Results

Camaderry

2014-05-03

Irish Orienteering Championships / Middle Distance (Pre-entry)

M10 M12 M14 M21E M21L M21S
M70 M75 M80 W10 W12 W14
W21E W21L W21S W70 M50L M55L
M40L W50L M45S W45L W45S M16A
M65L W40L M60L W55L M18A M45L
W60L W18A M85 W16A M35L M20A
W65L M21N W35L

M10 1.490km 50m 9 controls

NameClassClubTime
1Emmet O'CleirighM10Ajax29:40
Tivon TynerM10Setanta60:19N/C
Oisin MayM10Three Rock25:22N/C
Paul ButterfieldM10Great Eastern Navigators40:11N/C
Daire O'BrienM10Kerry19:07N/C

M12 1.450km 50m 10 controls

NameClassClubTime
1Liam CotterM12Bishopstown14:04
2Oisin WickhamM12Ajax17:13
3Eoghan WhelanM12Curragh-Naas19:42
4Joseph ButterfieldM12Great Eastern Navigators25:53
5Cuan RiordanM12Three Rock26:20
6Sam Van GelderenM12Great Eastern Navigators39:53
Luke CollinsM12Lagan ValleyDNF

M14 1.850km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Cian MayM14Three Rock15:33
2Ciaran CotterM14Bishopstown24:58
3Aidan McCulloughM14Three Rock26:37
4Dara O'CleirighM14Ajax27:06
5Frank O'BrienM14Cork31:39
6Eoin RiordanM14Three Rock32:02
7Codi Kelly MorrishM14Cork34:04
8Andrew ElwoodM14Lagan Valley37:19
9Dan McDonnellM14Cork Schools43:55
10Oisin O'SullivanM14Bishopstown53:54
11Cathal LaneM14Cork Schools65:57
Sean DevaneyM14Cork SchoolsDNF
Simon UptonM14Cork SchoolsDNF

M21E 5.30km 220m 16 controls

NameClassClubTime
1David HealyM21EGreat Eastern Navigators42:12
2Allan BogleM21ENorth-West43:17
3Darren BurkeM21ECork52:14
4Kyle HeronM21EDublin University53:54
5Colm HillM21ECurragh-Naas55:09
6Colm MoranM21EThree Rock55:52
7Steven LintonM21ENorth-West56:41
8Neil DobbsM21EWatO58:25
9Mark StephensM21ELagan Valley61:28
10Ruairi ShortM21ECurragh-Naas61:44
11Conor ShortM21ECurragh-Naas64:05
12Gregory AhlswedeM21EEscondite- Madrid67:48
13John PowerM21ECork71:38
14Cillin CorbettM21ECork74:59
15Marcus PinkerM21ECork76:39
16Josh O'Sullivan-HourihanM21EUCCO/BOC85:50
17Gerard ButlerM21EThree Rock87:10
18Daniel MorroghM21EDefence Forces94:00
Bill EdwardsM21ECorkDNF
Kevin O' BoyleM21ECurragh-NaasDNF
Hugh CashellM21ECurragh-NaasDNF
Shane LynchM21ECorkDNF

M21L 3.400km 165m 12 controls

NameClassClubTime
1Fergal BuckleyM21LKerry50:38
2Agris KraminsM21LCork64:31
3Tomas PtacekM21LIND70:11

M21S 2.690km 100m 11 controls

NameClassClubTime
1John CraddockM21SIND59:35

M70 1.830km 95m 9 controls

NameClassClubTime
1Pat FlanaganM70Three Rock30:28
2Ted FeehanM70BVOC30:40
3Palle Moller NielsenM70O.O.38:36
4Michael ButlerM70Three Rock56:27
5Robert O'ConnorM70Cork56:45
6Brendan DohertyM70Great Eastern Navigators79:21
7Harold WhiteM70Lagan Valley81:00

M75 1.830km 95m 9 controls

NameClassClubTime
1Noel BogleM75North-West69:06
2Alan PimM75WatO521:13
Frank MartindaleM75Three RockDNF

M80 1.830km 95m 9 controls

NameClassClubTime
1Andrew Bonar-LawM80Great Eastern Navigators77:25

W10 1.490km 50m 9 controls

NameClassClubTime
1Aislinn CalleryW10WatO22:23
Niamh CalleryW10WatO39:25N/C

W12 1.450km 50m 10 controls

NameClassClubTime
1Aoife O'SullivanW12Bishopstown15:05
2Jordan PimW12WatO19:19
3Caoimhe MayW12Three Rock23:38
4Aoife O'BrienW12Kerry25:18
5Catherine JoyceW12Curragh-Naas48:55
6Orla YoungW12Fingal56:26

W14 1.850km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Clodagh MoranW14Three Rock24:06
2Zoe TynerW14Setanta30:11
3Rachel CollinsW14Lagan Valley45:28

W21E 3.400km 165m 12 controls

NameClassClubTime
1Niamh O'BoyleW21ECurragh-Naas35:52
2Ciara LargeyW21EFermanagh39:59
3Maeve O'GradyW21EDefence Forces40:25
4Una MayW21EThree Rock40:37
5Rosalind HusseyW21EDublin University47:28
6Eibhlin LargeyW21EFermanagh49:19
7Regina KellyW21ECurragh-Naas50:08
8Niamh CorbettW21ECork53:51
9Olivia BaxterW21ELagan Valley54:12
10Katarina StefkoW21ELagan Valley55:24
11Alison CampbellW21ECurragh-Naas56:14
12Susan LambeW21ELagan Valley59:14
13Sharon LuceyW21ECork64:13

W21L 2.690km 100m 11 controls

NameClassClubTime
1Sarah Ni RuaircW21LFingal97:07

W21S 1.830km 95m 9 controls

NameClassClubTime
1Elaine SheridanW21SCork64:13

W70 1.830km 95m 9 controls

NameClassClubTime
1Trina ClearyW70Three Rock33:00
2Clare NuttallW70BVOC43:30
3Sue PimW70WatO44:16

M50L 3.400km 165m 12 controls

NameClassClubTime
1Brian CorbettM50LCork31:48
2Aonghus O'CleirighM50LAjax33:28
3Colm O'HalloranM50LCork37:42
4Pat FarrellyM50LDefence Forces38:19
5Marcus GeogheganM50LAjax42:31
6Brendan DelaneyM50LDefence Forces42:49
7Donal WickhamM50LAjax43:48
8Lyle FlemingM50LLagan Valley45:03
9Robin BrysonM50LFermanagh45:38
10Frank BrazilM50LSetanta47:35
11Paul O'Sullivan-HourihanM50LBishopstown49:38
12Dave RichardsonM50LFingal50:39
13Mike LongM50LAjax54:03
14Greg Mc CannM50LLagan Valley55:42
15Paul SmythM50LAjax58:12
16Stephen GilmoreM50LLagan Valley59:03
17Stephen KnightM50LLagan Valley61:44
18Terry LeyM50LBishopstown62:28
19John DonovanM50LCork67:05
20Vaughan RyanM50LBishopstown67:34
21Andrew ButterfieldM50LGreat Eastern Navigators68:48
22Geoffrey CollinsM50LLagan Valley91:58
23Keith FitzsimmonsM50LSetanta95:40

M55L 2.960km 100m 11 controls

NameClassClubTime
1Justin MayM55LThree Rock33:49
2Senan O' BoyleM55LCurragh-Naas35:52
3Don ShortM55LCurragh-Naas39:50
4Lars Hanghoej PetersenM55LBallerup OK42:59
5Christian CachardM55LCSMR47:29
6Gerry MeehanM55LNorth-West49:33
7Pat McCavanaM55LGreat Eastern Navigators50:11
8Gregers JorgensenM55LBallerup OK51:23
9Andrew CoxM55LWatO55:34
10Steve PerkinsM55LBishopstown55:36
11Jim CallananM55LCork56:21
12Gordon StephensM55LLagan Valley56:56
13Michael BearyM55LDefence Forces75:11
Patrick MurphyM55LBishopstownDNF
Tom O'KeeffeM55LCurragh-NaasDNF
Ingemar HaverstadM55LLierbygda o-lagDNF

M40L 4.230km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Ivan MillarM40LLagan Valley44:17
2Gints PlaudisM40LWatO52:34
2Donald McCarthyM40LBASOC52:34
4Gavan DohertyM40LGreat Eastern Navigators67:11
5Eoin BrowneM40LGreat Eastern Navigators71:36
6Alan ElwoodM40LLagan Valley71:39
7John ScannellM40LCork120:51
Nigel PimM40LWatODNF

W50L 2.690km 100m 11 controls

NameClassClubTime
1Heather CairnsW50LLagan Valley36:09
2Heather WoodW50LGreat Eastern Navigators40:15
3Isabelle DermineW50LDauphin? Orientation41:18
4Roisin McDonnellW50LSetanta45:15
5Mary O'ConnellW50LThree Rock47:11
6Nora PerkinsW50LBishopstown48:21
7Ursula MeehanW50LNorth-West57:29
8Miriam Van GelderenW50LGreat Eastern Navigators58:05
9Sarah JenkinsW50LSBOC58:07
10Annette BondeW50LBallerup OK58:54
11Aine JoyceW50LGreat Eastern Navigators62:58
12Julie MurphyW50LSLOW68:44
13Alison CollinsW50LLagan Valley102:00
Eileen WalshW50LSetantaDNF

M45S 2.690km 100m 11 controls

NameClassClubTime
1Thomas CalleryM45SWatO37:50
2Philip JenkinsM45SSBOC42:31
3John RiordanM45SThree Rock47:50

W45L 2.840km 110m 12 controls

NameClassClubTime
1Deirdre Ni ChallanainW45LCork47:35
2Eadaoin MorrishW45LCork52:03
3Bernie O' BoyleW45LCurragh-Naas67:36
4Stephanie PruzinaW45LLagan Valley67:37
5Aileen McCarronW45LLagan Valley75:08
6Fiona O'RiordanW45LCork76:37
7Natsuko CotterW45LBishopstown105:17
Eileen YoungW45LFingalDNF

W45S 1.830km 95m 9 controls

NameClassClubTime
1Catherine KingW45SAjax37:24
2Mary KnightW45SLagan Valley38:49
3Cathleen MorrisonW45SAjax51:25
4Deborah WhelanW45SCurragh-Naas55:44
5Jacqueline McCavanaW45SGreat Eastern Navigators57:28
6Angela CoxW45SWatO79:46
7Mary CurranW45SCork87:59

M16A 2.960km 100m 11 controls

NameClassClubTime
1Zac O'Sullivan-HourihanM16ABishopstown43:32
2Robert PimM16AWatO44:21
3James MillarM16ALagan Valley47:30
4Ruairi LongM16AAjax54:10
5Benjamin PalmeM16AFingal54:49
6Kevin CunninghamM16AThree Rock59:50
7Eoghan KnightM16ALagan Valley62:02
8Conall WhelanM16ACurragh-Naas65:56
9Cameryn Kelly MorrishM16ACork83:26
10Rian HoganM16ACork Schools123:12
Oisin HammondM16ACork SchoolsDNF

M65L 2.690km 100m 11 controls

NameClassClubTime
1Wilbert HollingerM65LLagan Valley32:48
2Brendan McGrathM65LThree Rock35:55
3Colin HendersonM65LLagan Valley36:31
4Harry BellM65LLagan Valley53:54
5Des DoyleM65LGreat Eastern Navigators64:39
6Donal BurkeM65LCork69:07

W40L 2.840km 110m 12 controls

NameClassClubTime
1Brid CaseyW40LWatO41:24
2Fiona O'BrienW40LKerry47:15
3Nuala HigginsW40LWatO49:27
4Blandine PiersonW40LCSMR63:59
5Jeni PimW40LWatO69:01

M60L 2.840km 110m 12 controls

NameClassClubTime
1Jean DermineM60LDauphin? Orientation33:40
2John McCulloughM60LThree Rock39:45
3Fred HamondM60LLagan Valley43:54
4Liam O'BrienM60LCork50:21
5Raymond FinlayM60LFermanagh54:50
6Joe LalorM60LGreat Eastern Navigators58:51
7Bosse AnderssonM60LFalkopings AIK62:16
8Philip BaxterM60LLagan Valley62:40
9Denis PowerM60LCork76:16
10Nigel Foley-FisherM60LMNAV84:09

W55L 2.690km 100m 11 controls

NameClassClubTime
1Mary HealyW55LGreat Eastern Navigators38:31
2Helga HaverstadW55LLierbygda o-lag40:36
3Elizabeth DeaneW55LCork48:33
4Pia SvenssonW55LFalkopings AIK52:33
5Marlene StephensW55LLagan Valley61:56
6Daphne HamondW55LLagan Valley89:27

M18A 4.230km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Frazer HoweM18ALagan Valley58:34
2Paul PruzinaM18ALagan Valley69:13
3Peter MeehanM18ANorth-West115:35
4Zach HarringtonM18ABishopstown123:38
Mark KelleherM18ACork SchoolsDNF
Jorik SchellekensM18ACork SchoolsDNF
Christopher MorrisseyM18ACork SchoolsDNF

M45L 3.400km 165m 12 controls

NameClassClubTime
1Brendan O'BrienM45LKerry39:17
2John CaseyM45LWatO39:43
3Gerard CunninghamM45LThree Rock40:08
4Paul MahonM45LSetanta40:41
5Ingus RektinsM45LFingal50:16
6Tony CotterM45LBishopstown50:55
7Gerald DuffyM45LCork50:56
8Colm O'SullivanM45LBishopstown61:52
9Tony JoyceM45LCurragh-Naas67:55
10Ciaran YoungM45LFingal75:20
11Gavin CairnsM45LLagan Valley84:15

W60L 2.690km 100m 11 controls

NameClassClubTime
1Ger PowerW60LIND39:27
2Barbara Foley-FisherW60LMNAV44:32
3Teresa FinlayW60LFermanagh45:20
4Nora LalorW60LGreat Eastern Navigators56:32
5Anne BellW60LLagan Valley63:07
6Aine Ui ShuilleabhainW60LThree Rock66:46

W18A 2.840km 110m 12 controls

NameClassClubTime
1Aoife McCavanaW18AGreat Eastern Navigators39:19
2Caoimhe O' BoyleW18ACurragh-Naas47:48
3Siobhan DelaneyW18ACurragh-Naas57:41
4Jill StephensW18ALagan Valley60:49
5Roisin LongW18AAjax72:03

M85 1.830km 95m 9 controls

NameClassClubTime
Sean RotheryM85Three RockDNF

W16A 2.690km 100m 11 controls

NameClassClubTime
1Emer PerkinsW16ABishopstown38:26
2Meabh PerkinsW16ABishopstown42:46
3Eadaoin McCavanaW16AGreat Eastern Navigators58:58
4Ailbhe CallananW16ACork71:02

M35L 4.230km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Bobby SmythM35LNorth-West68:11
2Danny O'HareM35LCork71:41
3Chris ScottM35LLagan Valley100:32
4Donal MurphyM35LBishopstown111:26
5Aidan KelleherM35LBishopstown119:36
Gerard FitzpatrickM35LSetantaDNF
Mick FarrellM35LINDDNF

M20A 4.230km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Eoin McCulloughM20AThree Rock45:54

W65L 1.830km 95m 9 controls

NameClassClubTime
1Brigid FlanaganW65LThree Rock41:05
2Monica NowlanW65LThree Rock48:49

M21N 1.850km 90m 9 controls

NameClassClubTime
1Peter HoweM21NLagan Valley35:50
2Xavier MorinM21NIND36:04
3Michael BabechukM21NDublin University39:59
4Laurence QuinnM21NGreat Eastern Navigators65:14
Conor O'KeefeM21NUniversity College DublinDNF

W35L 2.840km 110m 12 controls

NameClassClubTime
Paula KeohanW35LSetantaDNF

Action took 0.005 seconds