Results

Strandhill

2014-11-16

Connacht Orienteering Championships / (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16A M18A M21E
M21L M21N M21S M40L M45L M50L
M55L M60L M65L W10 W16A W18A
W20A W21E W21L W21S W40L W45L
W50L W55L W60L W70 EOD8 EOD10
W80

M10 1.710km 20m 8 controls

NameClassClubTime
1Emmet O'CleirighM10Ajax24:29
2Paul ButterfieldM10Great Eastern Navigators31:46
3Ben CairnsM10Lagan Valley54:39

M12 1.910km 20m 9 controls

NameClassClubTime
1Oisin WickhamM12Ajax21:30
2Joseph ButterfieldM12Great Eastern Navigators30:19
3Cuan RiordanM12Three Rock33:27

M14 2.120km 20m 9 controls

NameClassClubTime
1Dara O'CleirighM14Ajax19:46
2Eoin RiordanM14Three Rock20:33
3Finn ConerneyM14Western Eagles23:20
4Aidan McCulloughM14Three Rock25:54

M16A 7.410km 110m 22 controls

NameClassClubTime
1Eoghan KnightM16ALagan Valley77:22
2Ruairi LongM16AAjax82:46
3Kevin CunninghamM16AThree Rock103:54

M18A 7.990km 120m 24 controls

NameClassClubTime
1Jonathan QuinnM18AGreat Eastern Navigators74:15

M21E 6.80km 120m 30 controls

NameClassClubTime
1Robbie BrysonM21EFermanagh97:07
2Frantisek SpicakM21ECEL97:41
3Richard KilfeatherM21ESO108:48

M21L 5.890km 100m 27 controls

NameClassClubTime
1Agris KraminsM21LCork94:54
Adrian FoleyM21LDefence ForcesDNF

M21N 2.120km 20m 9 controls

NameClassClubTime
1Daniel KellyM21NWATO35:46

M21S 6.800km 100m 19 controls

NameClassClubTime
1Donal WickhamM21SAjax87:48

M40L 5.890km 100m 27 controls

NameClassClubTime
1Tom ConlonM40LMNAV98:06
2Andrew CoxM40LWATO106:26
3Eddie CarrM40LDefence Forces129:28

M45L 7.990km 120m 24 controls

NameClassClubTime
1John ScannellM45LCork72:44
2John B RiordanM45LThree Rock117:15
Gerard CunninghamM45LThree RockDNF

M50L 7.990km 120m 24 controls

NameClassClubTime
1Aonghus O'CleirighM50LAjax73:56
2Pat FarrellyM50LDefence Forces76:14
3Brendan DelaneyM50LDefence Forces77:06
4Philip BrennanM50LSetanta78:34
5Dave WestonM50LSetanta80:49
6Paul SmythM50LAjax88:33
7Mike LongM50LAjax90:49
8Stephen KnightM50LLagan Valley102:09
9Frank BrazilM50LSetanta112:07
10Dave RichardsonM50LFingal118:17
11Kenneth WeirM50LLagan Valley128:46
12Andrew ButterfieldM50LGreat Eastern Navigators134:38

M55L 7.410km 110m 22 controls

NameClassClubTime
1Billy FyffeM55LFermanagh76:49
2Val JonesM55LFingal79:22
3Senan O'BoyleM55LCurragh-Naas79:27
4Pat McCavanaM55LGreat Eastern Navigators92:08

M60L 6.800km 100m 19 controls

NameClassClubTime
1John McCulloughM60LThree Rock95:22
2Raymond FinlayM60LFermanagh95:57
3Nigel Foley-FisherM60LMNAV101:23
4David QuinnM60LGreat Eastern Navigators107:53
5Wilbert HollingerM60LLagan Valley115:07
6Joe LalorM60LGreat Eastern Navigators116:06

M65L 6.210km 80m 17 controls

NameClassClubTime
1Des DoyleM65LGreat Eastern Navigators97:29

W10 1.710km 20m 8 controls

NameClassClubTime
1Amelia DrapiewskaW10Western Eagles25:16

W16A 4.40km 60m 12 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin McCavanaW16AGreat Eastern Navigators42:57
2Clodagh MoranW16AThree Rock44:28
3Zoe TynerW16ASetanta55:49
4Niamh ConerneyW16AWestern Eagles61:45

W18A 6.210km 80m 17 controls

NameClassClubTime
1Aoife McCavanaW18AGreat Eastern Navigators65:22
2Annalisa GadlerW18A77:22

W20A 6.800km 100m 19 controls

NameClassClubTime
1Cliona McCulloughW20ADUO/3ROC68:35
2Roisin LongW20AUniversity College Dublin77:52

W21E 6.290km 110m 29 controls

NameClassClubTime
Joanne KilfeatherW21ESODNF

W21L 7.410km 110m 22 controls

NameClassClubTime
1Audrey ElliottW21LSOC133:16
2Catherine SwiftW21LSO145:18

W21S 4.40km 60m 12 controls

NameClassClubTime
1Maja DrapiewskaW21SWestern Eagles57:32
2Laura CoxW21SDublin University69:37
3Jackie McCavanaW21SGreat Eastern Navigators87:35
4Miroslava ZavadilovaW21SCEL105:33

W40L 6.210km 80m 17 controls

NameClassClubTime
1Aoife HegartyW40LSOC123:43

W45L 6.210km 80m 17 controls

NameClassClubTime
1Heather WoodW45LGreat Eastern Navigators79:45
2Eileen YoungW45LFingal87:32
3Joan FlanaganW45LNone97:41
4Eileen WalshW45LSetanta103:24
5Fiona O'RiordanW45LCork111:05
6Aileen McCarronW45LLagan Valley111:31
7Catherine KingW45LAjax125:14
Mairead MurphyW45LCurragh-NaasDNF

W50L 4.40km 60m 12 controls

NameClassClubTime
1Mary O'ConnellW50LThree Rock49:04
2Heather CairnsW50LLagan Valley53:50
3Roxanne WhiteW50LNone68:02
4Aine JoyceW50LGreat Eastern Navigators87:46

W55L 4.40km 60m 12 controls

NameClassClubTime
1Mary HealyW55LGreat Eastern Navigators54:44
2Bernie O'BoyleW55LCurragh-Naas67:08
3Ann SavageW55LLagan Valley70:34
4Anyta RichardsonW55LFingal119:24

W60L 4.40km 60m 12 controls

NameClassClubTime
1Barbara Foley-FisherW60LMNAV51:02
2Teresa FinlayW60LFermanagh52:05
3Jean O'NeillW60LFingal59:42
4Aine UiShuilleabhainW60LThree Rock73:58
5Brenda HynesW60LGreat Eastern Navigators78:50
6Nora LalorW60LGreat Eastern Navigators84:00
Frank SwiftW60LSO69:21N/C

W70 2.890km 40m 12 controls

NameClassClubTime
1Clare NuttalW70BVOC58:32
2Maura HigginsW70Setanta98:02

EOD8 4.40km 60m 12 controls

NameClassClubTime
1Harry SavageEOD8Lagan Valley87:56
Charles BeirnEOD8SOCDNF
Ger DillonEOD8SOC103:42N/C

EOD10 1.910km 20m 9 controls

NameClassClubTime
1Sam McDermotEOD1035:05
2Alfie McDermotEOD1035:07
3Erin NearyEOD10Galway/Mayo IT41:50
4Cian WickhamEOD10Ajax44:56

W80 1.920km 20m 10 controls

NameClassClubTime
Faith WhiteW80SetantaDNF

Action took 0.002 seconds
Orienteering in Ireland
  • Orienteering Ireland
    Irish Sport HQ
    Blanchardstown
    D15 DY62
    Ireland
  • fixtures@orienteering.ie
  • info@orienteering.ie