Results

Woodstock Gardens & Arbotetum

2019-11-03

Southeast League / No. 2

Long Medium Scouts A Scouts B Score A Score B
Short

Long 6.970km 17 controls

NameClassClubTime
1Agris KraminsM35Cork44:54
2John CaseyM50WATO45:22
3Andrew PimM50WATO49:23
4Brendan DelaneyM55Defence Forces52:15
5Tony MaherM50Defence Forces58:06
6Thomas CalleryM50WATO58:43
7Thomas KeeganM50WATO70:18
8Tom Power WATO102:09
9Eoin RafterM18114:38
9Patrick HutchinsonM50114:38
Cathy KennedyW35WATODNF

Medium 4.440km 14 controls

NameClassClubTime
1Brid CaseyW45WATO47:29
2Zane KraminaW14Cork58:54
3Norman StoreyM70WATO66:41
4Sarah HvemerW21Dublin University84:25
5Alannah O'ConnorW20Dublin University86:39
6Cynthia EilersW20Dublin University96:33
7Becca PaylingW20Dublin University96:43
Junchi YeM20Dublin UniversityDNF
Yawen LiuW20Dublin UniversityDNF
Helena Duggan DNF
Monica DugganW35DNF
Leah FarrellW10DNF
Niamh CalleryW14WATODNF
Lisa HonkasaariW50WATODNF
Willy DugganM40DNF
Nicole? Dalton DNF
Chidambaram PerichiappanM21Dublin UniversityDNF
Hashmitha AnanthakumarW20Dublin UniversityDNF
Paul Curran DNF

Scouts A 4.730km 20 controls

NameClassClubTime
1Peter Plulif Wexford Ballykelly101:26
2Barking Potato Juice Wexford Ballykelly107:55
3Rose Swah Wexford Ballykelly109:07
4Alex/Tony St Pauls scouts116:24
5Aoife/Alana St Pauls scouts117:45
6Ciara/Zoe St Pauls scouts133:27
7Chloe/Ava St Pauls scouts133:43
8Heather/Bella St Pauls scouts135:59

Scouts B 4.220km 17 controls

NameClassClubTime
1Darragh Dreelan New Ross Scouts82:23
2Michael Hunt New Ross Scouts83:57
3Conor Geoghegan New Ross Scouts86:34
4Kilkenny 1 113:47
5Ken/Ryan St Pauls scouts118:33
6Fiona/Jamie St Pauls scouts128:45
Kilkenny 2 DNF
Forth grange 3 DNF
Bennetsbridge 1 DNF
BB3 2nd course DNF
Carlow 2 DNF
Kells second course DNF
Kells second course DNF
Inistioge 1 DNF
Inistioge 4 DNF

Score A 20 controls

NameClassClubTimeScoreGross ScorePenaltyBonus
1Noah and Conor Ballygunnar83:4110010000
Conor and Killian BallygunnarDNF10010000
Roisin and Rachel BallygunnarDNF10010000
Aaron and Barry BallygunnarDNF909000
2Goofy Goobers Ballygunnar87:02909000
Killian and Luke BallygunnarDNF909000
Leighlinbridge 2 DNF606000
Steve Silby WATODNF0000
Jerry Sullivan BallygunnarDNF0000

Score B 17 controls

NameClassClubTimeScoreGross ScorePenaltyBonus
1Kara Mullett New Ross Scouts103:5212012000
2F grange 1 143:0810010000
2Sophie/Lucy/Amelia St Pauls scouts152:42100130300
4Forth Grange 4 144:23909000
4Forth grange 2 147:24909000
4Thomastown 4 134:56909000
4Inistioge 3 140:54909000
8Carlow 1 152:236090300
9Thomastown 3 137:42505000
9Bennetsbridge 2 148:31505000
9Thomastown 2 140:53505000
9Thomastown 1 143:19505000
9Joe Mullett New Ross Scouts66:07505000
Cormac/Matthew St Pauls scoutsDNF505000
10Evan/Matthew St Pauls scouts155:4850110600
16Bennetsbridge 4 143:01404000
16Kilkenny 4 118:33404000
18Carlow 3 131:05202000
18Carlow 8 130:18202000
18Carlow 4 133:29202000
21Inistioge 2 153:07040400
Rian/Mark St Pauls scoutsDNF0000
22Graignamanagh 1 177:09-240402800

Short 2.90km 11 controls

NameClassClubTime
1Liam CaseyM12WATO31:40
2Leighlinbridge 2 36:32
3Leighlinbridge 1 39:33
4Ed ChaneyM10WATO39:35
5Robert ChaneyM45WATO41:00
6Eimear CaseyW10WATO44:41
7Spuds Wexford Ballykelly47:15
8Bed Bugs Wexford Ballykelly47:43
9Elizabeth StoreyW70WATO48:01
10Pely Wexford Ballykelly48:30
11Victory Cubs Wexford Ballykelly51:10
12Kilkenny 3 51:41
13Wexford 3 56:05
14Wexford 2 56:15
15Wexford 1 56:23
16Wexford 4 57:12
17Kells 2 62:59
18Kells 3 65:11
19Cathy and Kate 67:06
20Kells 1 69:40
21Graignamanagh 2 74:32
22Carlow 6 77:24
23Bagnelstown 1 79:36
24Carlow 7 79:55
25Bagnelstown 3 90:46
26Bagnelstown 2 94:30
27Kells 4 95:07
Bennetsbridge 3 DNF
Carlow 5 DNF

Action took 0.002 seconds
Orienteering in Ireland
  • Orienteering Ireland
    Irish Sport HQ
    Blanchardstown
    D15 DY62
    Ireland
  • fixtures@orienteering.ie
  • info@orienteering.ie