Results

Cavan BurrenPark

2019-05-05

Irish Orienteering Championships / Long Distance (Pre-entry)

M21E M18E M20E W21E W18E W20E
M21L M35 M40 M45 M50 M Long
M16 W35 M55 M60 W16 W40
M65 W45 W50 M70 W55 W60
W65 M Short M75 M80 W70 W Short
W75 M14 W14 W18S Light Green M16S
W16S M12 W12 Orange M10 W10
Yellow

M21E 14.9km 385m 30 controls

NameClassClubTime
1Anton HallorM21EOK TISA107:31
2Shane LynchM21ECork119:14
3Marcus PinkerM21ECork120:35
4Mark StephensM21ELagan Valley123:22
5Josh O'Sullivan-HourihanM21ECork128:15
6Colm MoranM21EThree Rock128:24
7Paul PruzinaM21ELagan Valley133:28
8Colm HillM21ECurragh-Naas139:12
9Neil DobbsM21EWaterford143:21
10Valdas TilunasM21EThree Rock156:25
11Conrad DalyM21ECork172:56
12Kieran BeausangM21ECork176:08
Conall WhelanM21EUCDO/CNDNF
Cillin CorbettM21ECorkDNF
Zach HarringtonM21ECITODNF

M18E 8.2km 250m 19 controls

NameClassClubTime
1Darragh HoareM18EBishopstown72:27
2Aidan McCulloughM18EThree Rock86:48
3Andrew ElwoodM18ELagan Valley88:24
4Peter ReedM18ELagan Valley99:01
5Joe BosonnetM18ECork100:17
6Cian HorganM18ECork Schools127:02
7Daniel VaseyM18ELagan Valley133:54
8Matthew VaseyM18ELagan Valley134:33
9Cathal LaneM18ECork136:06
10Aaron CoughlanM18ECork143:50

M20E 8.2km 250m 19 controls

NameClassClubTime
1Ruairi LongM20EUniversity College Dublin68:52
2Andrew TurnerM20ECork90:20
3Dan McDonnellM20ECork143:23
Cameryn Kelly MorrishM20ECITODNF

W21E 8.2km 250m 19 controls

NameClassClubTime
1Niamh CorbettW21ECork71:36
2Aoife McCavanaW21EUniversity College Dublin79:47
3Roisin LongW21EUniversity College Dublin84:32
4Kathryn BarrW21EUniversity College Dublin90:20
5Ciara LargeyW21EFermanagh91:26
6Aine McCannW21ELagan Valley93:10
7Niamh O'BoyleW21ECurragh-Naas95:05
8Caoimhe O' BoyleW21ECurragh-Naas108:09
9Ruth LynamW21ECurragh-Naas117:12
10Olivia BaxterW21ELagan Valley118:28
11Meabh PerkinsW21E124:16
12Sam McNeillyW21ELagan Valley131:26
Toni O'DonovanW21ECorkDNF
Eibhlin LargeyW21EFermanaghDNF

W18E 5.4km 165m 13 controls

NameClassClubTime
1Cliodhna DonaghyW18EGreat Eastern Navigators67:02
2Aoife O'SullivanW18EBishopstown81:43
3Jordan PimW18EWaterford92:00

W20E 5.4km 165m 13 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin McCavanaW20EUniversity College Dublin62:23
2Emer PerkinsW20EBishopstown71:03
3Clodagh MoranW20EThree Rock75:10
Norah O'BrienW20ECorkDNF

M21L 8.2km 250m 17 controls

NameClassClubTime
1Mario Nogales PastranaM21LCOLMENA115:33
2Zac O'Sullivan-HourihanM21LUniversity College Cork123:38

M35 8.2km 250m 17 controls

NameClassClubTime
1David HealyM35Great Eastern Navigators91:07
2Mick FarrellM35Curragh-Naas99:14
3Agris KraminsM35Cork103:15
4Martin JakobssonM35Bishopstown105:59
5Kieran McKennaM35Defence Forces117:42
6Fergal BuckleyM35Kerry124:17
7Stuart ScottM35Great Eastern Navigators134:10

M40 8.2km 250m 17 controls

NameClassClubTime
1Andrew QuinM40Three Rock66:18
2Jens WaechterM40Cork84:48
3David MastersonM40Curragh-Naas88:12
4Guillaume OrsalM40DSA90:42
5Killian BrennanM40Curragh-Naas97:31
6David BennettM40DVO100:55
7Danny O'HareM40Cork122:01
8Simon ReeveM40Fermanagh124:19
9Tomasz DabrowskiM40Western Eagles213:12

M45 8.2km 250m 17 controls

NameClassClubTime
1Peter O'HaraM45North-West83:44
2Gavan DohertyM45Great Eastern Navigators93:44
3John ScannellM45Cork103:08
4Richard VaseyM45Lagan Valley105:10
5Terence HoareM45Bishopstown112:09
6Bobby SmythM45North-West126:34
7David BosonnetM45Cork130:28
8Richard GambleM45Lagan Valley131:20
9Eoin BrowneM45Great Eastern Navigators132:23
10Wesley LawM45Bishopstown139:20
11Gregory MichelsM45ROCHEST166:33
12Nigel PimM45Waterford171:45

M50 6.8km 165m 15 controls

NameClassClubTime
1Bill EdwardsM50Cork57:03
2Angus TynerM50Setanta68:13
3Billy ReedM50Lagan Valley69:38
4Klas NilssonM50OL REGI80:31
5Graeme FrancisM50Lagan Valley85:49
6Brian RoweM50Great Eastern Navigators88:20
7Brendan O'BrienM50Kerry96:15
8John B RiordanM50Three Rock98:39
9Gerald DuffyM50Cork98:59
10Martin O DonnellM50Great Eastern Navigators100:57
11Tony JoyceM50Curragh-Naas104:03
12Derek ConerneyM50Western Eagles106:24
13Máirtín SavageM50Setanta135:43
14Ian MurphyM50Fingal168:28
Finn van GelderenM50Great Eastern NavigatorsDNF

M Long 6.8km 165m 15 controls

NameClassClubTime
1Darren BurkeM LongCork60:52
2Daniel JoyceM LongCurragh-Naas111:53

M16 5.2km 200m 13 controls

NameClassClubTime
1Liam CotterM16Bishopstown50:34
2Eoghan WhelanM16Waterford52:32
3Daniel EarnshawM16Lagan Valley60:03
4Cuan RiordanM16Three Rock62:47
5John SpelmanM16Cork94:32
6Emmet O'CleirighM16Ajax108:38
Mikey AlvarezM16BishopstownDNF

W35 5.2km 200m 13 controls

NameClassClubTime
1Sharon LuceyW35 Cork78:49
2Fionne AustinW35 Lagan Valley87:53
3Elizabeth JakobssonW35 Bishopstown89:13
4Maja DrapiewskaW35 Western Eagles94:06
5Sarah Ní RuaircW35 Fingal142:28

M55 5.1km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Aonghus O'CleirighM55Ajax48:11
2Brian CorbettM55Cork49:03
3Colm O'HalloranM55Cork49:46
4Michael BurtonM55Lagan Valley51:05
5Niall ReynoldsM55SBOC59:26
6Marcus GeogheganM55Ajax62:09
7Lyle FlemingM55Lagan Valley63:09
8Dave WestonM55Setanta63:45
9Nick BarrM55MOR65:03
10Stephen GilmoreM55Lagan Valley65:57
11Mark EarnshawM55Lagan Valley69:57
12Ronan ClearyM55Three Rock70:02
13Mike LongM55Ajax71:54
14Dave RichardsonM55Fingal73:18
15Greg McCannM55Lagan Valley74:23
16Paul O'Sullivan-HourihanM55Bishopstown78:29
17Paul SmythM55Ajax79:01
18Dermot O'SullivanM55Bishopstown79:38
19Charlie ReidM55North-West86:18
20Des FletcherM55North-West86:36
21Andrew ButterfieldM55Great Eastern Navigators88:13
22Mark PruzinaM55Lagan Valley90:33
23Pat FarrellyM55Curragh-Naas93:28
24Donal WickhamM55Ajax99:15
25Kenny WeirM55Lagan Valley111:24
26Jacques FlorinM55C.O.LI132:16
27Alexander BoydM55Fermanagh143:25

M60 5.1km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Pat McCavanaM60Great Eastern Navigators64:57
2Graham CapperM60LOC66:42
3André PierlotM60C.O.LI66:49
4Senan O' BoyleM60Curragh-Naas70:30
5Val JonesM60Fingal71:57
6Jim MulrooneyM60Setanta72:11
7Don ShortM60Curragh-Naas79:09
8Denis MurphyM60Lagan Valley83:53
9Billy FyffeM60Fermanagh95:33
10Steve PerkinsM60Bishopstown96:21
11Andrew CoxM60Waterford98:22
12Felipe Martos SanchezM60HOC102:38
13Michael BearyM60Ajax109:45
14Gordon StephensM60Lagan Valley111:42
15Patrick MurphyM60Bishopstown123:27

W16 5.1km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Meadow McCauleyW16Lagan Valley59:44

W40 5.1km 150m 13 controls

NameClassClubTime
1Moire O'SullivanW40Lagan Valley77:48
2Elaine SheridanW40Cork85:06
3Sharon DickensonW40Lagan Valley100:29
4Sarah GambleW40Lagan Valley144:00
Susana Gonzalez LopezW40Lagan ValleyDNF

M65 4.6km 125m 11 controls

NameClassClubTime
1David BlairM65North-West59:32
2Liam O'BrienM65Cork65:24
3John McCulloughM65Three Rock67:48
4Anthony McGonigleM65North-West68:44
5Philip BaxterM65Lagan Valley82:46
6Nigel Foley-FisherM65Lagan Valley101:21
7Denis ReidyM65Ajax137:13
8Richard WilliamsonM65Lagan Valley148:31
Bill GriffithsM65EBORDNF
David QuinnM65Great Eastern NavigatorsDNF

W45 4.6km 125m 11 controls

NameClassClubTime
1Karen ConveryW45Three Rock66:19
2Eileen LoughmanW45Curragh-Naas78:13
3Fiona O'BrienW45Kerry92:28
4Martina RoweW45Great Eastern Navigators92:51
5Eileen WalshW45Setanta95:22
6Deirdre CoyleW45Great Eastern Navigators97:52
7Caroline MurrayW45Bishopstown99:57
8Fiona O'RiordanW45Cork118:27
9Jeni PimW45Waterford122:24

W50 4.6km 125m 11 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin MorrishW50Cork60:49
2Elizabeth BarrW50MOR66:33
3Eileen YoungW50Fingal77:21
4Deborah WhelanW50Curragh-Naas84:44
5Stephanie PruzinaW50Lagan Valley85:50
6Corinne StäubleW50OL REGI92:44
7Catherine KingW50Ajax107:51
8Aileen McCarronW50Lagan Valley111:14
Jackie McCavanaW50Great Eastern NavigatorsDNF

M70 3.8km 110m 9 controls

NameClassClubTime
1Roy DawsonM70GAFANHO45:07
2Wilbert HollingerM70Lagan Valley59:02
3Colin HendersonM70Lagan Valley59:25
4Greg BirdseyeM70TVOC68:02
5Cliff EtherdenM70LOC70:16
6Des DoyleM70Great Eastern Navigators73:52
7Bob PinkerM70Cork84:29
8Harry BellM70Lagan Valley89:24
9Jim O'DonovanM70Cork89:40
10Donal BurkeM70Cork91:37
11Michael WhiteM70MV194:16
Roger SmithM70LOCDNF
Frank RyanM70Western EaglesDNF

W55 3.8km 110m 9 controls

NameClassClubTime
1Heather CairnsW55Lagan Valley48:43
2Margaret ReynoldsW55SBOC52:03
3Julie ClearyW55Three Rock57:44
4Louise DunnW55LOC58:59
5Mary O'ConnellW55Three Rock59:23
6Heather WoodW55Great Eastern Navigators68:33
7Edith BridcutW55Great Eastern Navigators70:40
8Nora PerkinsW55Bishopstown74:30
9Julie MurphyW55Lagan Valley93:21
10Aine JoyceW55Great Eastern Navigators94:42
11Kathryn WalleyW55Fingal98:02
12Miriam van GelderenW55Great Eastern Navigators133:56

W60 3.8km 110m 9 controls

NameClassClubTime
1Bernie O' BoyleW60Curragh-Naas62:01
2Helen BaxterW60Lagan Valley67:15
3Ann SavageW60Lagan Valley69:54
4Elizabeth DeaneW60Cork73:42
5Mary CurranW60Cork83:30
6Nora LeeW60Three Rock86:46

W65 3.8km 110m 9 controls

NameClassClubTime
1Mary HealyW65Great Eastern Navigators62:27
2Barbara Foley-FisherW65Lagan Valley73:09
3Catherine DawsonW65GAFANHO73:48
4Anne BellW65Lagan Valley74:55
5Ger PowerW65IND92:16
6Brenda HynesW65Great Eastern Navigators110:23
7Isobel WilliamsonW65LOC111:11

M Short 3.8km 110m 9 controls

NameClassClubTime
1Brendan WallM ShortCork51:16
2Ciaran DonaghyM ShortGreat Eastern Navigators56:26
3Joseph ButterfieldM ShortGreat Eastern Navigators59:55
4Aoife DonaghyM ShortGreat Eastern Navigators61:11
5Gavin CairnsM ShortLagan Valley66:01
6Rory WallaceM ShortAjax70:06
7Ciaran YoungM ShortFingal82:05

M75 3km 60m 13 controls

NameClassClubTime
1Pat FlanaganM75Three Rock60:28
2Robert O'ConnorM75Cork66:27
3Richard McCourtM75Lagan Valley75:32

M80 3km 60m 13 controls

NameClassClubTime
1Frank MartindaleM80Three Rock63:14

W70 3km 60m 13 controls

NameClassClubTime
1Jean O'NeillW70Fingal52:07
2Máire WalshW70Three Rock73:25
3Ann SmithW70LOC92:28
4Maura HigginsW70Setanta129:29
Brigid FlanaganW70Three RockDNF

W Short 3km 60m 13 controls

NameClassClubTime
1Niamh ConerneyW ShortWestern Eagles53:51
2Natsuko CotterW ShortBishopstown63:07
3Anne PecheurW ShortHOC112:26

W75 1.9km 50m 8 controls

NameClassClubTime
Trina ClearyW75Three RockDNF

M14 3.9km 100m 13 controls

NameClassClubTime
1Joshua HoareM14Bishopstown39:37
2Oscar RoweM14Great Eastern Navigators41:38
3Zach MurphyM14Lagan Valley45:03
4Ben CairnsM14Lagan Valley49:59
5Hans van GelderenM14Great Eastern Navigators51:28
6Daire O'BrienM14Kerry54:28
7Dan MurphyM14Lagan Valley60:48
8Oliver O'KaneM14Lagan Valley61:12
9Garbhan Mc GoldrickM14Fermanagh63:43
10Cian O DonnellM14Great Eastern Navigators71:28
11Tivon TynerM14Setanta91:47
12Tom JoyceM14Curragh-Naas95:07
Peter GambleM14Lagan ValleyDNF

W14 3.9km 100m 13 controls

NameClassClubTime
1Sinead YoungW14Fingal47:23
2Emily RoweW14Great Eastern Navigators49:23
3Zane KraminaW14Cork53:05
4Clodagh O DonnellW14Great Eastern Navigators89:17
5Rebecca LintonW14North-West95:45
6Mia Kelly MorrishW14Cork140:02
Maeve O'SullivanW14BishopstownDNF

W18S 3.9km 100m 13 controls

NameClassClubTime
1Aoife O'BrienW18SKerry91:20

Light Green 3.9km 100m 13 controls

NameClassClubTime
1Pat HealyLight GreenCurragh-Naas42:25
2George TaylorLight Green75:32
3Brian FureyLight GreenN/A96:18
4Andrea HansonLight Green144:59
LINTONSLight GreenNorth-WestDNF
Tom ParkeLight GreenFermanaghDNF

M16S 3.9km 100m 13 controls

NameClassClubTime
Daniel VanceM16SLagan ValleyDNF

W16S 3.9km 100m 13 controls

NameClassClubTime
1Sinead KearnsW16SFingal77:24

M12 2.4km 45m 7 controls

NameClassClubTime
1Gerry BrowneM12Great Eastern Navigators19:44
2Hugh WhelanM12Waterford28:22
3Daragh YoungM12Fingal29:27
4Cian WickhamM12Ajax32:17
5Conor MastersonM12Curragh-Naas37:22

W12 2.4km 45m 7 controls

NameClassClubTime
1Ellie SimpsonW12Cork31:31
2Clodagh O'SullivanW12Bishopstown40:28
3Orla YoungW12Fingal66:20

Orange 2.4km 45m 7 controls

NameClassClubTime
1Catherine fALLISOrangeFermanagh25:28
2Laurel O'ConnerOrangeSetanta35:30
3Odhran CounihanOrangeThree Rock39:16
4Rachel ReidOrangeNorth-West41:07
5Rebecca AllenOrangeSligo43:41
6Joanne McClellandOrangeN/A54:33
7Laura WhiteOrangeLagan Valley54:41
Paul ButterfieldOrangeGreat Eastern NavigatorsDNF

M10 2.2km 20m 9 controls

NameClassClubTime
1Eoin SimpsonM10Cork21:53
2Aran PowerM10Lagan Valley67:59
3Cahal PowerM10Lagan Valley80:33

W10 2.2km 20m 9 controls

NameClassClubTime
1Fionnuala RoweW10Great Eastern Navigators18:34
2Aoife MastersonW10Curragh-Naas22:14
3Orla LynchW10Lagan Valley29:13
4Niamh BrowneW10Great Eastern Navigators31:37
5Beth JoyceW10Curragh-Naas40:23

Yellow 2.2km 20m 9 controls

NameClassClubTime
1Muireann HillmanYellow31:54
2Tom FallisYellowFermanagh32:26
3Ben McKiernanYellowFermanagh36:03
4Luke McKiernanYellowFermanagh37:34
5Clemence LebasYellowWILSONS44:19
6Hugh BrowneYellowGreat Eastern Navigators62:26
Aoibh WilsonYellowDublin UniversityDNF

Action took 0.008 seconds