info@orienteering.ie

Irish Orienteering Results

The Crags

02.06.2018

Shamrock O-Ringen / Day 1 (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16 M18 M20 M21E M21S M40L M45 M50 M55L M55S M60 M65 M70 M75 W10 W12 W16 W21E W21L W21S W35 W40L W45 W50 W55L W60 W65 W70

10 2.240km 80m 6 controls

Name Class Club Time
1 Liam Casey M10 South East 32:14
2 Hugh Browne M10 Great Eastern Navigators 58:40 Fix
1 Gerry Browne M12 Great Eastern Navigators 19:42 Fix
2 Cian Wickham M12 Ajax 23:58 Fix
3 Tom Joyce M12 Curragh-Naas 25:32 Fix
4 Conor Masterson M12 Curragh-Naas 25:46 Fix
5 Hugh Whelan M12 South East 33:56

9 3.340km 120m 9 controls

Name Class Club Time
1 Daire O'Brien M14 Kerry 44:16 Fix
2 Tivon Tyner M14 Setanta 60:53
3 Emmet O'Cleirigh M14 Ajax 63:25 Fix

6 3.690km 130m 11 controls

Name Class Club Time
1 Liam Cotter M16 Bishopstown 30:36 Fix
2 Florian Resch M16 Orienteering Kloster 61:12 Fix

3 4.750km 160m 13 controls

Name Class Club Time
1 Dan McDonnell M18 Cork 50:01 Fix
2 Simon Upton M18 IND 53:58 Fix
3 Cathal Lane M18 Cork 55:28 Fix
4 Daniel Joyce M18 Curragh-Naas 75:21 Fix

2 5.530km 170m 14 controls

Name Class Club Time
1 Ruairi Long M20 University College Dublin 44:33 Fix
2 Zac O'Sullivan-Hourihan M20 UCCO/BOC 47:26 Fix

1 6.160km 175m 15 controls

Name Class Club Time
1 Ben Mitchell M21E SBOC 36:45 Fix
2 Anton Hallor M21E Ok Tisaren 39:50 Fix
3 Ruairi Short M21E Curragh-Naas 40:06 Fix
4 Colm Moran M21E Three Rock 40:40 Fix
5 Marcus Pinker M21E Cork 42:10 Fix
6 Darren Burke M21E Cork 42:11 Fix
7 Colm Hill M21E Curragh-Naas 45:43 Fix
8 Ken Peeters M21E OK LinnÄ 46:52
9 Sebastian Wester M21E OK Trian 47:00 Fix
10 Nick Barrable M21E SYO 48:50 Fix
11 Lukas Svoboda M21E OK Slavia Hradec 55:01 Fix
12 Josh O'Sullivan-Hourihan M21E Bishopstown 58:24 Fix
13 Mick Farrell M21E Curragh-Naas 61:02 Fix
14 Cyrill Baumann M21E FINGAL 81:00
Cillin Corbett M21E Cork DNF Fix

4 4.230km 150m 12 controls

Name Class Club Time
1 David Masterson M21S Curragh-Naas 44:15 Fix
2 Thomas Callery M21S South East 47:10
3 James Wilkinson M21S BKO 47:29 Fix
4 Michael Rudolf M21S OLK Wiggertal 57:58 Fix
5 Martin Jakobsson M21S Bishopstown 57:59 Fix
6 Michael Malone M21S Curragh-Naas 62:50 Fix
7 Agris Kramins M21S Cork 65:37 Fix
8 Martin Flynn M21S Western Eagles 65:39 Fix

2 5.530km 170m 14 controls

Name Class Club Time
1 Jens Waechter M40L Cork 47:09 Fix
2 Gavan Doherty M40L Great Eastern Navigators 53:30 Fix
3 Donal Murphy M40L Bishopstown 56:22 Fix
4 Ondrej Svoboda M40L OK Slavia Hradec 58:18 Fix
5 Daithi Power M40L Defence Forces 72:03 Fix
6 Anthony Covey-Crump M40L SLOW 88:13 Fix
7 Fergal Buckley M40L Kerry 91:25 Fix

3 4.750km 160m 13 controls

Name Class Club Time
1 Derek Conerney M45 Western Eagles 47:29 Fix
2 Gints Plaudis M45 South East 59:56
3 Eoin Browne M45 Great Eastern Navigators 70:21 Fix
1 Angus Tyner M50 Setanta 45:25
2 Marcel Schiess M50 SWISS O WEEK 54:15 Fix
3 Dave Weston M50 Setanta 55:40
4 Marcus Geoghegan M50 Ajax 56:21 Fix
5 Kurt Resch M50 Orienteering Kloster 68:06 Fix
6 Colin Smith M50 Lagan Valley 73:05 Fix
7 Tony Joyce M50 Curragh-Naas 76:00 Fix
8 Tony Cotter M50 Bishopstown 91:11 Fix

4 4.230km 150m 12 controls

Name Class Club Time
1 JÜrgen Mèrtensson M55L Modum OL 33:16
2 Mark Saunders M55L BOK 36:27 Fix
3 Aonghus O'Cleirigh M55L Ajax 39:09 Fix
4 Colm O'Halloran M55L Cork 41:39 Fix
5 P-O Derebrant M55L SOK Aneby 42:32 Fix
6 Michael Burton M55L Lagan Valley 43:48 Fix
7 Robin Bryson M55L Fermanagh 43:54 Fix
8 Kjell Einar Andersen M55L Varteig OL 45:38 Fix
9 Dermot O'Sullivan M55L Bishopstown 47:11 Fix
10 Lyle Fleming M55L Lagan Valley 49:06 Fix
11 Duncan Innes M55L SWOC 49:52 Fix
12 Mike Long M55L Ajax 52:53 Fix
13 Pat McCavana M55L Great Eastern Navigators 55:21 Fix
14 Stephan Rudolf M55L OLK Wiggertal 55:22 Fix
15 Ciaran Donaghy M55L Great Eastern Navigators 58:47 Fix
16 Frank Brazil M55L Setanta 58:57
17 Paul Smyth M55L Ajax 60:25 Fix
18 Mick Mangan M55L Setanta 62:39
19 Terry Ley M55L Bishopstown 67:24 Fix
20 Alex Boyd M55L Fermanagh 95:03 Fix

5 3.890km 130m 12 controls

Name Class Club Time
1 Jim Mulrooney M55S Setanta 44:15 Fix
David Cox M55S DNF

4 4.230km 150m 12 controls

Name Class Club Time
1 Val Jones M60 FINGAL 53:53
2 Senan O' Boyle M60 Curragh-Naas 58:23 Fix
3 Piaras de Cleir M60 GAOC 58:57 Fix
4 Don Short M60 Curragh-Naas 75:17 Fix

6 3.690km 130m 11 controls

Name Class Club Time
1 Dag Kristensen M65 Skeidi OL 41:38 Fix
2 Raymond Finlay M65 Fermanagh 48:26 Fix
3 Colin Henderson M65 Lagan Valley 51:25 Fix
4 Luc Heuninckx M65 K.O.L. 53:57 Fix
5 Richard Williamson M65 Lagan Valley 62:37 Fix
6 Bo Andersson M65 FakÜpings AIK OK 63:26
7 Philip Baxter M65 Lagan Valley 63:59 Fix
8 Anders Bjorkaas M65 Modum OL 66:48 Fix
9 Nigel Foley-Fisher M65 Lagan Valley 79:08 Fix

7 3.490km 120m 10 controls

Name Class Club Time
1 Geoffrey Hensman M70 FVO 54:12 Fix

8 3.370km 130m 8 controls

Name Class Club Time
1 Richard McCourt M75 Lagan Valley 48:09 Fix
2 Harold White M75 Lagan Valley 83:10 Fix
Donal Wickham M75 Ajax 51:07 N/C Fix

10 2.240km 80m 6 controls

Name Class Club Time
1 Niamh Browne W10 Great Eastern Navigators 27:30 Fix
2 Aoife Masterson W10 Curragh-Naas 42:54 Fix
3 Beth Joyce W10 Curragh-Naas 53:48 Fix
1 Zane Kramina W12 Cork 23:08 Fix

7 3.490km 120m 10 controls

Name Class Club Time
1 Cliodhna Donaghy W16 Great Eastern Navigators 60:24 Fix
2 Catherine Joyce W16 Curragh-Naas 115:30 Fix

3 4.750km 160m 13 controls

Name Class Club Time
1 Niamh Corbett W21E Cork 41:22 Fix
2 Aoife McCavana W21E Great Eastern Navigators 48:57 Fix
3 Ruth Lynam W21E Curragh-Naas 50:20 Fix
4 Roisin Long W21E University College Dublin 51:53 Fix
5 Olivia Baxter W21E Lagan Valley 59:57 Fix

4 4.230km 150m 12 controls

Name Class Club Time
1 Elizabeth Jakobsson W21L Bishopstown 64:34 Fix
2 Niamh Conerney W21L Western Eagles 70:07 Fix
3 Anna Musial W21L Ajax 96:48 Fix

6 3.690km 130m 11 controls

Name Class Club Time
1 Sarah-Jane Barrable W21S SLOW 50:22 Fix
2 Elsie Brenne W21S Varteig OL 62:52 Fix
3 Klara Logaard W21S Ok Dellen 72:22 Fix
4 Aoife Donaghy W21S Great Eastern Navigators 86:12 Fix

4 4.230km 150m 12 controls

Name Class Club Time
1 Susan Lambe W35 Lagan Valley 67:30 Fix
2 Sarah Ni Ruairc W35 FINGAL 122:56
1 Christine Farr W40L SWOC 53:07 Fix
2 Judit Resch W40L Orienteering Kloster 62:54 Fix
3 Mary Healy W40L Great Eastern Navigators 68:15 Fix
4 Eileen Walsh W40L Setanta 74:26
5 Sharon Dickenson W40L Lagan Valley 90:26 Fix

5 3.890km 130m 12 controls

Name Class Club Time
1 Eileen Loughman W45 Curragh-Naas 58:17 Fix
2 Deirdre Coyle W45 Great Eastern Navigators 65:44 Fix
1 Deirdre Ni Challanain W50 Cork O 55:17 Fix
2 Bernie O' Boyle W50 Curragh-Naas 56:47 Fix
3 Deborah Whelan W50 Curragh-Naas 75:49 Fix
4 Catherine King W50 Ajax 99:03 Fix
1 Alice Bedwell W55L BOK 48:39 Fix
2 Margaret Reynolds W55L SBOC 50:14 Fix
3 Heather Wood W55L Great Eastern Navigators 53:25 Fix
4 Nora Perkins W55L Bishopstown 65:42 Fix
5 Rosmarie Rudolf W55L OLK Wiggertal 69:34 Fix
6 Edith Bridcut W55L Great Eastern Navigators 88:04 Fix

7 3.490km 120m 10 controls

Name Class Club Time
1 Pia Svensson W60 FakÜpings AIK OK 56:57
2 Helen Baxter W60 Lagan Valley 70:05 Fix
1 Ger Power W65 IND 57:53 Fix
2 Barbara Foley-Fisher W65 Lagan Valley 60:20 Fix
3 Silvia Baumann W65 OL Zimmerberg 71:01 Fix
4 Teresa Finlay W65 Fermanagh 75:05 Fix
5 Aine Ui Shuilleabhain W65 3 ROC 84:41 Fix

8 3.370km 130m 8 controls

Name Class Club Time
1 Jean O'Neill W70 Fingal Orienteers 47:19 Fix
2 Lindsey Hensman W70 FVO 53:06 Fix
3 Clare Nuttall W70 Cork 61:57 Fix
4 Maura Higgins W70 Great Eastern Navigators 65:52 Fix
Connie McNamee W70 Lagan Valley DNF N/C Fix
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland