Results

Lough Firrib

2014-05-04

Irish Orienteering Championships / Long Distance (Pre-entry)

M14 W14 M16A W16A W18A M18A
M21N M21S W21S M21L W21L M35L
M40L W40L M45L W45L M45S W45S
M50L W50L M55L W55L M60L W60L
M65L W65L W70 M80 M21E W21E
M75 M70

M14 2.740km 95m 11 controls

NameClassClubTime
1Cian MayM14Three Rock45:08
2Andrew ElwoodM14Lagan Valley52:19
3Frank O'BrienM14Cork53:41
4Fionn WhelanM14Curragh-Naas54:55
5Eoin RiordanM14Three Rock60:31
6Cathal LaneM14Cork Schools65:57
7Aidan McCulloughM14Three Rock68:11
8Dara O'CleirighM14Ajax82:21
9Ciaran KearnsM14Fingal85:08
Ciaran CotterM14BishopstownDNF
Oisin O'SullivanM14BishopstownDNF
Simon UptonM14Cork SchoolsDNF
Codi Kelly MorrishM14CorkDNF
Dan McDonnellM14Cork SchoolsDNF
Sean DevaneyM14Cork SchoolsDNF

W14 2.740km 95m 11 controls

NameClassClubTime
1Clodagh MoranW14Three Rock47:35
2Rachel CollinsW14Lagan Valley48:23
3Zoe TynerW14Setanta74:21
Ellen SmithW14Lagan ValleyDNF

M16A 5.480km 190m 18 controls

NameClassClubTime
1Robert PimM16AWATO95:30
2James MillarM16ALagan Valley109:23
3Conall WhelanM16ACurragh-Naas131:33
4Kevin CunninghamM16AThree Rock204:46
Zac O'Sullivan-HourihanM16ABishopstownDNF
Mathew SmithM16ALagan ValleyDNF
Rian HoganM16ACork SchoolsDNF
Eoghan KnightM16ALagan ValleyDNF
Oisin HammondM16ACork SchoolsDNF
Cameryn Kelly MorrishM16ACorkDNF
Ruairi LongM16AAjaxDNF

W16A 3.400km 135m 14 controls

NameClassClubTime
1Norah O'BrienW16ACork67:34
2Eadaoin McCavanaW16AGreat Eastern Navigators77:00
3Emer PerkinsW16ABishopstown96:10
4Meabh PerkinsW16ABishopstown113:08
Ailbhe CallananW16ACorkDNF
Ciara FitzgeraldW16ACorkDNF

W18A 4.410km 150m 16 controls

NameClassClubTime
1Roisin LongW18AAjax73:15
2Jill StephensW18ALagan Valley81:24
3Aoife McCavanaW18AGreat Eastern Navigators95:21
4Caoimhe O' BoyleW18ACurragh-Naas103:23
5Siobhan DelaneyW18ACurragh-Naas143:31

M18A 6.330km 185m 20 controls

NameClassClubTime
1Frazer HoweM18ALagan Valley86:58
2Paul PruzinaM18ALagan Valley93:40
3Jonathan PimM18AWATO123:36
4Mark KelleherM18ACork Schools173:31
Zach HarringtonM18ABishopstownDNF
Jorik SchellekensM18ACork SchoolsDNF
Christopher MorrisseyM18ACork SchoolsDNF

M21N 2.740km 95m 11 controls

NameClassClubTime
1Peter HoweM21NLagan Valley82:42
2Xavier MorinM21NIND103:33

M21S 5.240km 150m 16 controls

NameClassClubTime
1Sean KearnsM21SFingal174:49

W21S 3.400km 135m 14 controls

NameClassClubTime
1Eileen LoughmanW21SCurragh-Naas95:39
2Paula KeohanW21SSetanta129:09
3Elaine SheridanW21SCork153:31

M21L 6.780km 255m 23 controls

NameClassClubTime
1Fergal BuckleyM21LKerry221:25
Stuart ScottM21LUniversity College DublinDNF
John McGrathM21LThree RockDNF
Tomas PtacekM21LINDDNF
Sergio FeijooM21LThree RockDNF

W21L 5.480km 190m 18 controls

NameClassClubTime
Sarah Ni RuaircW21LFingalDNF
Caroline DennehyW21LBishopstownDNF
Eibhlin LargeyW21LFermanaghDNF
Fionne LynchW21LCorkDNF

M35L 7.730km 315m 22 controls

NameClassClubTime
1Mick FarrellM35LIND242:54
Danny O'HareM35LCorkDNF
John BellM35LINDDNF
Donal MurphyM35LBishopstownDNF
Chris ScottM35LLagan ValleyDNF

M40L 6.780km 255m 23 controls

NameClassClubTime
1Gints PlaudisM40LWATO85:37
2John ChandlerM40LCork107:09
3Pat FarrallyM40LDefence Forces132:05
4John ScannellM40LCork137:59
5Alan ElwoodM40LLagan Valley143:27
6Oliver ClearM40LCurragh-Naas144:29
7Mike LongM40LAjax147:18
Ivan MillarM40LLagan ValleyDNF
Donald McCarthyM40LBASOCDNF

W40L 4.410km 150m 16 controls

NameClassClubTime
1Violet LintonW40LLagan Valley91:13
Blandine PiersonW40LCSMRDNF
Jeni PimW40LWATODNF

M45L 6.330km 185m 20 controls

NameClassClubTime
1Ingus RektinsM45LFingal79:01
2Gerard CunninghamM45LThree Rock133:30
3Tony CotterM45LBishopstown174:31
4Colin WalshM45LSetanta179:36
5Colm O'SullivanM45LBishopstown181:36

W45L 4.410km 150m 16 controls

NameClassClubTime
1Una MayW45LThree Rock61:07
2Deirdre Ni ChallanainW45LCork86:09
3Eadaoin MorrishW45LCork90:31
4Stephanie PruzinaW45LLagan Valley95:55
5Eileen YoungW45LFingal133:59
6Aileen McCarronW45LLagan Valley147:32
Fiona O'RiordanW45LCorkDNF
Liisa HonkasaariW45LWATODNF
Natsuko CotterW45LBishopstownDNF
Melanie WalshW45LSetantaDNF

M45S 4.410km 150m 16 controls

NameClassClubTime
1Thomas CalleryM45SWATO65:26
2Conor WalshM45SThree Rock77:24
3Gerald DuffyM45SCork90:33
4Philip JenkinsM45SSBOC116:13
5Enda WhelanM45SCurragh-Naas152:40
Colin SmithM45SLagan ValleyDNF
Gerard FitzpatrickM45SSetanta122:42N/C
Gavin CairnsM45SLagan ValleyDNF

W45S 2.720km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Roxanne WhiteW45SDP67:12
2Jacqueline McCavanaW45SGreat Eastern Navigators101:23
3Catherine KingW45SAjax104:50
Mary CurranW45SCorkDNF

M50L 6.330km 185m 20 controls

NameClassClubTime
1Brian CorbettM50LCork82:04
2Colm O'HalloranM50LCork82:43
3Robin BrysonM50LFermanagh93:58
4Paul SmythM50LAjax94:26
5Aonghus O'CleirighM50LAjax99:43
6Lyle FlemingM50LLagan Valley101:12
7John DonovanM50LCork109:33
8Frank BrazilM50LSetanta115:58
9Terry LeyM50LBishopstown148:00
10Paul O'Sullivan-HourihanM50LBishopstown157:55
Willie FitzgeraldM50LCorkDNF
Stephen KnightM50LLagan ValleyDNF
Greg Mc CannM50LLagan ValleyDNF
Vaughan RyanM50LBishopstownDNF
Geoffrey CollinsM50LLagan ValleyDNF
Keith FitzsimonsM50LSetantaDNF
Stephen WalshM50LSetantaDNF
Andrew PimM50LWATODNF
Donal WickhamM50LAjaxDNF
Andrew ButterfieldM50LGreat Eastern NavigatorsDNF

W50L 3.400km 135m 14 controls

NameClassClubTime
1Heather CairnsW50LLagan Valley53:47
2Eileen WalshW50LSetanta69:15
3Isabelle DermineW50LDauphine Orientation76:55
4Heather WoodW50LGreat Eastern Navigators86:13
5Annette BondeW50LBallerup OK98:16
6Nora PerkinsW50LBishopstown107:35
7Julie MurphyW50LSLOW111:26
8Roisin McDonnellW50LSetanta118:42
9Sarah JenkinsW50LSBOC119:19
10Kathryn WalleyW50LFingal135:27
Mary O'ConnellW50LThree RockDNF
Alison CollinsW50LLagan ValleyDNF
Miriam van GelderenW50LGreat Eastern NavigatorsDNF
Aine JoyceW50LGreat Eastern NavigatorsDNF

M55L 5.480km 190m 18 controls

NameClassClubTime
1Gregers JorgensenM55LBallerup OK80:34
2Ingemar HaverstadM55LLierbygda o-lag92:41
3Val JonesM55LFingal100:29
4Lars Hanghoej PetersenM55LBallerup OK117:48
5Don ShortM55LCurragh-Naas124:18
6Senan O' BoyleM55LCurragh-Naas139:10
7Steve PerkinsM55LBishopstown156:13
8Christian CachardM55LCSMR164:09
9Michael BearyM55LDefence Forces167:43
10Pat McCavanaM55LGreat Eastern Navigators192:39
Andrew CoxM55LWATODNF
Jim CallananM55LCorkDNF
Patrick MurphyM55LBishopstownDNF
Gordon StephensM55LLagan ValleyDNF

W55L 3.400km 135m 14 controls

NameClassClubTime
1Helga HaverstadW55LLierbygda o-lag67:51
2Mary HealyW55LGreat Eastern Navigators73:48
3Ann SavageW55LLagan Valley74:49
4Bernie O' BoyleW55LCurragh-Naas83:28
5Marlene StephensW55LLagan Valley88:06
6Elizabeth DeaneW55LCork99:37
7Daphne HamondW55LLagan Valley128:40

M60L 5.240km 150m 16 controls

NameClassClubTime
1John McCulloughM60LThree Rock96:29
2Liam O'BrienM60LCork118:01
3Raymond FinlayM60LFermanagh125:48
4Philip BaxterM60LLagan Valley127:10
5Fred HamondM60LLagan Valley129:15
6Joe LalorM60LGreat Eastern Navigators132:40
Richard WilliamsonM60LLagan ValleyDNF
Denis PowerM60LCorkDNF
Jean DermineM60LDauphine OrientationDNF

W60L 3.400km 135m 14 controls

NameClassClubTime
1Aine Ui ShuilleaghainW60LThree Rock77:51
2Anne BellW60LLagan Valley79:53
3Teresa FinlayW60LFermanagh84:42
4Ger PowerW60LIND105:14
5Barbara Foley-FisherW60LMNAV134:33
Nora LalorW60LGreat Eastern NavigatorsDNF

M65L 4.410km 150m 16 controls

NameClassClubTime
1Colin HendersonM65LLagan Valley67:47
2Brendan McGrathM65LThree Rock89:44
3Wilbert HollingerM65LLagan Valley91:06
4Donal BurkeM65LCork118:18
5Des DoyleM65LGreat Eastern Navigators147:07

W65L 2.720km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Maire WalshW65LThree Rock92:49
Brigid FlanaganW65LThree RockDNF

W70 2.720km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Clare NuttallW70BVOC87:00
2Trina ClearyW70Three Rock88:27
Sue PimW70WATODNF

M80 1.510km 35m 9 controls

NameClassClubTime
1Andrew Bonar LawM80Great Eastern Navigators65:06
Paddy WalshM80SetantaDNF

M21E 12.670km 530m 30 controls

NameClassClubTime
1Marcus PinkerM21ECork125:37
2Colm MoranM21EThree Rock125:40
3Neil DobbsM21EWATO128:30
4Ruairi ShortM21ECurragh-Naas129:40
5Kyle HeronM21EDublin University142:48
6Darren BurkeM21ECork149:55
7Gregory AhlswedeM21EEscondite- Madrid150:11
8Steven LintonM21ENorth-West150:52
9Shane LynchM21ECork199:10
10Daniel MorroghM21EDefence Forces231:47
Conor ShortM21ECurragh-NaasDNF
Allan BogleM21ENorth-WestDNF
Cillin CorbettM21ECorkDNF
Laurence QuinnM21EGreat Eastern NavigatorsDNF
Josh O'Sullivan-HourihanM21EUCCO/BOCDNF
David HealyM21EGreat Eastern NavigatorsDNF
John PowerM21ECorkDNF
Mark StephensM21ELagan ValleyDNF
Gerard ButlerM21EThree RockDNF
Eoin McCulloughM21EThree RockDNF
Colm HillM21ECurragh-NaasDNF

W21E 7.730km 315m 22 controls

NameClassClubTime
1Maeve O'GradyW21EDefence Forces109:01
2Alison CampbellW21ECurragh-Naas135:30
3Olivia BaxterW21ELagan Valley153:34
4Katarina StefkoW21ELagan Valley166:53
5Ciara LargeyW21EFermanagh195:24
Regina KellyW21ECurragh-NaasDNF
Sharon LuceyW21ECorkDNF
Niamh O'BoyleW21ECurragh-NaasDNF
Rosalind HusseyW21EDublin UniversityDNF

M75 2.720km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Mick KellettM75Great Eastern Navigators150:57
Noel BogleM75North-WestDNF
Alan PimM75WATODNF

M70 2.720km 80m 12 controls

NameClassClubTime
1Ted FeehanM70BVOC62:11
2Palle Moller NielsenM70O.O.80:02
3Pat FlanaganM70Three Rock83:53
4Robert O'ConnorM70Cork177:32
Michael ButlerM70Three RockDNF

Action took 0.005 seconds