info@orienteering.ie

Irish Orienteering Results

Corrin Hill Wood

12.05.2011

Cork Midweek League / No. 6

Post Junior Boys Post Junior Girls 2nd/3rd Year Boys 1st Year Boys 1st Year Girls 6th Class Boys 6th Class Girls 5th Class Boys Primary Girls Post Junior Cert Boys & Long Course (4.5 km, 200 m, 12 c) Three Rock

Post Junior Boys

Name Class Club Time
1 Ethan O'Brien M Colaiste an Chraoibhin 33.58
2 Eoin Howard M Colaiste an Chraoibhin 34.59
3 Sean Cotter M BOC/Bishopstown 36.21 Fix
4 Stephen Sinclair M Colaiste an Chraoibhin 38.05
5 Don O'Hanlon M BOC/Tivoli 38.58 Fix
6 Shane Mc Nally M Colaiste an Chraoibhin 47.44
7 Daniel M Millstreet Community School 55.18
7 Dylan Scott M Millstreet Community School 55.18
8 Brian O'Mahony M Colaiste an Chraoibhin 57.55
9 Robert Kelleher M Millstreet Community School 76.55
9 Tadhg O'Callaghan M Millstreet Community School 76.55
10 Alan Murphy M Millstreet Community School 77.55
11 Frank Dinneen M Millstreet Community School 78.20
11 Len Murphy M Millstreet Community School 78.20
12 Liam Cronin M Millstreet Community School 92.30
13 Diarmuid Frazer M Millstreet Community School 92.50
14 David Dennehy M Millstreet Community School 99.00
14 Robert Keane M Millstreet Community School 99.00
14 Shane Murphy M Millstreet Community School 99.00
15 Fionn Murphy M Millstreet Community School 126.00

Name Class Club Time
Post Junior Cert Girls (4.5 km, 200 m, 12 c) Three Rock

Post Junior Girls

Name Class Club Time
1 Aoife Shinnick F Loreto Secondary School Fermoy 57.50
1 Chloe O'Flynn F Loreto Secondary School Fermoy 57.50
2 Ciara O'Sullivan F Loreto Secondary School Fermoy 82.10
2 Laura Coughlan F Loreto Secondary School Fermoy 82.10
3 Eimear Twomey F Millstreet Community School 82.52
4 Alanna Barry F Millstreet Community School 83.00
4 Kayleigh Sheehan F Millstreet Community School 83.00
5 Aoife O'Connor F Millstreet Community School 89.24
5 Regina Lane F Millstreet Community School 89.24
5 Sinead O'Regan F Millstreet Community School 89.24
6 Elmarie Cronin F Millstreet Community School 90.24
6 Muireann Murphy F Millstreet Community School 90.24
7 Louise Clancy F Loreto Secondary School Fermoy 92.00
8 Angela English F Loreto Secondary School Fermoy 92.30
9 Amy O'Keeffe F Loreto Secondary School Fermoy 93.30
10 Hannah Beresford F Loreto Secondary School Fermoy 94.00
11 Chloe Dowling F Loreto Secondary School Fermoy 95.00
12 Deirdre Egan F Loreto Secondary School Fermoy 95.13
12 Niamh Allen F Loreto Secondary School Fermoy 95.13
12 Niamh Dorgan F Loreto Secondary School Fermoy 95.13
13 Derbhla Kenny F Loreto Secondary School Fermoy 96.00
13 Fiona Colbert F Loreto Secondary School Fermoy 96.00
14 Eadhoin Cashman F Loreto Secondary School Fermoy 98.23
15 Aisling Shinnich F Loreto Secondary School Fermoy 98.30
16 Maggie Chan F Loreto Secondary School Fermoy 98.38
17 Sonya Quirke F Loreto Secondary School Fermoy 100.30
18 Niamh Donnellan F Loreto Secondary School Fermoy 101.40
18 Rebecca Mc Grath F Loreto Secondary School Fermoy 101.40
19 Celine Fitxgibbon F Loreto Secondary School Fermoy 104.30
19 Ciara Sexton F Loreto Secondary School Fermoy 104.30
19 Melissa Dolan F Loreto Secondary School Fermoy 104.30
20 Eidin Shinnick F Loreto Secondary School Fermoy 104.40
21 Rebecca Howard F Loreto Secondary School Fermoy 105.40
22 Emer O'Driscoll F Loreto Secondary School Fermoy 105.52
23 Aileen Hurley F Loreto Secondary School Fermoy 106.40
24 Alice Byron-O'Connor F Loreto Secondary School Fermoy 106.50
25 Danielle O'Leary F Loreto Secondary School Fermoy 120.00
25 Julie Buckley F Loreto Secondary School Fermoy 120.00
25 Lauren Wilkinson F Loreto Secondary School Fermoy 120.00
25 Lisa Feerick F Loreto Secondary School Fermoy 120.00
26 Eileen Hogan F Loreto Secondary School Fermoy 120.23
27 Nadine Murphy F Loreto Secondary School Fermoy 120.48
28 Ann Dennehy F Millstreet Community School 126.00

Name Class Club Time
2nd / 3rd Year Boys & Medium Course (4.2 km, 110 m, 9 c) Three Rock

2nd/3rd Year Boys

Name Class Club Time
1 Eoin Creagh M Colaiste an Chraoibhin 31.28
2 Greg Anderson M Colaiste an Chraoibhin 39.03

Name Class Club Time
First Year Boys (3.5 km, 120 m, 8 c) Three Rock

1st Year Boys

Name Class Club Time
1 Aaron O'Sullivan M Colaiste an Chraoibhin 36.21

Name Class Club Time
First Year Girls (3.5 km, 120 m, 8 c) Three Rock

1st Year Girls

Name Class Club Time
1 Anna Clancy F Loreto Secondary School Fermoy 48.00
1 Kate Higgins F Loreto Secondary School Fermoy 48.00
1 Lucy O' Donnell F Loreto Secondary School Fermoy 48.00

Name Class Club Time
Primary Boys Sixth Class & Short Course (3.0 km, 90 m, 7 c) Three Rock

6th Class Boys

Name Class Club Time
1 Dara Murphy-Young M Adair NS Fermoy 20.27 Fix
2 Killian Finn M Ballygiblin NS 27.12 Fix
3 Jack Lewis M Ballygiblin NS 27.22 Fix
3 Kevin O'Brien M Ballygiblin NS 27.22 Fix
4 Dylan Reidy-Price M Ballygiblin NS 33.29 Fix
4 Sean Walsh M Ballygiblin NS 33.29 Fix
5 Alex Henley M Castlelyons NS 34.09 Fix
6 Garrett Joyce M Castlelyons NS 34.10 Fix
7 Daniel Davis M Bishop Murphy NS Fermoy 41.16
8 Adam Russell M Ballygiblin NS 41.30 Fix
8 Gavin Biggerstaff M Ballygiblin NS 41.30 Fix
8 Stephen Moloney M Ballygiblin NS 41.30 Fix
9 Hautie Murphy M Glanworth NS 48.30 Fix
9 Liam Foley M Glanworth NS 48.30 Fix
10 Robert K. Mossou M Glanworth NS 49.00 Fix
10 Sean Gallagher M Glanworth NS 49.00 Fix
11 Jack Roche M Ballygiblin NS 50.30 Fix
11 Shane Doyle M Ballygiblin NS 50.30 Fix
12 Kevin Lewis M Glanworth NS 50.45 Fix
13 Jamie O'Leary M Castlelyons NS 58.10 Fix
14 Mark Henley M Castlelyons NS 58.28 Fix
15 Niall O'Leary M Castlelyons NS 59.10 Fix
16 Conor Flynn M Castlelyons NS 60.10 Fix

Name Class Club Time
Primary Girls Sixth Class (3.0 km, 90 m, 7 c) Three Rock

6th Class Girls

Name Class Club Time
1 Kate O'Brien F Ballygiblin NS 29.44 Fix
2 Sinead O'Doherty F Ballygiblin NS 29.44 Fix
3 Katie O'Rourke F Ballygiblin NS 29.50 Fix
4 Rebecca Carey F Ballygiblin NS 29.50 Fix
5 Shannon Lawton F Ballygiblin NS 29.50 Fix
6 Leah Kearney F Castlelyons NS 32.32 Fix
7 Michelle Condon F Ballygiblin NS 39.15 Fix
8 Zoe Hassall F Ballygiblin NS 39.15 Fix
9 Olivia Colgan F Ballygiblin NS 44.50 Fix
10 Shelly Crotty F Ballygiblin NS 44.50 Fix
11 Emer O'Mahony F Ballygiblin NS 49.30 Fix
12 Maura Duffy F Glanworth NS 51.52 Fix
13 Siobhan Wilson F Glanworth NS 51.52 Fix
14 Emma Herbert F Glanworth NS 54.40 Fix
15 Vickie O'Sullivan F Glanworth NS 54.40 Fix
16 Sandra O'Sullivan F Glanworth NS 55.30 Fix
17 Aisling Desmond F Glanworth NS 57.00 Fix
18 Elmarie O'Brien F Ballygiblin NS 69.48 Fix
19 Emma O'Brien F Ballygiblin NS 69.48 Fix

Name Class Club Time
Primary Boys Fifth Class (3.0 km, 90 m, 7 c) Three Rock

5th Class Boys

Name Class Club Time
1 Oran O'Flynn M Castlelyons NS 30.38 Fix
2 Ian Riordan M Castlelyons NS 31.38 Fix
3 Redmond Walsh M Castlelyons NS 32.00 Fix
4 Barry Murphy M Castlelyons NS 32.38 Fix
4 James Mc Carthy M Castlelyons NS 32.38 Fix
5 Michael Buckley M Castlelyons NS 34.24 Fix
6 Jack Ronayne M Castlelyons NS 34.29 Fix
7 Emmet Riordan M Castlelyons NS 35.20 Fix
8 Mark Spillane M Castlelyons NS 36.00 Fix
9 John Paul Murphy M Castlelyons NS 54.39 Fix
10 Bryan O'Mahony M Castlelyons NS 57.54 Fix
11 Thomas Guenther-Quinn M Castlelyons NS 59.00 Fix

Name Class Club Time
Primary Girls Fifth Class (3.0 km, 90 m, 7 c) Three Rock

Primary Girls

Name Class Club Time
1 Ava O'Flynn F Castlelyons NS 29.40 Fix
1 Maria Fenton F Castlelyons NS 29.40 Fix
2 Tyler Shanahan F Castlelyons NS 32.32 Fix
3 Fiona Hoare F Castlelyons NS 38.50 Fix
4 Khiara Fenton F Castlelyons NS 39.50 Fix
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland