Results

Muckross House Estate (Sprint)

2022-04-29

Irish Championships

M10 M12 M14 M16 M18 M20
M21 M35 M40 M45 M50 M55
M60 M65 M70 M75 M80 M85
OpenS W12 W14 W16 W18 W20
W21 W35 W40 W45 W50 W55
W60 W65 W70 W75 W80 W85

M10 1.200km 20m 13 controls

NameClassClubTime
1Aran PowerM10Lagan Valley12:05
2Conor O'BoyleM10Curragh-Naas15:40
3Cillian LynchM10Lagan Valley27:45
Cahal PowerM10Lagan Valley10:46N/C

M12 1.200km 20m 13 controls

NameClassClubTime
1Alfie TynerM12Setanta11:11
2Ewan MurrayM12Bishopstown11:38

M14 2.100km 45m 19 controls

NameClassClubTime
1Liam CaseyM14South East19:07
2Liam O'DonnellM14Fingal21:03
3Fionn BuckleyM14Bishopstown23:27
4Finn MurrayM14Bishopstown29:47

M16 2.200km 40m 20 controls

NameClassClubTime
1Gerry BrowneM16Great Eastern Navigators16:30
2James HottingerM16OLC SKOG Fribourg17:12
3Oscar RoweM16Great Eastern Navigators17:48
4Cian O'DonnellM16Great Eastern Navigators21:32
5Cian WickhamM16Ajax22:11
6Conor MastersonM16Curragh-Naas22:23
7Eoin O'DonnellM16Fingal23:58
8Niko MannonenM16PWT24:06
9Kai SeinoM16Kerry27:03
10Daragh YoungM16Fingal41:12

M18 2.400km 50m 23 controls

NameClassClubTime
1Joshua HoareM18Bishopstown15:51
2Daire O'BrienM18Kerry18:49
3Cathan HarringtonM1821:30
4Tivon TynerM18Setanta26:55

M20 2.800km 50m 26 controls

NameClassClubTime
1Darragh HoareM20Bishopstown16:12
2Liam CotterM20Bishopstown16:59
3Eoghan WhelanM20South East19:51
4Brian O'CallaghanM20Bishopstown21:14

M21 2.800km 50m 26 controls

NameClassClubTime
1Josh O'Sullivan-HourihanM21Cork14:00
2Ruairi LongM21University College Dublin14:35
3Paul PruzinaM21Lagan Valley14:36
4Colm MoranM21Three Rock14:51
5Kevin O'BoyleM21Curragh-Naas15:22
6Graeme RennieM21Curragh-Naas16:01
7Laurence QuinnM21Great Eastern Navigators16:12
8Ben StevensM21DRONGO16:31
9Jiri ZelinkaM21O-mikron16:47
10William ReynoldsM21SBOC16:50
11Ruairi ShortM21Curragh-Naas17:15
12Conor ShortM21Curragh-Naas17:34
13Mark StephensM21Lagan Valley17:44
14Tadas KazlauskasM21OK Fortuna18:02
15Aidan McCulloughM21Three Rock18:07
16Jonathan QuinnM21Great Eastern Navigators18:12
17Dan McDonnellM21Cork18:56
18Marcus PinkerM21Cork19:06
19George StevensM21Aire UK19:36
20Neil DobbsM21South East20:31
21Cillin CorbettM21Cork21:03
22Conor O'DonovanM21WAOC21:30
23Sean KearnsM21Fingal22:09
24George SavellM21Lagan Valley23:06
25Valdas TilunasM21Three Rock23:23
26Zac O'Sullivan-HourihanM21University College Cork23:25
27Kieran BeausangM21Cork24:04
28Brendan WallM21Cork29:19
29Ronan SmythM21Fingal31:34

M35 2.400km 50m 23 controls

NameClassClubTime
1Jens WaechterM35Bishopstown17:02
2John O'DonovanM35Ajax17:52
3Paul KevilleM35Setanta21:26
4Stuart ScottM35Great Eastern Navigators26:32
5James CouperM3529:05

M40 2.400km 50m 23 controls

NameClassClubTime
1Darren BurkeM40Cork14:12
2David MastersonM40Curragh-Naas21:03
3Alan O'DonnellM40Fingal21:48
4Danny O'HareM40Cork23:39
5Fergal BuckleyM40Kerry25:30
6Mike O'BrienM40Kerry29:36
7Griffin MurrayM40Bishopstown34:43
8Shay FoodyM40Kerry38:48

M45 2.200km 40m 20 controls

NameClassClubTime
1Nick BarrableM45SYO14:58
2Pontus FunkeM45Leksands OK16:04
3Killian BrennanM45Curragh-Naas18:07
4Eoin BrowneM45Great Eastern Navigators20:51
5Richard GambleM45Lagan Valley21:52
6Gavan DohertyM45Great Eastern Navigators23:53
7David LoeverM45PWT31:02
Anthony Covey-CrumpM45SLOWDNF
Gustav JonssonM45OK SkogshjortarnaDNF

M50 2.200km 40m 20 controls

NameClassClubTime
1Simo SukselainenM50Lynx18:55
2Christian WehrliM50swissotours.ch19:17
3Max TholenM50OK Skogshjortarna19:18
4Angus TynerM50Setanta19:29
5Jim EdwardsM50MDOC20:30
6Brendan BollandM50Waroc22:07
7Lukas HottingerM50OLC SKOG Fribourg22:40
8Terence HoareM50Bishopstown23:08
9Thomas CalleryM50South East26:14
10Martin O'DonnellM50Great Eastern Navigators27:46
11Csaba TiszttartoM50DVOA28:23
12Bobby SmythM50North-West29:48
13Olivier BaechlerM50OLC SKOG Fribourg33:10
14Mick SealyM50Kerry34:03
15Richard FrejemyrM50Leksands OK64:00
Kevin O'CallaghanM50Mayo O ClubDNF

M55 2.100km 45m 19 controls

NameClassClubTime
1Bill EdwardsM55Cork12:49
2Peter GehrigerM55swissotours.ch14:12
3Charlie AdamsM55SYO14:15
4Lyle FlemingM55Lagan Valley14:47
5Ilkka NokkaM55Rasti 8816:01
6Andreas GroteM55OLC SKOG Fribourg16:22
7Paul TaylorM55SYO16:41
8Oyvind SchjelderupM55Wing OK16:47
9Dave WestonM55Setanta18:14
10Ian GamlenM55COBOC18:23
11Philip BrennanM55Setanta18:50
12Paul O'Sullivan-HourihanM55Bishopstown20:52
13Per SpikM55Leksands OK22:58
14John BM55Three Rock23:00
15Ciaran YoungM55Fingal23:02
16Brendan DelaneyM55Defence Forces23:33
17David SmythM55Fingal26:12
18Jorma OjalainenM55Sk Vuoksi30:36

M60 2.100km 45m 19 controls

NameClassClubTime
1Michael BurtonM60Lagan Valley14:51
2Per MagnussonM60OK Nolaskogsarna15:05
3Ulu AeschlimannM60ULU'S REISEWELT16:19
4Nicholas LightfootM60SYO16:22
5Brian CorbettM60Cork16:25
6Jorg WalchliM60ULU's Reisewelt / OLG Skandia16:37
7Niall ReynoldsM60SBOC16:38
8Dermot O'SullivanM60Bishopstown17:02
9Graham CapperM60LOC17:08
10Richard Zeiner-GundersenM60Aker Brygge Orientering17:12
11Frode HjorthM60Hamar OK17:13
12Jens KristianM60PWT17:27
13Andre PierlotM60C.O.Liege17:37
14Robbie BrysonM60Fermanagh17:40
15Espen RaastadM60PWT17:53
16Mike LongM60Ajax18:08
17Colm O'HalloranM60Cork18:39
18Ronan ClearyM60Three Rock19:20
19Donal WickhamM60Ajax19:39
20Paul SmythM60Ajax19:54
21Andrew ButterfieldM60Great Eastern Navigators20:03
21Stephen GilmoreM60Lagan Valley20:03
23Pat McCavanaM60Great Eastern Navigators20:42
24Marcus GeogheganM60Ajax21:00
25Donal DowdM60Kerry21:44
26Anne HeikoopM60HOC'9323:45
27Jim MulrooneyM60Setanta28:22
28Felipe MartosM60HOC29:29
29Frank BrazilM60Setanta31:30

M65 1.700km 30m 16 controls

NameClassClubTime
1Are HaraldM65PWT14:53
2Val JonesM65Fingal15:38
3Mario MeierM65OLG Welsikon16:36
3Magne VollenM65PWT16:36
5Baard NatvigM65PWT17:13
6Mikael TarandiM65IFK Liding SOK17:32
7David BlairM65North-West17:33
8John McCulloughM65Three Rock17:34
9Harald VoldenM65Hamar OK17:43
10Bernard PeissardM65OLC SKOG Fribourg18:08
11Andy LewsleyM65Border Liners BL18:41
12Ueli HofstetterM65ULU'S REISEWELT20:14
13Tommy BurkeM65Fingal20:40
14Senan O'BoyleM65Curragh-Naas20:59
15Sigbjorn MyhreM65PWT21:07
16Liam O'BrienM65Cork22:21
17Arun SahniM65SYO23:58
18Arnulf VillmoM65PWT24:31
19Denis MurphyM65Lagan Valley29:09
20Bengt HanssonM65Sterbygdens OK31:12
Erik GrondalenM65Hamar OKDNF

M70 1.700km 30m 16 controls

NameClassClubTime
1Tom ArildM70PWT14:17
2Wilbert HollingerM70Lagan Valley18:21
3Juhani NippalaM70Rasti-Jyry18:28
4Jurgen JurgensenM70Silkeborg Orienteringsklub19:03
5Ted FinchM70Forth Valley Orienteers19:04
6Einar LundM70Hamar OK19:23
7Elling AakreM70PWT20:09
8Pat HealyM70Curragh-Naas20:22
9Jorma RyynanenM70Pihkan20:48
10Leif ÖkerblomM70Stora Tuna OK21:22
11Johnny KarlssonM70Uddevalla OK22:14
12John CoonM70EckO23:05
13Mikko MannonenM70PWT23:09
14Jan Olav OrmbergM70Aire UK23:21
15Jon ArneM70PWT23:33
16David QuinnM70Great Eastern Navigators25:31
17Nils OlavM70PWT26:46
18Raymond FinlayM70Fermanagh27:12
19Tor HenningM70PWT27:32
20Nigel Foley-FisherM70Lagan Valley28:32
21Frank O'DonovanM70Bishopstown33:42
22Anders WaageM70PWT38:20
Martin NaufM70PWTDNF

M75 1.400km 25m 15 controls

NameClassClubTime
1Bjorn SandelienM75PWT21:44
2Anders JohanM75PWT21:54
3Rauno HedenstromM75Maarian Mahti22:22
4Sean CotterM75Bishopstown22:25
5Oistein AasmulM75PWT23:13
6Edgar FuruholtM75PWT23:48
7Odd FjordheimM75PWT24:07
8Magnus LandstadM75PWT25:02
9Richard McCourtM75Lagan Valley26:56
10Donal BurkeM75Cork27:56
11Terje MalmM75Hamar OK28:45
12Astrid OrmbergM75PWT35:53
13Bob PinkerM75Cork36:08
14Nils NymoM75PWT37:53
Vesa PaavolaM75Epiln EsaDNF

M80 1.400km 25m 15 controls

NameClassClubTime
1Seppo PaavolaM80Epiln Esa27:45
2Helge KristianM80PWT28:28
3Tore BrurokM80PWT30:01
4Juhani JokinenM80Maarian Mahti32:25
5Magne KlovningM80PWT34:34

M85 1.400km 25m 15 controls

NameClassClubTime
1Frank MartindaleM85Three Rock37:37
2Einar JoerundlandM85PWT54:31

OpenS 1.200km 20m 13 controls

NameClassClubTime
1Katerina MaglichOpenSUkraineO25:42

W12 1.200km 20m 13 controls

NameClassClubTime
1Aoife MastersonW12Curragh-Naas17:37
Giulia DohertyW12Great Eastern Navigators11:50N/C
Orla LynchW12Lagan ValleyDNF

W14 2.100km 45m 19 controls

NameClassClubTime
1Alice FunkeW14Leksands OK22:00
Niamh BrowneW14Great Eastern NavigatorsDNF

W16 2.100km 45m 19 controls

NameClassClubTime
1Eve BuckleyW16Bishopstown18:00
2Anastasia MaglichW16UkraineO18:08
3Elvire PierlotW16C.O.Liege20:20
4Niamh CalleryW16South East26:34

W18 2.200km 40m 20 controls

NameClassClubTime
1Ellen FunkeW18Leksands OK19:18
2Emily RoweW18Great Eastern Navigators20:23
3Maya BuckleyW18Bishopstown21:59
4Clodagh O'DonnellW18Great Eastern Navigators33:12
5Sinead YoungW18Fingal43:49

W20 2.400km 50m 23 controls

NameClassClubTime
1Aoife O'SullivanW20Bishopstown17:36
2Zoe TynerW20Setanta20:07
3Cliodhna DonaghyW20Great Eastern Navigators21:11
4Orla YoungW20Fingal63:10

W21 2.400km 50m 23 controls

NameClassClubTime
1Katie ReynoldsW21SBOC16:01
2Aoife McCavanaW21Great Eastern Navigators16:43
3Helen OckendenW21DRONGO16:51
4Roisin LongW21University College Dublin17:09
5Niamh CorbettW21Cork18:21
6Niamh O'BoyleW21Curragh-Naas18:23
7Clodagh MoranW21Three Rock19:36
8Olivia BaxterW21Lagan Valley19:48
9Vilmalotta SilvonenW21Great Eastern Navigators20:16
10Clara SpikW21Leksands OK20:32
11Elodie DonetW21Bishopstown21:11
12Franziska MeierW21OLG Welsikon22:51
13Regina KellyW21Curragh-Naas24:14
14Ruth LynamW21Curragh-Naas24:55
15Sarah KnightW21Lagan Valley26:06
16Mariia MaloneW21Curragh-Naas26:09
17Sarah Ni RuaircW21Fingal31:44
18Laurie GerardW21HOC33:23
19Marie O'DonovanW21Bishopstown33:47
20Muireann Ni CheallachainW21Western Eagles36:47

W35 2.100km 45m 19 controls

NameClassClubTime
1Sharon LuceyW35Cork17:49

W40 2.100km 45m 19 controls

NameClassClubTime
1Sini PekkalaW40Espoon Suunta17:27
2Susan LambeW40Lagan Valley19:33
3Maria HouriganW40Cork34:12

W45 2.100km 45m 19 controls

NameClassClubTime
1Moire O'SullivanW45Lagan Valley15:57
2Brid CaseyW45South East17:22
3Karen ConveryW45Three Rock20:20
4Anna FunkeW45Leksands OK21:30
5Sharon DickensonW45Lagan Valley23:29
6Katja NokkaW45Rasti 8826:45
7Inga LisauskieneW45Three Rock30:25
8Santina DohertyW45Great Eastern Navigators40:25

W50 1.700km 30m 16 controls

NameClassClubTime
1Katri HaatajaW50Ounasvaaran Hiihtoseura16:33
2Caroline MurrayW50Bishopstown17:33
3Deirdre CoyleW50Great Eastern Navigators18:49
4Martina RoweW50Great Eastern Navigators20:25
5Natsuko CotterW50Bishopstown20:59
6Ber O'SullivanW50Bishopstown44:25
Pat ChawkeW50Kerry45:58N/C
Paul O'NeillW5045:59N/C
Erica HallW50HJS Vansbro OKDNF

W55 1.700km 30m 16 controls

NameClassClubTime
1Annica TholenW55OK Skogshjortarna16:37
2Janet AdamsW55SYO17:00
3Anu MannonenW55PWT17:04
4Ösa SpikW55Leksands OK17:32
5Therese HohlW55swissotours.ch18:41
6Jolanda WehrliW55swissotours.ch18:57
7Jaana EronenW55Pihkaniskat20:05
8Julie ClearyW55Three Rock21:05
9Eileen YoungW55Fingal21:06
10Deborah WhelanW55Curragh-Naas21:17
11Edith BridcutW55Great Eastern Navigators21:49
12Aase RitaW55PWT22:51
13Rita LamoW55PWT22:55
14Michelle HughesW55Mayo O Club27:03
15Aine JoyceW55Great Eastern Navigators28:24
16Anne PecheurW55HOC30:52
17Nora LeeW55Three Rock31:23
18Catherine KingW55Ajax36:06
19Gabrielle KingW55Fingal37:06
20Mary CurranW55Cork39:25
21Cathleen MorrisonW55Ajax43:18
22Jackie McCavanaW55Great Eastern Navigators53:20
Mairead MurphyW55Defence ForcesDNF

W60 1.400km 25m 15 controls

NameClassClubTime
1Heather WoodW60Great Eastern Navigators15:39
2Margaret ReynoldsW60SBOC16:02
3Louise DunnW60LOC17:54
4Kati CejkaW60OLC SKOG Fribourg18:15
5Bernie O'BoyleW60Curragh-Naas19:52
6Kathryn WalleyW60Fingal20:47
7Elizabeth DeaneW60Cork21:18
8Grete BerntsenW60PWT27:16
9Birgit ÖkerblomW60Stora Tuna OK31:26

W65 1.400km 25m 15 controls

NameClassClubTime
1Kari ElisabethW65PWT15:26
2Eva KarlssonW65Uddevalla OK17:12
3Unni StrandW65PWT17:37
4Stella LewsleyW65Border Liners BL18:13
5Mary HealyW65Great Eastern Navigators18:50
6Anne SoerumW65PWT19:21
7Susan StevensW65Aire UK19:38
8Esther MeierW65OLG Welsikon22:24
9Gudrun WegelandW65OK Nolaskogsarna22:31
10Ann SavageW65Lagan Valley23:26
11Anita LaaksonenW65Rasti-Jyry25:22
12Brenda HynesW65Great Eastern Navigators25:43
13Elle-Merete MelbyeW65PWT34:23
14Anne MaritW65PWT36:54
15Reidunn FallanW65PWT41:16

W70 1.400km 25m 15 controls

NameClassClubTime
1Barbara Foley-FisherW70Lagan Valley18:27
2Ritva KajavaW70HlS20:52
3Teresa FinlayW70Fermanagh22:10
4Britt ErikssonW70Sala OK24:39
5Lyubov RyasnaW70Curragh-Naas25:36
6Beatrice MalmstenW70Lynx26:11
7Ger PowerW7026:54
8Lisbet HornellW70Domnarvets GoIF27:36
9Elisabeth RoedW70PWT28:49
10Helena LuomaW70Pihkaniskat29:30
11Anne BellW70Lagan Valley30:30
12Jorunn KrosbyW70PWT36:08
13Susan CoonW70EckO40:39
14Val FinchW70Forth Valley Orienteers43:08
Connie McNameeW70Lagan ValleyDNF
Ann O'SuilleabhainW70Three RockDNF
Helvi PetaysW70PihkanDNF

W75 1.400km 25m 15 controls

NameClassClubTime
1Jean O'NeillW75Fingal33:14
2Clare NuttallW75Cork34:08
3Sidsel SandelienW75PWT36:25
4Eli KlovningW75PWT37:10
5Anne FuruholtW75PWT37:15
6Trina ClearyW75Three Rock38:38
7Ulla LindstenW75Rasti-Jyry42:25
8Eeva TanskaW75Espoon Suunta45:13
9Maura HigginsW75Setanta66:06

W80 1.400km 25m 15 controls

NameClassClubTime
1Aira MyllyW80PWT55:10

W85 1.400km 25m 15 controls

NameClassClubTime
1Gudveig JoerundlandW85PWT37:52

Action took 0.010 seconds