info@orienteering.ie

Results

St Catherine's Park

01.03.2015

Non-league / 'Come-and-try-it' Event

Short Short C/S Long C/S Long

Short 10 controls

Name Class Club Time
1 Caoimhe May W12 Three Rock 12:54
2 Aoife Donaghy W16 Great Eastern Navigators 13:46
3 Cliodhna Donaghy W12 Great Eastern Navigators 14:25
4 Ciaran Donaghy M50 Great Eastern Navigators 14:29
5 Oisin May M10 Three Rock 15:38
6 Dexter Hodkinson M14 Great Eastern Navigators 16:04
7 Henry Beadle 16:19
8 Jarvis Hodkinson M10 Great Eastern Navigators 16:50
9 Cathleen Morrison W40 Ajax 17:13
10 Oisin Wickham M14 Ajax 17:32
11 Sandra Velthuis W45 Great Eastern Navigators 18:49
12 Vincent Walsh Giguere M12 Setanta 19:02
13 Elle Walsh Giguere W10 Setanta 21:01
14 Leanne Berry Fingal 22:03
15 Judy Slattery 22:07
16 Orla Young W14 Fingal 22:16
17 Sinead Young W10 Fingal 22:36
18 Olywn Berry Fingal 22:38
19 Gabrielle King W50 Fingal 23:09
20 Lizzie Dare 23:56
21 Cian Wickham Ajax 25:13
22 Oran Lehane 25:14
23 Cian Lehane 25:21
24 Daragh Young M10 Fingal 25:54
25 Gerry Browne Great Eastern Navigators 27:10
26 Gillian Berry Fingal 27:30
27 Roan Burroughs 30:12
28 Kamryn Carroll-Tickner 33:15
29 Anna Cobbe M20 38:57
30 Brian Murray 39:03
31 Aislinn Murray 39:48
32 Niamh Browne W10 Great Eastern Navigators 41:30
33 G Byrne 42:04
34 Hugh Browne M10 Great Eastern Navigators 55:54
Sharon, Tom, Max & Ellie DNF
Neasan Brazil Setanta DNF

Short C/S 2.3km 0 controls

Name Class Club Time
1 Sinead, Sadhbh, Conor & Emma Dunboyne 25:31
2 Sean, Liam & Gillian 26:21
3 Ivan, Jack & Colleen 28:17
4 Lucy, Peter, Kamto & Zingi Dunboyne 31:37
5 Dunboyne 4 33:11
6 Cate, Gary & Simon 39:53
7 Paul, Sarah, Sarah & Aoife Dunboyne 51:59
8 Seanne & Adam (Dunboyne 6) Dunboyne 54:07
9 Darragh, Sarah & Conor Dunboyne 57:36
10 Saidhbh, Emma Mc & Ivan 72:59

Long C/S 4.9km 17 controls

Name Class Club Time
1 Steven Dunne & a L Dunboyne 59:34
2 Cian, Evan & Luke Dunboyne 61:05
3 Dara Quinn & Steven Finnegan Dunboyne 61:25
4 Matthew, Rob & Pat Egan Dunboyne 62:45
5 Dunboyne 2 73:39
6 Amanda, Nicola, Aoife & Ella Lucan Guides 95:04
7 Sophie, Susanne & Jean Lucan Guides 96:58
Davan, Daniel & Paul DNF
Helen, Cait & Eimear Dunboyne DNF
Dunboyne 3 DNF
Dunboyne 5 DNF
Donal, Adam & Dylan Dunboyne DNF
Fireanna, Amy & Rose Dunboyne DNF
Abbi, Iris & Abbi Patten Dunboyne DNF
Joseph, Jake & Alex Dunboyne DNF
Arwen, Lorna, Holly & Sophie Dunboyne DNF
Lorena, Caoimhe & Marina Dunboyne DNF
Alex, Katie & Abbie Lucan Guides DNF
Harry & Steven Dunboyne DNF
Alex, Orla and Milana Dunboyne DNF
Eimear & Dora Finlay Dunboyne DNF

Long 17 controls

Name Class Club Time
1 Cian May M12 Three Rock 27:00
2 Brendan McCarthy M40 Defence Forces 30:24
3 Dave Weston M50 Setanta 32:57
4 Marcus Geoghegan M50 Ajax 33:45
5 Paul Smyth M50 Ajax 34:35
6 Stephen Walsh M50 Setanta 35:50
7 Heather Wood W50 Great Eastern Navigators 36:27
8 Val Jones M60 Fingal 36:45
9 Eileen Young W45 Fingal 36:59
10 Trevor Hokinson Great Eastern Navigators 38:33
11 Melanie Walsh W45 Setanta 40:17
12 Thomas McNally 40:18
13 Jim Mulrooney M55 Setanta 40:50
14 Chris Slattery M45 Fingal 41:27
15 Ian Murphy M45 Fingal 41:32
16 Dave Richardson M55 Fingal 42:15
17 Michael Beary M55 Defence Forces 42:18
18 Frank Brazil M50 Setanta 43:06
19 Des Doyle M65 Great Eastern Navigators 46:30
20 Per-Olov Elovsson M55 47:25
21 Eileen Walsh W50 Setanta 50:09
22 David Dare M55 Setanta 53:18
23 Edith Bridcut W50 Great Eastern Navigators 53:22
24 Daithi O'Brian 54:18
25 Theresa Doyle W50 Ajax 55:10
26 Miriam Van Gelderen W50 Great Eastern Navigators 56:20
27 Michael Butler M70 Three Rock 56:23
28 Martin & Roux 59:02
29 Eamon O'Briain Fingal 61:34
30 Oisin Zambra 61:36
Don Short M55 Curragh-Naas DNF
Faolan Brazil Setanta DNF
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland