Results

Cobh Dubh

2015-05-30

Shamrock O-Ringen / Day 1 (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16 M18 M35
M45 M50 M60 M65 M70 M75
W10 W12 W14 W16 W18 W45
W50 W60 W65 W70 M21E W21E
W55L M55L W40S M40L W21S M55S
W55S W21L M21S

M10 2.210km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Daire O'BrienM10Kerry49:04
2Liam CaseyM10WATO56:21
3Hans van GelderenM10Great Eastern Navigators61:09
4Tom JoyceM10Curragh-Naas96:56
5Hugh WhelanM10WATO98:49
6Tivon TynerM10Setanta101:27

M12 2.210km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Liam CotterM12Bishopstown37:02
2Whelan EoghanM12WATO46:54
3Sam van GelderenM12Great Eastern Navigators94:43
Paul ButterfieldM12Great Eastern NavigatorsDNF
Alexander NilandM12WEGO\LVODNF

M14 2.680km 90m 11 controls

NameClassClubTime
1Aidan McCulloughM14Three Rock41:18
2Cathal LaneM14Cork48:45
3Vilhelm ToivonenM14Kangasala SK54:02
4Oisin WickhamM14Ajax59:14
5Ciaran CotterM14Bishopstown62:18
6Daniel JoyceM14Curragh-Naas74:24
Joseph ButterfieldM14Great Eastern NavigatorsDNF

M16 3.330km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Ruairi LongM16Ajax37:10
2Cameryn Kelly MorrishM16Cork O67:50
3Fionn WhelanM16WATO71:08
Oisin O'SullivanM16BishopstownDNF
Neasan BrazilM16SetantaDNF
Andrew TurnerM16CorkDNF
Jamie LatimerM16BishopstownDNF
Dan McDonnellM16CorkDNF

M18 4.930km 140m 13 controls

NameClassClubTime
1James MillarM18Lagan Valley56:23
2Zac O'Sullivan-HourihanM18Bishopstown56:32
3Zach HarringtonM18Bishopstown68:23
4Robert PimM18WATO71:07
5Jonathan PimM18WATO77:41
6Conall WhelanM18Curragh-Naas91:07
Faolan BrazilM18SetantaDNF
Ben LatimerM18BishopstownDNF

M35 5.840km 180m 14 controls

NameClassClubTime
1Donal MurphyM35Bishopstown93:34
2Gary O'DonovanM35Bishopstown124:03

M45 4.930km 140m 13 controls

NameClassClubTime
1Neil ConwayM45Aire44:47
2John CaseyM45WATO54:52
3Brendan O'BrienM45Kerry56:32
4Tony CotterM45Bishopstown59:42
5Angus TynerM45Setanta61:30
6Martin WardM45SYO62:37
7Michael GrillM45Naturefrieds Vienna65:50
8Richard LatimerM45Bishopstown83:12
9Mikko ToivonenM45Kangasala SK84:05
10Tony JoyceM45Curragh-Naas94:42
11Andrew CoxM45WATO108:00
Lars JensenM45OK HTFDNF
Nigel PimM45WATODNF

M50 4.930km 140m 13 controls

NameClassClubTime
1Charlie AdamsM50SYO36:14
2Colm O'HalloranM50Cork41:01
3Nick LightfootM50SYO44:23
4Paul TaylorM50EPOC48:29
5Andrew PimM50WATO50:13
6Paul SmythM50Ajax53:56
7Dave WestonM50Setanta58:10
8Paul O'Sullivan-HourihanM50Bishopstown58:59
9Philip BrennanM50Setanta68:43
10Greg McCannM50Lagan Valley70:34
11Mike LongM50Ajax72:13
12Andrew ButterfieldM50Great Eastern Navigators76:29
13Brendan DelaneyM50Curragh-Naas110:31
Marcus GeogheganM50AjaxDNF
Frank BrazilM50SetantaDNF
Dermot O'SullivanM50BishopstownDNF

M60 4.250km 130m 12 controls

NameClassClubTime
1Raymond FinlayM60Fermanagh56:30
2Denis ReidyM60Ajax59:09
3Rory CostelloM60Kerry61:43
4John McCulloughM60Three Rock66:31
5Roger SteinM60SBOC76:53
6Val JonesM60Fingal89:30
Denis JaouenM60QUIMPER ORIENTATIONDNF

M65 3.330km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Richard WilliamsonM65Lagan Valley60:49
2Wilbert HollingerM65Lagan Valley66:16
3Henk van RossumM65Aire77:05
4Nigel Foley-FisherM65MNAV79:40
Greg HawthorneM65Wellington RangesDNF
Greg ChatfieldM65UGQDNF
Gerry SymesM65AireDNF

M70 2.940km 60m 9 controls

NameClassClubTime
1Helge BjaalandM70Heming Orientering40:04
2Keith MarsdenM70HH57:29
3Richard McCourtM70Lagan Valley71:33
4Harold WhiteM70Lagan Valley76:14
Palle Møller NielsenM70Odense OrienteringskDNF
Hans NielsenM70OK HTFDNF

M75 2.420km 60m 10 controls

NameClassClubTime
1Frank MartindaleM753 ROC62:42

W10 2.210km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Niamh CalleryW10Wat O53:49
2Mia Kelly MorrishW10Cork O71:28

W12 2.210km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Catherine JoyceW12Curragh-Naas56:52
Aoife O'BrienW12KerryDNF

W14 2.680km 90m 11 controls

NameClassClubTime
1Aoife O'SullivanW14Bishopstown38:23
Jessie Kelly MorrishW14Cork ODNF

W16 2.940km 60m 9 controls

NameClassClubTime
1Zoe TynerW16Setanta65:49

W18 4.250km 130m 12 controls

NameClassClubTime
1Caoimhe O' BoyleW18Curragh-Naas43:38
2Meabh PerkinsW18Bishopstown72:29

W45 3.840km 110m 11 controls

NameClassClubTime
1Lesley WardW45SYO61:11
2Liisa HonkasaariW45WATO67:06
3Eadaoin MorrishW45Cork O72:42
Deborah WhelanW45Curragh-NaasDNF

W50 3.840km 110m 11 controls

NameClassClubTime
1Heather WoodW50Great Eastern Navigators66:25
2Deirdre Ni ChallanainW50Cork68:36
3Aileen McCarronW50Lagan Valley73:53
4Guri AlmW50OK HTF86:44
5Margaret ReynoldsW50SBOC88:28
6Mary HealyW50Great Eastern Navigators100:11
7Catherine KingW50Ajax113:47
8Aine JoyceW50Great Eastern Navigators123:39
Theresa DoyleW50AjaxDNF

W60 2.940km 60m 9 controls

NameClassClubTime
1Elle MelbyeW60Heming Orientering43:15
2Barbara Foley-FisherW60MNAV72:29

W65 2.940km 60m 9 controls

NameClassClubTime
1Teresa FinlayW65Fermanagh51:31
Aine Ui ShuilleabhainW653 ROCDNF

W70 2.420km 60m 10 controls

NameClassClubTime
1Clare NuttallW70Cork094:16
2Maura HigginsW70Setanta123:55
Trina ClearyW703ROCKDNF
Susan MarsdenW70HHDNF
Mary HawthorneW70Wellington RangesDNF

M21E 6.190km 190m 16 controls

NameClassClubTime
1Marcus PinkerM21ECork42:31
2Ruairi ShortM21ECurragh-Naas43:29
3Colm MoranM21EUniversity College Dublin48:03
4Eevert ToivonenM21EKangasala SK48:06
5Eoin McCulloughM21EDublin University49:58
6Conor ShortM21ECurragh-Naas52:22
7David HealyM21EGreat Eastern Navigators53:20
8Darren BurkeM21ECork54:33
9Colm HillM21ECurragh-Naas55:23
10Cillin CorbettM21ECork57:05
11Julien Le BorgneM21EQUIMPER ORIENTATION63:33
12O'Boyle SeamusM21ECurragh-Naas64:46
13Niall McCarthyM21EUCDO/BOC68:15
14Andy SimpsonM21EOD73:30
15Paul KevilleM21ESetanta124:30

W21E 4.930km 140m 13 controls

NameClassClubTime
1Alison CampbellW21ECurragh-Naas52:02
2Toni O'DonovanW21ECork52:11
3Ruth LynamW21ECurragh-Naas54:48
4Sirra ToivonenW21EKangasala SK56:21
5Katie ReynoldsW21ESBOC57:15
6Regina KellyW21ECurragh-Naas61:07
7Cliona McCulloughW21EDublin University63:29
8Eibhlin LargeyW21EFermanagh68:55
9Niamh CorbettW21ECork75:56
10Alma ToivonenW21EKangasala SK78:04
Aine McCannW21ELagan ValleyDNF

W55L 3.840km 110m 11 controls

NameClassClubTime
1Bernie O' BoyleW55LCurragh-Naas77:56
2Geraldine ChatfieldW55LUGQ82:26
3Lise NielsenW55LOK HTF99:53

M55L 4.250km 130m 12 controls

NameClassClubTime
1P-O DerebrantM55LSOK ANEBY37:17
2Senan O' BoyleM55LCurragh-Naas43:12
3Soren DallM55LOK HTF70:49
4Arne BertelsenM55LOK HTF75:56
5Stephen PerkinsM55LBishopstown87:09
6Don ShortM55LCurragh-Naas100:27
7Terry LeyM55LBishopstown110:11
Patrick MurphyM55LBishopstownDNF

W40S 3.330km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Brid CaseyW40SWATO45:29
2Cathleen MorrisonW40SAjax110:11
Ingelise BadenW40SOK HTFDNF
Mandy MillarW40SLagan ValleyDNF
Natsuko CotterW40SBishopstownDNF

M40L 5.840km 180m 14 controls

NameClassClubTime
1Audrius SmilgiusM40LAzuolas52:08
2Ivan MillarM40LLagan Valley57:49
3Kestutis JokubauskisM40LTelsiai72:18
4Gavan DohertyM40LGreat Eastern Navigators83:08
5Ed NilandM40LWEGO\LVO99:31
6Henrik PetterssonM40LDublin University106:54

W21S 3.330km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Fiona O'BrienW21SKerry85:43
2Sarah Ni RuaircW21SFingal121:53
Christina FriedlW21SNaturefrieds ViennaDNF
Jana CoxW21SDublin UniversityDNF
Daniel KellyW21SWATODNF
Louisa O DonoghueW21SNONEDNF
Kris KjelsenW21SNONEDNF
Vilma BalciunaiteW21SOK TELSIAIDNF

M55S 3.840km 110m 11 controls

NameClassClubTime
1Jim MulrooneyM55SSetanta56:20
2David SaundersM55SHH58:44
3Arun SahniM55SSYO101:55
4Frank SwiftM55SSLIGO163:08

W55S 2.940km 60m 9 controls

NameClassClubTime
Alison SaundersW55SHHDNF
Nora LeeW55SThree RockDNF

W21L 4.250km 130m 12 controls

NameClassClubTime
1Eileen LoughmanW21LCurragh-Naas64:58
2Eileen WalshW21LSetanta130:41

M21S 4.250km 130m 12 controls

NameClassClubTime
1Gearoid RyanM21SCork64:37
2Donal WickhamM21SAjax65:09
3Colm O'SullivanM21SBishopstown92:21
Finn van GelderenM21SGreat Eastern NavigatorsDNF

Action took 0.005 seconds