Results

IT Sligo

2018-05-04

Irish Orienteering Championships / Sprint (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16 M18 M20
M21 M35 M40 M45 M50 M55
M60 M65 M70 M75 M80 M85
W10 W12 W14 W16 W18 W20
W21 W35 W40 W45 W50 W55
W60 W65 W70 W80

M10 1.400km 5m 13 controls

NameClassClubTime
1Kilian HaiderM10WAT20:28
2Conor O'BoyleM10Curragh-Naas36:32
3Hugh BrowneM10Great Eastern Navigators38:18
Anthony JosephM10DNFN/C

M12 1.400km 5m 13 controls

NameClassClubTime
1Gerry BrowneM12Great Eastern Navigators10:59
2Cian WickhamM12Ajax11:00
3Peter ErringtonM12HH12:39
4Daragh YoungM12Fingal14:22
5Conor MastersonM12Curragh-Naas15:28
6Peter GambleM12Lagan Valley16:00
7Hugh WhelanM12WATO16:14
8Luke CollinsM12Lagan Valley16:52
9Garbhan McGoldrickM12Fermanagh18:18
Cian O DonnellM12Great Eastern NavigatorsDNF

M14 2.100km 5m 15 controls

NameClassClubTime
1Emmet O'CleirighM14Ajax14:33
2Ben CairnsM14Lagan Valley14:47
3Tivon TynerM14Setanta21:24
Paul ButterfieldM14Great Eastern NavigatorsDNF

M16 2.400km 5m 17 controls

NameClassClubTime
1Darragh HoareM16Cork Schools11:51
2Cian HorganM16Cork12:48
3Liam CotterM16Bishopstown12:56
4Cuan RiordanM16Three Rock13:03
5Aaron CoughlanM16Cork13:11
6Eoghan WhelanM16WATO14:09
7Odhran McGoldrickM16Fermanagh14:41
8Daniel VaseyM16Lagan Valley14:54
9Matthew VaseyM16Lagan Valley15:21
10Jonty GoodwinM16WCOC17:28
11Joseph ButterfieldM16Great Eastern Navigators21:00
John SpelmanM16Cork SchoolsDNF

M18 2.400km 5m 16 controls

NameClassClubTime
1Simon UptonM18Cork Schools12:12
2Aidan McCulloughM18Three Rock12:14
3Ciaran KearnsM18Fingal12:24
4Dan McDonnellM18Cork12:45
5Cathal LaneM18Cork13:58
6Marcus ElovssonM18Fingal19:21
7Peter ElovssonM18Fingal44:35

M20 2.800km 5m 21 controls

NameClassClubTime
1Ruairi LongM20University College Dublin14:07
2Conall WhelanM20Curragh-Naas14:55
3Zac O'Sullivan-HourihanM20UCCO/BOC16:35
4Andrew TurnerM20Cork O16:49
5Finn ConerneyM20Western Eagles22:21

M21 2.800km 5m 21 controls

NameClassClubTime
1Nicolas SimoninM21Bishopstown13:14
2Josh O'Sullivan-HourihanM21Bishopstown13:34
3Paul PruzinaM21Lagan Valley13:42
4Kevin O' BoyleM21Curragh-Naas13:52
5Erik Ivarsson SandbergM21IFK Lidingo SOK14:05
6Seamus O'BoyleM21Curragh-Naas14:12
7Colm MoranM21Three Rock14:17
8Colm HillM21Curragh-Naas14:22
9Ben StevensM21DrongO15:22
10Zach HarringtonM21Bishopstown15:27
11Valdas TilunasM21Three Rock15:43
12James ErringtonM21HH15:49
13Ruairi ShortM21Curragh-Naas16:01
13Marcus PinkerM21Cork O16:01
15Conrad DalyM21Cork16:14
16Hugh CashellM21Curragh-Naas16:25
17John OckendenM21DrongO16:53
18Cillin CorbettM21Cork17:26
19Cyrill BaumannM21OLG Thun17:27
20Neil DobbsM21WATO17:42
21Martin JakobssonM21Bishopstown18:46
22Agris KraminsM21Cork18:53
23Simon ErringtonM21HH19:22
24Fergal BuckleyM21Kerry20:00
25Ben TyndadllM21Bishopstown20:12
26Stanislav SkorbM21Yekaterinburg20:56
27Brendan WallM21Cork21:17
28Ben WindsorM21Drongo39:10
Chris SlatteryM21FingalDNF
Sharon LuceyM21Cork23:35N/C

M35 2.400km 5m 16 controls

NameClassClubTime
1Jens WaechterM35Cork12:30
2Kieran MckennaM35Defence Forces14:03
3Michael MaloneM35Curragh-Naas16:40

M40 2.400km 5m 16 controls

NameClassClubTime
1Artem TikhonovM40Omega12:21
2Philipp HaiderM40WAT12:24
3Killian BrennanM40Curragh-Naas12:58
4Ivan YakhinM40Yekaterinburg13:08
5Marcus SchmidtM40TSG Wiesloch14:07
6Graeme FrancisM40Lagan Valley14:29
7Aleksandr BeliaevM40Yekaterinburg14:38
8David MastersonM40Curragh-Naas14:41
9Timo HaikonenM40Setanta16:19

M45 2.400km 5m 17 controls

NameClassClubTime
1Brendan McCarthyM45Defence Forces11:48
2Richard VaseyM45Lagan Valley13:07
3Derek ConerneyM45Western Eagles13:28
4Richard GambleM45Lagan Valley13:39
5Bobby SmythM45North-West14:07
6Philip McGoldrickM45Fermanagh16:06
7Eoin BrowneM45Great Eastern Navigators16:34
8Martin O'DonnellM45Great Eastern Navigators22:07

M50 2.400km 5m 17 controls

NameClassClubTime
1Dirk GoossensM50TROL Belgium10:51
2Bill EdwardsM50Cork10:59
3Angus TynerM50Setanta11:03
4Thomas SchuesslerM50Gundelfinger TS11:45
5Brendan O'BrienM50Kerry11:53
6Charlie AdamsM50SYO12:17
7Karl VervoortM50TROL Belgium12:54
8Andreas GroteM50OLC SKOG Fribourg13:03
9Gerald DuffyM50Cork13:31
10Kevin O'CallaghanM50Mayo GMIT13:38
11Tony CotterM50Bishopstown14:04
12Gert Michael BinderM50MalaRRuta15:01
13Paul O'Sullivan-HourihanM50Bishopstown15:02
14Philippe PapinM50VALMO15:07
15Ivanov SergeyM50Yekaterinburg15:21
16Rolf HedigerM50OLC SKOG Fribourg16:04
17Ian MurphyM50Fingal16:46
18Gavin CairnsM50Lagan Valley20:58

M55 2.100km 5m 15 controls

NameClassClubTime
1Michael BurtonM55Lagan Valley10:05
2Robin BrysonM55Fermanagh11:00
3Pat McCavanaM55Great Eastern Navigators11:08
4Konstantin SmirnovM55VALMO11:48
5Mike LongM55Ajax12:05
6Pascal LégèreM55VALMO12:06
7Gordon ParkerM55SLOW12:11
8Brendan DelaneyM55Defence Forces12:31
9Marcus GeogheganM55Ajax12:34
10Donal WickhamM55Ajax12:46
11Stephen GilmoreM55Lagan Valley12:53
12Dave WestonM55Setanta12:58
13Paul SmythM55Ajax13:06
14Colm O'HalloranM55Cork13:08
15Mikael WirénM55MalaRRuta13:09
16Ronan ClearyM55Three Rock13:52
17Geoffrey CollinsM55Lagan Valley14:06
18Ciaran DonaghyM55Great Eastern Navigators14:12
19Donal DowdM55Kerry Orienteers14:49
20Andrew ButterfieldM55Great Eastern Navigators14:52
20André PierlotM55C.O.Lige14:52
22Jim MulrooneyM55Setanta15:03
23Per-Olov ElovssonM55Fingal16:03
24Felipe Martos SanchezM55Hoc (belgium)16:10
25Florin JacquesM55C.O.Lige20:01
26Margaret GilnaM5525:09
27Aonghus O'CleirighM55Ajax25:44
Nicholas LightfootM55SYODNF

M60 2.100km 5m 15 controls

NameClassClubTime
1Liam O'BrienM60Cork11:59
1Anders BjorklundM60Svedalens AIK11:59
3Graham CapperM60LOC12:23
4Jean DermineM60Dauphine Orientation13:05
5Andrew CoxM60WATO13:12
6Andy LewsleyM60BL13:17
7Gerry BradyM60Setanta13:22
8Patrick MurphyM60Bishopstown13:52
9John McCulloughM60Three Rock14:08
10Don ShortM60Curragh-Naas16:07
11Martin SparksM60Mayo GMIT16:51
12Hannu KottonenM60Lynx17:53
13John BroadheadM60WRE18:57
14Arun SahniM60SYO20:30
15Richard GoodwinM60WCOC24:59

M65 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Alan LeakeyM65SLOW09:08
2Bill GriffithsM65EBOR12:25
3Nigel Foley-FisherM65Lagan Valley12:57
4Philip BaxterM65Lagan Valley14:03
5Helge SoegaardM65Rold Skov OK18:43

M70 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Roy DawsonM70Gafanhori09:52
2Wilbert HollingerM70Lagan Valley09:59
3Donal BurkeM70Cork11:58

M75 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Richard McCourtM75Lagan Valley12:46

M80 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Rodney FreeburnM80NOR15:08
2Frank MartindaleM80Three Rock15:57

M85 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Con CarrollM85Three Rock22:23

W10 1.400km 5m 13 controls

NameClassClubTime
1Niamh BrowneW10Great Eastern Navigators22:35

W12 1.400km 5m 13 controls

NameClassClubTime
1Elvire PierlotW12C.O.Lige17:06
2Alina BeliaevaW12Yekaterinburg21:31

W14 2.100km 5m 15 controls

NameClassClubTime
1Sinead YoungW14Fingal14:18
2Zane KraminaW14Cork16:58
3Clodagh O'DonnellW14Great Eastern Navigators22:29
4Aoife Mc GoldrickW14Fermanagh37:52

W16 2.100km 5m 15 controls

NameClassClubTime
1Cliodhna DonaghyW16Great Eastern Navigators12:23
2Orla YoungW16Fingal34:55

W18 2.400km 5m 17 controls

NameClassClubTime
1Clodagh MoranW18Three Rock12:36
2Ciara SilbyW18WATO13:30
3Rachel CollinsW18Lagan Valley14:09

W20 2.400km 5m 16 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin McCavanaW20Great Eastern Navigators14:14
2Aoife DonaghyW20Great Eastern Navigators14:49
3Kathryn BarrW20University College Dublin15:11
4Niamh ConerneyW20Western Eagles18:21
Norah O'BrienW20CorkDNF

W21 2.400km 5m 16 controls

NameClassClubTime
1Josefine KlintbergW21Dublin University12:08
2Aoife McCavanaW21University College Dublin12:24
3Elsa JanssonW21Jarla Orientering12:27
4Roisin LongW21University College Dublin13:08
5Niamh CorbettW21Cork13:13
6Niamh O'BoyleW21Curragh-Naas13:36
7Victoria StevensW21AIRE13:37
8Olivia BaxterW21Lagan Valley13:51
9Stephanie PruzinaW21Lagan Valley13:57
10Annika KottonenW21Lynx14:12
11Helen PruzinaW21Lagan Valley14:29
12Elizabeth JakobssonW21Bishopstown14:47
13Lily AlgerW21CUOC14:49
14Sam McNeillyW21Lagan Valley15:07
14Regina KellyW21Curragh-Naas15:07
16Zuzka StrakovaW21DrongO15:33
17Ruth LynamW21Curragh-Naas17:17
18Anna MusialW21Ajax18:17
19Natalia SkorbW21Yekaterinburg20:49
20Fiona O'BrienW21Kerry21:25
21Laura CoxW21WATO24:03
22Mariia MaginaW21Curragh-Naas25:11
23Aoife O'BrienW21Kerry26:30

W35 2.100km 5m 15 controls

NameClassClubTime
1Susan LambeW35Lagan Valley14:44
2Fionne AustinW35Cork14:56
3Sarah Ni RuaircW35Fingal20:36

W40 2.100km 5m 15 controls

NameClassClubTime
1Marie DesrumauxW40VALMO12:00
2Eileen LoughmanW40Curragh-Naas15:08
3Sarah GambleW40Lagan Valley15:20
4Nina HaikonenW40Setanta15:48
5Elaine SheridanW40Cork15:51
6Inga LisauskieneW40Three Rock24:14

W45 2.100km 5m 15 controls

NameClassClubTime
1Louise DunnW45LOC12:46
2Olga KuznetsovaW45Ekaterinburg13:20
3Natsuko CotterW45Bishopstown15:46
4Deirdre CoyleW45Great Eastern Navigators17:12

W50 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Eileen YoungW50Fingal09:16
2Heather CairnsW50Lagan Valley10:19
3Betty De MeyerW50TROL Belgium11:07
4Deborah WhelanW50Curragh-Naas11:29
5Helen ErringtonW50HH11:52
6Julie ClearyW50Three Rock12:33
7Catherine KingW50Ajax14:49
8Aine JoyceW50Great Eastern Navigators15:28
9Anne PêcheurW50Hoc (belgium)15:31
10Jackie McCavanaW50Great Eastern Navigators15:40
11Alison CollinsW50Lagan Valley16:03
12Cathleen MorrisonW50Ajax16:49

W55 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Linda VerbrakenW55TROL Belgium09:34
2Heather WoodW55Great Eastern Navigators09:53
3Isabelle DermineW55Dauphine Orientation10:45
4Mary O’ConnellW55Three Rock10:54
5Michelle HughesW55Mayo GMIT11:27
6Nora LeeW55Three Rock12:36
7Kathryn WalleyW55Fingal12:54
8Edith BridcutW55Great Eastern Navigators13:35
9Elizabeth DeaneW55Cork13:54
10Mary CurranW55Cork O14:32
11Theresa DoyleW55Ajax14:58
12Margaret GilnaW55Galway/Mayo IT21:01

W60 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Stella LewsleyW60BL10:18
2Diane LeakeyW60SLOW10:34
3Mary HealyW60Great Eastern Navigators11:08
4Bernie O' BoyleW60Curragh-Naas11:11
5Helen BaxterW60Lagan Valley12:47
6Gail ParkerW60SLOW14:33
7Anyta RichardsonW60Fingal20:22

W65 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Susan StevensW65AIRE11:55
2Carol McNeillW65LOC12:02
3Barbara Foley-FisherW65Lagan Valley12:52
4Teresa FinlayW65Fermanagh13:04
5Lyubov RyasnaW65IKAR13:08
6Elizabeth BorchorstW65Rold Skov OK13:43
7Cathy DawsonW65Gafanhori14:15
8Connie McNameeW65Lagan Valley21:41

W70 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Jean O'NeillW70Fingal12:12
2Trina ClearyW70Three Rock15:21
3Clare NuttallW70Cork O16:12
4Maura HigginsW70Setanta23:40

W80 1.500km 5m 11 controls

NameClassClubTime
1Faith WhiteW80SOC69:01

Action took 0.005 seconds
Orienteering in Ireland
  • Orienteering Ireland
    Irish Sport HQ
    Blanchardstown
    D15 DY62
    Ireland
  • fixtures@orienteering.ie
  • info@orienteering.ie