Results

Florence Court Estate

2019-05-03

Irish Orienteering Championships / Sprint (Pre-entry)

M18E M20E M21E W18E W20E W21E
M16 M35 M40 M45 M50 M55
M14 M60 W14 W16 W35 W40
W45 M short M65 M70 M75 M80
M85 W50 W55 W60 W65 W70
W75 W short M10 M12 W10 W12
EOD

M18E 2.7km 60m 18 controls

NameClassClubTime
1Darragh HoareM18EBishopstown13:43
2Aidan McCulloughM18EThree Rock13:47
3Andrew ElwoodM18ELagan Valley14:14
Joe BosonnetM18ECork16:58
4Matthew VaseyM18ELagan Valley17:37
5Aaron CoughlanM18ECork17:43
6Cathal LaneM18ECork19:27
7Daniel VaseyM18ELagan Valley21:22
8Marcus ElovssonM18EFingal24:14
9Peter ElovssonM18EFingal25:20
Cian HorganM18ECork SchoolsDNF

M20E 2.7km 60m 18 controls

NameClassClubTime
1Ruairi LongM20EUniversity College Dublin11:57
2Cameryn Kelly MorrishM20ECITO15:00
3Dan McDonnellM20ECork15:06
4Andrew TurnerM20ECork18:03

M21E 2.7km 60m 18 controls

NameClassClubTime
1Colm MoranM21EThree Rock11:03
2Paul PruzinaM21ELagan Valley11:33
3Darren BurkeM21ECork11:46
4Kevin O'BoyleM21ECurragh-Naas11:50
5Josh O'Sullivan-HourihanM21ECork11:55
6Mark StephensM21ELagan Valley12:02
7Anton HallorM21EOK TISA12:30
8Cillin CorbettM21ECork13:08
9Zach HarringtonM21ECITO13:17
10Conall WhelanM21EUCDO/CN13:23
11Marcus PinkerM21ECork13:49
12Kieran BeausangM21ECork14:12
13Andrew QuinM21EThree Rock14:20
14Conrad DalyM21ECork15:28
15Neil DobbsM21EWaterford15:36
16Brian ArmstrongM21EFermanagh16:29
17Valdas TilunasM21EThree Rock16:40
18Sean KearnsM21EFingal16:55
19Daniel SheridanM21EFermanagh28:37
Niall McCarthyM21EUniversity College DublinDNF

W18E 2.6km 40m 18 controls

NameClassClubTime
1Cliodhna DonaghyW18EGreat Eastern Navigators15:36
2Jordan PimW18EWaterford18:52
3Aoife O'BrienW18EKerry30:49

W20E 2.6km 40m 18 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin McCavanaW20EUniversity College Dublin15:14
2Clodagh MoranW20EThree Rock17:05
3Norah O'BrienW20ECork18:32
4Ciara SilbyW20EWATO/UC19:37
5Aoife DonaghyW20EGreat Eastern Navigators26:54

W21E 2.6km 40m 18 controls

NameClassClubTime
1Aoife McCavanaW21EUniversity College Dublin13:06
2Roisin LongW21EUniversity College Dublin13:25
3Niamh CorbettW21ECork14:32
4Kathryn BarrW21EUniversity College Dublin15:14
5Niamh O'BoyleW21ECurragh-Naas15:21
6Aine McCannW21ELagan Valley15:23
7Toni O'DonovanW21ECork16:13
8Caoimhe O' BoyleW21ECurragh-Naas16:18
9Olivia BaxterW21ELagan Valley17:26
10Eibhlin LargeyW21EFermanagh17:57
11Sam McNeillyW21ELagan Valley19:18
12Ruth LynamW21ECurragh-Naas23:27
13Niamh ConerneyW21EWestern Eagles23:54

M16 2.5km 45m 18 controls

NameClassClubTime
1Liam CotterM16Bishopstown11:57
2John SpelmanM16Cork13:43
3Eoghan WhelanM16Waterford14:15
4Cuan RiordanM16Three Rock15:03
5Daniel EarnshawM16Lagan Valley15:14
6Emmet O'CleirighM16Ajax19:30

M35 2.5km 45m 18 controls

NameClassClubTime
1Mick FarrellM35Curragh-Naas14:39
2Martin JakobssonM35Bishopstown15:00
3Kieran McKennaM35Defence Forces15:28
4Fergal BuckleyM35Kerry16:05
5Brendan McCarthyM35Defence Forces18:31
6Stuart ScottM35Great Eastern Navigators19:19

M40 2.5km 45m 18 controls

NameClassClubTime
1Killian BrennanM40Curragh-Naas13:46
2Jens WaechterM40Cork14:10
3Simon ReeveM40Fermanagh15:14
4Guillaume OrsalM40DSA15:17
5Chris ScottM40Lagan Valley15:49
6Graeme FrancisM40Lagan Valley16:02
7Danny O'HareM40Cork16:24
8David MastersonM40Curragh-Naas16:37

M45 2.5km 45m 18 controls

NameClassClubTime
1Richard VaseyM45Lagan Valley14:50
2Gavan DohertyM45Great Eastern Navigators15:45
3Tom ConlonM45Sligo16:25
4Eoin BrowneM45Great Eastern Navigators17:42
5Richard GambleM45Lagan Valley17:59
6Nigel PimM45Waterford18:18
Terence HoareM45BishopstownDNF

M50 2.5km 45m 18 controls

NameClassClubTime
1Bill EdwardsM50Cork12:02
2Angus TynerM50Setanta12:59
3Brendan O'BrienM50Kerry13:30
4Derek ConerneyM50Western Eagles15:02
5Brian RoweM50Great Eastern Navigators15:46
6Ian MurphyM50Fingal21:20
7Martin O DonnellM50Great Eastern Navigators23:40
8Gavin CairnsM50Lagan Valley24:23

M55 2.5km 45m 18 controls

NameClassClubTime
1Brian CorbettM55Cork13:28
2Michael BurtonM55Lagan Valley14:12
3Lyle FlemingM55Lagan Valley14:48
4Klas NilssonM55OL REGI15:11
5Aonghus O'CleirighM55Ajax15:33
5Stephen GilmoreM55Lagan Valley15:33
7Colm O'HalloranM55Cork15:37
8Ronan ClearyM55Three Rock16:46
9Paul SmythM55Ajax16:54
10Mike LongM55Ajax16:59
11Niall ReynoldsM55SBOC17:02
12Nick BarrM55MOR17:05
13Paul O'Sullivan-HourihanM55Bishopstown17:16
14Marcus GeogheganM55Ajax17:35
15Mark PruzinaM55Lagan Valley18:02
16Mark EarnshawM55Lagan Valley18:05
17Dave RichardsonM55Fingal18:14
18Donal WickhamM55Ajax18:18
19Des FletcherM55North-West19:50
20Andrew ButterfieldM55Great Eastern Navigators21:19
21Pat FarrellyM55Curragh-Naas21:42
22Donal O'KaneM55Lagan Valley21:47
23Ciaran DonaghyM55Great Eastern Navigators22:24
24Jacques FlorinM55C.O.LI25:13
Dave WestonM55SetantaDNF
Brendan DelaneyM55Defence ForcesDNF

M14 2.2km 40m 19 controls

NameClassClubTime
1Joshua HoareM14Bishopstown14:49
2Oliver O'KaneM14Lagan Valley17:09
3Ben CairnsM14Lagan Valley17:28
4Dan MurphyM14Lagan Valley17:34
5Oscar RoweM14Great Eastern Navigators19:56
6Zach MurphyM14Lagan Valley22:54
7Tivon TynerM14Setanta23:45
8Daire O'BrienM14Kerry24:02
9Peter GambleM14Lagan Valley26:49
10Cian O DonnellM14Great Eastern Navigators33:08
Garbhan Mc GoldrickM14FermanaghDNF

M60 2.2km 40m 19 controls

NameClassClubTime
1Pat McCavanaM60Great Eastern Navigators15:10
2André PierlotM60C.O.LI16:35
3Val JonesM60Fingal17:02
4Patrick MurphyM60Bishopstown17:18
5Andrew CoxM60Waterford18:31
6Per-Olov ElovssonM60Fingal18:41
7Senan O' BoyleM60Curragh-Naas18:54
8Gordon StephensM60Lagan Valley20:57
9Jim MulrooneyM60Setanta21:38
10Denis MurphyM60Lagan Valley22:43
11Felipe Martos SanchezM60HOC23:42
12Don ShortM60Curragh-Naas26:28
Graham CapperM60LOCDNF

W14 2.2km 40m 19 controls

NameClassClubTime
1Emily RoweW14Great Eastern Navigators18:23
2Sinead YoungW14Fingal19:23
3Clodagh O DonnellW14Great Eastern Navigators26:52
Mia Kelly MorrishW14CorkDNF

W16 2.2km 40m 19 controls

NameClassClubTime
1Aoife Mc GoldrickW16Fermanagh41:35

W35 2.2km 40m 19 controls

NameClassClubTime
1Susan LambeW35Lagan Valley15:08
2Elizabeth JakobssonW35Bishopstown15:40
3Sharon LuceyW35Cork17:08
4Fionne AustinW35Lagan Valley18:09
5Sarah Ní RuaircW35Fingal21:44

W40 2.2km 40m 19 controls

NameClassClubTime
1Moire O'SullivanW40Lagan Valley15:46
2Elaine SheridanW40Cork18:42
3Sarah GambleW40Lagan Valley21:04
4Susana Gonzalez LopezW40Lagan Valley24:40
Inga LisauskieneW40Three RockDNF

W45 2.2km 40m 19 controls

NameClassClubTime
1Caroline MurrayW45Bishopstown17:39
2Deirdre CoyleW45Great Eastern Navigators19:57
3Martina RoweW45Great Eastern Navigators20:49
4Karen ConveryW45Three Rock20:56
5Fiona O'BrienW45Kerry23:23
6Jeni PimW45Waterford23:27

M short 2.2km 40m 19 controls

NameClassClubTime
1Brendan WallM shortCork15:23
2Jan SmickaM shortLagan Valley18:48
3Joseph ButterfieldM shortGreat Eastern Navigators25:14
4Paul ButterfieldM shortGreat Eastern Navigators28:59

M65 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1David BlairM65North-West12:11
2John McCulloughM65Three Rock12:37
3Liam O'BrienM65Cork13:22
4Anthony McGonigleM65North-West15:19
4David QuinnM65Great Eastern Navigators15:19
6Thomas BurkeM65Fingal15:30
7Philip BaxterM65Lagan Valley16:44
8Bill GriffithsM65EBOR16:45
9Nigel Foley-FisherM65Lagan Valley16:47

M70 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Roy DawsonM70GAFANHO11:46
2Wilbert HollingerM70Lagan Valley12:45
3Roger SmithM70LOC14:09
4Cliff EtherdenM70LOC16:00
5Bob PinkerM70Cork16:51
6Donal BurkeM70Cork20:24
7Jim O'DonovanM70Cork22:47
8Frank RyanM70Western Eagles27:08

M75 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Richard McCourtM75Lagan Valley16:55
2Robert O'ConnorM75Cork26:12

M80 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Frank MartindaleM80Three Rock21:21

M85 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Con CarrollM85Three Rock43:25

W50 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Stephanie PruzinaW50Lagan Valley11:52
2Eadaoin MorrishW50Cork12:57
3Elizabeth BarrW50MOR13:17
4Eileen YoungW50Fingal13:21
5Corinne StäubleW50OL REGI13:23
6Natsuko CotterW50Bishopstown15:05
7Deborah WhelanW50Curragh-Naas18:12
8Aileen McCarronW50Lagan Valley19:13
9Catherine KingW50Ajax22:51
Jackie McCavanaW50Great Eastern NavigatorsDNF

W55 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Louise DunnW55LOC11:21
2Mary O'ConnellW55Three Rock12:40
3Margaret ReynoldsW55SBOC12:46
4Heather WoodW55Great Eastern Navigators13:04
5Heather CairnsW55Lagan Valley13:48
6Julie MurphyW55Lagan Valley15:00
7Ruth BlairW55North-West15:37
8Edith BridcutW55Great Eastern Navigators16:30
9Kathryn WalleyW55Fingal18:13
10Aine JoyceW55Great Eastern Navigators19:31
11Julie ClearyW55Three Rock19:35
12Gabrielle KingW55Fingal22:33

W60 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Helen BaxterW60Lagan Valley14:56
2Elizabeth DeaneW60Cork16:18
3Nora LeeW60Three Rock18:24
4Anyta RichardsonW60Fingal24:21
5Mary CurranW60Cork24:22
Bernie O' BoyleW60Curragh-NaasDNF

W65 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Mary HealyW65Great Eastern Navigators14:24
2Barbara Foley-FisherW65Lagan Valley16:18
3Catherine DawsonW65GAFANHO18:15
4Ger PowerW65IND18:54
5Brenda HynesW65Great Eastern Navigators22:45
6Isobel WilliamsonW65LOC31:37
McNamee ConnieW65Lagan ValleyDNF

W70 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Jean O'NeillW70Fingal14:56
2Ann SmithW70LOC19:21
3Maura HigginsW70Setanta37:59

W75 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Trina ClearyW75Three Rock27:34

W short 2.0km 25m 16 controls

NameClassClubTime
1Katarina StefkovaW shortLagan Valley13:42
2Sheila ConveryW shortDublin University21:06
3Orla YoungW shortFingal27:30
Anne PecheurW shortHOCDNF

M10 1.4km 15m 13 controls

NameClassClubTime
1Eoin SimpsonM10Cork11:04
2Aran PowerM10Lagan Valley15:21
3Cahal PowerM10Lagan Valley17:33

M12 1.4km 15m 13 controls

NameClassClubTime
1Gerry BrowneM12Great Eastern Navigators8:16
2Daragh YoungM12Fingal9:07
3Conor MastersonM12Curragh-Naas10:50
4Cian WickhamM12Ajax12:48
5Hugh WhelanM12Waterford14:06
Hugh BrowneM12Great Eastern Navigators69:44

W10 1.4km 15m 13 controls

NameClassClubTime
1Fionnuala RoweW10Great Eastern Navigators9:20
2Niamh BrowneW10Great Eastern Navigators11:56
Aoife MastersonW10Curragh-NaasDNF

W12 1.4km 15m 13 controls

NameClassClubTime
1Ellie SimpsonW12Cork15:07

EOD 1.4km 15m 13 controls

NameClassClubTime
1David BosonnetEODCork9:10
2Pat HealyEODCurragh-Naas11:45
3Rebecca AllenEODSligo16:33

Action took 0.005 seconds