Results

Crohane Lake

2013-06-03

Shamrock O-Ringen / Day 3 (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16 M21E M21L
M21S M35 M40L M40S M45 M50
M55L M60 M65 M70 M75 W10
W12 W14 W18 W21E W21L W21S
W35 W40L W40S W45 W50 W55L
W55S W60 W65 W70

M10 1.830km 45m 9 controls

NameClassClubTime
1Daire O'BrienM10Kerry35:02
2Liam CotterM10Bishopstown35:28

M12 1.830km 45m 9 controls

NameClassClubTime
1Oisin WickhamM12Ajax22:01
2Frank O'BrienM12Cork O25:51
3Daniel JoyceM12Curragh-Naas29:12
4Aidan McCulloughM12Three Rock33:30
5Ciaran CotterM12Bishopstown57:51

M14 2.850km 75m 10 controls

NameClassClubTime
1Joseph DelaneyM14Curragh-Naas43:34
2Long RuairiM14Ajax45:29
3Dara O'CleirighM14Ajax46:17
4Cian MayM14Three Rock78:08
5Ciaran KearnsM14Fingal Orienteering90:07
Andrew TurnerM14CorkDNF
Oisin O'SullivanM14BishopstownDNF

M16 4.60km 140m 14 controls

NameClassClubTime
1Robert PimM16Waterford60:03
2Zac O'Sullivan-HourihanM16Bishopstown82:41
3Matthew SmithM16Lagan Valley102:05

M21E 7.430km 220m 22 controls

NameClassClubTime
1Erik Ivarsson SandbergM21EOK Denseln66:27
2Nick BarrableM21ESYO71:48
3Marcus PinkerM21ECork72:16
4Ruairi ShortM21ECurragh-Naas72:24
5Nicolas SimoninM21EBishopstown75:05
6Darren BurkeM21ECork76:16
7Conor ShortM21ECurragh-Naas76:56
8Shane LynchM21ECork O78:35
9David HealyM21EJärla Orientering80:15
10Steven LintonM21ENorth-West82:40
11Kevin O' BoyleM21ECurragh-Naas84:10
12Colm HillM21ECurragh-Naas86:06
13Patrick HigginsM21ELagan Valley86:34
14Frank BuytaertM21ETROL90:21
15Niall McCarthyM21EBishopstown92:51
16Kyle HeronM21EDublin University97:31
17Colm MoranM21EThree Rock98:36
18Josh O'Sullivan-HourihanM21EUCC98:58
19Gerard ButlerM21EThree Rock101:43
20Hugh CashellM21ECurragh-Naas107:10
21Danny O'HareM21ECork134:21
22Jonathan LuceyM21ENorth Cork136:59
Cillin CorbettM21ECorkDNF
Owen BoyhanM21EINDDNF
Niklas Skön SerranderM21EIFK Lidingö SOKDNF

M21L 5.970km 170m 20 controls

NameClassClubTime
1John PowerM21LCork111:36
2Paul KevilleM21LSetanta112:26
3Stuart ScottM21LDublin University122:25
4Fergal BuckleyM21LKerry149:20
5Chris BrownM21LAUST155:33

M21S 5.150km 150m 14 controls

NameClassClubTime
1Sean KearnsM21SFingal Orienteering136:43

M35 5.970km 170m 20 controls

NameClassClubTime
1Donal MurphyM35Bishopstown98:54
2Aidan KelleherM35Bishopstown100:50
3Edward NilandM35University of Limerick112:44
John ChandlerM35Cork OrienteersDNF

M40L 5.970km 170m 20 controls

NameClassClubTime
1Niklaus MoserM40LOL NORSKA80:47
2Declan McGrellisM40LLagan Valley86:52
3Wim VervoortM40LTROL90:34
4Paul MahonM40LSetanta134:46
5Nigel PimM40LWaterford148:04
6Colin BuckleyM40LDefence Forces176:42
Chris SlatteryM40LFingalDNF

M40S 5.150km 150m 14 controls

NameClassClubTime
1Thomas CalleryM40SWaterford69:49
2Tony KoichevM40SIND71:14
3David SaundersM40SHH90:31
4Colin SmithM40SLagan Valley91:42

M45 5.700km 160m 19 controls

NameClassClubTime
1Angus TynerM45Setanta74:01
2Stefan SchlatterM45OLC Kapreolo BT77:18
3Philip BrennanM45Setanta78:01
4Andrew ReynoldsM45DEVON93:57
5Tony JoyceM45Curragh-Naas95:43
6Tony CotterM45Bishopstown98:11
7Gerald DuffyM45Cork105:49
8Martin FlynnM45Ajax106:47
9Danny MarinusM45TROL110:50
10Herman JanssenM45TROL111:04
11Marc GeirnartM45VALMO129:37

M50 5.700km 160m 19 controls

NameClassClubTime
1Hans MelinM50Göteborg Majorna OK59:52
2Stefan ThellsénM50OK Roxen64:20
3Colm O'HalloranM50Cork76:40
4Aonghus O'CleirighM50Ajax78:00
5Martin SacherM50IND79:46
6Pascal LegereM50VALMO83:15
6Dave WestonM50Setanta83:15
8Marcus GeogheganM50Ajax91:42
9Mark AdamsM50HH92:41
10Brendan DelaneyM50Defence Forces94:09
11Charles DanielM50BOK97:38
12Paul SmythM50Ajax101:10
13Andre BoehmeM50Franconian O Runners110:31
14Greg Mc CannM50Lagan Valley113:31
15Stephen PerkinsM50Bishopstown116:14
16Mike LongM50Ajax124:15
17Pat McCavanaM50Great Eastern Navigators166:48
P-O DerebrantM50SOK ANEBYDNF

M55L 5.150km 150m 14 controls

NameClassClubTime
1Ulf BurmanM55LGustavsbergs OK70:13
2John McCulloughM55LThree Rock80:02
3Viktor StraesslerM55LOLK Rafzerfeld83:31
4Don ShortM55LCurragh-Naas83:53
5Senan O' BoyleM55LCurragh-Naas91:32
6Niels AabyeM55LBallerup OK97:34
7Jim CallananM55LCork O99:37
8Peter FosterM55LBOK107:47
9Andrew CoxM55LWaterford108:04
10Denis PowerM55LCork147:53

M60 5.150km 150m 14 controls

NameClassClubTime
1Lauri KarhumäkiM60Pihkaniskat83:07
2Robert RapkinsM60Enoggeroos85:24
3Rytkönen PekkaM60Pihkaniskat86:59
4Colin HendersonM60Lagan Valley90:43
5Philip BaxterM60Lagan Valley96:17
6Rory CostelloM60Kerry102:19
7Thomas SchoepfM60OLG Herzogenbuchsee104:35
8Hans-Peter StaedelinM60OLV Langenthal105:23
9Raymond FinlayM60Fermanagh107:57
10Nigel Foley-FisherM60MNAV111:25
11Bernard OudinM60CO Colmar116:38
12Denis ReidyM60Ajax117:22
13Eric HullyM60ALTAIR121:13
14Richard WilliamsonM60Lagan Valley146:34
Henk Van rossumM60AireDNF
John CoonM60ECKODNF
Jean DermineM60Dauph'ODNF

M65 4.60km 140m 14 controls

NameClassClubTime
1Wilbert HollingerM65Lagan Valley59:01
2Greg ChatfieldM65Ugly Gully76:42
3Per Reidulf HolmM65OK MOSS77:47
4Bill HopkinsM65Lagan Valley81:16
5Brendan McGrathM65Three Rock81:33
6Philip CooperM65WIM84:22
7Per Oscar SaugestadM65OK MOSS93:26
8Bob PinkerM65Cork96:23
9Knut LindløvM65OK MOSS100:37
10Alastair YarrowM65Setanter105:22
11Donal BurkeM65Cork125:12

M70 3.350km 120m 14 controls

NameClassClubTime
1Pat FlanaganM70Three Rock77:22
2Richard McCourtM70Lagan Valley79:29
3Palle Møller NielsenM70Odense OK83:50
4Bjørn JakobsenM70OK MOSS85:02
5Michael BabechukM70Dublin University110:15
Richard ThorntonM70SARUMDNF

M75 2.910km 90m 12 controls

NameClassClubTime
1Frank MartindaleM75Three Rock76:05
2Patrick PayM75WRE109:49

W10 1.830km 45m 9 controls

NameClassClubTime
1Caoimhe MayW10Three Rock40:18
2Niamh CalleryW10Waterford49:35
3Catherine JoyceW10Curragh-Naas53:02
4Aislinn CalleryW10Waterford62:26

W12 1.830km 45m 9 controls

NameClassClubTime
1Aoife O'SullivanW12Bishopstown31:15
2Zoe TynerW12Setanta34:05
3Vera MoserW12OL NORSKA35:28
4Jordan PimW12Waterford38:04
5Aoife O'BrienW12Kerry63:38

W14 2.850km 75m 10 controls

NameClassClubTime
1Eadaoin McCavanaW14Great Eastern Navigators67:09
2Emer PerkinsW14Bishopstown73:25
3Clodagh MoranW14Three Rock131:52

W18 5.150km 150m 14 controls

NameClassClubTime
1Roisin LongW18Ajax78:16
2Aoife McCavanaW18Great Eastern Navigators88:15

W21E 5.700km 160m 19 controls

NameClassClubTime
1Bodil HalvarssonW21EGöteborg-Majorna OK71:51
2Niamh CorbettW21ECork75:04
3Aine McCannW21ELagan Valley75:41
4Frida NeroW21EGöteborg-Majorna OK77:21
5Ciara LargeyW21EFermanagh84:14
6Karolina KällstrandW21EGöteborg-Majorna OK85:48
7Sarah-Jane GaffneyW21ESLOW88:10
8Katie ReynoldsW21ESBOC97:22
9Rosalind HusseyW21EDublin University97:46
10Ruth LynamW21ECurragh-Naas98:18
11Ailbhe CreedonW21ECork100:07
12Olivia BaxterW21ELagan Valley109:39
13Mari TroengW21EOK Linné127:57
14Regina KellyW21ECurragh-Naas130:34
Toni O'DonovanW21ECorkDNF

W21L 5.150km 150m 14 controls

NameClassClubTime
1Eileen LoughmanW21LCurragh-Naas96:25
2Paula KeohanW21LSetanta157:15
3Sarah Ni RuaircW21LFingal173:31
Jana BoehmeW21LFranconian O RunnersDNF

W21S 4.60km 140m 14 controls

NameClassClubTime
1Brid CaseyW21SWaterford83:06
2Trude SundtjoennW21SKristiansand OK87:39
3Katrin DresselW21SFranconian O Runners109:12
4Olivia SacherW21SIND110:12
Alison PearceW21SAUSTDNF
Jana CoxW21SWaterfordDNF
Eibhlin LargeyW21SINDDNF

W35 5.700km 160m 19 controls

NameClassClubTime
1Marie DesrumauxW35VALMO108:15

W40L 5.150km 150m 14 controls

NameClassClubTime
1Gith ThellsénW40LOK Roxen84:14
2Una MayW40LThree Rock89:08
3Fiona O'BrienW40LKerry102:59
Jeni PimW40LWaterfordDNF
Katja BoehmeW40LFranconian O RunnersDNF

W40S 4.60km 140m 14 controls

NameClassClubTime
Natsuko CotterW40SBishopstownDNF

W45 4.410km 140m 15 controls

NameClassClubTime
1Brigitte GrobW45OLC Kapreolo BT102:08
2Alison ReynoldsW45DEVON109:35
3Laurence RobynW45VALMO121:04
4Catherine KingW45Ajax137:57
Hilary JenkinsonW45SetantaDNF

W50 4.410km 140m 15 controls

NameClassClubTime
1Margaret ReynoldsW50SBOC77:37
2Isabelle DermineW50Dauph'O90:16
Kathryn WalleyW50Fingal OrienteeringDNF
Mary O'ConnellW50Three RockDNF
Jane MelinW50Göteborg Majorna OKDNF

W55L 4.410km 140m 15 controls

NameClassClubTime
1Mary HealyW55LGreat Eastern Navigators98:20
2Geraldine ChatfieldW55LUgly Gully104:48
3Ellen FeehanW55LBVOC135:21

W55S 3.350km 120m 14 controls

NameClassClubTime
1Helen BaxterW55SLagan Valley74:03
2Anneli AabyeW55SBallerup OK130:43
Marie Jeanne ArsacW55SALTAIRDNF
Rachel CinnsealachW55SSetanta179:21N/C

W60 3.350km 120m 14 controls

NameClassClubTime
1Ger PowerW60IND74:08
2Aine Ui ShuilleabhainW603 ROC76:41
3Elin SundtjoennW60Kristiansand OK77:11
4Barbara Foley-FisherW60MNAV80:16
5Traude FesselhoferW60HSV Wiener Neustadt80:19
6Marie Reine OudinW60CO Colmar99:56
7Eva-Maria MartyW60Domino Orienteering105:40
8Susan CoonW60ECKO125:53
Lynda RapkinsW60EnoggeroosDNF

W65 3.350km 120m 14 controls

NameClassClubTime
1Jean O'NeillW65Fingal Orienteers64:17
2Monica NowlanW65Three Rock71:04
3Sue HandsW65WIM74:36
4Inger LindløvW65OK MOSS75:31
5Trina ClearyW65Three Rock80:00
6Brigid FlanaganW65Three Rock103:00
7Charlotte ThorntonW65SARUM107:13
8Susan MarsdenW65HH127:59
Josephine O KeeffeW65BVOCDNF
Tordis Rytter JakobsenW65OK MOSSDNF
Tove HolmW65OK MOSSDNF
Maire WalshW653ROCKDNF

W70 2.910km 90m 12 controls

NameClassClubTime
1Clare NuttallW70BVOC79:17
2Vikki CrawfordW70WIM79:25
3Maura HigginsW70Setanta139:29

Action took 0.004 seconds