info@orienteering.ie

Results

Lough Firrib and Oakwood

19.04.2015

Leinster Championships / (Pre-entry)

Light Green M10 M12 M14 M16 M18E M20E M21E M21L M21S M35L M40L M45L M45S M50L M55L M60L M65L M70 M80 M85 Orange W10 W12 W14 W16 W21E W21L W21S W35L W40L W45L W45S W50L W55L W60L W65L W70 W80 Yellow

11 3.0km 130m 12 controls

Name Class Club Time
1 Leo Donovan Light Green Ajax 48:51
2 Peter Howe Light Green Lagan Valley 71:20
3 Faolan Brazil Light Green Setanta 73:55
4 Beblurn Brennan Light Green 98:31
5 Neasan Brazil Light Green Setanta 114:02
6 Judy Slattery Light Green 116:29
7 Leonard McKeown Light Green Defence Forces 138:01

13 1.500km 45m 12 controls

Name Class Club Time
1 Tivon Tyner M10 Setanta 40:13
2 Tom Joyce M10 Curragh-Naas 62:37
Ben Cairns M10 Lagan Valley DNF

12 2.0km 85m 13 controls

Name Class Club Time
1 Liam Cotter M12 Bishopstown 17:37
2 Cuan Riordan M12 Three Rock 23:16
3 Emmet O'Cleirigh M12 Ajax 29:06

11 3.0km 130m 12 controls

Name Class Club Time
1 Ciaran Cotter M14 Bishopstown 40:20
2 Andrew Elwood M14 Lagan Valley 42:57
3 Oisin Wickham M14 Ajax 48:03
4 Aidan McCullough M14 Three Rock 50:28
5 Cathal Lane M14 Cork 82:58
6 Daniel Joyce M14 Curragh-Naas 124:31
Joseph Butterfield M14 Great Eastern Navigators DNF

5 4.900km 235m 20 controls

Name Class Club Time
1 Ruairi Long M16 Ajax 62:51
2 Cameryn Kelly Morrish M16 Cork 67:11
3 Eoin Riordan M16 Three Rock 73:38
4 Andrew Turner M16 Cork 90:31
5 Dan McDonnell M16 Cork 93:34
6 Ciaran Kearns M16 Fingal 96:23
7 Codi Kelly Morrish M16 Cork 120:07
8 Dara O'Cleirigh M16 Ajax 126:22
Finn Conerney M16 Western Eagles DNF

2 7.800km 315m 18 controls

Name Class Club Time
1 James Millar M18E Lagan Valley 80:52
2 Paul Pruzina M18E Lagan Valley 84:32
3 Zach Harrington M18E Bishopstown 84:39
4 Frazer Howe M18E Lagan Valley 91:46
5 Conall Whelan M18E Curragh-Naas 93:02
6 Zac O'Sullivan-Hourihan M18E Bishopstown 97:02
7 Robert Pim M18E South East 104:45
1 Niall McCarthy M20E University College Dublin 72:05

1 11.800km 550m 23 controls

Name Class Club Time
1 Darren Burke M21E Cork 99:46
2 Conor Short M21E Dublin University 100:14
3 Colm Moran M21E University College Dublin 103:51
4 Ruairi Short M21E Curragh-Naas 104:34
5 Cillin Corbett M21E University College Dublin 108:35
6 Eoin McCullough M21E Dublin University 110:15
7 Joshua O'Sullivan-Hourihan M21E University College Cork 118:24
8 Hugh Cashell M21E Curragh-Naas 125:09
9 Christian Foley M21E MNAV 126:23
10 Gerard Butler M21E Three Rock 143:16
Shane Lynch M21E Cork DNF

3 6.400km 315m 21 controls

Name Class Club Time
1 Agris Kramins M21L Cork 87:45
Jonathan Pim M21L South East DNF

5 4.900km 235m 20 controls

Name Class Club Time
1 Gerry Fitzpatrick M21S Setanta 121:24

2 7.800km 315m 18 controls

Name Class Club Time
1 Ivan Millar M35L Lagan Valley 88:39
2 Brian Corbett M35L Cork 92:05
3 Gary O'Donovan M35L Bishopstown 94:55
4 Bobby Smyth M35L North-West 127:40
5 Killian Brennan M35L Curragh-Naas 148:14

3 6.400km 315m 21 controls

Name Class Club Time
1 Paul Nolan M40L Great Eastern Navigators 66:26
2 Gints Plaudis M40L South East 76:03
3 Gavan Doherty M40L Great Eastern Navigators 81:58
4 Declan McGrellis M40L Lagan Valley 83:48
Diarmaid O'Donghaile M40L IND DNF
1 Alan Elwood M45L Lagan Valley 72:35
2 Derek Conerney M45L Western Eagles 75:56
3 Tony Cotter M45L Bishopstown 80:38
4 John Scannell M45L Cork 81:35
5 Tony Joyce M45L Curragh-Naas 108:30
6 Trevor Hodkinson M45L Great Eastern Navigators 115:23
7 Chris Slattery M45L Fingal 135:47

5 4.900km 235m 20 controls

Name Class Club Time
1 Donal Wickham M45S Ajax 75:03
2 John Riordan M45S Three Rock 77:50
3 Nigel Pim M45S South East 113:51
4 Gavin Cairns M45S Lagan Valley 124:48

4 5.500km 295m 15 controls

Name Class Club Time
1 Andrew Pim M50L South East 71:03
2 Brendan Delaney M50L Defence Forces 72:06
3 Paul Smyth M50L Ajax 72:13
4 Marcus Geoghegan M50L Ajax 73:41
5 Pat Farrelly M50L Defence Forces 75:31
6 Paul O'Sullivan-Hourihan M50L Bishopstown 82:01
7 Mike Long M50L Ajax 85:28
8 Dave Weston M50L Setanta 85:49
9 Willie Fitzgerald M50L Cork 88:13
10 Frank Brazil M50L Setanta 93:05
11 Keith Fitzsimons M50L Setanta 97:51
12 Andrew Butterfield M50L Great Eastern Navigators 98:47
13 Mark Donovan M50L AC Beauchamp 105:49
Geoffrey Collins M50L Lagan Valley DNF

5 4.900km 235m 20 controls

Name Class Club Time
1 Senan O' Boyle M55L Curragh-Naas 63:26
2 Mick Mangan M55L Setanta 73:06
3 Don Short M55L Curragh-Naas 75:51
4 Pat McCavana M55L Great Eastern Navigators 77:54
5 Melvyn Perry M55L AYROC 79:03
6 Jim Callanan M55L Cork 79:43
7 Jim Mulrooney M55L Setanta 81:47
8 Dave Richardson M55L Fingal 88:07
9 Patrick Murphy M55L Bishopstown 95:33
10 Terry Ley M55L Bishopstown 96:29
11 Michael Beary M55L Defence Forces 96:39
12 Per-Olov Elovsson M55L Fingal 108:55
Andrew Cox M55L South East DNF
1 Val Jones M60L Fingal 71:21
2 John McCullough M60L Three Rock 72:24
3 Liam O'Brien M60L Cork 76:18
4 Denis Reidy M60L Ajax 80:19
5 Raymond Finlay M60L Fermanagh 88:31
6 David Dare M60L Setanta 105:03
7 Tommy Burke M60L Fingal 106:09
8 Joe Lalor M60L Great Eastern Navigators 106:48
9 Denis Power M60L Cork 112:48

6 3.900km 170m 14 controls

Name Class Club Time
1 Colin Henderson M65L Lagan Valley 54:31
2 Bill Hopkins M65L Lagan Valley 70:27
3 Richard Williamson M65L Lagan Valley 73:06
4 Donal Burke M65L Cork 80:00
5 Des Doyle M65L Great Eastern Navigators 82:22

8 2.500km 50m 11 controls

Name Class Club Time
1 Pat Flanagan M70 Three Rock 53:32
2 Enda Hume M70 Fermanagh 57:07
3 Alastair Yarrow M70 Setanta 69:03
4 Michael Butler M70 Three Rock 111:12

9 1.800km 70m 11 controls

Name Class Club Time
1 Con Carroll M80 Three Rock 70:52
1 Sean Rothery M85 Three Rock 62:37

12 2.0km 85m 13 controls

Name Class Club Time
1 Orla Young Orange Fingal 59:03
2 Gabrielle King Orange Fingal 62:27

13 1.500km 45m 12 controls

Name Class Club Time
1 Sinead Young W10 Fingal 33:21
2 Zane Kramina W10 Cork 42:43
3 Mia Kelly Morrish W10 Cork 71:32

12 2.0km 85m 13 controls

Name Class Club Time
1 Catherine Joyce W12 Curragh-Naas 58:40
2 Sinead Kearns W12 Fingal 65:03

11 3.0km 130m 12 controls

Name Class Club Time
1 Rachel Collins W14 Lagan Valley 54:13
2 Jordan Pim W14 South East 64:09
3 Jessie Kelly Morrish W14 Cork 91:39

7 3.600km 110m 12 controls

Name Class Club Time
1 Emer Perkins W16 Bishopstown 53:05
2 Clodagh Moran W16 Three Rock 60:40
3 Zoe Tyner W16 Setanta 64:43
4 Eadaoin McCavana W16 Great Eastern Navigators 66:15
5 Ailbhe Callanan W16 Cork 69:01
6 Norah O'Brien W16 Cork 76:58
7 Sophie Pruzina W16 Lagan Valley 79:48

2 7.800km 315m 18 controls

Name Class Club Time
1 Niamh O'Boyle W21E Curragh-Naas 81:31
2 Roisin Long W21E University College Dublin 90:47
3 Niamh Corbett W21E University College Dublin 93:42
4 Maeve O'Grady W21E Defence Forces 93:48
5 Aoife McCavana W21E Great Eastern Navigators 98:49
6 Ruth Lynam W21E Curragh-Naas 100:52
7 Regina Kelly W21E Curragh-Naas 132:49
Eibhlin Largey W21E Fermanagh DNF

4 5.500km 295m 15 controls

Name Class Club Time
1 Eileen Loughman W21L Curragh-Naas 102:54
2 Audrey Foley W21L MNAV 109:07

6 3.900km 170m 14 controls

Name Class Club Time
1 Elaine Sheridan W21S Cork 75:31
2 Niamh Conerney W21S Western Eagles 107:52

5 4.900km 235m 20 controls

Name Class Club Time
1 Sarah Ni Ruairc W35L Fingal 134:43

6 3.900km 170m 14 controls

Name Class Club Time
1 Eileen Walsh W40L Setanta 72:19
1 Eileen Young W45L Fingal 66:16
2 Stephanie Pruzina W45L Lagan Valley 70:57
3 Melanie Walsh W45L Setanta 80:43
4 Liisa Honkasaari W45L South East 82:08
5 Eadaoin Morrish W45L Cork 86:12
Fiona O'Riordan W45L Cork DNF

8 2.500km 50m 11 controls

Name Class Club Time
1 Natsuko Cotter W45S Bishopstown 45:47
2 Mandy Millar W45S Lagan Valley 57:23
3 Cathleen Morrison W45S Ajax 75:11
4 Aine Joyce W45S Great Eastern Navigators 85:06
5 Anyta Richardson W45S Fingal 101:22
Jackie McCavana W45S Great Eastern Navigators DNF

7 3.600km 110m 12 controls

Name Class Club Time
1 Mary O'Connell W50L Three Rock 51:41
2 Roisin McDonnell W50L Setanta 57:24
3 Nora Perkins W50L Bishopstown 58:52
4 Heather Wood W50L Great Eastern Navigators 60:11
5 Heather Cairns W50L Lagan Valley 60:44
6 Aileen McCarron W50L Lagan Valley 75:57
7 Alison Collins W50L Lagan Valley 130:32
1 Elizabeth Deane W55L Cork 80:00
2 Bernie O' Boyle W55L Curragh-Naas 82:11
3 Kathryn Walley W55L Fingal 85:31
4 Mary Curran W55L Cork 107:03
1 Mary Healy W60L Great Eastern Navigators 59:09
2 Ann Savage W60L Lagan Valley 66:10
3 Nora Lalor W60L Great Eastern Navigators 91:49

8 2.500km 50m 11 controls

Name Class Club Time
1 Teresa Finlay W65L Fermanagh 48:55
2 Jean O'Neill W65L Fingal 51:35
3 Aine Ui Shuilleabhain W65L Three Rock 58:22
4 Brigid Flanagan W65L Three Rock 84:09

9 1.800km 70m 11 controls

Name Class Club Time
1 Clare Nuttall W70 Cork 35:25
2 Maura Higgins W70 Setanta 51:45

10 1.100km 35m 9 controls

Name Class Club Time
1 Faith White W80 Setanta 85:17

13 1.500km 45m 12 controls

Name Class Club Time
1 Paul Butterfield Yellow Great Eastern Navigators 43:30
2 Daragh Young Yellow Fingal 46:08
3 Beth Joyce Yellow Curragh-Naas 65:08
4 Leona Bermingham Yellow 104:11
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland