300m 17 controls

NameClassClubTime
1Eoin RiordanM16Three Rock67:52
2Aidan McCulloughM16Three Rock71:34
3Andrew ElwoodM16Lagan Valley71:50
4Dan McDonnellM16Cork81:40
5Cathal LaneM16Cork84:56
6Ciaran CotterM16Bishopstown85:15
7Dara O'CleirighM16Ajax86:14
8Frank O'BrienM16Cork88:30
9Ciaran KearnsM16Fingal Orienteering98:11
10Codí Kelly MorrishM16Cork O125:35

M60 5.810km 260m 16 controls

NameClassClubTime
1Andrew LewsleyM60BL56:30
2Val JonesM60Fingal62:42
3John McCulloughM60Three Rock65:05
4Gerry BradyM60Setanta65:27
5Don ShortM60Curragh-Naas67:47
6Senan O' BoyleM60Curragh-Naas83:10
7Michael BearyM60Defence Forces87:06
8Denis PowerM60Cork92:40
9Joe LalorM60Great Eastern Navigators99:14
10Billy FyffeM60Fermanagh113:50

W21E 9.360km 390m 22 controls

NameClassClubTime
1Niamh O'BoyleW21ECurragh-Naas84:50
2Áine McCannW21ELagan Valley86:10
3Ciara LargeyW21EFermanagh92:02
4Roisin LongW21EUniversity College Dublin96:50
5Olivia BaxterW21ELagan Valley108:54
6Ruth LynamW21ECurragh-Naas110:45
7Regina KellyW21ECurragh-Naas119:18
8Sharon LuceyW21ECork127:10
Eibhlin LargeyW21EFermanaghDNF

M20 7.660km 350m 20 controls

NameClassClubTime
1Frazer HoweM20Lagan Valley62:26
2Jonathan QuinnM20Great Eastern Navigators70:06

M45 7.660km 350m 20 controls

NameClassClubTime
1Bill EdwardsM45Cork61:34
2Angus TynerM45Setanta65:28
3John ScannellM45Cork68:29
4Lukas HottingerM45OLC SKOG Fribourg80:18
5Alan ElwoodM45Lagan Valley81:35
6Gerald DuffyM45Cork O84:28
7Tony CotterM45Bishopstown84:41
8Sean HassettM45Setanta114:05
9Chris SlatteryM45Defence Forces119:59
Finn van GelderenM45Great Eastern NavigatorsDNF

W16 4.450km 210m 16 controls

NameClassClubTime
1Clodagh MoranW16Three Rock50:28
2Rachel CollinsW16Lagan Valley51:53
3Ciara SilbyW16WATO58:12
4Zoe TynerW16Setanta60:46

W18 4.720km 250m 16 controls

NameClassClubTime
1Emer PerkinsW18Bishopstown48:21
2Eadaoin McCavanaW18Great Eastern Navigators64:12
3Ailbhe CallananW18Cork O70:10
4Norah O'BrienW18Cork73:47
Aoife McCavanaW18Great Eastern NavigatorsDNF

W60 4.450km 210m 16 controls

NameClassClubTime
1Ann SavageW60Lagan Valley53:33
2Helen BaxterW60Lagan Valley77:40
3Nora LalorW60Great Eastern Navigators83:22
4Anne BellW60Lagan Valley84:34
5Brenda HynesW60Great Eastern Navigators97:35
Barbara Foley-FisherW60MNAVDNF

W65 2.730km 100m 14 controls

NameClassClubTime
1Teresa FinlayW65Fermanagh38:44
2Ger PowerW65Unspecified45:16

M50 7.660km 350m 20 controls

NameClassClubTime
1Robin BrysonM50Fermanagh64:38
2Billy ReedM50Lagan Valley65:00
3Colm O'HalloranM50Cork68:47
4Dermot O'SullivanM50Bishopstown79:58
5Andreas GroteM50OLC SKOG Fribourg79:59
6Brendan DelaneyM50Defence Forces82:57
7Marcus GeogheganM50Ajax84:54
8Mike LongM50Ajax88:15
9Dave WestonM50Setanta93:32
10Colm O'SullivanM50Bishopstown93:48
11Geoffrey CollinsM50Lagan Valley97:35
12Frank BrazilM50Setanta101:38
13Paul SmythM50Ajax106:56
14Stephen WalshM50Setanta111:58
15Thomas PowerM50WATERFORD112:14
16Paul O'Sullivan_HourihanM50Bishopstown124:40
Terry LawlessM50SetantaDNF

M55 6.940km 300m 17 controls

NameClassClubTime
1Brian CorbettM55Cork55:00
2Aonghus O'CleirighM55Ajax62:21
3Rolf HedigerM55OLC SKOG Fribourg71:31
4Pat McCavanaM55Great Eastern Navigators77:46
5James MulrooneyM55Setanta81:01
6Dave RichardsonM55Fingal82:45
7Denis DeasyM55Setanta94:02
8Paul WolstenholmeM55SWOC96:06
9Steve PerkinsM55Bishopstown97:41
10Ciaran DonaghyM55Great Eastern Navigators99:08
11Terry LeeM55Bishopstown100:07
12Hannu KottonenM55Lynx100:15
13Jim CallananM55Cork O102:16
14Andrew ButterfieldM55Great Eastern Navigators106:16
15Gordon StephensM55Lagan Valley111:13
Donal WickhamM55AjaxDNF

W45 4.720km 250m 16 controls

NameClassClubTime
1Una MayW45Three Rock49:44
2Eadaoin MorrishW45Cork O50:15
3Eileen YoungW45Fingal70:08
4Eileen WalshW45Setanta70:50
5Deborah WhelanW45Curragh-Naas86:47
6Fiona O'RiordanW45Cork106:14

W50 4.450km 210m 16 controls

NameClassClubTime
1Heather CairnsW50Lagan Valley49:38
2Heather WoodW50Great Eastern Navigators49:47
3Julie MurphyW50SLOW58:45
4Aileen McCarronW50Lagan Valley69:27
5Alison CollinsW50Lagan Valley75:04
6Miriam van GelderenW50Great Eastern Navigators77:48
7Theresa DoyleW50Ajax90:04
8Edith BridcutW50Great Eastern Navigators90:15
9Catherine KingW50Ajax94:39
10Jackie McCavanaW50Great Eastern Navigators98:42
11Aine JoyceW50Great Eastern Navigators108:44

M18 7.660km 350m 20 controls

NameClassClubTime
1Conall WhelanM18Curragh-Naas60:10
2Zac O'Sullivan-HourihanM18Bishopstown64:08
3Ruairi LongM18Ajax68:31
4Cameryn Kelly MorrishM18Cork O71:49
5Andrew TurnerM18Cork O74:38
6Robert PimM18WATO94:14
7Dan O'SullivanM18Bishopstown94:31

W35 6.940km 300m 17 controls

NameClassClubTime
1Claire O'BrienW35Cork88:44
2Karen DevenneyW35Setanta145:49

W40 4.720km 250m 16 controls

NameClassClubTime
1Brid CaseyW40WATO51:48
2Colleen RobinsonW40Setanta53:29
3Hanna HimanenW4077:54

M40 8.210km 400m 21 controls

NameClassClubTime
1Brendan McCarthyM40Defence Forces78:00
2Gavan DohertyM40Great Eastern Navigators84:03
3John ChandlerM40Cork O89:09
4Donal MurphyM40Bishopstown98:23
5Gints PlaudisM40WATO102:06
6Eoin BrowneM40Great Eastern Navigators118:21
7Stephen McCarthyM40130:29

W20 5.810km 260m 16 controls

NameClassClubTime
1Caoimhe O' BoyleW20Curragh-Naas62:37
2Leonore WinklerW20USV Jena70:30

W45S 2.730km 100m 14 controls

NameClassClubTime
1Brigid CoffeyW45SWATO40:15
2Nicole DavisW45SLOST82:44
Natsuko CotterW45SBishopstownDNF

W55 4.450km 210m 16 controls

NameClassClubTime
1Bernie O' BoyleW55Curragh-Naas51:16
2Annariitta KottonenW55Lynx62:09
3Kathryn WalleyW55Fingal Orienteering72:09
4Elizabeth DeaneW55Cork72:19
5Marlene StephensW55Lagan Valley86:54
Mary CurranW55Cork ODNF

W70 2.730km 100m 14 controls

NameClassClubTime
1Maura HigginsW70Setanta49:50
2Clare NuttallW70Cork O56:55
Trina ClearyW703RockDNF

Action took 0.005 seconds