info@orienteering.ie

Results

Crohane Mountain

02.06.2013

Shamrock O-Ringen / Day 2 (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16 M21E M21L M21S M35 M40L M40S M45 M50 M55L M60 M65 M70 M75 W10 W12 W14 W16 W18 W21E W21L W21S W35 W40L W40S W45 W50 W55L W55S W60 W65 W70

10 1.310km 35m 7 controls

Name Class Club Time
1 Liam Cotter M10 Bishopstown 12:01 Fix
2 Oisin May M10 Three Rock 13:31 Fix
3 Daire O'Brien M10 Kerry 16:01 Fix
1 Aidan McCullough M12 Three Rock 10:23 Fix
2 Frank O'Brien M12 Cork O 10:30 Fix
3 Oisin Wickham M12 Ajax 11:34 Fix
4 Daniel Joyce M12 Curragh-Naas 12:23 Fix
5 Florian Resch M12 OK Gittis 19:51 Fix
6 Ciaran Cotter M12 Bishopstown 20:30 Fix

9 2.360km 80m 11 controls

Name Class Club Time
1 Cian May M14 Three Rock 18:26 Fix
2 Joseph Delaney M14 Curragh-Naas 23:05 Fix
3 Long Ruairi M14 Ajax 24:25 Fix
4 Dara O'Cleirigh M14 Ajax 24:46 Fix
5 Andrew Turner M14 Cork 25:45 Fix
6 Ciaran Kearns M14 Fingal Orienteering 31:03 Fix
7 Oisin O'Sullivan M14 Bishopstown 35:06 Fix
8 Neasan Brazil M14 Setanta 45:15

6 3.930km 145m 10 controls

Name Class Club Time
1 Robert Pim M16 South East 43:38
2 Zac O'Sullivan-Hourihan M16 Bishopstown 66:23 Fix
3 Matthew Smith M16 Lagan Valley 78:21 Fix
4 Faolan Brazil M16 Setanta 137:48
Bernhard Resch M16 OK Gittis DNF Fix

1 10.290km 400m 19 controls

Name Class Club Time
1 Nicolas Simonin M21E Bishopstown 79:52 Fix
2 Erik Ivarsson Sandberg M21E OK Denseln 81:07 Fix
3 Niklas Skön Serrander M21E IFK Lidingö SOK 87:01
4 Marcus Pinker M21E Cork 87:16 Fix
5 Conor Short M21E Curragh-Naas 88:17 Fix
6 Ruairi Short M21E Curragh-Naas 94:10 Fix
7 David Healy M21E Järla Orientering 96:57
8 Nick Barrable M21E SYO 102:07 Fix
9 Josh O'Sullivan-Hourihan M21E University College Cork 103:12
10 Frank Buytaert M21E TROL 104:18 Fix
11 Colm Moran M21E Three Rock 104:48 Fix
12 Steven Linton M21E North-West 107:19 Fix
13 Kevin O' Boyle M21E Curragh-Naas 108:35 Fix
14 Shane Lynch M21E Cork O 110:00 Fix
15 Patrick Higgins M21E Lagan Valley 110:23 Fix
16 Laurence Quinn M21E Great Eastern Navigators 111:23 Fix
17 Kyle Heron M21E Dublin University 120:25 Fix
18 Hugh Cashell M21E Curragh-Naas 125:13 Fix
19 Gerard Butler M21E Three Rock 127:01 Fix
20 Niall McCarthy M21E Bishopstown 136:34 Fix
21 Jonathan Lucey M21E NCO 144:24 Fix
22 Hugh Power M21E Cork O 150:14 Fix
23 Rob McEvoy M21E University College Cork 165:20 Fix
24 Danny O'Hare M21E Cork 171:16 Fix
Colm Hill M21E Curragh-Naas DNF Fix
Jonathan Quinn M21E Great Eastern Navigators DNF Fix
Henrik Pettersson M21E Dublin University DNF Fix
Cillin Corbett M21E Cork DNF Fix

2 7.620km 300m 15 controls

Name Class Club Time
1 Paul Keville M21L Setanta 109:07
2 Fergal Buckley M21L Kerry 110:44 Fix
3 Chris Brown M21L AUST 166:09 Fix

4 5.230km 180m 12 controls

Name Class Club Time
1 Sean Kearns M21S Fingal Orienteering 143:03 Fix

2 7.620km 300m 15 controls

Name Class Club Time
1 John Chandler M35 Cork Orienteers 86:48 Fix
2 Aidan Kelleher M35 Bishopstown 87:59 Fix
3 Donal Murphy M35 Bishopstown 91:18 Fix
4 Edward Niland M35 University of Limerick 109:47
5 Ted Lucey M35 NCO 127:56 Fix
1 Wim Vervoort M40L TROL 73:38 Fix
2 Niklaus Moser M40L OL NORSKA 76:33 Fix
3 Declan McGrellis M40L Lagan Valley 80:14 Fix
4 Daithi Power M40L Cork 103:51 Fix
5 Gavan Doherty M40L Great Eastern Navigators 117:30 Fix
6 Nigel Pim M40L South East 130:22
7 Colin Buckley M40L Defence Forces 159:40 Fix
8 Chris Slattery M40L Fingal 183:29 Fix
Marc Vanherle M40L Hamok DNF Fix

4 5.230km 180m 12 controls

Name Class Club Time
1 Tony Koichev M40S IND 53:14 Fix
2 Thomas Callery M40S South East 56:30
3 David Saunders M40S HH 71:39 Fix
4 Colin Smith M40S Lagan Valley 78:59 Fix

3 6.830km 250m 15 controls

Name Class Club Time
1 Angus Tyner M45 Setanta 67:38
2 Stefan Schlatter M45 OLC Kapreolo BT 69:14 Fix
3 Marc Geirnart M45 VALMO 88:01 Fix
4 Philip Brennan M45 Setanta 90:26
5 Andrew Reynolds M45 DEVON 91:40 Fix
6 Martin Flynn M45 Ajax 101:41 Fix
7 Tony Cotter M45 Bishopstown 105:22 Fix
8 Danny Marinus M45 TROL 106:58 Fix
9 Tony Joyce M45 Curragh-Naas 109:01 Fix
10 Herman Janssen M45 TROL 118:30 Fix
11 Stephen Young M45 Bishopstown 148:52 Fix
1 Stefan Thellsén M50 OK Roxen 58:36
2 Hans Melin M50 Göteborg Majorna OK 60:34
3 Colm O'Halloran M50 Cork 66:02
4 P-O Derebrant M50 SOK ANEBY 68:18 Fix
5 Martin Sacher M50 IND 69:53 Fix
6 Aonghus O'Cleirigh M50 Ajax 71:40 Fix
7 Pascal Legere M50 VALMO 83:25 Fix
8 Mark Adams M50 HH 84:07 Fix
9 Dave Weston M50 Setanta 87:21
10 John O'Donovan M50 Cork 88:25 Fix
11 Brendan Delaney M50 Defence Forces 89:27 Fix
12 Marcus Geoghegan M50 Ajax 94:13 Fix
13 Paul Smyth M50 Ajax 95:27 Fix
14 Stephen Perkins M50 Bishopstown 97:30 Fix
15 Charles Daniel M50 BOK 98:19 Fix
16 Kurt Resch M50 OK Gittis 100:39 Fix
17 Greg Mc Cann M50 Lagan Valley 101:20 Fix
18 Andre Boehme M50 Franconian O Runners 102:40 Fix
19 Pat McCavana M50 Great Eastern Navigators 104:13 Fix
20 Mike Long M50 Ajax 108:04 Fix
21 Donal Wickham M50 Ajax 116:09 Fix
22 Frank Brazil M50 Setanta 130:38
Mark Saunders M50 BOK DNF Fix
David Hunt M50 BOK DNF Fix

4 5.230km 180m 12 controls

Name Class Club Time
1 Ulf Burman M55L Gustavsbergs OK 47:53 Fix
2 Viktor Straessler M55L OLK Rafzerfeld 60:29 Fix
3 Peter Foster M55L BOK 61:32 Fix
4 Andrew Cox M55L South East 66:07
5 Senan O' Boyle M55L Curragh-Naas 71:08 Fix
6 Niels Aabye M55L Ballerup OK 71:39 Fix
7 Jim Callanan M55L Cork O 73:16 Fix
8 John McCullough M55L Three Rock 75:23 Fix
9 Denis Power M55L Cork 85:25 Fix
10 Don Short M55L Curragh-Naas 89:07 Fix
11 Georg Biller M55L Franconian O Runners 93:43 Fix
12 Patrick Smyth M55L NATO 101:10 Fix
Dave O'Donovan M55L Cork DNF Fix
1 Jean Dermine M60 Dauph'O 54:42
2 Lauri Karhumäki M60 Pihkaniskat 54:46
3 Colin Henderson M60 Lagan Valley 59:18 Fix
4 Raymond Finlay M60 Fermanagh 65:22 Fix
5 Rytkönen Pekka M60 Pihkaniskat 65:46
6 Denis Reidy M60 Ajax 69:31 Fix
7 Robert Rapkins M60 Enoggeroos 71:56 Fix
8 Bernard Oudin M60 CO Colmar 72:14 Fix
9 Hans-Peter Staedelin M60 OLV Langenthal 75:49 Fix
10 Roger Stein M60 SBOC 79:12 Fix
11 Thomas Schoepf M60 OLG Herzogenbuchsee 79:38 Fix
12 Nigel Foley-Fisher M60 MNAV 85:39 Fix
13 Philip Baxter M60 Lagan Valley 87:54 Fix
14 John Coon M60 ECKO 97:18 Fix
15 Richard Williamson M60 Lagan Valley 108:50 Fix
16 Eric Hully M60 ALTAIR 138:19 Fix
17 Pat O'Driscoll M60 CORK O 144:38 Fix
David Quinn M60 Great Eastern Navigators DNF Fix

6 3.930km 145m 10 controls

Name Class Club Time
1 Per Reidulf Holm M65 OK MOSS 50:25 Fix
2 Wilbert Hollinger M65 Lagan Valley 60:03 Fix
3 Philip Cooper M65 WIM 63:46 Fix
4 Bill Hopkins M65 Lagan Valley 65:11 Fix
5 Greg Chatfield M65 Ugly Gully 65:49 Fix
6 Bob Pinker M65 Cork 69:59 Fix
7 Alastair Yarrow M65 Setanter 77:05 Fix
8 Knut Lindløv M65 OK MOSS 78:36
9 Per Oscar Saugestad M65 OK MOSS 84:08 Fix
10 Tony Roberts M65 Cork 90:44 Fix
11 Brendan McGrath M65 Three Rock 108:06 Fix
Brendan Doherty M65 Great Eastern Navigators DNF Fix

7 3.390km 115m 9 controls

Name Class Club Time
1 Richard McCourt M70 Lagan Valley 63:59 Fix
2 Bjørn Jakobsen M70 OK MOSS 70:14
3 Palle Møller Nielsen M70 Odense OK 76:20
4 Michael Babechuk M70 Dublin University 99:36 Fix
5 Richard Thornton M70 SARUM 110:54 Fix
Pat Flanagan M70 Three Rock DNF Fix

8 2.270km 80m 9 controls

Name Class Club Time
1 Frank Martindale M75 Three Rock 49:29 Fix
2 Patrick Pay M75 WRE 65:30 Fix
3 Fred Calnan M75 Cork O 135:09 Fix

10 1.310km 35m 7 controls

Name Class Club Time
1 Caoimhe May W10 Three Rock 15:24 Fix
2 Aislinn Callery W10 South East 17:24
3 Niamh Callery W10 South East 26:19
4 Catherine Joyce W10 Curragh-Naas 38:50 Fix
1 Vera Moser W12 OL NORSKA 10:46 Fix
2 Zoe Tyner W12 Setanta 11:06
3 Aoife O'Sullivan W12 Bishopstown 16:29 Fix
4 Aoife O'Brien W12 Kerry 19:58 Fix
5 Jordan Pim W12 South East 20:45

9 2.360km 80m 11 controls

Name Class Club Time
1 Emer Perkins W14 Bishopstown 22:26 Fix
2 Eadaoin McCavana W14 Great Eastern Navigators 24:59 Fix
3 Clodagh Moran W14 Three Rock 26:23 Fix
4 Ciara Fitzgerald W14 Cork O 26:49 Fix
5 Ailbhe Callanan W14 Cork O 32:00 Fix

7 3.390km 115m 9 controls

Name Class Club Time
Méabh Perkins W16 Bishopstown DNF

4 5.230km 180m 12 controls

Name Class Club Time
1 Roisin Long W18 Ajax 60:14 Fix
2 Aoife McCavana W18 Great Eastern Navigators 72:23 Fix

3 6.830km 250m 15 controls

Name Class Club Time
1 Ciara Largey W21E Fermanagh 67:43 Fix
2 Aine McCann W21E Lagan Valley 68:04 Fix
3 Toni O'Donovan W21E Cork 76:14 Fix
4 Frida Nero W21E Göteborg-Majorna OK 76:20
5 Bodil Halvarsson W21E Göteborg-Majorna OK 78:00
6 Katie Reynolds W21E SBOC 78:27 Fix
7 Ruth Lynam W21E Curragh-Naas 82:12 Fix
8 Mari Troeng W21E OK Linné 83:39
9 Rosalind Hussey W21E Dublin University 91:37 Fix
10 Karolina Källstrand W21E Göteborg-Majorna OK 93:01
11 Sarah-Jane Gaffney W21E SLOW 93:55 Fix
12 Niamh Corbett W21E Cork 96:47 Fix
13 Regina Kelly W21E Curragh-Naas 110:04 Fix
14 Olivia Baxter W21E Lagan Valley 110:12 Fix
Ailbhe Creedon W21E Cork DNF Fix

4 5.230km 180m 12 controls

Name Class Club Time
1 Eileen Loughman W21L Curragh-Naas 73:40 Fix
2 Paula Keohan W21L Setanta 91:29
3 Sarah Ni Ruairc W21L Fingal 104:44 Fix
4 Jana Boehme W21L Franconian O Runners 125:53 Fix

6 3.930km 145m 10 controls

Name Class Club Time
1 Brid Casey W21S South East 57:24
2 Trude Sundtjoenn W21S Kristiansand OK 64:36 Fix
3 Olivia Sacher W21S IND 90:53 Fix
4 Katrin Dressel W21S Franconian O Runners 107:48 Fix
5 Síomha Callanan W21S Cork O 151:31
6 Jana Cox W21S South East 159:34
Alison Pearce W21S AUST DNF Fix
Eibhlin Largey W21S IND DNF Fix

3 6.830km 250m 15 controls

Name Class Club Time
1 Judit Resch W35 OK Gittis 121:03 Fix
2 Marie Desrumaux W35 VALMO 122:44 Fix
3 Rachel Cinnsealach W35 Setanta 264:04
Hanna Himanen W35 IND DNF Fix

4 5.230km 180m 12 controls

Name Class Club Time
1 Una May W40L Three Rock 65:58 Fix
2 Gith Thellsén W40L OK Roxen 74:40
3 Fiona O'Brien W40L Kerry 82:47 Fix
4 Katja Boehme W40L Franconian O Runners 137:48 Fix
Jeni Pim W40L South East DNF

6 3.930km 145m 10 controls

Name Class Club Time
1 Natsuko Cotter W40S Bishopstown 128:35 Fix
Cathleen Morrison W40S Ajax DNF Fix
Jackie McCavana W40S Great Eastern Navigators DNF Fix

5 4.450km 170m 11 controls

Name Class Club Time
1 Brigitte Grob W45 OLC Kapreolo BT 72:05 Fix
2 Catherine King W45 Ajax 96:21 Fix
3 Alison Reynolds W45 DEVON 108:27 Fix
4 Laurence Robyn W45 VALMO 117:21 Fix
1 Margaret Reynolds W50 SBOC 62:03 Fix
2 Mary O'Connell W50 Three Rock 72:53 Fix
3 Isabelle Dermine W50 Dauph'O 74:43
4 Jane Melin W50 Göteborg Majorna OK 74:57
5 Eileen Walsh W50 Setanta 86:12
6 Alison Saunders W50 HH 99:18 Fix
7 Kathryn Walley W50 Fingal Orienteering 106:41 Fix
8 Nora Perkins W50 Bishopstown 114:46 Fix
1 Geraldine Chatfield W55L Ugly Gully 70:34 Fix
2 Mary Healy W55L Great Eastern Navigators 89:27 Fix
3 Ellen Feehan W55L BVOC 110:32 Fix

7 3.390km 115m 9 controls

Name Class Club Time
1 Helen Baxter W55S Lagan Valley 75:37 Fix
2 Anneli Aabye W55S Ballerup OK 100:26 Fix
Marie Jeanne Arsac W55S ALTAIR DNF Fix
1 Traude Fesselhofer W60 HSV Wiener Neustadt 60:34 Fix
2 Eva-Maria Marty W60 Domino Orienteering 72:07 Fix
3 Aine Ui Shuilleabhain W60 3 ROC 76:26 Fix
4 Elin Sundtjoenn W60 Kristiansand OK 76:56 Fix
5 Ger Power W60 IND 88:56 Fix
6 Barbara Foley-Fisher W60 MNAV 96:57 Fix
7 Marie Reine Oudin W60 CO Colmar 102:12 Fix
8 Susan Coon W60 ECKO 114:45 Fix
Lynda Rapkins W60 Enoggeroos DNF Fix
1 Monica Nowlan W65 Three Rock 52:40 Fix
2 Trina Cleary W65 Three Rock 66:45 Fix
3 Sue Hands W65 WIM 74:33 Fix
4 Corinne Roberts W65 Cork 81:48 Fix
5 Inger Lindløv W65 OK MOSS 86:02
6 Charlotte Thornton W65 SARUM 87:23 Fix
7 Maire Walsh W65 3ROCK 89:00 Fix
8 Tordis Rytter Jakobsen W65 OK MOSS 96:34 Fix
9 Brigid Flanagan W65 Three Rock 100:54 Fix
10 Josephine O Keeffe W65 BVOC 103:08 Fix
11 Tove Holm W65 OK MOSS 108:26 Fix
Susan Marsden W65 HH DNF Fix

8 2.270km 80m 9 controls

Name Class Club Time
1 Clare Nuttall W70 BVOC 50:17 Fix
2 Vikki Crawford W70 WIM 66:45 Fix
3 Maura Higgins W70 Setanta 103:59
4 Paulette Noot W70 EPOC 105:48 Fix
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland