info@orienteering.ie

Results

Kilkenny Castle

07.02.2016

Southeast League / No. 5

Long Medium Short Track-o

Long 21 controls

Name Class Club Time
1 Josh O'Sullivan Hourihan M21 University College Cork 27:38
2 John Casey M45 South East 31:19
3 Robert Pim M18 South East 33:02
4 Andrew Pim M50 South East 35:03
5 Leonore Winkler W20 South East 36:25
6 Mike Jordan M21 37:09
7 Joao Monteiro M35 South East 37:59
8 Dave Richardson M55 Fingal 41:42
9 Zac O'Sullivan Hourihan M18 Bishopstown 42:29
10 Tony Joyce M45 Curragh-Naas 43:12
11 Agris Kramins M21 Cork 44:33
12 Eoghan Whelan M14 WatO- 1st kk scouts 45:40
13 Paul Smyth M50 Ajax 46:45
14 Jonathon Pim M20 South East 46:51
15 Stephen Walsh M50 Setanta 47:17
16 Stephen Whittle M35 Ajax 49:19
17 Maike Jurgens W21 50:10
18 Daniel Joyce M16 Curragh-Naas 51:58
19 Mariia Magine W21 53:16
20 Tom Power M50 South East 53:52
21 Paul O'Sullivan Hourihan M50 Bishopstown 56:16
22 Ken Power M45 60:47
23 Michael Malone M21 73:23
24 Mark Brennan 1st Kilkenny 94:45
25 Darragh McMurrow 1st Kilkenny 102:01
26 Evan O'Hara M12 1st Kilkenny 102:13
27 Ciaran H & Niall 1st Kilkenny 115:07
28 Ronan McMurrow M14 1st Kilkenny 161:17
James Byrne M14 1st Kilkenny DNF
Sean McAuliffe M14 1st Kilkenny DNF
Thomas Callery M40 South East DNF
Dylan Comerford M14 1st Kilkenny DNF
Nuala Callery W35 South East DNF
Henry Heuston 1st Kilkenny DNF
Debbie Whelan W40 Curragh-Naas DNF
Eileen Loughman W21 Curragh-Naas DNF
Pat Healy M60 Curragh-Naas DNF

Medium 18 controls

Name Class Club Time
1 Brid Casey W40 South East 20:04
2 Finlay McHardy M10 South East 20:55
2 Ian McHardy M40 South East 20:55
4 Fionn Whelan M16 South East 20:56
5 Jacob Pim M16 South East 24:56
6 Lorna Aylward W18 South East 25:29
7 Jordan Pim W14 South East 25:43
8 Julien Beuken M21 Dublin University 26:20
9 Lisa Honkasaari W50 South East 26:49
10 Dylan Kinchella M16 1st Kilkenny 27:36
11 Oskar Scott M18 Ajax 31:42
12 Jeni Pim W40 South East 32:10
13 Matthew Codd M18 1st Kilkenny 32:58
14 Luke Kinchella M16 1st Kilkenny 34:15
15 Frank Martindale M80 Three Rock 34:38
16 Jack & Serdar 1st Kilkenny 34:43
17 Conor & Tom New Ross Cub 35:22
18 Monica Duggan 35:45
18 Helena Duggan 35:45
20 Pat Hutchinson M50 South East 36:05
21 Marie Smith 36:07
22 Norman Storey M65 South East 36:56
23 Nigel Pim M40 South East 37:17
24 Paul Scott M45 Ajax 37:24
25 Aislinn Callery W12 South East 37:39
26 Zane Kramina W12 Cork 37:43
27 Draven & Eva Thomastown Scouts 42:06
28 Ben Horsfall M12 South East 42:36
29 Enda & Sé New Ross Cub 42:58
30 Emma & Catherine 1st Wexford 43:04
31 Emma Horsfall W14 South East 43:10
32 Tom & Evan New Ross Cub 43:13
32 Richard Horsfall M50 South East 43:13
34 Liam Óg Cuddihy M10 South East 43:19
35 Micheal Cuddihy M14 South East 43:43
36 Nellie Cuddihy W40 South East 43:47
37 Liam Cuddihy M45 South East 43:49
38 Brian Farrell M40 South East 45:05
38 Eve Farrell W10 South East 45:05
40 Liam & Tristan 1st Kilkenny 47:26
41 Emily & Issy Thomastown Scouts 47:47
42 Catherine Joyce W14 Curragh-Naas 48:50
43 Elizabeth Storey W60 South East 49:38
44 Eve & Edie New Ross Cub 59:38
45 Aoife & Annette New Ross Cub 59:43
46 Danny & Owen 1st Kilkenny 61:31
47 Martynas Dobilas W10 62:59
48 Kaya Redmond W12 64:25
Aaron & Luke 1st Kilkenny DNF
Eoghan & Matthew 1st Kilkenny DNF
Mark & Adam 1st Kilkenny DNF
Hugh & James 1st Kilkenny DNF
Leanne & Emily Thomastown Scouts DNF
Diarmuid & Titus 1st Kilkenny DNF
Olivia & Katie Thomastown Scouts DNF
Sam & Conor Thomastown Scouts DNF
Jenny Minogue & Ella Gibbons Thomastown Scouts DNF
Jessie & Laurie Thomastown Scouts DNF

Short 12 controls

Name Class Club Time
1 Martin & Niall Fitzgerald M10 South East 22:36
2 Anyta Richardson Fingal 23:55
3 Michael & Conor 1st Kilkenny 24:50
4 Daram & Luke M10 1st Kilkenny 25:23
5 Morgan Cooper W10 27:15
6 Niamh Callery W10 South East 28:02
7 Tadhg Hickey M10 28:08
8 Róisín Hickey W35 28:10
9 Liam Casey M10 South East 31:03
10 Rory McHardy M10 South East 31:16
11 Eimear Casey W10 South East 31:29
12 Laura Belton South East 31:35
13 Aoife & Ellen Fitzgerald W10 South East 31:38
13 Meabh Ní Ghradaigh South East 31:38
15 Sam Horsfall South East 32:17
16 Eimear Whelan W10 1st Kilkenny 32:44
17 Tom Joyce M10 Curragh-Naas 33:52
18 Stephen & Ruth O'Dwyer 39:07
19 Hanna & Michael Pedini 39:20
20 Keith Walsh M40 39:55
21 Eoin Ó'Grádaigh South East 42:23
22 Dara Ó'Grádaigh South East 42:56
23 David Walsh M10 Setanta 64:37
24 Dylan & Cian 1st Kilkenny 71:11
25 Aisling Whelan W10 1st Kilkenny 132:00
David Byrne M45 DNF
Niamh Mayher W10 DNF
Carmel Byrne W45 DNF
Holly Byrne W10 DNF
Eoin Melanophy M10 DNF
Patrick Melanophy M45 DNF
Aoife Melanophy W12 DNF

Track-o 8 controls

Name Class Club Time
1 Justin, Therese & Cian Buckley 26:16
2 Alex Buckley M12 26:19
3 Beth Joyce W10 Curragh-Naas 37:38
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland