Results

National University of Ireland Maynooth

2014-05-02

Irish Orienteering Championships / Sprint Distance

M10 M12 W12 M14 W14 M16
W16 M18 W18 M20 W20 M35
M40 W40 M45 W45 M50 W50
M55 W55 M60 W60 M65 W70
M70 M75 W75 W80 M21 W21
EOD

M10 1.100km 12 controls

NameClassClubTime
1Emmet O'CleirighM10Ajax22:54
2Tivon TynerM10Setanta51:12
Paul ButterfieldM10Great Eastern Navigators21:38N/C
Oisin MayM10Three Rock19:01N/C

M12 1.100km 12 controls

NameClassClubTime
1Oisin WickhamM12Ajax09:38
2Liam CotterM12Bishopstown10:48
3Eoghan WhelanM12Curragh-Naas12:31
4Joseph ButterfieldM12Great Eastern Navigators14:11

W12 1.100km 12 controls

NameClassClubTime
1Jordan PimW12WATO11:52
2Aoife O'SullivanW12Bishopstown15:43
3Caoimhe MayW12Three Rock16:05
4Catherine JoyceW12Curragh-Naas32:17
5Niamh DelaneyW12Curragh-Naas34:43

M14 1.600km 20 controls

NameClassClubTime
1Ciaran KearnsM14Fingal13:13
2Ciaran CotterM14Bishopstown14:34
3Dara O'CleirighM14Ajax14:37
4Cian MayM14Three Rock17:18
5Dan McDonnellM14Cork Schools17:59
6Aidan McCulloughM14Three Rock18:02
7Oisin O'SullivanM14Bishopstown18:10
8Cathal LaneM14Cork Schools20:36
9Simon UptonM14Cork Schools24:37
10Frank O'BrienM14Cork27:48
11Sean DevaneyM14Cork Schools32:04
Codí Kelly MorrishM14CorkDNF
Andrew ElwoodM14Lagan ValleyDNF

W14 1.600km 20 controls

NameClassClubTime
1Clodagh MoranW14Three Rock13:57
2Zoe TynerW14Setanta17:01

M16 1.700km 18 controls

NameClassClubTime
1Robert PimM16WATO11:38
2Conall WhelanM16Curragh-Naas11:43
3Cameryn Kelly MorrishM16Cork12:57
4Rian HoganM16Cork Schools14:00
5Ruairi LongM16Ajax14:22
6Zac O'Sullivan-HourihanM16Bishopstown19:55
7Oisin HammondM16Cork Schools30:37

W16 1.600km 20 controls

NameClassClubTime
1Meabh PerkinsW16Bishopstown11:55
2Eadaoin McCavanaW16Great Eastern Navigators13:34

M18 1.800km 21 controls

NameClassClubTime
1Peter MeehanM18North-West12:32
2Frazer HoweM18Lagan Valley13:14
3Donal KearnsM18Fingal14:51
4Sean KearnsM18Fingal15:03
5Jorik SchellekensM18Cork Schools18:42
6Christopher MorrisseyM18Cork Schools21:11
Mark KelleherM18Cork SchoolsDNF

W18 1.700km 18 controls

NameClassClubTime
1Roisin LongW18Ajax11:14
2Caoimhe O'BoyleW18Curragh-Naas11:15
3Aoife McCavanaW18Great Eastern Navigators12:16

M20 2.100km 22 controls

NameClassClubTime
1Eoin McCulloughM20Three Rock12:42
2Mark StephensM20Lagan Valley15:31

W20 1.800km 21 controls

NameClassClubTime
1Cliona McCulloughW20Three Rock15:17
2Rebecca O'ConnorW20Dublin University26:48
3Jana CoxW20Dublin University27:48

M35 1.800km 21 controls

NameClassClubTime
1Bobby SmythM35North-West15:21
2Mick FarrellM35IND16:15

M40 1.800km 21 controls

NameClassClubTime
1Donald McCarthyM40BASOC12:16
2Alan ElwoodM40Lagan Valley14:46
3Eoin BrowneM40Great Eastern Navigators18:58
4Nigel PimM40WATO20:18

W40 1.600km 20 controls

NameClassClubTime
1Brid CaseyW40WATO14:17
2Blandine PiersonW40CSMR16:34
3Jeni PimW40WATO18:17

M45 1.700km 18 controls

NameClassClubTime
1John CaseyM45WATO10:23
2Angus TynerM45Setanta10:26
3Ingus RektinsM45Fingal11:08
4Gerald DuffyM45Cork12:56
5Tony JoyceM45Curragh-Naas15:16
6Tony CotterM45Bishopstown15:48
7Philip JenkinsM45SBOC18:32

W45 1.600km 20 controls

NameClassClubTime
1Eileen YoungW45Fingal15:37
2Aileen McCarronW45Lagan Valley19:40
3Catherine KingW45Ajax22:23
4Natsuko CotterW45Bishopstown24:29
5Mairead MurphyW45Curragh-Naas26:11
6Cathleen MorrisonW45Ajax33:50
Deborah WhelanW45Curragh-NaasDNF
Eadaoin MorrishW45CorkDNF

M50 1.700km 18 controls

NameClassClubTime
1Aonghus O'CleirighM50Ajax10:41
2Colm O'HalloranM50Cork10:58
3Marcus GeogheganM50Ajax12:10
4Donal WickhamM50Ajax12:40
5Pat FarrellyM50Defence Forces12:58
6Stephen GilmoreM50Lagan Valley12:59
7Mike LongM50Ajax13:20
8Brendan DelaneyM50Defence Forces13:54
9Paul O'Sullivan-HourihanM50Bishopstown14:04
10Andrew ButterfieldM50Great Eastern Navigators16:08
11Dave RichardsonM50Fingal16:40
12Paul SmythM50Ajax16:42
13John DonovanM50Cork16:58
14Peter HoweM50Lagan Valley22:25
Padraig HigginsM50MNAVDNF

W50 1.500km 15 controls

NameClassClubTime
1Mary O'ConnellW50Three Rock10:49
2Annette BondeW50Ballerup OK11:26
3Heather CairnsW50Lagan Valley11:30
4Isabelle DermineW50Dauphiné Orientation12:02
5Heather WoodW50Great Eastern Navigators13:00
6Kathryn WalleyW50Fingal13:16
7Julie MurphyW50SLOW15:00
8Ursula MeehanW50North-West15:15
9Sarah JenkinsW50SBOC15:19
10Roxanne WhiteW50DP18:48

M55 1.600km 20 controls

NameClassClubTime
1Ingemar HaverstadM55Lierbygda o-lag11:35
2Pat McCavanaM55Great Eastern Navigators11:46
3Lars Hanghoej PetersenM55Ballerup OK12:00
4Gregers JorgensenM55Ballerup OK12:14
5Senan O'BoyleM55Curragh-Naas12:19
6Christian CachardM55CSMR12:24
7Andrew CoxM55WATO12:52
8Patrick MurphyM55Bishopstown12:57
9Don ShortM55Curragh-Naas14:34
10Gerry MeehanM55North-West16:12

W55 1.500km 15 controls

NameClassClubTime
1Helga HaverstadW55Lierbygda o-lag12:54
2Bernie O'BoyleW55Curragh-Naas13:19
3Nora LeeW55Three Rock16:04
4Anyta RichardsonW55Fingal21:06
5Mary CurranW55Cork24:16
6Daphne HamondW55Lagan Valley25:04
7Angela CoxW55WATO34:33

M60 1.600km 20 controls

NameClassClubTime
1Jean DermineM60Dauphiné Orientation11:33
2Raymond FinlayM60Fermanagh12:45
3Philip BaxterM60Lagan Valley13:30
4Liam O'BrienM60Cork15:24
5Fred HamondM60Lagan Valley15:32
6Nigel Foley-FisherM60MNAV17:00

W60 1.500km 15 controls

NameClassClubTime
1Teresa FinlayW60Fermanagh14:02
2Barbara Foley-FisherW60MNAV14:37
3Aine Ui ShuilleabhainW60Three Rock15:21
4Ger PowerW60IND16:23

M65 1.500km 15 controls

NameClassClubTime
1Colin HendersonM65Lagan Valley12:33
2Wilbert HollingerM65Lagan Valley12:56
3Frank RyanM65Western Eagles20:04

W70 1.500km 15 controls

NameClassClubTime
1Clare NuttallW70BVOC18:08
2Trina ClearyW70Three Rock21:26
3Sue PimW70WATO23:37

M70 1.500km 15 controls

NameClassClubTime
1Palle Møller NielsenM70O.O.14:43
2Ted FeehanM70BVOC15:26

M75 1.500km 15 controls

NameClassClubTime
1Frank MartindaleM75Three Rock16:38
2Alan PimM75WATO26:57

W75 1.500km 15 controls

NameClassClubTime
1Vera MurtaghW75Three Rock43:41

W80 1.500km 15 controls

NameClassClubTime
1Faith WhiteW80Setanta51:17

M21 2.100km 22 controls

NameClassClubTime
1Colm MoranM21Three Rock11:59
2Darren BurkeM21Cork12:01
3Colm HillM21Curragh-Naas12:10
4Kevin O'BoyleM21Curragh-Naas12:11
5Conor ShortM21Curragh-Naas12:35
6Neil DobbsM21WATO12:50
7Shane LynchM21Cork12:56
8Gregory AhlswedeM21Escondite- Madrid13:05
9Ruairi ShortM21Curragh-Naas13:26
10Marcus PinkerM21Cork13:41
11Cillin CorbettM21Cork13:46
12Kyle HeronM21Dublin University14:08
13Paul KevilleM21Setanta15:36
14Kevin O'ReillyM21Defence Forces16:41
15Fergal BuckleyM21Kerry17:10
16Stuart ScottM21Dublin University18:25
17John CraddockM21IND19:55
Gerard ButlerM21Three RockDNF
James HaynesM21Dublin UniversityDNF
Tomas PtacekM21INDDNF

W21 1.800km 21 controls

NameClassClubTime
1Niamh O'BoyleW21Curragh-Naas12:27
2Olivia BaxterW21Lagan Valley13:42
3Una MayW21Three Rock13:43
4Alison CampbellW21Curragh-Naas14:19
5Susan LambeW21Lagan Valley14:41
6Rosalind HusseyW21Dublin University14:59
7Regina KellyW21Curragh-Naas15:52
7Ruth LynamW21Curragh-Naas15:52
9Katarina StefkoW21Lagan Valley16:25
10Sharon LuceyW21Cork16:46
11Mary HealyW21Great Eastern Navigators18:31
12Fionne LynchW21Cork19:29
13Elaine SheridanW21Cork20:25
14Eibhlin LargeyW21Fermanagh21:43
15Sarah Ni RuaircW21Fingal24:06
16Laura CoxW21Dublin University24:53

EOD 1.600km 20 controls

NameClassClubTime
1Ian MurphyEODFingal14:00
2Paula KeohanEODSetanta14:55
3Alex BogomoletzEODFingal18:17
4Daniel JoyceEODCurragh-Naas38:32
5Hugh BrowneEODGreat Eastern Navigators46:40
6Gerry BrowneEODGreat Eastern Navigators47:38
7Niamh BrowneEODGreat Eastern Navigators47:45
Tom JoyceEODCurragh-NaasDNF
Mia Kelly MorrishEODCorkDNF
Jessie Kelly MorrishEODCurragh-NaasDNF

Action took 0.004 seconds
Orienteering in Ireland
  • Orienteering Ireland
    Irish Sport HQ
    Blanchardstown
    D15 DY62
    Ireland
  • fixtures@orienteering.ie
  • info@orienteering.ie