Results

Derrycluvane

2015-06-01

Shamrock O-Ringen / Day 3 (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16 M18 M21E
M21S M35 M40L M45 M50 M55L
M55S M60 M65 M70 W10 W12
W14 W16 W18 W21E W21L W21S
W40S W45 W50 W55L W55S W60
W65 W70

M10 1.340km 8 controls

NameClassClubTime
1Daire O'BrienM10Kerry25:06
2Hans van GelderenM10Great Eastern Navigators31:58
3Tom JoyceM10Curragh-Naas42:15

M12 1.340km 8 controls

NameClassClubTime
1Liam CotterM12Bishopstown13:27
2Whelan EoghanM12WATO25:43
3Sam van GelderenM12Great Eastern Navigators43:09

M14 2.360km 75m 12 controls

NameClassClubTime
1Oisin WickhamM14Ajax29:23
2Aidan McCulloughM14Three Rock30:19
3Ciaran CotterM14Bishopstown39:14
4Daniel JoyceM14Curragh-Naas69:35

M16 3.510km 130m 12 controls

NameClassClubTime
1Andrew TurnerM16Cork42:15
2Ruairi LongM16Ajax48:29
Fionn WhelanM16WATODNF
Jamie LatimerM16BishopstownDNF

M18 5.170km 220m 14 controls

NameClassClubTime
1Robert PimM18WATO51:24
2James MillarM18Lagan Valley56:20
3Conall WhelanM18Curragh-Naas57:59
4Zach HarringtonM18Bishopstown59:08
5Zac O'Sullivan-HourihanM18Bishopstown63:37
Jonathan PimM18WATODNF

M21E 7.890km 300m 20 controls

NameClassClubTime
1Marcus PinkerM21ECork64:33
2Conor ShortM21ECurragh-Naas64:34
3Ruairi ShortM21ECurragh-Naas66:00
4Darren BurkeM21ECork70:44
5O'Boyle SeamusM21ECurragh-Naas73:44
6Eoin McCulloughM21EDublin University79:23
7Julien Le BorgneM21EQUIMPER ORIENTATION113:17
Andy SimpsonM21EODDNF
David HealyM21EGreat Eastern NavigatorsDNF
Colm HillM21ECurragh-NaasDNF

M21S 4.700km 200m 14 controls

NameClassClubTime
1Gearoid RyanM21SCork93:52
2Colm O'SullivanM21SBishopstown107:39
Paul KevilleM21SSetantaDNF
thomas calleryM21SDNF
Donal WickhamM21SAjaxDNF

M35 5.850km 225m 13 controls

NameClassClubTime
1Donal MurphyM35Bishopstown81:53
Gary O'DonovanM35BishopstownDNF

M40L 5.850km 225m 13 controls

NameClassClubTime
1Audrius SmilgiusM40LAzuolas59:24
2Ivan MillarM40LLagan Valley66:01
3Kestutis JokubauskisM40LTelsiai74:59
4Gavan DohertyM40LGreat Eastern Navigators94:15
Henrik PetterssonM40LDublin UniversityDNF

M45 5.170km 220m 14 controls

NameClassClubTime
1Angus TynerM45Setanta53:14
2Neil ConwayM45Aire59:31
3Martin WardM45SYO59:45
4Brendan O'BrienM45Kerry65:35
5Tony JoyceM45Curragh-Naas83:43
Richard LatimerM45BishopstownDNF
Lars JensenM45OK HTFDNF
Tony CotterM45BishopstownDNF

M50 5.170km 220m 14 controls

NameClassClubTime
1Charlie AdamsM50SYO54:19
2Colm O'HalloranM50Cork55:23
3Philip BrennanM50Setanta61:41
4Greg McCannM50Lagan Valley63:32
5Andrew PimM50WATO64:45
5Dave WestonM50Setanta64:45
7Nick LightfootM50SYO64:52
8Marcus GeogheganM50Ajax68:32
9Paul TaylorM50EPOC69:04
10Dermot O'SullivanM50Bishopstown72:28
11Mike LongM50Ajax78:35
12Paul SmythM50Ajax80:56
Paul O'Sullivan-HourihanM50BishopstownDNF
Frank BrazilM50SetantaDNF

M55L 4.700km 200m 14 controls

NameClassClubTime
1P-O DerebrantM55LSOK Aneby56:04
2Senan O' BoyleM55LCurragh-Naas69:33
3Pat FarrellyM55LDFO/CNOC77:06
Don ShortM55LCurragh-NaasDNF
Stephen PerkinsM55LBishopstownDNF
Arne BertelsenM55LOK HTFDNF
Soren DallM55LOK HTFDNF

M55S 4.240km 180m 14 controls

NameClassClubTime
1Jim MulrooneyM55SSetanta98:04
2David SaundersM55SHH122:08
Frank SwiftM55SSLIGODNF
Arun SahniM55SSYODNF

M60 4.700km 200m 14 controls

NameClassClubTime
1Raymond FinlayM60Fermanagh80:32
2Val JonesM60Fingal86:26
3John McCulloughM60Three Rock100:27
Denis JaouenM60QUIMPER ORIENTATIONDNF
Roger SteinM60SBOCDNF
Denis ReidyM60AjaxDNF

M65 3.510km 130m 12 controls

NameClassClubTime
1Colin HendersonM65Lagan Valley55:24
2Greg HawthorneM65Wellington Ranges59:23
3Greg ChatfieldM65UGQ61:18
4Richard WilliamsonM65Lagan Valley67:58
5Gerry SymesM65Aire71:06
Donal BurkeM65CorkDNF
Henk van RossumM65AireDNF
Nigel Foley-FisherM65MNAVDNF

M70 3.310km 130m 11 controls

NameClassClubTime
1Helge BjaalandM70Heming Orientering59:22
2Richard McCourtM70Lagan Valley91:55
Palle Møller NielsenM70Odense OrienteringskDNF
Hans NielsenM70OK HTFDNF
Keith MarsdenM70HHDNF

W10 1.340km 8 controls

NameClassClubTime
1Mia Kelly MorrishW10Cork O40:25
Niamh CalleryW10Wat ODNF

W12 1.340km 8 controls

NameClassClubTime
1Catherine JoyceW12Curragh-Naas36:51
Aislinn CalleryW12Wat ODNF

W14 2.360km 75m 12 controls

NameClassClubTime
1Aoife O'SullivanW14Bishopstown30:11

W16 3.310km 130m 11 controls

NameClassClubTime
1Zoe TynerW16Setanta84:33

W18 4.700km 200m 14 controls

NameClassClubTime
1Meabh PerkinsW18Bishopstown70:21

W21E 5.170km 220m 14 controls

NameClassClubTime
1Toni O'DonovanW21ECork55:23
2Niamh CorbettW21ECork62:25
3Alison CampbellW21ECurragh-Naas70:02
4Katie ReynoldsW21ESBOC73:31
5Regina KellyW21ECurragh-Naas74:36
6Ruth LynamW21ECurragh-Naas79:15
Eibhlin LargeyW21EFermanaghDNF
Cliona McCulloughW21EDublin UniversityDNF

W21L 4.700km 200m 14 controls

NameClassClubTime
1Eileen LoughmanW21LCurragh-Naas111:31

W21S 3.510km 130m 12 controls

NameClassClubTime
1Sarah Ni RuaircW21SFingal100:21
Olivia SacherW21SINDDNF

W40S 3.510km 130m 12 controls

NameClassClubTime
1Brid CaseyW40SWATO62:12
Natsuko CotterW40SBishopstownDNF
Nuala CalleryW40SWat ODNF

W45 4.240km 180m 14 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin MorrishW45Cork O98:05
2Liisa HonkasaariW45WATO108:05
Lesley WardW45SYODNF

W50 4.240km 180m 14 controls

NameClassClubTime
1Margaret ReynoldsW50SBOC93:06
2Deirdre Ni ChallanainW50Cork115:55
Mary HealyW50Great Eastern NavigatorsDNF
Catherine KingW50AjaxDNF
Heather WoodW50Great Eastern NavigatorsDNF
Guri AlmW50OK HTFDNF

W55L 4.240km 180m 14 controls

NameClassClubTime
Bernie O' BoyleW55LCurragh-NaasDNF
Lise NielsenW55LOK HTFDNF
Geraldine ChatfieldW55LUGQDNF

W55S 3.310km 130m 11 controls

NameClassClubTime
Nora LeeW55SThree RockDNF

W60 3.310km 130m 11 controls

NameClassClubTime
1Barbara Foley-FisherW60MNAV92:54
Elle MelbyeW60Heming OrienteringDNF

W65 3.310km 130m 11 controls

NameClassClubTime
1Teresa FinlayW65Fermanagh84:02
Aine Ui ShuilleabhainW653 ROCDNF

W70 2.460km 125m 9 controls

NameClassClubTime
1Clare NuttallW70Cork080:50
Maura HigginsW70SetantaDNF

Action took 0.003 seconds