info@orienteering.ie

Irish Orienteering Results

Lough an Cogair

02.06.2014

Irish 3-Day 2014 / (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16A M18A M20A M21L M21S M35L M40L M45L M45S M50L M55L M60L M65L M75 W10 W12 W16A W18A W21L W21S W40L W45L W45S W50L W55L W60L W65L W70

Cse 8 1.740km 50m 11 controls

Name Class Club Time
1 Oisin May M10 Three Rock 26:17 Fix
Tivon Tyner M10 Setanta 85:27 N/C Fix
James O'Donoghue M10 41:42 N/C
Emmet O'Cleirigh M10 Ajax DNF Fix
1 Liam Cotter M12 Bishopstown 18:11 Fix
2 Oisin Wickham M12 Ajax 19:08 Fix

Cse 7 2.320km 60m 11 controls

Name Class Club Time
1 Cian May M14 Three Rock 24:23 Fix
2 Dara O'Cleirigh M14 Ajax 35:36 Fix
3 Oisin O'Sullivan M14 Bishopstown 36:36 Fix
4 Ciaran Cotter M14 Bishopstown 36:58 Fix
5 Aidan McCullough M14 Three Rock 39:44 Fix
6 Daniel Joyce M14 Curragh-Naas 53:00 Fix
7 Finn Conerney M14 Western Eagles 53:16 Fix

Cse 4 5.760km 120m 11 controls

Name Class Club Time
1 Kevin Cunningham M16A Three Rock 63:56 Fix

Cse 3 6.840km 130m 16 controls

Name Class Club Time
1 Zach Harrington M18A Bishopstown 73:45 Fix
2 Jonathan Pim M18A South East 81:56

Cse 2 7.310km 140m 18 controls

Name Class Club Time
1 Stephen Reynolds M20A SBOC 74:14 Fix

Cse 1 8.430km 175m 20 controls

Name Class Club Time
1 Kevin O'Boyle M21L Curragh-Naas 57:08 Fix
2 Simon Svensson M21L OK Pan-Kristianstad 57:39 Fix
3 Andrew Quin M21L Three Rock 59:04 Fix
4 Oskar Gustafsson M21L Centrum OK 63:32 Fix
5 Brian Corbett M21L Cork 65:01 Fix
6 Cillin Corbett M21L Cork 68:16 Fix
7 Eoin McCullough M21L Three Rock 74:10 Fix
8 Colm O'Halloran M21L Cork 74:58 Fix
9 Danny O'Hare M21L Cork 85:43 Fix
10 Kevin O'Riordan M21L Setanta 87:49 Fix
11 Frantisek Spicak M21L CEL 88:24 Fix

Cse 4 5.760km 120m 11 controls

Name Class Club Time
1 John Craddock M21S 82:01

Cse 2 7.310km 140m 18 controls

Name Class Club Time
1 Declan McGrellis M35L Lagan Valley 71:07 Fix
2 Fergal Buckley M35L Kerry 146:31 Fix

Cse 3 6.840km 130m 16 controls

Name Class Club Time
1 Thomas Callery M40L South East 72:48
2 Gavan Doherty M40L Great Eastern Navigators 75:05 Fix
1 Angus Tyner M45L Setanta 53:10 Fix
2 Derek Conerney M45L Western Eagles 64:36 Fix
3 Gerard Cunningham M45L Three Rock 70:14 Fix

Cse 5 4.540km 110m 13 controls

Name Class Club Time
1 Tony Joyce M45S Curragh-Naas 48:03 Fix

Cse 4 5.760km 120m 11 controls

Name Class Club Time
1 Andrew Pim M50L South East 50:47
2 Dave Weston M50L Setanta 52:37 Fix
3 Aonghus O'Cleirigh M50L Ajax 55:39 Fix
4 Paul Smyth M50L Ajax 56:18 Fix
5 Donal Wickham M50L Ajax 57:34 Fix
6 Mick Mangan M50L Setanta 80:46 Fix
1 Pat McCavana M55L Great Eastern Navigators 56:15 Fix
2 Stephen Perkins M55L Bishopstown 57:07 Fix
3 P-O Derebrant M55L SOKA 59:38 Fix
4 Andrew Cox M55L South East 59:46
5 Senan O'Boyle M55L Curragh-Naas 65:50 Fix
6 Val Jones M55L Fingal 66:10 Fix
7 Jim Mulrooney M55L Setanta 75:01 Fix
8 Patrick Murphy M55L Bishopstown 127:33 Fix

Cse 5 4.540km 110m 13 controls

Name Class Club Time
1 John McCullough M60L Three Rock 48:24 Fix
2 Nigel Foley-Fisher M60L MNAV 64:40 Fix
3 Richard Williamson M60L Lagan Valley 88:09 Fix
4 Frank Swift M60L SOLAR OC 91:26

Cse 6 3.740km 100m 7 controls

Name Class Club Time
1 Greg Chatfield M65L UGQ AUS 42:47 Fix
2 Philip Cooper M65L WIM GBR 54:43 Fix
3 Wilbert Hollinger M65L Lagan Valley 55:29 Fix
Colin Henderson M65L Lagan Valley DNF Fix

Cse 9 2.400km 50m 11 controls

Name Class Club Time
1 Frank Martindale M75 Three Rock 42:19 Fix
2 Colin Powell M75 SWOC 43:59 Fix
3 Michael Kellett M75 Great Eastern Navigators 48:24 Fix

Cse 8 1.740km 50m 11 controls

Name Class Club Time
1 Aislinn Callery W10 South East 24:56
Niamh Callery W10 South East 43:10 N/C
1 Caoimhe May W12 Three Rock 25:17 Fix
2 Aoife O'Sullivan W12 Bishopstown 32:16 Fix
3 Catherine Joyce W12 Curragh-Naas 70:05 Fix

Cse 6 3.740km 100m 7 controls

Name Class Club Time
1 Eadaoin McCavana W16A Great Eastern Navigators 49:59 Fix
2 Meabh Perkins W16A Bishopstown 52:26 Fix
3 Emer Perkins W16A Bishopstown 57:35 Fix
4 Zoe Tyner W16A Setanta 64:57 Fix

Cse 4 5.760km 120m 11 controls

Name Class Club Time
1 Aoife McCavana W18A Great Eastern Navigators 74:11 Fix

Cse 2 7.310km 140m 18 controls

Name Class Club Time
1 Josefine Carlsson W21L IFK Goteborg 63:47 Fix
2 Erinna Foley-Fisher W21L BOK 80:27 Fix
3 Sharon Lucey W21L Cork 80:58 Fix
4 Regina Kelly W21L Curragh-Naas 82:43 Fix

Cse 5 4.540km 110m 13 controls

Name Class Club Time
1 Eileen Loughman W21S Curragh-Naas 55:56 Fix
2 Olwen Rowlands W21S SOC (GBR) 58:55 Fix
3 Catherine Swift W21S SOLAR OC 85:30
4 Sarah Ni Ruairc W21S Fingal 85:50 Fix

Cse 4 5.760km 120m 11 controls

Name Class Club Time
Nuala Callery W40L South East DNF
1 Una May W45L Three Rock 59:30 Fix
2 Liisa Honkasaari W45L South East 84:34

Cse 6 3.740km 100m 7 controls

Name Class Club Time
1 Natsuko Cotter W45S Bishopstown 61:01 Fix
Jackie McCavana W45S Great Eastern Navigators DNF Fix

Cse 5 4.540km 110m 13 controls

Name Class Club Time
1 Margaret Reynolds W50L SBOC 48:02 Fix
2 Mary O'Connell W50L Three Rock 48:09 Fix
3 Nora Perkins W50L Bishopstown 56:45 Fix
Theresa Doyle W50L Ajax 49:44 N/C Fix
1 Geraldine Chatfield W55L UGQ AUS 59:30 Fix
2 Ann Savage W55L Lagan Valley 64:39 Fix
Bernie O'Boyle W55L Curragh-Naas DNF Fix

Cse 6 3.740km 100m 7 controls

Name Class Club Time
1 Barbara Foley-Fisher W60L MNAV 50:38 Fix
2 Geraldine Power W60L 53:43
1 Jean O'Neill W65L Fingal 53:10 Fix
1 Clare Nuttall W70 BVOC 66:05 Fix
2 Trina Cleary W70 Three Rock 80:49 Fix
3 Judith Powell W70 SWOC 85:03 Fix
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland