info@orienteering.ie

Results

Malahide Castle Demesne

26.09.2010

Fingal Autumn Scatter Series / 'Come-and-try-it' Event / No. 4

Long Male Long Female Medium Male Medium Female Short Junior Male Short Junior Female Short Others Short

Long Male

Name Class Club Time
1 Conor Short M18 Curragh-Naas 32.09
2 Laurence Quinn M16 Great Eastern Navigators 35.01
3 Ruairi Short M21 Curragh-Naas 35.13
4 Brian Hill M16 Curragh-Naas 39.14
5 Mike Long M45 Ajax 39.4
6 Pat McCavana M50 Great Eastern Navigators 40.29
7 Jonathan Quinn M14 Great Eastern Navigators 40.46
8 Tony Lawlor M45 Curragh-Naas 44.01
9 Andrew Butterfiled M45 Great Eastern Navigators 44.03
10 Paul Keville M21 Setanta 46.28
11 Christophe Tabard M35 Three Rock 47.32
12 Mark Ecock M35 Defence Forces 51
13 Michael Beary M50 Defence Forces
14 Derek Kellett M35 Great Eastern Navigators 54.1
15 Chris Slattery M40 Defence Forces 56.37
16 Shane O'Neill M21 Setanta 57.1
17 David Quinn M55 Great Eastern Navigators
18 amon Briain M65 Fingal 74.35
19 Pat Ryan Fingal
20 Mick Kellett M70 Great Eastern Navigators

Long Female

Name Class Club Time
1 Heather Cairns W45 Lagan Valley 37.5
2 Heather Wood W45 Great Eastern Navigators 44.02
3 Bernie O'Boyle W50 Curragh-Naas 49.5
4 Deirdre Ryan W16 Curragh-Naas 51.34
5 Mary Healy W55 Great Eastern Navigators
6 Regina Kelly W21 Dublin University 53.55
7 Kathryn Walley W45 Fingal 54.07
8 Catherine King W45 Ajax

Medium Male

Name Class Club Time
1 Donal Kearns M14 Fingal 29.21
2 Martin Flynn M40 Ajax 36.3
3 Ruairí Long M12 Ajax 41.3
4 Dara O'Cléirigh M10 Ajax 41.31
5 Alex Bogomoletz M45 Fingal 44.06
6 Kevin Three Rock
7 Robert O'Boyle Three Rock
8 Trevor Kerley Three Rock
9 Brendan Cryan M50 Three Rock 52.08
10 Barry Cryan M21 Three Rock 52.09
11 Gerry+Rory Donlon Three Rock 57.1
12 Eoin O'Brian M14 Fingal
13 Raymond Gillen Fingal
14 Brian Hollinshead M70 Three Rock
15 Sean Kearns Fingal
16 Stephen Finnegan M21 Fingal
17 Niall Barry Three Rock 88.36
18 Jack Quinn M10 Fingal 93.02
19 Shane Corry Three Rock 95.1
20 Con Carroll M75 Three Rock 102.04
21 Michael Clyne Three Rock 116.45
22 Stephen K M10 Three Rock 116.46
23 Calvin Kelly M14 Three Rock 117.08
24 Alex O'Neill Three Rock 117.4
25 Den Boer Three Rock 130
26 Den Boer Three Rock 130.01

Medium Female

Name Class Club Time
N/C Niamh O'Boyle W21 Curragh-Naas 26.46
1 Caoimhe O'Boyle W14 Curragh-Naas 30.04
2 Aoife McCavana W14 Great Eastern Navigators 35.2
3 Róisín Long W14 Ajax 41
4 Claire Walsh W60 Setanta 45.1
5 Emma McAuley W40 Three Rock 49.59
6 Cathleen Morrison W40 Ajax 54.45
7 Lisa Varley W10 Three Rock
8 Michelle Blake Three Rock
9 Ciana Jones W14 Fingal
10 Clara Jones W18 Fingal
11 Sarah Thompson W18 Fingal
12 Jackie McCavana W45 Great Eastern Navigators
13 Clare Finnegan W45 Fingal
14 Janet Gillen Fingal 62.14
15 Sarah Savage W10 Three Rock 66.54
16 Anna Savage W10 Three Rock 66.59
17 Moya Barry Three Rock 89.04
18 Becky Quinn W10 Fingal 93.01
19 Grace Corry Three Rock 93.41
20 No Name Three Rock 116.2
21 Miriam Clyne Three Rock 116.45

Short Junior Male

Name Class Club Time
1 Oisín Wickham M10 Ajax 21.43
2 Ciaran Kearns M10 Fingal 25.45
3 Andy O'Neill M10 Setanta 30.17
4 Ben Cairns M10 Lagan Valley 32.35
5 Eoghan Keenan M14 DLSO 36.56
6 Cian Wickham M3 Ajax 40.05
7 Sean Jaksland Malahide Cubs 48.45
8 Sean Dunne Malahide Cubs 49.34
9 Sam Van Gelderen M10 Great Eastern Navigators
10 Hans Van Gelderen M10 Great Eastern Navigators
11 Danny Kelly Malahide Cubs
12 Ciaran O'Brien Malahide Cubs
13 Sean Murphy Three Rock
14 Anthony Finnegan Fingal
15 Oisín Cummins Three Rock
16 Bob McLaren Three Rock
17 Paul Yeates 171 Scouts
18 Cillian Berry Fingal
19 Carl Keogh 171 Scouts
20 Patrick Kaumar 171 Scouts
21 Cathal O'Brien 171 Scouts
22 Euan Batt 171 Scouts
23 Dylan Gray 171 Scouts
24 Nathan Kennedy 171 Scouts
25 Mathew Deegan 171 Scouts
26 Sean Ralph 171 Scouts
27 Tony O'Reilly Malahide Cubs
28 Evan Murphy 171 Scouts
29 Paul Butterfiled Great Eastern Navigators
30 Liam Russell Malahide Cubs
31 Padraig Malahide Cubs
32 Mathew O'Leary Three Rock 65.11
33 Sam Walker Malahide Cubs 73.25
34 Malaidh Malahide Cubs 85.05
35 Tadhg Geraghty Malahide Cubs 195.2
36 James Phelan Three Rock 104.3
37 Kieran Phelan Three Rock 104.3
38 Brian+Patrick Geraghty Three Rock 106.3

Short Junior Female

Name Class Club Time
1 Eadaoin McCavana W12 Great Eastern Navigators 25.29
2 Clodagh Moran W10 Three Rock 26.04
3 Shannon Smith Three Rock 35.59
4 Katelyne Debney 171 Scouts 36.34
5 Katelyn Cakoley 171 Scouts 36.35
6 Claire Deegan Three Rock 36.4
7 Abi Varley Maguire Three Rock 41.5
8 Orla Young W10 Fingal 44.3
9 Sinéad Young W10 Fingal 44.3
10 Bríd Maeve W10 Doyle
11 Rachael Rye Malahide Cubs
12 Salome Keegan Malahide Cubs
13 Sinéad Kearns W10 Fingal
14 Aoife Finnegan Fingal
15 Chiori Jeaya Three Rock
16 Anna Duffy Three Rock
17 Caoimhe Duffy Three Rock
18 Olwyn Berry W10 Fingal
19 No Name Three Rock
20 Orla O'Neill W10 Setanta
21 Anika Kidd Malahide Cubs
22 Lauran Butler Malahide Cubs
23 Kate De Burca Malahide Cubs
24 Heather Murphy Malahide Cubs
25 Sophie O'Brien 171 Scouts
26 Michaela Walsh 171 Scouts
27 Emily O'Leary Three Rock 65.1
28 Zoe Downes Three Rock 65.19
29 Millie Downes Three Rock 65.2
30 Isabelle O'Leary Three Rock 65.4
31 Joanna Lovegrove Three Rock
32 Isabelle Malahide Cubs 85.04
33 Holly White Malahide Cubs 95.21
34 Emma+Louise 171 Scouts 101.53
35 Caitriona 171 Scouts 101.53
36 Ella Geraghty Three Rock 106.3

Short Others

Name Class Club Time
1 Anyta Richardson W50 Fingal 27.28
2 Bridget Lawlor Three Rock

Short

Name Class Club Time
DNF Karl Ryan Malahide Cubs
DNF Oisín Kelly Malahide Cubs
DNF Darrayn De Burca Malahide Cubs
DNF Finn Jaksland Malahide Cubs
DNF Breffny Gallagher 171 Scouts
DNF Paul Andersen 171 Scouts
DNF Mathew Kavanagh Malahide Cubs
DNF Kieran Smyth 171 Scouts
DNF Neeson Three Rock 91.1
DNF Binyam Three Rock
DNF Joseph Butterfiled M10 Great Eastern Navigators
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland