info@orienteering.ie

Results

Blue Pool - Muckross

21.10.2018

Munster Championships

M10 M12 M14 M16 M18 M20 M21 M40 M50 M55 M60 M70 W12 W14 W16 W20 W21 W45 W50 W55 W60 W65 W70 M21S W21S Blue Light Green Orange

Course 11 2.170km 70m 11 controls

Name Class Club Time
1 Arann Murphy M10 Kerry 35:51

Course 10 3.60km 75m 14 controls

Name Class Club Time
1 Oscar Rowe M12 Great Eastern Navigators 58:27
2 Daithi Murphy M12 Kerry 98:32

Course 9 3.770km 150m 17 controls

Name Class Club Time
1 Mikey Alvarez M14 Bishopstown 41:18
2 Daire O’Brien M14 Kerry 57:08
3 Joshua Hoare M14 Bishopstown 57:24

Course 6 5.880km 175m 19 controls

Name Class Club Time
1 Liam Cotter M16 Bishopstown 59:59
2 Darragh Hoare M16 Bishopstown 72:36
3 John Spelman M16 Cork Schools 77:00

Course 3 7.760km 290m 24 controls

Name Class Club Time
1 Eoin Riordan M18 Three Rock 107:25
2 Joe Bosonnet M18 Cork 108:42
3 Dan McDonnell M18 Cork 117:36
Sean Kelleher M18 Cork Schools DNF
Cathal Lane M18 Cork DNF

Course 2 8.200km 275m 22 controls

Name Class Club Time
1 Cameryn Kelly Morrish M20 CITO 101:00
2 Andrew Turner M20 Cork 109:42
Clement Cunningham M20 CITO DNF

Course 1 9.810km 350m 31 controls

Name Class Club Time
1 Darren Burke M21 Cork 88:23
2 Conall Whelan M21 Curragh-Naas 96:27
3 Colm Moran M21 Three Rock 101:44
4 Niall McCarthy M21 Bishopstown 103:32
5 Ruairí Long M21 Ajax 114:48
6 Killian Brennan M21 Curragh-Naas 142:09
Zach Harrington M21 CITO DNF
Cillin Corbett M21 Cork DNF
Louis Guillet M21 CITO DNF
Luis Sanchez M21 CITO DNF

Course 2 8.200km 275m 22 controls

Name Class Club Time
1 Jens Waechter M40 Cork 96:52
2 Donal Murphy M40 Bishopstown 101:37

Course 5 6.440km 170m 20 controls

Name Class Club Time
1 Tony Cotter M50 Bishopstown 87:51
2 Gerald Duffy M50 Cork 89:21
3 Colm O’Sullivan M50 Bishopstown 94:04
4 John B Riordan M50 Three Rock 115:26
5 James Rahilly M50 Bishopstown 193:38

Course 6 5.880km 175m 19 controls

Name Class Club Time
1 Brian Corbett M55 Cork 57:48
2 Dermot O'Sullivan M55 Bishopstown 70:30
3 Pat O’Donovan M55 Bishopstown 80:58
4 John O’Donovan M55 Bishopstown 92:07
5 Pat McCavana M55 Great Eastern Navigators 95:53
6 Mike Long M55 Ajax 102:32
7 Brian Rowe M55 107:14
8 Dave Richardson M55 Fingal 123:39
9 Ian McIntyre M55 Interlopers 125:49
10 Donal Dowd M55 Kerry 161:02

Course 7 4.970km 150m 17 controls

Name Class Club Time
1 Liam O'Brien M60 Cork 76:47
2 Senan O’Boyle M60 Curragh-Naas 77:46
3 Jim Callanan M60 Cork 82:38
4 Terry Ley M60 Bishopstown 84:15
Denis Deasy M60 Setanta DNF

Course 8 4.160km 115m 15 controls

Name Class Club Time
1 Donal Burke M70 Cork 100:37

Course 10 3.60km 75m 14 controls

Name Class Club Time
1 Maeve O’ Sullivan W12 Bishopstown 83:57

Course 9 3.770km 150m 17 controls

Name Class Club Time
1 Emily Rowe W14 Great Eastern Navigators 73:53
2 Zane Kramina W14 Cork 74:43
3 Clodagh O’Donnell W14 Great Eastern Navigators 98:26

Course 8 4.160km 115m 15 controls

Name Class Club Time
1 Aoife O’Sullivan W16 Bishopstown 62:23

Course 5 6.440km 170m 20 controls

Name Class Club Time
1 Kathryn Barr W20 University College Dublin 78:40
2 Emer Perkins W20 Bishopstown 82:28
3 Eadaoin McCavana W20 Great Eastern Navigators 91:47
Norah O'Brien W20 Cork DNF

Course 4 7.440km 225m 24 controls

Name Class Club Time
1 Niamh Corbett W21 Cork 80:51
Róisín Long W21 Ajax DNF
Aoife McCavana W21 Great Eastern Navigators DNF

Course 6 5.880km 175m 19 controls

Name Class Club Time
1 Caroline Murray W45 Bishopstown 117:39
2 Fiona O’Brien W45 Kerry 123:35
3 Natsuko Cotter W45 Bishopstown 131:09
4 Eileen Loughman W45 Curragh-Naas 146:26
5 Martina Rowe W45 Great Eastern Navigators 185:54

Course 7 4.970km 150m 17 controls

Name Class Club Time
1 Catherine King W50 Ajax 239:26
1 Mary O'Connell W55 Three Rock 75:10
2 Deborah Whelan W55 Curragh-Naas 87:29
3 Nora Perkins W55 Bishopstown 87:40
4 Elizabeth Deane W55 Cork 90:39

Course 8 4.160km 115m 15 controls

Name Class Club Time
1 Bernie O’Boyle W60 Curragh-Naas 65:53
2 Ellen Feehan W60 Cork 90:56
1 Ger Power W65 90:33
2 Aine Ui Shuilleabhain W65 Three Rock 96:53
1 Jean O'Neill W70 Fingal 81:50

Course 6 5.880km 175m 19 controls

Name Class Club Time
1 Agris Kramins M21S Cork 61:57
2 Wesley Law M21S Bishopstown 98:05
3 Brendan Wall M21S Cork 104:06
4 Cormac Murphy M21S Kerry 158:03
5 Dafydd Ryan M21S Kerry 184:01
6 David O'Sullivan M21S Kerry 204:03

Course 8 4.160km 115m 15 controls

Name Class Club Time
1 Treasa O’Donovan W21S Bishopstown 110:16
2 Aoife O’Brien W21S Kerry 110:45
Jackie McCavana W21S Great Eastern Navigators DNF

Blue 7.440km 225m 24 controls

Name Class Club Time
Daniel Stewartt Blue CITO DNF
Mick Saly Blue DNF
Mike Riordan Blue DNF
Denis Pouger Blue DNF
Andreas Zieglar Blue CITO DNF

Light Green 3.770km 150m 17 controls

Name Class Club Time
1 Pat Cadogan Light Green 94:26
2 Béblinn O'Donghue Light Green 113:54
3 Muireann O'Donoghue Light Green 113:56
4 Réoiltín O'Donoghue Light Green 114:20
5 Francis Cleary Light Green Kerry 191:16
Padraig Leane Light Green DNF
Rory Leane Light Green DNF
Ryan Leane Light Green DNF
Neilus Beirne Light Green DNF

Orange 3.60km 75m 14 controls

Name Class Club Time
1 Ann O' Reily Orange Kerry 114:37
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland