Results

Emo Court

2019-10-20

Leinster League / No. 9

Blue Brown Green Light Green Orange Red
Short Green Yellow

Blue 7.190km 65m 17 controls

NameClassClubTime
1Jonathan QuinnM21Great Eastern Navigators56:36
2Eoghan WhelanM16WATO62:37
3David TynerM45Setanta72:05
4Val JonesM60Fingal79:01
5Dave RichardsonM55Fingal82:30
6Cliodhna DonaghyW18Great Eastern Navigators83:25
7Zoe TynerW18Setanta84:25
8Tony JoyceM50Curragh-Naas85:54
9Richard ChurchM50Curragh-Naas86:17
10Brendan DelaneyM55Defence Forces89:20
11Eoin BrowneM45Great Eastern Navigators95:07
12Pat McCavanaM60Great Eastern Navigators95:43
13Marcus GeogheganM50Ajax96:54
14John O'DonovanM21Ajax103:01
15Karen ConveryW45Three Rock104:31
16Colin WalshM50Setanta107:49
17Eileen WalshW55Setanta110:01
18Martin SavageM50Setanta114:46
19Mike LongM55Ajax116:25
20Martina RoweW45Great Eastern Navigators123:13
21Paul SmythM55Ajax126:20
22Ger PowerW65145:16
Phillip BrennanM50SetantaDNF

Brown 9.260km 90m 22 controls

NameClassClubTime
1Colm MoranM21Three Rock61:50
2Hugh CashellM35Curragh-Naas65:07
3Darragh HoareM18Bishopstown67:40
4Valdas TilunasM40Three Rock70:17
5Angus TynerM50Setanta71:45
6Aonghus O'CleirighM55Ajax78:27
7Killian BrennanM40Curragh-Naas92:41
8Terence T J HoareM45Bishopstown114:15
9Frank BrazilM55Setanta125:51
10Kieran McKennaM35Defence Forces127:00
11Christopher MurrayM55Curragh-Naas138:28

Green 5.640km 50m 12 controls

NameClassClubTime
1Trevor HodkinsonM50Great Eastern Navigators59:17
2Donal WickhamM55Ajax61:15
3Ciaran YoungM50Fingal63:48
4Oscar RoweM14Great Eastern Navigators67:54
5Deirdre CoyleW45Great Eastern Navigators70:09
6Tommy BurkeM65Fingal70:32
7Emily RoweW14Great Eastern Navigators74:09
8Heather WoodW55Great Eastern Navigators76:57
9Jim MulrooneyM60Setanta80:15
10Per-Olov ElovssonM60Fingal84:10
11Ana MandicW40Three Rock87:03
12Inga LisauskieneW40Three Rock89:49
13David QuinnM65Great Eastern Navigators90:34
14Brendan McGrathM70Three Rock91:43
15Anna MusialW21Ajax94:44
16Michael BearyM60Ajax100:12
17Emmet O'CleirighM16Ajax104:37
18Catherine KingW50Ajax108:16
19John CrowleyM60Great Eastern Navigators115:50
20Sean GrantM45Ajax116:50
21Clodagh O'DonnellW14Great Eastern Navigators120:51
22David SmythM50Fingal122:50
23Miriam van GelderenW55Great Eastern Navigators124:45
24Aine JoyceW55Great Eastern Navigators131:17
Deborah WhelanW50Curragh-NaasDNF
Andrew ButterfieldM55Great Eastern NavigatorsDNF
Joseph ButterfieldM18Great Eastern NavigatorsDNF

Light Green 4.160km 50m 12 controls

NameClassClubTime
1Gerry BrowneM12Great Eastern Navigators42:15
2Cian WickhamM12Ajax54:33
3Jane WalshW45Setanta62:11
4Creidhe O'SullivanW45Great Eastern Navigators62:51
5Ciara O'HaganW35Curragh-Naas66:43
6Daragh YoungM12Fingal70:20
7Tivon TynerM14Setanta79:06
8Aine Ui ShuilleabhainW65Three Rock94:49
9Sheila & Hazel Convery Three Rock112:15
Mo McCloonanW40Curragh-NaasDNF
Paul ButterfieldM14Great Eastern NavigatorsDNF
Harrington FamilyM40Curragh-NaasDNF

Orange 3.330km 30m 14 controls

NameClassClubTime
1Fionnuala RoweW10Great Eastern Navigators33:22
2Hamish ChurchM10Curragh-Naas40:21
3Orla ChurchW1244:57
4Oisin BerryM1650:46
5Caroline BerryW21Kerry50:47
6Sandra VelthuisW50Great Eastern Navigators51:07
7Anyta RichardsonW60Fingal54:11
8Lucas TynerM10Setanta54:49
9Cadhla TynerW12Setanta55:19
10Niamh BrowneW10Great Eastern Navigators59:27
11Hugh ChaneyM1060:16
12Melanie PopeW21Ajax61:26
13Harrison Marsual 61:48
14Orla YoungW18Fingal68:26
15Conor MastersonM12Curragh-Naas69:36
16Shirley HallpenW45Fingal72:09
17Hugh BrowneM10Great Eastern Navigators73:50
18Marshall Family 79:24
19Pat Tobin 83:56
20Noah Dent 84:48
21Jo Connolly 91:42
22Isaac & Curan Connolly 109:33
23Vera MurtaghW75Three Rock134:57
Orla Call DNF
Dylan RamsbottomM10DNF
Evan Breinard DNF

Red 5.570km 60m 13 controls

NameClassClubTime
1Patrick Marshall 53:48
2Gabrielle KingW55Fingal70:25
3Mairead Murphy Defence Forces71:30
4Sophie HuntW10111:09
Anne-Marie MastersonW40Curragh-NaasDNF

Short Green 3.850km 50m 7 controls

NameClassClubTime
1Eileen LoughmanW45Curragh-Naas53:02
2Edith BridcutW55Great Eastern Navigators67:14
3Odhran CounihanM10Three Rock75:17
4Mary O'ConnellW55Three Rock75:22
5Roxanne WhiteW50Dublin University86:15
6Jackie McCavanaW50Great Eastern Navigators100:28
7Pat Cadogan Cork103:06
Frank MartindaleM80Three RockDNF
Trina ClearyW75Three RockDNF

Yellow 2.590km 30m 11 controls

NameClassClubTime
1Aoife MastersonW10Curragh-Naas20:08
2Alfie TynerM10Setanta22:30
3Beth JoyceW10Curragh-Naas26:27
4Caoimhe Fitzgerald Curragh-Naas32:48
5Ellen CahillW10Curragh-Naas38:20
6Nicola ElovssonW55Fingal39:27
7Fogarty 53:15
8Savage Family Setanta56:51
9Ellen SlatteryW10Ajax63:19
10Valerie SouthernW4067:39
Conor O'BoyleM10Curragh-NaasDNF

Action took 0.002 seconds
Orienteering in Ireland
  • Orienteering Ireland
    Irish Sport HQ
    Blanchardstown
    D15 DY62
    Ireland
  • fixtures@orienteering.ie
  • info@orienteering.ie