info@orienteering.ie

Irish Orienteering Results

Gortnakilly

05.06.2011

Shamrock O-Ringen / Day 2 (Pre-entry)

M10 M12 M14 M16 M18 M21E M21L M21S M35 M40L M40S M45 M50 M55L M55S M60 M65 M70 M75 W10 W12 W14 W16 W21E W21L W21S W35 W40L W40S W45 W50 W55L W55S W60 W65 W70

Course 10 1.610km 80m 8 controls

Name Class Club Time
1 Aidan McCullough M10 Three Rock 21:39 Fix
2 Liam Cotter M10 Bishopstown 22:17 Fix
3 Ciaran Cotter M10 Bishopstown 24:36 Fix
4 Codí Kelly Morrish M10 BVOC 32:38
5 Sam Van Gelderen M10 Great Eastern Navigators 46:01 Fix
6 Hans Van Gelderen M10 Great Eastern Navigators 46:21 Fix
7 Joseph Butterfield M10 Great Eastern Navigators 63:43 Fix
8 Paul Butterfield M10 Great Eastern Navigators 66:48 Fix
1 Ruairi Long M12 Ajax 15:12 Fix
2 Cian May M12 Three Rock 26:16 Fix
3 Symon Drapala M12 IND 27:53 Fix
4 Cameryn Kelly Morrish M12 BVOC 28:08 Fix

Course 9 2.330km 75m 10 controls

Name Class Club Time
1 William Reynolds M14 SBOC 22:02 Fix
2 Robert Pim M14 South East 35:02
Adam Craven & Mike O'Brien M14 79:36 N/C
Jonathan Pim M14 South East DNF

Course 6 4.0km 185m 12 controls

Name Class Club Time
1 Edvin Smedberg M16 OK Skogsfalken 42:39 Fix
2 Viktor Broman M16 Idefjordens SK 104:26 Fix
Oliver Skullman M16 Linköpings OK DNF

Course 3 6.900km 310m 17 controls

Name Class Club Time
1 Jack Millar M18 Lagan Valley 66:02 Fix
2 Eoin McCullough M18 Three Rock 71:06 Fix
3 Matthew Doncel M18 KOC 138:23 Fix

Course 1 9.660km 420m 22 controls

Name Class Club Time
1 Marcus Pinker M21E Cork 74:59 Fix
2 Ken Peeters M21E TROL 78:25 Fix
3 Seamus O' Boyle M21E Curragh-Naas 78:41 Fix
4 Colm Hill M21E Curragh-Naas 80:07 Fix
5 Darren Burke M21E Cork 81:28 Fix
6 Conor Short M21E Curragh-Naas 82:09 Fix
7 Andrew Quin M21E Three Rock 84:58 Fix
8 Ruairi Short M21E Curragh-Naas 86:13 Fix
9 Gerard Butler M21E Three Rock 86:31 Fix
10 Simon Smedberg M21E OK Skogsfalken 90:15 Fix
11 Ray Holohan M21E Defence Forces 92:46 Fix
12 Colm O'Halloran M21E Cork 93:03 Fix
13 Kyle Heron M21E Three Rock 93:57 Fix
14 Lukas Lombriser M21E OLG Basel 97:38 Fix
15 Ivan Millar M21E Lagan Valley 97:47 Fix
16 Kieran Rocks M21E Lagan Valley 105:42 Fix
17 Mairtin Coffey M21E Defence Forces 112:28 Fix
18 Robert Fredriksen M21E Notodden OL 138:17 Fix

Course 2 7.740km 340m 19 controls

Name Class Club Time
1 Fergal Buckley M21L Kerry 86:01 Fix
2 Gearoid Ryan M21L Cork 108:24 Fix
3 Stuart Scott M21L University College Dublin 112:54 Fix

Course 4 5.240km 175m 14 controls

Name Class Club Time
1 Gerald Duffy M21S Cork 60:21 Fix
2 Pat Ryan M21S FINGAL 63:29
3 Bram Boeckx M21S TROL 96:35 Fix

Course 2 7.740km 340m 19 controls

Name Class Club Time
1 Audrius Smilgius M35 Azuolas 66:06 Fix
2 John Chandler M35 Cork 73:16 Fix
3 Ian Marsden M35 HH 79:12 Fix
4 Zoltan Mihaczi M35 TIPO 81:57 Fix
5 Donal Murphy M35 Bishopstown 92:07 Fix
6 Zsolt Reviczki M35 Maccabi Vac 93:20 Fix
7 Peter Gombkoto M35 TIPO 93:56 Fix
8 Gavan Doherty M35 Great Eastern Navigators 95:12 Fix
9 David Bares M35 AMSO 105:05 Fix
10 Daithi Power M35 Cork 115:15 Fix
11 Colm Kingston M35 Kerry Orienteers 123:47 Fix
1 Fredrik Smedberg M40L OK Skogsfalken 69:12 Fix
2 Brendan O'Brien M40L Kerry 73:11 Fix
3 Wim Vervoort M40L TROL 74:09 Fix
4 Declan McGrellis M40L Lagan Valley 74:13 Fix
5 Marcus Schmidt M40L TSG Wiesloch 76:00 Fix
6 John Casey M40L South East 91:15
7 Tony Cotter M40L Bishopstown 103:16 Fix
8 Sean Hassett M40L Setanta 103:58
9 Vanherle Marc M40L Hamok 123:20 Fix
10 Martin Flynn M40L Ajax 126:14 Fix

Course 4 5.240km 175m 14 controls

Name Class Club Time
1 Lars Løe M40S Notodden OL 83:11
2 Gabor Acs M40S ZTC 86:07 Fix
3 Stan Drapala M40S IND 88:37 Fix
4 Mitch Bohan M40S Defence Forces 88:51 Fix
5 Thomas Callery M40S South East 108:37

Course 3 6.900km 310m 17 controls

Name Class Club Time
1 Bo Hallberg M45 Falköpings AIK OK 69:27
2 Mark Adams M45 HH 78:22 Fix
3 Greg McCann M45 Lagan Valley 85:12 Fix
4 Andre Boehme M45 OLG Regensburg 91:49 Fix
5 Paul Smyth M45 Ajax 92:52 Fix
6 Richard Hill M45 DEE 93:46 Fix
7 Tony Lawlor M45 Curragh-Naas 97:25 Fix
8 Marcus Geoghegan M45 Ajax 98:17 Fix
9 Richard Whitaker M45 SAX 99:37 Fix
10 Gordon Parker M45 SLOW 106:48 Fix
11 Mike Long M45 Ajax 114:21 Fix
Danny O'Hare M45 Cork 81:05 N/C Fix
Philip Brennan M45 Setanta 81:50 N/C
1 P-O Derebrant M50 SOK Aneby 70:51 Fix
2 Colm Rothery M50 Ajax 71:57 Fix
3 Frans Laenen M50 TROL 74:12 Fix
4 David Hunt M50 BOK 80:09 Fix
5 Pat Farrelly M50 Defence Forces 86:52 Fix
6 Uwe Krausbauer M50 TVV 87:38 Fix
7 James Mulrooney M50 Setanta 91:05
8 Damien Cashin M50 Ajax 97:17 Fix
9 David Saunders M50 HH 99:08 Fix
10 Pat McCavana M50 Great Eastern Navigators 99:43 Fix
11 Marc Leers M50 TROL 102:20 Fix
12 Stephen Perkins M50 Bishopstown 108:30 Fix
13 Mick Mangan M50 Setanta 115:09
14 Jim Callanan M50 Cork 116:58 Fix
15 Patrick Murphy M50 Bishopstown 126:30 Fix
Andrew Butterfield M50 Great Eastern Navigators DNF Fix

Course 4 5.240km 175m 14 controls

Name Class Club Time
1 Eoin Rothery M55L BigFoot 54:42 Fix
2 Andrew Cox M55L South East 62:03
3 John McCullough M55L Three Rock 69:23 Fix
4 Anders Eriksson M55L IF Hagen OK 69:52 Fix
5 Don Short M55L Curragh-Naas 87:02 Fix
6 Rory Costello M55L Kerry Orienteers 88:34 Fix
7 Philip Baxter M55L Lagan Valley 88:50 Fix
8 Hans Ragvald M55L Vingåkers OK 90:41
9 Senan O' Boyle M55L Curragh-Naas 93:31 Fix
10 Denis Power M55L Cork 112:30 Fix
11 Paul Bolsens M55L TROL 137:07 Fix

Course 5 4.170km 170m 11 controls

Name Class Club Time
1 Bengt Bivrin M55S Idefjordens SK 60:12 Fix
2 Björn Nilsson M55S Rånäs OK 62:49
3 Pelle Skullman M55S Linköpings OK 67:50
4 Brian Power M55S Setanta 106:46

Course 4 5.240km 175m 14 controls

Name Class Club Time
1 Juergen Ziesche M60 LOK Berlin 60:27 Fix
2 Jouko Koivula M60 Rastikarhut 62:52 Fix
3 Denis Reidy M60 Ajax 67:15 Fix
4 Leif Ã…kerblom M60 Stora Tuna OK 68:16
5 Ludwig Genderjahn M60 LOK Berlin 68:49 Fix
6 Hans-Peter Staedelin M60 DominO-Tours 73:04 Fix
7 Wilbert Hollinger M60 Lagan Valley 73:32 Fix
8 Bengt Stark M60 OK Milan 73:50 Fix
9 Philip Cooper M60 SOLAR OC 76:22
10 Brendan McGrath M60 Three Rock 77:20 Fix
11 Franz Waser M60 OLK Rafzerfeld 77:22 Fix
12 Alwyn Challacombe M60 HH 80:59 Fix
13 Michael Frenzel M60 LOK Berlin 82:17 Fix
14 Joerg Schifferle M60 OLV Zug 88:01 Fix
15 Mike Intgroen M60 KOVZ 88:15 Fix
16 Eigil Nielsen M60 Horsens 88:36 Fix
17 Nigel Foley-Fisher M60 MNAV 91:53 Fix
18 Henk Van Rossum M60 AIRE 94:47 Fix
Colin Henderson M60 Lagan Valley DNF Fix

Course 6 4.0km 185m 12 controls

Name Class Club Time
1 Peter Gagarin M65 CSU 43:07 Fix
2 Kjell Rokke M65 Tyrving 52:41 Fix
3 Roland Hirter M65 OLG Bern 55:36 Fix
4 Keith Marsden M65 HH 61:22 Fix
5 Roland Eggli M65 Fuersten OK Ettingen 66:32 Fix
6 Ted Feehan M65 BVOC 72:06 Fix
7 Peter Heywood M65 KERNO 73:08 Fix
8 Styrbjorn Jansson M65 IF Hagen OK 75:41 Fix
9 Harald Wibye M65 OK MOSS 76:47 Fix
10 Brendan Doherty M65 Great Eastern Navigators 82:31 Fix
11 Palle Møller Nielsen M65 Odense Orienteringsk 98:33
12 Donal Burke M65 Cork 149:13 Fix

Course 7 2.610km 125m 10 controls

Name Class Club Time
1 Arthur Boyt M70 KERNO 42:25 Fix
2 Colin Powell M70 SWOC 50:59 Fix
3 Bill Vigar M70 QO 54:18 Fix

Course 8 2.80km 105m 10 controls

Name Class Club Time
1 Fred Calnan M75 Cork 44:48 Fix

Course 10 1.610km 80m 8 controls

Name Class Club Time
1 Roisin Mangan W10 Setanta 41:43
2 Isabel Hill W10 DEE 50:16 Fix
3 May Ingridsdotter W10 Idefjordens SK 53:49 Fix
1 Norah O'Brien W12 Cork 20:07 Fix
2 Ailbhe Callanan W12 Cork 21:00 Fix
3 Ciara Fitzgerald W12 Cork 21:01 Fix
4 Emer Perkins W12 Bishopstown 22:36 Fix
5 Hannah Rich W12 IND 58:48 Fix
Carrie Crowley W12 IND 52:08 N/C Fix

Course 9 2.330km 75m 10 controls

Name Class Club Time
1 Anna Mangan W14 Setanta 34:14
2 Méabh Perkins W14 Bishopstown 36:38
3 Caoimhe O' Boyle W14 Curragh-Naas 37:36 Fix

Course 7 2.610km 125m 10 controls

Name Class Club Time
1 Aoife McCavana W16 Great Eastern Navigators 40:37 Fix

Course 3 6.900km 310m 17 controls

Name Class Club Time
1 Cath Chalmers W21E BigFoot 81:24 Fix
2 Ruth Lynam W21E Curragh-Naas 89:53 Fix
3 Rosalind Hussey W21E Dublin University 91:23 Fix
4 Sharon Lucey W21E Fermanagh 109:18 Fix

Course 4 5.240km 175m 14 controls

Name Class Club Time
1 Susan Lambe W21L Lagan Valley 78:55 Fix
2 Olivia Baxter W21L Lagan Valley 84:37 Fix
3 Eileen Loughman W21L Curragh-Naas 85:32 Fix
4 Sarah Ni Ruairc W21L Fingal 147:31

Course 6 4.0km 185m 12 controls

Name Class Club Time
1 Brid Casey W21S South East 56:37
2 Siomha Callanan W21S Cork 81:44 Fix
3 Fiona Power W21S Cork 96:18 Fix
4 Laura Cox W21S South East 127:07
5 Natsuko Cotter W21S Bishopstown 162:54 Fix
Ailbhe Creedon W21S Cork 49:00 N/C Fix
Colleen Robinson W21S Setanta 61:15 N/C

Course 3 6.900km 310m 17 controls

Name Class Club Time
1 Helen Pearce W35 HH 84:40 Fix
2 Nina Haikonen W35 Setanta 99:49
3 Hazel Thompson W35 Setanta 109:01
4 Katja Christine Gross W35 OLG Regensburg 121:11 Fix
5 Hanna-Kaisa Himanen W35 IND 125:19 Fix

Course 4 5.240km 175m 14 controls

Name Class Club Time
1 Christina Smedberg W40L OK Skogsfalken 65:48 Fix
2 Una May W40L Three Rock 78:06 Fix
3 Bridget Lawlor W40L Curragh-Naas 95:35 Fix
4 Antonia Holper W40L TIPO 122:40 Fix
Nuala Callery W40L South East DNF

Course 6 4.0km 185m 12 controls

Name Class Club Time
1 Fiona O'Brien W40S Kerry 68:03 Fix
2 Evelyn Bueschemann W40S TVV 85:26 Fix
3 Deirdre O'Neill W40S FINGAL 86:31
Aine Joyce W40S Great Eastern Navigators DNF Fix

Course 5 4.170km 170m 11 controls

Name Class Club Time
1 Karin Skullman W45 Linköpings OK 63:27
2 Nora Perkins W45 Bishopstown 82:21 Fix
3 Catherine Hill W45 DEE 99:25 Fix
4 Jackie Atkinson W45 Setanta 103:12
5 Miriam Van Gelderen W45 Great Eastern Navigators 107:42 Fix
1 Margaret Reynolds W50 SBOC 50:32 Fix
2 Birgit Ã…kerblom W50 Stora Tuna OK 57:51
3 Bernie O' Boyle W50 Curragh-Naas 59:42 Fix
4 Gail Parker W50 SLOW 97:16 Fix
5 Alison Saunders W50 HH 101:19 Fix
6 Sue Gard W50 QO 109:37 Fix
7 Annette Halvorsen W50 OK Milan 121:00 Fix
1 Sirpa Koivula W55L Rastikarhut 65:32 Fix
2 Mary Healy W55L Great Eastern Navigators 69:57 Fix
3 Monika Schifferle W55L OLV Zug 70:20 Fix
4 Barbara Foley-Fisher W55L MNAV 78:24 Fix
5 Monica Roeling W55L KOVZ 90:01 Fix
6 Lily-Anne Cole W55L TROL 100:51 Fix
7 Evamarie Lundahl W55L IF Hagen OK 106:22 Fix
Annette Ragvald W55L Vingåkers OK DNF

Course 7 2.610km 125m 10 controls

Name Class Club Time
1 Helen Baxter W55S Lagan Valley 45:35 Fix
Ylva Jansson W55S IF Hagen OK DNF Fix
1 Val Challacombe W60 HH 34:54 Fix
2 Jean O'Neill W60 FINGAL 37:50
3 Sue Hands W60 WIM 38:44 Fix
4 Eva-maria Marty W60 Domino Orienteering 44:29 Fix
5 Christine Hirter W60 OLG Bern 45:53 Fix
6 Gail Gagarin W60 CSU 47:50 Fix
7 Maire Walsh W60 Three Rock 55:37 Fix
8 Margrit Eggli W60 Fuersten OK Ettingen 60:31 Fix
9 Renate Waser W60 OLK Rafzerfeld 63:34 Fix
10 Ellen Nielsen W60 Horsens 68:30 Fix
11 Aine Uí Shúilleabhain W60 Three Rock 101:17
Margitta Stoehr W60 LOK Berlin DNF Fix
1 Trina Cleary W65 Three Rock 53:54 Fix
2 Sue Pim W65 South East 57:08
3 Corinne Roberts W65 Cork 63:30 Fix
4 Susan Marsden W65 HH 80:49 Fix

Course 8 2.80km 105m 10 controls

Name Class Club Time
1 Maura Higgins W70 Setanta 43:10
2 Ann Scott W70 SOLAR OC 44:14
3 Judith Powell W70 SWOC 47:18 Fix
Vikki Crawford W70 WIM DNF Fix
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland