Results

Coumshingaun

2016-04-30

Irish Orienteering Championships / Middle Distance (Pre-entry)

M21E M55 M50 M45 M21S M14
W45S M65 W21E M18 W50 M12
W35 M16 M60 W14 W45 W12
W60 W65 W21S M21L W55 W21L
W16 M40 M70 M35 W18 W40
W10 W20 W70 M80 M10 M20
EOD1 EOD2 W21LL M21SS

M21E 4.880km 250m 23 controls

NameClassClubTime
1Conor ShortM21ECurragh-Naas33:06
2Marcus PinkerM21ECork O34:21
3Darren BurkeM21ECork34:35
4Eoin McCulloughM21EDUO/3ROC34:59
5Ruairi ShortM21ECurragh-Naas35:27
6Kevin O' BoyleM21ECurragh-Naas35:50
7Shane LynchM21ECork36:51
8Colm MoranM21EUniversity College Dublin37:50
9Laurence QuinnM21EGreat Eastern Navigators38:12
10Andrew QuinM21EThree Rock39:43
11Christoph PrunscheM21ETuS Luebbecke39:45
12Seamus O'BoyleM21ECurragh-Naas41:12
13Neil DobbsM21EWATO42:43
14Cillin CorbettM21ECork43:46
15Christian FoleyM21EMNAV44:15
16Hugh CashellM21ECurragh-Naas44:16
17Josh O'Sullivan-HourihanM21EUCCO/BOC45:33
18Niall McCarthyM21EBishopstown48:47
19Rob McEvoyM21ECork60:39
Andres del BustioM21EASTUR EXTREMDNF

M55 2.990km 155m 14 controls

NameClassClubTime
1Aonghus O'CleirighM55Ajax27:34
2Donal WickhamM55Ajax34:23
3James MulrooneyM55Setanta36:55
4Rolf HedigerM55OLC SKOG Fribourg39:27
5Fitzgerald WillieM55Cork42:51
6Dave RichardsonM55Fingal44:01
7Pat McCavanaM55Great Eastern Navigators44:23
8Pat FarrellyM55Defence Forces44:25
9Jim CallananM55Cork O45:36
10Patrick MurphyM55Bishopstown50:45
11Terry LeeM55Bishopstown51:21
12Hannu KottonenM55Lynx52:14
13Paul WolstenholmeM55SWOC55:23
14Andrew ButterfieldM55Great Eastern Navigators56:31
15Gordon StephensM55Lagan Valley59:00
16Thomas KeeganM55WATO65:45
17Ciaran DonaghyM55Great Eastern Navigators68:54
Denis DeasyM55SetantaDNF

M50 3.840km 200m 16 controls

NameClassClubTime
1Colm O'HalloranM50Cork32:42
2Andreas GroteM50OLC SKOG Fribourg39:57
3Marcus GeogheganM50Ajax42:26
4Jukka HonkisaariM5044:46
5Paul SmythM50Ajax45:58
6Dave WestonM50Setanta46:00
7Brendan DelaneyM50Defence Forces47:01
8Colm O'SullivanM50Bishopstown48:02
9Mike LongM50Ajax48:24
10Robin BrysonM50Fermanagh50:33
11Geoffrey CollinsM50Lagan Valley57:07
12Paul O'Sullivan_HourihanM50Bishopstown61:06
13Mark DonovanM509502IF64:27
14Thomas PowerM50WATERFORD91:50
Billy ReedM50Lagan ValleyDNF
Dermot O'SullivanM50BishopstownDNF

M45 3.840km 200m 16 controls

NameClassClubTime
1Brendan O'BrienM45Kerry32:37
2Angus TynerM45Setanta34:35
3Lukas HottingerM45OLC SKOG Fribourg34:54
4Tony CotterM45Bishopstown44:27
5Gerald DuffyM45Cork O46:06
6Sean HassettM45Setanta46:32
7Derek ConerneyM45Western Eagles48:04
8Alan ElwoodM45Lagan Valley49:14
9Chris SlatteryM45Defence Forces75:06
10Gavin CairnsM45Lagan Valley78:18
11Finn van GelderenM45Great Eastern Navigators126:00

M21S 2.580km 120m 12 controls

NameClassClubTime
1Michael MaloneM21SCurragh-Naas33:36
2Olivier BaechlerM21SOLC SKOG Fribourg38:19

M14 2.470km 80m 13 controls

NameClassClubTime
1Peter ReedM14Lagan Valley28:06
2Cuan RiordanM14Three Rock37:46
2Darragh HoareM14Bishopstown37:46
4Liam CotterM14Bishopstown38:53
5Eoghan WhelanM14WATO45:42
6Aaron CoughlanM14Cork48:32
7Joseph ButterfieldM14Great Eastern Navigators58:14
8Sam van GelderenM14Great Eastern Navigators60:17
9Robert QuinnM14Bishopstown62:49
Finn HottingerM14OLC SKOG FribourgDNF
Luke CollinsM14Lagan ValleyDNF

W45S 2.80km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Fiona O'BrienW45SKerry29:41
2Natsuko CotterW45SBishopstown43:38
3Brigid CoffeyW45SWATO49:54
Nicole DavisW45SLOSTDNF

M65 2.580km 120m 12 controls

NameClassClubTime
1Wilbert HollingerM65Lagan Valley28:32
2Raymond FinlayM65Fermanagh35:40
3David QuinnM65Great Eastern Navigators35:51
4Nigel Foley-FisherM65MNAV40:46
5Richard MatthewsM65LOST41:35
6Denis ReidyM65Ajax42:26
7Richard WilliamsonM65Lagan Valley43:13
8Des DoyleM65Great Eastern Navigators47:55
9Harry BellM65Lagan Valley67:06
Michael BearyM65Defence Forces47:38N/C

W21E 3.840km 200m 16 controls

NameClassClubTime
1Niamh O'BoyleW21ECurragh-Naas33:17
2Ciara LargeyW21EFermanagh34:32
3Áine McCannW21ELagan Valley35:12
4Aoife McCavanaW21EGreat Eastern Navigators43:47
5Ruth LynamW21ECurragh-Naas43:54
6Eibhlin LargeyW21EFermanagh47:52
7Olivia BaxterW21ELagan Valley48:30
8Regina KellyW21ECurragh-Naas55:10
9Trine SkjeltorpW21EUniversity College Dublin55:13
10Sharon LuceyW21ECork59:09

M18 3.980km 220m 22 controls

NameClassClubTime
1Conall WhelanM18Curragh-Naas33:53
2Ruairi LongM18Ajax35:02
3Zac O'Sullivan-HourihanM18Bishopstown38:33
4Robert PimM18WATO43:40
5Andrew TurnerM18Cork O60:37
6Cameryn Kelly MorrishM18Cork O61:12

W50 2.580km 120m 12 controls

NameClassClubTime
1Heather CairnsW50Lagan Valley31:55
2Heather WoodW50Great Eastern Navigators32:39
3Mary O'ConnellW50Three Rock42:33
4Theresa DoyleW50Ajax46:42
5Miriam van GelderenW50Great Eastern Navigators47:50
6Julie MurphyW50SLOW52:15
7Aileen McCarronW50Lagan Valley60:26
8Jackie McCavanaW50Great Eastern Navigators66:01
9Aine JoyceW50Great Eastern Navigators69:00
10Alison CollinsW50Lagan Valley73:39
11Edith BridcutW50Great Eastern Navigators90:20

M12 1.410km 30m 10 controls

NameClassClubTime
1Emmet O'CleirighM12Ajax19:16
2Daire O'BrienM12Kerry19:57
3Hans van GelderenM12Great Eastern Navigators34:22
4Tivon TynerM12Setanta34:50
5Ben CairnsM12Lagan Valley47:08
Paul ButterfieldM12Great Eastern NavigatorsDNF

W35 2.920km 180m 16 controls

NameClassClubTime
1Karen DevenneyW35Setanta57:18

M16 2.990km 155m 14 controls

NameClassClubTime
1Cian MayM16Three Rock30:19
2Eoin RiordanM16Three Rock31:33
3Dan McDonnellM16Cork36:16
4Ciaran KearnsM16Fingal Orienteering38:06
5Aidan McCulloughM16Three Rock38:13
6Frank O'BrienM16Cork40:47
7Ciaran CotterM16Bishopstown44:32
8Cathal LaneM16Cork49:01
9Andrew ElwoodM16Lagan Valley52:10
10Codí Kelly MorrishM16Cork O66:01
11Fionn WhelanM16WATO70:10
12Finn ConerneyM16Western Eagles103:28
Dara O'CleirighM16AjaxDNF

M60 2.920km 180m 16 controls

NameClassClubTime
1Val JonesM60Fingal33:09
2Gerry BradyM60Setanta33:59
3Senan O' BoyleM60Curragh-Naas34:47
4John McCulloughM60Three Rock37:08
5Liam O'BrienM60Cork37:40
6Andrew LewsleyM60BL38:25
7Don ShortM60Curragh-Naas43:19
8Andrew CoxM60WATO44:26
9Ted LuceyM60Cork Schools46:26
10Billy FyffeM60Fermanagh50:55
11Denis PowerM60Cork63:15
12Joe LalorM60Great Eastern Navigators79:38

W14 2.470km 80m 13 controls

NameClassClubTime
1Aoife O'SullivanW14Bishopstown31:30
2Caoimhe MayW14Three Rock32:12
3Jordan PimW14WATO35:57
4Cliodhna DonaghyW14Great Eastern Navigators53:55
Aoife O'BrienW14KerryDNF
Jessie Kelly MorrishW14Cork ODNF
Orla YoungW14FingalDNF

W45 2.920km 180m 16 controls

NameClassClubTime
1Una MayW45Three Rock38:06
2Eadaoin MorrishW45Cork O41:21
3Eileen YoungW45Fingal54:46
4Deborah WhelanW45Curragh-Naas59:19

W12 1.410km 30m 10 controls

NameClassClubTime
1Sinead YoungW12Fingal26:07
2Zane KraminaW12Cork30:23
3Roisin QuinnW12Bishopstown40:11
4Mia Kelly MorrishW12Cork O43:18
5Sinead KearnsW12Fingal Orienteering84:51

W60 2.580km 120m 12 controls

NameClassClubTime
1Ann SavageW60Lagan Valley34:48
2Helen BaxterW60Lagan Valley37:11
3Nora LalorW60Great Eastern Navigators47:52
4Anne BellW60Lagan Valley50:10
5Brenda HynesW60Great Eastern Navigators59:02
6Barbara Foley-FisherW60MNAV64:11
7Anyta RichardsonW60Fingal74:19

W65 2.80km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Teresa FinlayW65Fermanagh30:34
2Ger PowerW65Unspecified31:39

W21S 2.80km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Eileen LoughmanW21SCurragh-Naas32:35
2Lucie StefkovaW21SMendelu Brno41:38
Santina DohertyW21SGreat Eastern NavigatorsDNF

M21L 3.840km 200m 16 controls

NameClassClubTime
1Ales KozumplikM21LMendelu Brno35:34
2Kevin O'RiordanM21LSetanta44:16
3Agris KraminsM21LCork45:05
4Fergal BuckleyM21LKerry46:49
5Aldis SkraucsM21LCork O61:04
6Stuart ScottM21LDublin University66:21

W55 2.580km 120m 12 controls

NameClassClubTime
1Elizabeth DeaneW55Cork35:50
2Bernie O' BoyleW55Curragh-Naas36:50
3Annariitta KottonenW55Lynx42:22
4Nora LeeW55Three Rock47:54
5Marlene StephensW55Lagan Valley48:45
6Kathryn WalleyW55Fingal Orienteering58:30
7Mary CurranW55Cork O68:46

W21L 2.580km 120m 12 controls

NameClassClubTime
1Mariia MaginaW21LCurragh-Naas36:25
2Eva SuarezW21LASTUR EXTREM40:59
3Aoife DonaghyW21LGreat Eastern Navigators71:47
Deirdre O'NeillW21LFingalDNF

W16 2.580km 120m 12 controls

NameClassClubTime
1Rachel CollinsW16Lagan Valley30:21
2Clodagh MoranW16Three Rock31:02
3Zoe TynerW16Setanta46:04
4Ciara SilbyW16WATO47:30
5Sophie O'ByrneW16WATO63:31

M40 3.980km 220m 22 controls

NameClassClubTime
1John ChandlerM40Cork O43:55
2Declan McGrellisM40Lagan Valley48:01
3Donal MurphyM40Bishopstown49:36
4Gavan DohertyM40Great Eastern Navigators50:53
5Noel QuinnM40Bishopstown86:10

M70 2.80km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Ted FeehanM70Cork O27:40
2Bernard CreedonM70Cork O28:19
3Donal BurkeM70Cork36:54
4Enda HumeM70Fermanagh43:32
5Harold WhiteM70Lagan Valley58:41

M35 3.980km 220m 22 controls

NameClassClubTime
1Brian CorbettM35Cork37:36
2Stephen WhittleM35Ajax47:48
3Danny O'HareM35Cork51:51
4Killian BrennanM35Curragh-Naas52:12
5Gary O'DonovanM35Bishopstown52:42
6Mick FarrellM35Curragh-Naas54:48

W18 2.920km 180m 16 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin McCavanaW18Great Eastern Navigators35:31
2Niamh ConerneyW18Western Eagles46:47
3Ailbhe CallananW18Cork O60:12

W40 2.920km 180m 16 controls

NameClassClubTime
1Colleen RobinsonW40Setanta51:54
2Hanna HimanenW40IND73:46
3Deirdre CoyleW40Great Eastern Navigators82:24

W10 9 controls

NameClassClubTime
1Sadhbh HassettW10Setanta18:58
2Niamh BrowneW10Great Eastern Navigators35:35
3Ciara QuinnW10Bishopstown87:38

W20 2.920km 180m 16 controls

NameClassClubTime
1Leonore WinklerW20USV Jena34:02
2Caoimhe O' BoyleW20Curragh-Naas34:30

W70 2.80km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Trina ClearyW703Rock39:27
2Clare NuttallW70Cork O47:22
3Maura HigginsW70Setanta59:36

M80 2.80km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Frank MartindaleM80Three Rock43:28
Fred CalnanM80Cork-ODNF

M10 9 controls

NameClassClubTime
1Oisin MayM10Three Rock11:59
2Gerry BrowneM10Great Eastern Navigators14:01
3Cian WickhamM10Ajax14:20
4Hugh WhelanM10WATO16:45
5Daragh YoungM10Fingal39:38
6Browne HughM10Great Eastern Navigators51:36

M20 3.980km 220m 22 controls

NameClassClubTime
1Jonathan QuinnM20Great Eastern Navigators35:11
2Frazer HoweM20Lagan Valley37:16
3Jonathan PimM20WATO56:37

EOD1 3.350km 195m 15 controls

NameClassClubTime
1Peter HoweEOD173:16
2Paddy LargeyEOD1Fermanagh73:18
3Trishia O MahonyEOD1Bishopstown81:14
4Harry SavageEOD1Lagan Valley98:31

EOD2 1.430km 50m 11 controls

NameClassClubTime
1Cathy O'MahonyEOD2Bishopstown43:45
2Donovan FamilyEOD247:07
3Donovan Family 2EOD247:12
4Patrick&Cillian RyanEOD258:22

W21LL 2.920km 180m 16 controls

NameClassClubTime
1Annika KottonenW21LLLynx39:07
2Audrey FoleyW21LLMNAV51:32

M21SS 2.920km 180m 16 controls

NameClassClubTime
1Ciaran YoungM21SSFingal40:22
2Brendan WallM21SSBishopstown46:53
3Pat RyanM21SSFingal61:10
4Julien BeukenM21SSWATO70:01

Action took 0.005 seconds