Results

WIT Main Campus

2016-04-29

Irish Orienteering Championships / Sprint (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16 M18 M20
M21L M21S M35 M40 M45 M50
M55 M60 M65 M70 W10 W12
W14 W16 W18 W20 W21L W21S
W35 W40 W45 W50 W55 W60
W65 W70

M10 1.380km 16 controls

NameClassClubTime
1Oisin MayM10Three Rock10:57
2Cian WickhamM10Ajax13:49
3Hugh WhelanM10WATO14:11
4Liam CaseyM10WATO15:11
5Gerry BrowneM10Great Eastern Navigators15:19
6Browne HughM10Great Eastern Navigators36:28
Daragh YoungM10FingalDNF

M12 1.380km 16 controls

NameClassClubTime
1Emmet O'CleirighM12Ajax10:05
2Daire O'BrienM12Kerry11:19
3Ben CairnsM12Lagan Valley11:54
4Tivon TynerM12Setanta16:06
5Paul ButterfieldM12Great Eastern Navigators24:06

M14 2.610km 22 controls

NameClassClubTime
1Liam CotterM14Bishopstown16:20
2Oisin WickhamM14Ajax17:14
3Cuan RiordanM14Three Rock19:40
4Eoghan WhelanM14WATO19:57
5Harry BeltonM14WATO22:05
6Luke CollinsM14Lagan Valley22:15
7Darragh HoareM14Bishopstown23:07
8Aaron CoughlanM14Cork25:42
9Bradley SavageM14Cork Schools26:48
10Finn HottingerM14OLC SKOG Fribourg29:43
11Marco LauraM14WATO48:01
Joseph ButterfieldM14Great Eastern NavigatorsDNF

M16 2.640km 20 controls

NameClassClubTime
1Dan McDonnellM16Cork13:45
2Ciaran KearnsM16Fingal Orienteering14:00
3Eoin RiordanM16Three Rock14:35
4Andrew ElwoodM16Lagan Valley14:39
5Ciaran CotterM16Bishopstown16:22
6Cathal LaneM16Cork16:25
7Dara O'CleirighM16Ajax16:31
8Fionn WhelanM16WATO17:38
9Frank O'BrienM16Cork17:44
10Finn ConerneyM16Western Eagles18:08
Codí Kelly MorrishM16Cork ODNF
Aidan McCulloughM16Three RockDNF

M18 2.900km 23 controls

NameClassClubTime
1Ruairi LongM18Ajax15:13
2Zac O'Sullivan-HourihanM18Bishopstown16:11
3Robert PimM18WATO16:13
4Conall WhelanM18Curragh-Naas16:18
5Matthew TreacyM18WATO17:41
6Cameryn Kelly MorrishM18Cork O17:47
7Andrew TurnerM18Cork O18:15
8Peter MullanM18IND18:19
Cian MayM18Three RockDNF

M20 3.320km 27 controls

NameClassClubTime
1Jonathan QuinnM20Great Eastern Navigators15:39
2Frazer HoweM20Lagan Valley16:42

M21L 3.320km 27 controls

NameClassClubTime
1Seamus O'BoyleM21LCurragh-Naas15:25
2Conor ShortM21LCurragh-Naas15:38
3Christoph PrunscheM21LTuS Luebbecke15:47
4Christian FoleyM21LMNAV15:49
5Kevin O' BoyleM21LCurragh-Naas15:57
6Darren BurkeM21LCork15:58
7Josh O'Sullivan-HourihanM21LUCCO/BOC16:04
8Laurence QuinnM21LGreat Eastern Navigators16:16
9Niall McCarthyM21LBishopstown16:35
10Hugh CashellM21LCurragh-Naas16:49
11Andres del BustioM21LASTUR EXTREM17:52
12Neil DobbsM21LWATO18:03
13Andrew QuinM21LThree Rock18:39
14Rob McEvoyM21LCork20:50
15Fergal BuckleyM21LKerry21:17
16Stuart ScottM21LDublin University26:04
Ruairi ShortM21LCurragh-NaasDNF
Colm MoranM21LUniversity College DublinDNF
Cillin CorbettM21LCorkDNF
Kevin O'RiordanM21LSetantaDNF
Marcus PinkerM21LCork ODNF
Eoin McCulloughM21LDUO/3ROCDNF

M21S 2.640km 20 controls

NameClassClubTime
1Brendan WallM21SBishopstown17:12
2Aldis SkraucsM21SCork O20:05
3Michael MaloneM21SCurragh-Naas23:27
4Daniel KellyM21SWATO33:20
Agris KraminsM21SCorkDNF
Julien BeukenM21SWATODNF

M35 2.900km 23 controls

NameClassClubTime
1Mick FarrellM35Curragh-Naas16:03
Killian BrennanM35Curragh-NaasDNF

M40 2.900km 23 controls

NameClassClubTime
1Declan McGrellisM40Lagan Valley17:58
2Thomas CalleryM40WATO18:33
Gavan DohertyM40Great Eastern NavigatorsDNF
Eoin BrowneM40Great Eastern NavigatorsDNF

M45 2.640km 20 controls

NameClassClubTime
1Angus TynerM45Setanta12:07
2Alan ElwoodM45Lagan Valley12:52
3John CaseyM45WATO13:15
4Brendan O'BrienM45Kerry13:29
5Derek ConerneyM45Western Eagles14:55
6Lukas HottingerM45OLC SKOG Fribourg15:00
7Tony CotterM45Bishopstown15:17
8Andreas GroteM45OLC SKOG Fribourg16:12
9Tony JoyceM45Curragh-Naas16:41
10Sean HassettM45Setanta16:49
11Ken PowerM45IND16:55
12Colm O'SullivanM45Bishopstown17:12
13Olivier BaechlerM45OLC SKOG Fribourg19:26
14Gavin CairnsM45Lagan Valley22:39

M50 2.640km 20 controls

NameClassClubTime
1Colm O'HalloranM50Cork14:43
2Dave WestonM50Setanta14:51
3Dermot O'SullivanM50Bishopstown14:56
4Mike LongM50Ajax16:22
5Jukka HonkasaariM50Finland16:54
6Geoffrey CollinsM50Lagan Valley17:29
7Ciaran YoungM50Fingal20:38
Paul SmythM50AjaxDNF

M55 2.610km 22 controls

NameClassClubTime
1Aonghus O'CleirighM55Ajax13:29
2Brian CorbettM55Cork14:33
3Donal WickhamM55Ajax15:54
4Pat FarrellyM55Defence Forces16:12
5Dave RichardsonM55Fingal16:57
6Patrick MurphyM55Bishopstown17:45
7James MulrooneyM55Setanta18:56
8Hannu KottonenM55Lynx20:34
9Gordon StephensM55Lagan Valley23:19
10Peter HoweM55Lagan Valley24:26
Pat McCavanaM55Great Eastern NavigatorsDNF
Andrew ButterfieldM55Great Eastern NavigatorsDNF
Declan NolanM55WATODNFN/C

M60 2.610km 22 controls

NameClassClubTime
1Liam O'BrienM60Cork16:02
2Gerry BradyM60Setanta16:14
3John McCulloughM60Three Rock16:57
4Andrew LewsleyM60BL17:19
Don ShortM60Curragh-NaasDNF
Billy FyffeM60FermanaghDNF

M65 1.870km 16 controls

NameClassClubTime
1Wilbert HollingerM65Lagan Valley11:59
2Richard MatthewsM65LOST13:12
3Raymond FinlayM65Fermanagh13:18
4Nigel Foley-FisherM65MNAV14:43
5David QuinnM65Great Eastern Navigators15:35
6Norman StoreyM65WATO21:00
7Richard WilliamsonM65Lagan Valley21:01

M70 1.870km 16 controls

NameClassClubTime
1Ted FeehanM70Cork O16:42
2Donal BurkeM70Cork18:50
3Enda HumeM70Fermanagh30:18
Harold WhiteM70Lagan ValleyDNF

W10 1.380km 16 controls

NameClassClubTime
1Eimear CaseyW10WATO16:03
2Sadhbh HassettW10Setanta19:26
3Niamh BrowneW10Great Eastern Navigators36:08

W12 1.380km 16 controls

NameClassClubTime
1Zane KraminaW12Cork10:35
2Sinead KearnsW12Fingal Orienteering26:12
3Mia Kelly MorrishW12Cork O41:20
Sinead YoungW12FingalDNF

W14 2.610km 22 controls

NameClassClubTime
1Caoimhe MayW14Three Rock19:08
2Aoife O'SullivanW14Bishopstown19:20
3Aoife O'BrienW14Kerry38:36
Orla YoungW14FingalDNF
Jordan PimW14WATODNF

W16 2.610km 22 controls

NameClassClubTime
1Rachel CollinsW16Lagan Valley16:25
2Clodagh MoranW16Three Rock16:26
3Ciara SilbyW16WATO17:58
4Sophie O'ByrneW16WATO25:22
5Maebh TreacyW16WATO38:34
Casey LalorW16WATODNF
Jeanne de ToulgeoutW16WATODNF

W18 2.640km 20 controls

NameClassClubTime
1Emer PerkinsW18Bishopstown14:25
2Eadaoin McCavanaW18Great Eastern Navigators15:22
3Norah O'BrienW18Cork17:39
4Aoife TreacyW18WATO18:07
5Lorna AylwardW18WATO25:10
Niamh ConerneyW18Western EaglesDNF

W20 2.900km 23 controls

NameClassClubTime
1Caoimhe O'BoyleW20Curragh-Naas16:07
2Leonore WinklerW20USV Jena17:37

W21L 2.900km 23 controls

NameClassClubTime
1Niamh O'BoyleW21LCurragh-Naas15:38
2Roisin LongW21LUniversity College Dublin16:48
3Aoife McCavanaW21LGreat Eastern Navigators17:46
4Olivia BaxterW21LLagan Valley17:49
5Áine McCannW21LLagan Valley19:15
6Annika KottonenW21LLynx19:38
7Sharon LuceyW21LCork19:55
8Eva SuarezW21LASTUR EXTREM20:25
9Mariia MaginaW21LCurragh-Naas21:06
10Audrey FoleyW21LMNAV22:10
11Eibhlin LargeyW21LFermanagh22:32

W21S 2.610km 22 controls

NameClassClubTime
1Jana CoxW21SWATO31:52
Santina DohertyW21SGreat Eastern NavigatorsDNF

W35 2.610km 22 controls

NameClassClubTime
1Sarah Ní RuaircW35Fingal22:26

W40 2.610km 22 controls

NameClassClubTime
1Brid CaseyW40WATO16:18
2Colleen RobinsonW40Setanta17:26

W45 2.610km 22 controls

NameClassClubTime
1Eileen YoungW45Fingal18:25
2Una MayW45Three Rock18:34
3Eadaoin MorrishW45Cork O18:55
4Natsuko CotterW45Bishopstown21:02
5Debbie WhelanW45Curragh-Naas22:09
6Fiona O'BrienW45Kerry23:29
7Mary CurranW45Cork O26:08
8Brigid CoffeyW45WATO29:48
9Nicole DavisW45LOST31:39

W50 1.870km 16 controls

NameClassClubTime
1Heather WoodW50Great Eastern Navigators13:12
2Heather CairnsW50Lagan Valley13:30
3Julie MurphyW50SLOW15:24
4Nora PerkinsW50Bishopstown15:38
5Theresa DoyleW50Ajax16:01
6Mary O'ConnellW50Three Rock16:28
7Aileen McCarronW50Lagan Valley18:13
8Jackie McCavanaW50Great Eastern Navigators19:02
9Alison CollinsW50Lagan Valley21:41
10Cathleen MorrisonW50Ajax23:16
11Catherine KingW50Ajax25:01
Angela CoxW50WATODNF

W55 1.870km 16 controls

NameClassClubTime
1Annariitta KottonenW55Lynx12:32
2Bernie O' BoyleW55Curragh-Naas13:56
3Kathryn WalleyW55Fingal Orienteering15:54
4Nora LeeW55Three Rock16:32
5Elizabeth DeaneW55Cork16:36
6Marlene StephensW55Lagan Valley19:44

W60 1.870km 16 controls

NameClassClubTime
1Barbara Foley-FisherW60MNAV15:50
2Helen BaxterW60Lagan Valley16:11
3Brenda HynesW60Great Eastern Navigators20:40
4Anyta RichardsonW60Fingal24:31
5Stella LewsleyW60BL26:08

W65 1.870km 16 controls

NameClassClubTime
1Teresa FinlayW65Fermanagh15:35
2Ger PowerW65Unspecified16:01
3Elizabeth StoreyW65WATO23:54

W70 1.870km 16 controls

NameClassClubTime
1Clare NuttallW70Cork O24:24
2Trina ClearyW703Rock26:16
3Maura HigginsW70Setanta26:58

Action took 0.005 seconds