info@orienteering.ie

Results

Emo Woods - All Ireland Secondary Schools Champs

25.04.2024

Schools Event (Closed) / Other

1st Yr Girls 1st Yr Boys 2nd-3rd Yr Girls 2nd-3rd Yr Boys Post Junior Cert Girls Post Junior Cert Boys 1st-3rd Yr Pairs Post Junior Cert Pairs

1st Yr Girls 3.130km 11 controls

Name Class Club Time
1 Deirbhile Hassett 1st Yr Girls Mount Anville Secondary School 25:39
2 Eimear Casey 1st Yr Girls Ardscoil na Mara, Tramore 26:20
3 Hannah Casey 1st Yr Girls St Mary's High School Midleton 34:26
4 Cayce Keane 1st Yr Girls St Mary's High School Midleton 37:12
5 Kate Deegan 1st Yr Girls St Angelas Waterford 40:26 Fix
6 Abbey McSweeney 1st Yr Girls St Mary's High School Midleton 41:24
7 Lena Doroszko 1st Yr Girls Balbriggan C C 42:19 Fix
8 Ellie Walsh 1st Yr Girls St Angelas Waterford 42:27 Fix
9 Holly Finnegan 1st Yr Girls St Mary's High School Midleton 43:13
10 Saraid McNamara 1st Yr Girls Scariff Community College 43:37
11 Ainoa Brennan 1st Yr Girls Scariff Community College 45:44
12 Beth Fitzgerald 1st Yr Girls St Angelas Waterford 46:27 Fix
13 Jennifer Moynihan 1st Yr Girls Clonakilty CC 46:44 Fix
14 Abi Fox 1st Yr Girls Newtown School Waterford 51:58
15 Emily Fitzmaurice 1st Yr Girls Scariff Community College 54:27
16 Saoirse Lyons 1st Yr Girls St Angelas Waterford 55:28 Fix
17 Hannah Lemon 1st Yr Girls Newtown School Waterford 56:27
18 Aideen Tuohy 1st Yr Girls St Angelas Waterford 58:35 Fix
19 Lauren Lennon 1st Yr Girls Newtown School Waterford 60:18
20 Anna Bell 1st Yr Girls Scariff Community College 60:56
21 Eimear McCarthy 1st Yr Girls St Mary's High School Midleton 63:51
22 Cassie Jacques 1st Yr Girls St Angelas Waterford 64:15 Fix
23 Emily Dinan 1st Yr Girls Scariff Community College 64:25
24 Peace Uhebagwi 1st Yr Girls Scariff Community College 66:38
25 Olivia Brzosteh 1st Yr Girls Clonakilty CC 74:10 Fix
26 Emma Kitagawa 1st Yr Girls Clonakilty CC 75:16 Fix
27 Claire Scanlan 1st Yr Girls Clonakilty CC 75:31 Fix
28 Chantal Porcelli 1st Yr Girls Clonakilty CC 93:49 Fix
29 Sarah Olumuyiwa 1st Yr Girls Scariff Community College 121:09
30 Shauna Hickey 1st Yr Girls Scariff Community College 137:33
Emma O'Toole 1st Yr Girls St Angelas Waterford DNF Fix
Kinga Andrejek 1st Yr Girls Clonakilty CC DNF Fix
Laila Mitchell-Linde 1st Yr Girls Clonakilty CC DNF Fix
Abbie Donnelly 1st Yr Girls Balbriggan C C DNF Fix
Julia Berezanska 1st Yr Girls Tullow Community School DNF
Emily Power 1st Yr Girls St Angelas Waterford DNF Fix
Laura Kalleward 1st Yr Girls Tullow Community School DNF

1st Yr Boys 3.580km 12 controls

Name Class Club Time
1 Luke Denton 1st Yr Boys Tullow Community School 35:59
2 Malachy Lyons 1st Yr Boys Clonakilty CC 38:10 Fix
3 Matthew Kingston 1st Yr Boys Clonakilty CC 38:20 Fix
4 Maidhc Collins 1st Yr Boys Midleton CBS 38:58 Fix
5 Adam Clear 1st Yr Boys Scoil Bhride Nurney 39:46 Fix
6 Patrick Smyth 1st Yr Boys Newtown School Waterford 40:42
7 Dillon Murphy 1st Yr Boys Midleton CBS 40:58 Fix
8 Fred Thompson 1st Yr Boys Newtown School Waterford 41:27
9 Kieran Byrne 1st Yr Boys Luttrellstown Community College 41:49
10 Oisin Conlon 1st Yr Boys Midleton CBS 42:16 Fix
11 Ben Feeney 1st Yr Boys Newtown School Waterford 53:28
12 Mark Feeney 1st Yr Boys Newtown School Waterford 54:40
13 Ryan Clear 1st Yr Boys Scoil Bhride Nurney 54:44 Fix
14 Maxim Skub 1st Yr Boys Newtown School Waterford 56:25
15 Colin White 1st Yr Boys Midleton CBS 56:30 Fix
16 Pedro Emygdio 1st Yr Boys Luttrellstown Community College 58:06
17 Tadgh Nolan 1st Yr Boys Tullow Community School 58:59
18 Ben O'Regan 1st Yr Boys Clonakilty CC 62:35 Fix
19 Charlie O'Sullivan 1st Yr Boys Clonakilty CC 64:41 Fix
20 Xavier O'Rourke 1st Yr Boys Newtown School Waterford 66:27
21 Ronan O'Mahony 1st Yr Boys Clonakilty CC 66:48 Fix
22 Tom Downey 1st Yr Boys Scoil Bhride Nurney 69:59 Fix
23 Reece Tobin 1st Yr Boys Scariff Community College 75:47
24 Joey Houlihan 1st Yr Boys Balbriggan C C 76:10 Fix
25 Marwane Boulbadaoui 1st Yr Boys Balbriggan C C 97:11 Fix
Ruairi O Donnell 1st Yr Boys Clonakilty CC DNF Fix
Olan White 1st Yr Boys Clonakilty CC DNF Fix
Cayden Richardson 1st Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Osita Wilson 1st Yr Boys Scariff Community College DNF
Rhys Byrne 1st Yr Boys Tullow Community School DNF
Philip Drozdowski 1st Yr Boys Luttrellstown Community College DNF
Keith Kenny 1st Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Alex Neville 1st Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Liam Cronin 1st Yr Boys Midleton CBS DNF Fix
Liam Hennessy 1st Yr Boys Ardscoil na Mara, Tramore DNF
Conan Mulvihill 1st Yr Boys Tullow Community School DNF
Jack Higginbottam 1st Yr Boys Scoil Bhride Nurney DNF Fix
Jack Kelleher 1st Yr Boys Midleton CBS DNF Fix
Dawid Kura 1st Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix

2nd-3rd Yr Girls 4.150km 13 controls

Name Class Club Time
1 Sadhbh Hassett 2nd-3rd Yr Girls Mount Anville Secondary School 28:31
2 Fionnuala Rowe 2nd-3rd Yr Girls Newpark School 30:18 Fix
3 Aoife Masterson 2nd-3rd Yr Girls Cross and Passion College 33:38
4 Katie O'reilly 2nd-3rd Yr Girls St Angelas Waterford 52:07 Fix
5 Katelyn Dempsey 2nd-3rd Yr Girls Tullow Community School 52:57
6 Sophie Redmond 2nd-3rd Yr Girls Clonakilty CC 54:40 Fix
7 Eimear Campbell 2nd-3rd Yr Girls St Angelas Waterford 55:05 Fix
8 Faye Dubuisson 2nd-3rd Yr Girls Clonakilty CC 58:51 Fix
9 Amy Lawlor 2nd-3rd Yr Girls Tullow Community School 59:06
10 Jagoda Maciejewska 2nd-3rd Yr Girls Clonakilty CC 69:31 Fix
11 Progress Falola 2nd-3rd Yr Girls Scariff Community College 71:54
12 Esme Beachy 2nd-3rd Yr Girls Clonakilty CC 73:23 Fix
13 Katie Kelly 2nd-3rd Yr Girls Tullow Community School 78:22
14 Caoimhe Dempsey 2nd-3rd Yr Girls Tullow Community School 79:43
15 Amanda Hong 2nd-3rd Yr Girls Clonakilty CC 87:33 Fix
16 Áine Ní Mhurchú 2nd-3rd Yr Girls Clonakilty CC 89:11
17 Annabelle Sherlock 2nd-3rd Yr Girls Tullow Community School 95:18
18 Jorga Kelly 2nd-3rd Yr Girls Scariff Community College 95:37
19 Ciara Cahoon 2nd-3rd Yr Girls Tullow Community School 98:58
20 Chloe Elliott 2nd-3rd Yr Girls Luttrellstown Community College 100:04
21 Olivia Hennessy 2nd-3rd Yr Girls Ardscoil na Mara, Tramore 103:59
22 Lauren Fagan 2nd-3rd Yr Girls St Angelas Waterford 122:04 Fix
Molly O'Flynn 2nd-3rd Yr Girls St Angelas Waterford DNF Fix
Norah-Mai Mc Carthy 2nd-3rd Yr Girls St Angelas Waterford DNF Fix
Isabella McCarthy 2nd-3rd Yr Girls St Angelas Waterford DNF Fix
Hameerat Ismaila 2nd-3rd Yr Girls Scariff Community College DNF
Chloe Evans 2nd-3rd Yr Girls Newtown School Waterford DNF
Hannah Porter 2nd-3rd Yr Girls Newtown School Waterford DNF
Orlaith Burke 2nd-3rd Yr Girls Ardscoil na Mara, Tramore DNF
Magdalena Zelazny 2nd-3rd Yr Girls Ardscoil na Mara, Tramore DNF
Hailey Morrissey 2nd-3rd Yr Girls Ardscoil na Mara, Tramore DNF
Stephenie Amadi 2nd-3rd Yr Girls Balbriggan C C DNF Fix
Taqqiyyah Ali 2nd-3rd Yr Girls Balbriggan C C DNF Fix
Marzukah Abati 2nd-3rd Yr Girls Balbriggan C C DNF Fix
Kalina Kostecki 2nd-3rd Yr Girls Balbriggan C C DNF Fix
Ciara Walsh 2nd-3rd Yr Girls St Angelas Waterford DNF Fix
Leah Murray 2nd-3rd Yr Girls Balbriggan C C DNF Fix
Una Farrell 2nd-3rd Yr Girls Tullow Community School DNF
Mia Nolan 2nd-3rd Yr Girls Tullow Community School DNF

2nd-3rd Yr Boys 4.780km 14 controls

Name Class Club Time
1 Eanna Grennan 2nd-3rd Yr Boys Ramsgrange Community School 29:34
2 Liam Casey 2nd-3rd Yr Boys Ardscoil na Mara, Tramore 32:12
3 Liam Ó Dónaill 2nd-3rd Yr Boys Coliste Ghlr na Mara 34:14
4 Darragh Murphy 2nd-3rd Yr Boys Clonakilty CC 34:28 Fix
5 Fionn Gilmore 2nd-3rd Yr Boys Clonakilty CC 36:42 Fix
6 Luke Ruddock 2nd-3rd Yr Boys Tullow Community School 39:25
7 Yousef Al Rubeii 2nd-3rd Yr Boys Clonakilty CC 40:23 Fix
8 Finn O Muireadhaigh 2nd-3rd Yr Boys Colaiste An Phiarsaigh 40:33
9 Peter Moynihan 2nd-3rd Yr Boys Clonakilty CC 45:19 Fix
10 Tommy Colfer 2nd-3rd Yr Boys Ardscoil na Mara, Tramore 45:28
11 Thomas Hennessy 2nd-3rd Yr Boys Midleton CBS 46:31 Fix
12 Ryan Barry 2nd-3rd Yr Boys Midleton CBS 46:34 Fix
13 Bill Ogilve 2nd-3rd Yr Boys Ardscoil na Mara, Tramore 48:31
14 James Bugler 2nd-3rd Yr Boys Scariff Community College 50:15
15 Trystan Pomphrett 2nd-3rd Yr Boys Midleton CBS 51:19 Fix
16 Nojus Jurciukonis 2nd-3rd Yr Boys Midleton CBS 51:52 Fix
17 Eoghan Minihane 2nd-3rd Yr Boys Clonakilty CC 52:13 Fix
18 Sean Kelly 2nd-3rd Yr Boys Tullow Community School 57:52
19 Matthew Smyth McCabe 2nd-3rd Yr Boys Tullow Community School 58:36
20 Peadar Dineen 2nd-3rd Yr Boys Clonakilty CC 59:12 Fix
21 Freddie Walsh 2nd-3rd Yr Boys Tullow Community School 60:28
22 Matthew Mahony 2nd-3rd Yr Boys Midleton CBS 63:32 Fix
23 Josh Khan 2nd-3rd Yr Boys Clonakilty CC 69:00 Fix
24 Rian Cusack 2nd-3rd Yr Boys Ardscoil na Mara, Tramore 70:25
25 Tomas Butler 2nd-3rd Yr Boys Tullow Community School 70:41
26 Oran Gleeson 2nd-3rd Yr Boys Ramsgrange Community School 70:54
27 Oscar Mullane 2nd-3rd Yr Boys Ardscoil na Mara, Tramore 83:51
28 Robert Kane 2nd-3rd Yr Boys Luttrellstown Community College 88:57
Gradi Lombadishe 2nd-3rd Yr Boys Luttrellstown Community College DNF
Jack Gildea 2nd-3rd Yr Boys Scariff Community College DNF
Nathan Akaruma 2nd-3rd Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Pedro Rodriques 2nd-3rd Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Logan Bissett 2nd-3rd Yr Boys Balbriggan C C DNF N/C Fix
Cieran Devine Donegan 2nd-3rd Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Jake Ellis 2nd-3rd Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Cameron Keogh 2nd-3rd Yr Boys Tullow Community School DNF
Christopher Thompson 2nd-3rd Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Sabestian Dunne 2nd-3rd Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Jamie French Fabri 2nd-3rd Yr Boys Ramsgrange Community School DNF
Antony Thompson 2nd-3rd Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Ruairi Carey 2nd-3rd Yr Boys Luttrellstown Community College DNF
Philip Malloy 2nd-3rd Yr Boys Balbriggan C C DNF Fix
Jamoes O'Brien 2nd-3rd Yr Boys Midleton CBS DNF Fix

Post Junior Cert Girls 4.990km 13 controls

Name Class Club Time
1 Aoife McMachon Post Junior Cert Girls Ardscoil na Mara, Tramore 63:21
2 Camille Ni Shuilleabhain Post Junior Cert Girls St. Mary's Mallow 72:59
3 Ellana Kelly Post Junior Cert Girls Ramsgrange Community School 79:30
4 Kate Verling Post Junior Cert Girls Clonakilty CC 82:39 Fix
5 Ruby McGrath Post Junior Cert Girls St Mary's High School Midleton 83:50
6 Aoife Heavin Post Junior Cert Girls St. Mary's Mallow 87:04
7 Doireann Carey Post Junior Cert Girls Luttrellstown Community College 88:34
8 Ailise Barry Post Junior Cert Girls St Mary's High School Midleton 89:58
9 Aimee Savage Post Junior Cert Girls St Mary's High School Midleton 92:58
10 Amy O Mahony Post Junior Cert Girls St. Mary's Mallow 100:48
11 Edie O'Flaherty Post Junior Cert Girls St Angelas Waterford 107:34 Fix
12 Emily Keegan Post Junior Cert Girls St Angelas Waterford 110:43 Fix
13 Marta Szylakowska Post Junior Cert Girls Clonakilty CC 111:41
14 Nia Holland Post Junior Cert Girls St Mary's High School Midleton 131:42
Sophie Gossage Post Junior Cert Girls Clonakilty CC DNF Fix
Louise Byrne Post Junior Cert Girls Ramsgrange Community School DNF
Lily O' Sullivan Post Junior Cert Girls Clonakilty CC DNF Fix
Tara Colfer Post Junior Cert Girls Ardscoil na Mara, Tramore DNF
Jane Power Post Junior Cert Girls Ardscoil na Mara, Tramore DNF

Post Junior Cert Boys 5.200km 16 controls

Name Class Club Time
1 Oscar Rowe Post Junior Cert Boys Newpark School 35:32 Fix
2 Eventas Riskus Post Junior Cert Boys Luttrellstown Community College 44:46
3 Alex Broderick Post Junior Cert Boys Midleton CBS 46:35 Fix
4 Emmet Curtin Post Junior Cert Boys Clonakilty CC 52:12 Fix
5 Adam Murphy Post Junior Cert Boys Midleton CBS 53:20 Fix
6 Conor Masterson Post Junior Cert Boys Cross and Passion College 54:56
7 Fergal Curtin Post Junior Cert Boys Clonakilty CC 55:13 Fix
8 Ethan Keohane Post Junior Cert Boys Clonakilty CC 57:18 Fix
9 Sean Lynch Post Junior Cert Boys Midleton CBS 58:26 Fix
10 Dylan Kelly Post Junior Cert Boys Clonakilty CC 59:47 Fix
11 Tom O'Donovan Post Junior Cert Boys Clonakilty CC 62:08 Fix
12 Ted O'Donovan Post Junior Cert Boys Clonakilty CC 64:00 Fix
13 Denis Power Post Junior Cert Boys Midleton CBS 67:33 Fix
14 Conor Geoghegan Post Junior Cert Boys GCC New Ross 73:59 Fix
15 Patrick Hennessy Post Junior Cert Boys Clonakilty CC 87:49 Fix
16 Emmet Cassidy Post Junior Cert Boys Luttrellstown Community College 101:20
Aaron Sheedy Post Junior Cert Boys Scariff Community College DNF
Kevin Collom Post Junior Cert Boys Ramsgrange Community School DNF
Eric Dineen Post Junior Cert Boys Midleton CBS DNF Fix
Cailim Van Dam Post Junior Cert Boys Clonakilty CC DNF Fix
Ruairi Butler Post Junior Cert Boys Ramsgrange Community School DNF
Evan Brennan Post Junior Cert Boys Ramsgrange Community School DNF
Sam Church Post Junior Cert Boys Balbriggan C C DNF Fix
Francis Moskala Post Junior Cert Boys Balbriggan C C DNF Fix
Tadhg Rogers Post Junior Cert Boys Balbriggan C C DNF Fix
Cian Hoare Brogan Post Junior Cert Boys Balbriggan C C DNF Fix
Adam Khan Post Junior Cert Boys Balbriggan C C DNF Fix

1st-3rd Yr Pairs 3.720km 10 controls

Name Class Club Time
1 Sanne McMahon 1st-3rd Yr Pairs Scariff Community College 84:55
2 Sinead Mason 1st-3rd Yr Pairs Scariff Community College 85:00
3 Meabh Bell 1st-3rd Yr Pairs Scariff Community College 85:01
Donnacha Keohane & Tom Whooley 1st-3rd Yr Pairs Clonakilty CC DNF Fix
Sarah Kehoe & Elizabeth McCarthy 1st-3rd Yr Pairs Tullow Community School DNF
Cloe de Ledesma & Daniela Palagniuk 1st-3rd Yr Pairs Clonakilty CC DNF Fix

Post Junior Cert Pairs 4.430km 13 controls

Name Class Club Time
1 Bregan Oosthuizen & Desmond Kennelley Post Junior Cert Pairs Clonakilty CC 36:09 Fix
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland