Results

Castle Archdale

2019-05-04

Irish Orienteering Championships / Middle Distance (Pre-entry)

M18E M20E M21E M35 M40 M45
M50 W18E W20E W21E M16 M55
M60 W35 M Short M65 W16 W40
W45 W50 W55 W60 W Short M14
M70 W14 W18S W65 Light Green M12
W12 Orange M16S M75 M80 W70
W75 M10 W10 Yellow M85

M18E 5.6km 165m 22 controls

NameClassClubTime
1Darragh HoareM18EBishopstown50:32
2Aidan McCulloughM18EThree Rock52:49
3Peter ReedM18ELagan Valley57:01
4Joe BosonnetM18ECork58:31
5Andrew ElwoodM18ELagan Valley59:19
6Matthew VaseyM18ELagan Valley66:52
7Aaron CoughlanM18ECork68:06
8Cathal LaneM18ECork75:04
9Daniel VaseyM18ELagan Valley78:46
10Daniel JoyceM18ECurragh-Naas86:53
Cian HorganM18ECork SchoolsDNF

M20E 5.6km 165m 22 controls

NameClassClubTime
1Ruairi LongM20EUniversity College Dublin49:24
2Dan McDonnellM20ECork53:24
3Andrew TurnerM20ECork61:06
4Cameryn Kelly MorrishM20ECITO73:57

M21E 5.6km 165m 22 controls

NameClassClubTime
1Paul PruzinaM21ELagan Valley35:06
2Anton HallorM21EOK TISA35:15
3Colm MoranM21EThree Rock37:20
3Darren BurkeM21ECork37:20
5Shane LynchM21ECork39:13
Seamus O'BoyleM21ECurragh-Naas39:36
6Marcus PinkerM21ECork40:07
7Kevin O'BoyleM21ECurragh-Naas40:25
8Conall WhelanM21EUCDO/CN40:32
9Mark StephensM21ELagan Valley41:01
10Josh O'Sullivan-HourihanM21ECork42:58
11Zach HarringtonM21ECITO44:02
12Valdas TilunasM21EThree Rock45:00
13Neil DobbsM21EWaterford46:33
14Andrew QuinM21EThree Rock47:04
15Cillin CorbettM21ECork53:40
16Kieran BeausangM21ECork55:24
17Zac O'Sullivan-HourihanM21EUniversity College Cork56:06
18Conrad DalyM21ECork64:54
19Mario Nogales PastranaM21ECOLMENA65:02
20Brian ArmstrongM21EFermanagh65:25
Daniel SheridanM21EFermanaghDNF

M35 4.6km 125m 16 controls

NameClassClubTime
1David HealyM35Great Eastern Navigators42:22
2Brendan McCarthyM35Defence Forces42:44
3Mick FarrellM35Curragh-Naas48:51
4Fergal BuckleyM35Kerry51:35
5Martin JakobssonM35Bishopstown52:19
6Kieran McKennaM35Defence Forces55:55
7Stuart ScottM35Great Eastern Navigators60:52

M40 4.6km 125m 16 controls

NameClassClubTime
1Jens WaechterM40Cork38:07
2David MastersonM40Curragh-Naas40:57
3Guillaume OrsalM40DSA43:02
4Killian BrennanM40Curragh-Naas44:14
5Chris ScottM40Lagan Valley46:45
6Danny O'HareM40Cork56:11
7Simon ReeveM40Fermanagh57:01

M45 4.6km 125m 16 controls

NameClassClubTime
1Peter O'HaraM45North-West44:07
2Philip Mc GoldrickM45Fermanagh44:55
3Richard VaseyM45Lagan Valley47:08
4John ScannellM45Cork53:49
5Richard GambleM45Lagan Valley55:36
6David BosonnetM45Cork58:06
7Eoin BrowneM45Great Eastern Navigators58:09
8Gavan DohertyM45Great Eastern Navigators59:57
9Bobby SmythM45North-West60:10
10Terence HoareM45Bishopstown65:33
11Nigel PimM45Waterford76:35

M50 4.6km 125m 16 controls

NameClassClubTime
1Bill EdwardsM50Cork38:04
2Angus TynerM50Setanta44:19
3Klas NilssonM50OL REGI47:28
4Brendan O'BrienM50Kerry48:25
5Graeme FrancisM50Lagan Valley55:34
6Tony JoyceM50Curragh-Naas59:12
7Derek ConerneyM50Western Eagles59:16
8Brian RoweM50Great Eastern Navigators61:54
9Brendan O'ConnorM50Setanta64:22
10Martin O DonnellM50Great Eastern Navigators81:35
11Gavin CairnsM50Lagan Valley88:28
12Ian MurphyM50Fingal95:10
13Finn van GelderenM50Great Eastern Navigators152:09

W18E 4.375km 120m 15 controls

NameClassClubTime
1Cliodhna DonaghyW18EGreat Eastern Navigators42:41
2Aoife O'SullivanW18EBishopstown49:28
3Jordan PimW18EWaterford71:11
4Rachel CollinsW18ELagan Valley81:28

W20E 4.375km 120m 15 controls

NameClassClubTime
1Emer PerkinsW20EBishopstown39:33
2Clodagh MoranW20EThree Rock43:35
3Eadaoin McCavanaW20EUniversity College Dublin44:05
4Norah O'BrienW20ECork48:42
5Aoife DonaghyW20EGreat Eastern Navigators71:36
Ciara SilbyW20EWATO/UCDNF

W21E 4.375km 120m 15 controls

NameClassClubTime
1Aine McCannW21ELagan Valley34:17
2Niamh CorbettW21ECork34:44
3Roisin LongW21EUniversity College Dublin36:16
4Toni O'DonovanW21ECork39:38
5Aoife McCavanaW21EUniversity College Dublin39:42
6Kathryn BarrW21EUniversity College Dublin40:24
7Caoimhe O' BoyleW21ECurragh-Naas43:44
8Eibhlin LargeyW21EFermanagh47:51
9Olivia BaxterW21ELagan Valley58:16
10Meabh PerkinsW21E63:18
11Sam McNeillyW21ELagan Valley70:13
12Niamh ConerneyW21EWestern Eagles72:35

M16 4km 100m 13 controls

NameClassClubTime
1Liam CotterM16Bishopstown30:21
2Daniel EarnshawM16Lagan Valley30:53
3Eoghan WhelanM16Waterford33:45
4Cuan RiordanM16Three Rock33:54
5Mikey AlvarezM16Bishopstown34:44
6John SpelmanM16Cork38:07
7Daniel VanceM16Lagan Valley58:29
8Emmet O'CleirighM16Ajax60:56
9Sam van GelderenM16Great Eastern Navigators97:23

M55 4km 100m 13 controls

NameClassClubTime
1Aonghus O'CleirighM55Ajax31:26
2Michael BurtonM55Lagan Valley33:12
3Colm O'HalloranM55Cork34:57
4Brian CorbettM55Cork35:12
5Brendan DelaneyM55Defence Forces39:25
6Niall ReynoldsM55SBOC39:34
7Stephen GilmoreM55Lagan Valley39:48
8Marcus GeogheganM55Ajax41:30
9Ronan ClearyM55Three Rock42:11
10Paul SmythM55Ajax44:31
11Donal WickhamM55Ajax45:13
12Mike LongM55Ajax45:16
13Dave RichardsonM55Fingal46:03
14Mark PruzinaM55Lagan Valley46:40
15Paul O'Sullivan-HourihanM55Bishopstown47:12
16Pauric QuinnM55Fermanagh47:31
17Andrew ButterfieldM55Great Eastern Navigators48:45
18Ciaran DonaghyM55Great Eastern Navigators50:26
19Pat FarrellyM55Curragh-Naas50:43
20Des FletcherM55North-West55:10
21Kenny WeirM55Lagan Valley57:01
22Lyle FlemingM55Lagan Valley59:49
23Mark EarnshawM55Lagan Valley61:25
24Charlie ReidM55North-West61:47
25Jacques FlorinM55C.O.LI69:15
26Donal O'KaneM55Lagan Valley77:47
27Alexander BoydM55Fermanagh83:58
28Geoffrey CollinsM55Lagan Valley91:26
Dave WestonM55SetantaDNF
Dermot O'SullivanM55BishopstownDNF
Nick BarrM55MORDNF

M60 4km 100m 13 controls

NameClassClubTime
1André PierlotM60C.O.LI39:32
2Graham CapperM60LOC39:46
3Steve PerkinsM60Bishopstown49:13
4Denis MurphyM60Lagan Valley49:47
5Jim MulrooneyM60Setanta50:57
6Pat McCavanaM60Great Eastern Navigators56:58
7Gordon StephensM60Lagan Valley58:38
8Michael BearyM60Ajax61:43
9Patrick MurphyM60Bishopstown62:48
10Senan O' BoyleM60Curragh-Naas63:31
11Andrew CoxM60Waterford67:27
12Per-Olov ElovssonM60Fingal73:23
13Felipe Martos SanchezM60HOC78:23
14Don ShortM60Curragh-Naas111:44
Val JonesM60FingalDNF

W35 4km 100m 13 controls

NameClassClubTime
1Sharon LuceyW35Cork47:15
2Elizabeth JakobssonW35Bishopstown48:29
3Susan LambeW35Lagan Valley52:42
4Fionne AustinW35Lagan Valley52:59
5Sarah Ní RuaircW35Fingal82:39

M Short 4km 100m 13 controls

NameClassClubTime
1Sean KearnsM ShortFingal38:40
2Brendan WallM ShortCork42:06
3Joseph ButterfieldM ShortGreat Eastern Navigators50:41
4Rory WallaceM ShortAjax77:36

M65 3.175km 90m 14 controls

NameClassClubTime
1David BlairM65North-West33:01
2Liam O'BrienM65Cork33:43
3John McCulloughM65Three Rock37:39
4David QuinnM65Great Eastern Navigators46:53
5Anthony McGonigleM65North-West47:50
6Denis ReidyM65Ajax49:29
7Bill GriffithsM65EBOR49:36
8Philip BaxterM65Lagan Valley56:46
9Thomas BurkeM65Fingal58:32
10Richard WilliamsonM65Lagan Valley59:13
11Nigel Foley-FisherM65Lagan Valley62:11

W16 3.175km 90m 14 controls

NameClassClubTime
1Meadow McCauleyW16Lagan Valley45:02
2Sinead KearnsW16Fingal82:04

W40 3.175km 90m 14 controls

NameClassClubTime
1Elaine SheridanW40Cork48:41
2Sarah GambleW40Lagan Valley51:20
3Sharon DickensonW40Lagan Valley51:59
4Moire O'SullivanW40Lagan Valley58:05
5Inga LisauskieneW40Three Rock71:22
6Susana Gonzalez LopezW40Lagan Valley81:31

W45 3.175km 90m 14 controls

NameClassClubTime
1Caroline MurrayW45Bishopstown38:36
2Karen ConveryW45Three Rock39:42
3Deirdre CoyleW45Great Eastern Navigators44:49
4Jane WilsonW45Lagan Valley50:03
5Fiona O'BrienW45Kerry56:12
6Hazel ThompsonW45Setanta59:18
7Martina RoweW45Great Eastern Navigators60:48
8Joanne McCauleyW45Lagan Valley60:51
9Jeni PimW45Waterford65:48
10Fiona O'RiordanW45Cork66:03
Rebecca AllenW45SligoDNF

W50 3.175km 90m 14 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin MorrishW50Cork39:43
2Eileen YoungW50Fingal41:03
3Stephanie PruzinaW50Lagan Valley46:03
4Elizabeth BarrW50MOR47:02
5Corinne StäubleW50OL REGI52:47
6Deborah WhelanW50Curragh-Naas53:47
7Natsuko CotterW50Bishopstown64:48
8Aileen McCarronW50Lagan Valley65:10
9Jackie McCavanaW50Great Eastern Navigators66:18
10Catherine KingW50Ajax79:44

W55 3.175km 90m 14 controls

NameClassClubTime
1Margaret ReynoldsW55SBOC35:18
2Heather WoodW55Great Eastern Navigators38:05
3Julie ClearyW55Three Rock41:32
4Mary O'ConnellW55Three Rock45:13
5Heather CairnsW55Lagan Valley45:16
6Ruth BlairW55North-West49:07
7Nora PerkinsW55Bishopstown50:05
8Louise DunnW55LOC55:18
9Julie MurphyW55Lagan Valley57:03
10Edith BridcutW55Great Eastern Navigators59:21
11Miriam van GelderenW55Great Eastern Navigators69:55
12Alison CollinsW55Lagan Valley71:12
13Kathryn WalleyW55Fingal96:06
14Aine JoyceW55Great Eastern Navigators98:36

W60 3.175km 90m 14 controls

NameClassClubTime
1Helen BaxterW60Lagan Valley45:30
2Bernie O' BoyleW60Curragh-Naas47:35
3Nora LeeW60Three Rock61:38
4Mary CurranW60Cork92:04
Elizabeth DeaneW60CorkDNF

W Short 3.175km 90m 14 controls

NameClassClubTime
1Sheila ConveryW ShortDublin University60:10
2Anne PecheurW ShortHOC85:25

M14 2.375km 55m 9 controls

NameClassClubTime
1Oliver O'KaneM14Lagan Valley20:57
2Joshua HoareM14Bishopstown21:13
3Daire O'BrienM14Kerry24:25
4Garbhan Mc GoldrickM14Fermanagh24:28
5Oscar RoweM14Great Eastern Navigators24:42
6Dan MurphyM14Lagan Valley24:50
7Hans van GelderenM14Great Eastern Navigators26:30
8Ben CairnsM14Lagan Valley26:33
9Zach MurphyM14Lagan Valley26:47
10Cian O DonnellM14Great Eastern Navigators36:01
11Tivon TynerM14Setanta38:06
12Peter GambleM14Lagan Valley39:32
13Tom JoyceM14Curragh-Naas76:30

M70 2.375km 55m 9 controls

NameClassClubTime
1Wilbert HollingerM70Lagan Valley22:24
2Cliff EtherdenM70LOC23:05
3Colin HendersonM70Lagan Valley24:16
4Roger SmithM70LOC26:28
5Des DoyleM70Great Eastern Navigators29:37
6Greg BirdseyeM70TVOC34:26
7Donal BurkeM70Cork46:55
8Bob PinkerM70Cork49:06
9Frank RyanM70Western Eagles51:09
10Michael WhiteM70MV66:13
11Jim O'DonovanM70Cork66:41

W14 2.375km 55m 9 controls

NameClassClubTime
1Sinead YoungW14Fingal26:28
2Emily RoweW14Great Eastern Navigators34:25
3Rebecca LintonW14North-West38:11
4Clodagh O DonnellW14Great Eastern Navigators43:02
5Mia Kelly MorrishW14Cork47:44
6Maeve O'SullivanW14Bishopstown48:56

W18S 2.375km 55m 9 controls

NameClassClubTime
1Aoife O'BrienW18SKerry44:40

W65 2.375km 55m 9 controls

NameClassClubTime
1Mary HealyW65Great Eastern Navigators32:06
2Barbara Foley-FisherW65Lagan Valley33:25
3Ger PowerW65IND39:25
4Catherine DawsonW65GAFANHO41:36
5Isobel WilliamsonW65LOC42:39
6Brenda HynesW65Great Eastern Navigators47:29

Light Green 2.375km 55m 9 controls

NameClassClubTime
1Ruth LynamLight GreenCurragh-Naas28:44
2Andrew LennoxLight GreenLagan Valley30:11
3Pat HealyLight GreenCurragh-Naas30:47
4Andrea HansonLight GreenGreat Eastern Navigators51:37
5Rachel LennoxLight Green53:53
6Odhran CounihanLight GreenThree Rock59:29
7Gabrielle KingLight GreenFingal60:23
8Daffne HamondLight GreenLagan Valley65:38
9Jenny OrrLight GreenLagan Valley69:27

M12 2.275km 30m 10 controls

NameClassClubTime
1Gerry BrowneM12Great Eastern Navigators19:23
2Cian WickhamM12Ajax23:19
3Hugh WhelanM12Waterford27:34
4Conor MastersonM12Curragh-Naas32:20
5Daragh YoungM12Fingal61:15
6Hugh BrowneM12Great Eastern Navigators132:04

W12 2.275km 30m 10 controls

NameClassClubTime
1Clodagh O'SullivanW12Bishopstown32:09
2Ellie SimpsonW12Cork32:45
3Orla YoungW12Fingal45:33

Orange 2.275km 30m 10 controls

NameClassClubTime
1Tom FallisOrange27:04
2Rachel ReidOrangeNorth-West39:32
Samuel NixonOrangeDNF
Nicola ElovssonOrangeFingalDNF

M16S 2.275km 30m 10 controls

NameClassClubTime
Paul ButterfieldM16SGreat Eastern NavigatorsDNF

M75 2.1km 30m 7 controls

NameClassClubTime
1Pat FlanaganM75Three Rock24:26
2Richard McCourtM75Lagan Valley26:55
3Alan GartsideM75Lagan Valley31:34
4Robert O'ConnorM75Cork38:52

M80 2.1km 30m 7 controls

NameClassClubTime
1Frank MartindaleM80Three Rock30:29

W70 2.1km 30m 7 controls

NameClassClubTime
1Jean O'NeillW70Fingal24:46
2Ann SmithW70LOC33:25
3Máire WalshW70Three Rock37:35
4Brigid FlanaganW70Three Rock63:25
5Maura HigginsW70Setanta66:57

W75 2.1km 30m 7 controls

NameClassClubTime
1Rosemary CroleyW75Lagan Valley36:50
2Trina ClearyW75Three Rock40:52

M10 1.625km 25m 8 controls

NameClassClubTime
1Eoin SimpsonM10Cork19:27
2Aran PowerM10Lagan Valley31:31
3Cahal PowerM10Lagan Valley33:55

W10 1.625km 25m 8 controls

NameClassClubTime
1Aoife MastersonW10Curragh-Naas13:00
2Niamh BrowneW10Great Eastern Navigators14:29
3Fionnuala RoweW10Great Eastern Navigators16:22
4Orla LynchW10Lagan Valley27:18
5Beth JoyceW10Curragh-Naas35:46

Yellow 1.625km 25m 8 controls

NameClassClubTime
1Muireann HillmanYellowSligo28:27
2Laurel O'ConnorYellowSetanta31:11
Rachel NixonYellowDNF

M85 1.3km 30m 6 controls

NameClassClubTime
1Con CarrollM85Three Rock48:05

Action took 0.007 seconds