info@orienteering.ie

Results

Shrone

31.05.2015

Shamrock O-Ringen / Day 2 (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16 M21E M21S M35 M40L M45 M50 M55L M55S M60 M65 M70 M75 W10 W12 W14 W16 W18 W21E W21L W21S W40S W45 W50 W55L W55S W60 W65 W70

Course 10 1.400km 20m 6 controls

Name Class Club Time
1 Hans van Gelderen M10 Great Eastern Navigators 14:26 Fix
2 Daire O'Brien M10 Kerry 16:24 Fix
3 Hugh Whelan M10 South East 24:33
4 Tivon Tyner M10 SETANTA 29:29
5 Eoin Simpson M10 31:15
6 Tom Joyce M10 Curragh-Naas 39:38 Fix
Liam Casey M10 South East 15:26 N/C
1 Liam Cotter M12 Bishopstown 08:04 Fix
2 Whelan Eoghan M12 South East 09:59
3 Sam van Gelderen M12 Great Eastern Navigators 19:54 Fix
4 Paul Butterfield M12 Great Eastern Navigators 36:47 Fix

Course 9 2.600km 30m 8 controls

Name Class Club Time
1 Ciaran Cotter M14 Bishopstown 19:21 Fix
2 Vilhelm Toivonen M14 Kangasala SK 19:37 Fix
3 Aidan McCullough M14 Three Rock 20:32 Fix
4 Daniel Joyce M14 Curragh-Naas 25:13 Fix
5 Cathal Lane M14 Cork 25:36 Fix
6 Oisin Wickham M14 Ajax 26:18 Fix
7 Neasan Brazil M14 Setanta 45:43 Fix
Joseph Butterfield M14 Great Eastern Navigators DNF Fix

Course 6 3.500km 180m 18 controls

Name Class Club Time
1 Ruairi Long M16 Ajax 63:01 Fix
2 Cameryn Kelly Morrish M16 Cork O 75:20 Fix
3 Fionn Whelan M16 South East 96:14
4 Dan McDonnell M16 Cork 104:50 Fix
5 Andrew Turner M16 Cork 164:41 Fix
Jamie Latimer M16 Bishopstown DNF Fix
Oisin O'Sullivan M16 Bishopstown DNF Fix

Course 1 10.0km 440m 29 controls

Name Class Club Time
1 Marcus Pinker M21E Cork 104:31 Fix
2 Conor Short M21E Curragh-Naas 109:08 Fix
3 Darren Burke M21E Cork 113:16 Fix
4 Eevert Toivonen M21E Kangasala SK 114:30 Fix
5 Ruairi Short M21E Curragh-Naas 116:33 Fix
6 O'Boyle Seamus M21E Curragh-Naas 124:58 Fix
7 Colm Moran M21E University College Dublin 136:01 Fix
8 Eoin McCullough M21E Dublin University 136:35 Fix
9 Andy Simpson M21E OD 141:42 Fix
10 Julien Le Borgne M21E QUIMPER ORIENTATION 153:39 Fix
11 Colm Hill M21E Curragh-Naas 157:52 Fix
12 David Healy M21E Great Eastern Navigators 161:00 Fix
Paul Keville M21E SETANTA DNF

Course 4 4.800km 245m 22 controls

Name Class Club Time
1 Agris Kramins M21S Cork 94:28 Fix
2 Colm O'Sullivan M21S Bishopstown 140:09 Fix
3 Donal Wickham M21S Ajax 153:08 Fix
4 Gearoid Ryan M21S Cork 158:38 Fix
Finn van Gelderen M21S Great Eastern Navigators DNF Fix

Course 2 7.700km 360m 24 controls

Name Class Club Time
1 Donal Murphy M35 Bishopstown 177:56 Fix
2 Gary O'Donovan M35 Bishopstown 185:46 Fix
Danny O'Hare M35 Cork DNF Fix
1 Audrius Smilgius M40L Azuolas 98:20 Fix
2 Kestutis Jokubauskis M40L Telsiai 108:24 Fix
3 Ivan Millar M40L Lagan Valley 119:20 Fix
4 Henrik Pettersson M40L Dublin University 157:19 Fix
5 Gavan Doherty M40L Great Eastern Navigators 157:37 Fix

Course 3 7.0km 340m 22 controls

Name Class Club Time
1 Martin Ward M45 SYO 96:04 Fix
2 Neil Conway M45 Aire 101:16 Fix
3 Tony Cotter M45 Bishopstown 116:55 Fix
4 Angus Tyner M45 SETANTA 120:46
5 Mikko Toivonen M45 Kangasala SK 122:41 Fix
6 John Casey M45 South East 125:04
7 Brendan O'Brien M45 Kerry 133:36 Fix
8 Richard Latimer M45 Bishopstown 149:08 Fix
9 Michael Grill M45 Naturefriends Vienna 160:25 Fix
10 Tony Joyce M45 Curragh-Naas 191:58 Fix
Andrew Cox M45 South East DNF
Lars Jensen M45 OK HTF DNF Fix
Nigel Pim M45 South East DNF
1 Charlie Adams M50 SYO 92:59 Fix
2 Colm O'Halloran M50 Cork 95:14
3 Andrew Pim M50 South East 112:55
4 Nick Lightfoot M50 SYO 128:10 Fix
5 Marcus Geoghegan M50 Ajax 141:19 Fix
6 Dave Weston M50 SETANTA 141:42
7 Frank Brazil M50 Setanta 144:10 Fix
8 Greg McCann M50 Lagan Valley 146:53 Fix
9 Philip Brennan M50 SETANTA 151:32
10 Mike Long M50 Ajax 160:24 Fix
11 Paul Smyth M50 Ajax 169:13 Fix
12 Paul O'Sullivan-Hourihan M50 Bishopstown 178:48 Fix
13 Andrew Butterfield M50 Great Eastern Navigators 228:03 Fix
Dermot O'Sullivan M50 Bishopstown DNF Fix
Paul Taylor M50 EPOC DNF Fix

Course 4 4.800km 245m 22 controls

Name Class Club Time
1 P-O Derebrant M55L SOK ANEBY 82:51 Fix
2 Soren Dall M55L OK HTF 119:50 Fix
3 Arne Bertelsen M55L OK HTF 127:28 Fix
4 Pat Farrelly M55L DFO/CNOC 133:37 Fix
5 Stephen Perkins M55L Bishopstown 136:07 Fix
6 Senan O' Boyle M55L Curragh-Naas 137:28 Fix
7 Don Short M55L Curragh-Naas 155:38 Fix
8 Terry Ley M55L Bishopstown 162:04 Fix
9 Patrick Murphy M55L Bishopstown 205:35 Fix

Course 5 3.800km 175m 16 controls

Name Class Club Time
1 Jim Mulrooney M55S SETANTA 85:55
2 David Saunders M55S HH 100:05 Fix
3 Arun Sahni M55S SYO 117:18 Fix
Frank Swift M55S SLIGO DNF

Course 4 4.800km 245m 22 controls

Name Class Club Time
1 John McCullough M60 Three Rock 106:47 Fix
2 Roger Stein M60 SBOC 143:41 Fix
3 Val Jones M60 FINGAL 148:29
4 Denis Reidy M60 Ajax 159:10 Fix
5 Raymond Finlay M60 Fermanagh 169:31 Fix
6 Rory Costello M60 Kerry 193:40 Fix
Denis Jaouen M60 QUIMPER ORIENTATION DNF Fix

Course 6 3.500km 180m 18 controls

Name Class Club Time
1 Greg Chatfield M65 UGQ 85:59 Fix
2 Colin Henderson M65 Lagan Valley 87:22 Fix
3 Greg Hawthorne M65 Wellington Ranges 88:59 Fix
4 Gerry Symes M65 Aire 108:08 Fix
5 Richard Williamson M65 Lagan Valley 119:35 Fix
6 Wilbert Hollinger M65 Lagan Valley 120:03 Fix
7 Nigel Foley-Fisher M65 MNAV 135:50 Fix
Henk van Rossum M65 Aire DNF Fix

Course 7 2.800km 105m 12 controls

Name Class Club Time
1 Helge Bjaaland M70 Heming Orientering 56:38 Fix
2 Hans Nielsen M70 OK HTF 81:01 Fix
3 Palle Møller Nielsen M70 Odense Orienteringsk 81:53
4 Keith Marsden M70 HH 89:11 Fix
5 Richard McCourt M70 Lagan Valley 93:13 Fix
Harold White M70 Lagan Valley DNF Fix

Course 8 1.900km 60m 13 controls

Name Class Club Time
1 Frank Martindale M75 3 ROC 70:19 Fix

Course 10 1.400km 20m 6 controls

Name Class Club Time
1 Niamh Callery W10 Wat O 15:10 Fix
2 Mia Kelly Morrish W10 Cork O 16:45 Fix
3 Ellie Simpson W10 20:25
4 Zane Kramina W10 41:33
Imger Munck W10 21:30 N/C
1 Aislinn Callery W12 Wat O 10:39
2 Catherine Joyce W12 Curragh-Naas 34:31 Fix

Course 9 2.600km 30m 8 controls

Name Class Club Time
1 Aoife O'Sullivan W14 Bishopstown 23:37 Fix
2 Jessie Kelly Morrish W14 Cork O 53:56 Fix
Christine Cleary W14 DNF N/C
Imger Munck W14 DNF

Course 7 2.800km 105m 12 controls

Name Class Club Time
1 Zoe Tyner W16 SETANTA 63:03
2 Emer Perkins W16 Bishopstown 70:41 Fix

Course 4 4.800km 245m 22 controls

Name Class Club Time
1 Caoimhe O' Boyle W18 Curragh-Naas 137:13 Fix
Meabh Perkins W18 Bishopstown DNF Fix

Course 3 7.0km 340m 22 controls

Name Class Club Time
1 Toni O'Donovan W21E Cork 95:11 Fix
2 Sirra Toivonen W21E Kangasala SK 115:37 Fix
3 Niamh Corbett W21E Cork 120:45 Fix
4 Katie Reynolds W21E SBOC 124:13 Fix
5 Alison Campbell W21E Curragh-Naas 125:36 Fix
6 Alma Toivonen W21E Kangasala SK 129:49 Fix
7 Regina Kelly W21E Curragh-Naas 173:50 Fix
8 Eibhlin Largey W21E Fermanagh 188:53 Fix
Ruth Lynam W21E Curragh-Naas DNF Fix
Cliona McCullough W21E Dublin University DNF Fix
Aine McCann W21E Lagan Valley DNF Fix

Course 4 4.800km 245m 22 controls

Name Class Club Time
1 Eileen Loughman W21L Curragh-Naas 164:48 Fix
Eileen Walsh W21L Setanta DNF Fix

Course 6 3.500km 180m 18 controls

Name Class Club Time
1 Christina Friedl W21S Naturefriends Vienna 112:15 Fix
2 Vilma Balciunaite W21S OK TELSIAI 125:31 Fix
3 Sarah Ni Ruairc W21S FINGAL 163:39
4 Jana Cox W21S Dublin University 212:44 Fix
5 Daniel Kelly W21S South East 216:18
1 Brid Casey W40S South East 90:39
2 Natsuko Cotter W40S Bishopstown 176:08 Fix
Cathleen Morrison W40S Ajax DNF Fix
Mandy Millar W40S Lagan Valley DNF Fix
Ingelise Baden W40S OK HTF DNF Fix
Nuala Callery W40S Wat O DNF Fix

Course 5 3.800km 175m 16 controls

Name Class Club Time
1 Liisa Honkasaari W45 South East 96:59
2 Eadaoin Morrish W45 Cork O 116:07 Fix
3 Lesley Ward W45 SYO 141:46 Fix
Deborah Whelan W45 Curragh-Naas DNF Fix
1 Deirdre Ni Challanain W50 Cork 103:27 Fix
2 Mary Healy W50 Great Eastern Navigators 110:02 Fix
3 Guri Alm W50 OK HTF 122:57 Fix
4 Margaret Reynolds W50 SBOC 129:15 Fix
5 Aileen McCarron W50 Lagan Valley 137:19 Fix
6 Heather Wood W50 Great Eastern Navigators 155:16 Fix
Miriam van Gelderen W50 Great Eastern Navigators DNF Fix
Catherine King W50 Ajax DNF Fix
Nora Perkins W50 Bishopstown DNF Fix
Theresa Doyle W50 Ajax DNF Fix
1 Geraldine Chatfield W55L UGQ 100:01 Fix
2 Bernie O' Boyle W55L Curragh-Naas 135:45 Fix
3 Lise Nielsen W55L OK HTF 140:07 Fix

Course 7 2.800km 105m 12 controls

Name Class Club Time
1 Alison Saunders W55S HH 101:02 Fix
2 Nora Lee W55S Three Rock 111:32 Fix
1 Elle Melbye W60 Heming Orientering 80:59 Fix
2 Barbara Foley-Fisher W60 MNAV 85:57 Fix
1 Aine Ui Shuilleabhain W65 3 ROC 94:13 Fix
2 Teresa Finlay W65 Fermanagh 99:36 Fix

Course 8 1.900km 60m 13 controls

Name Class Club Time
1 Trina Cleary W70 3ROCK 63:22 Fix
2 Maura Higgins W70 Setanta 80:14 Fix
3 Clare Nuttall W70 Cork0 80:41 Fix
4 Susan Marsden W70 HH 93:33 Fix
5 Mary Hawthorne W70 Wellington Ranges 142:42 Fix
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland