info@orienteering.ie

Results

Rochestown Woods

21.02.2010

Cork Winter League / Family Day / No. 8

Blue Green Red Orange Yellow BLUE COURSE: 7.7 km, 355 m, 30 c Three Rock

Blue

Name Class Club Time
1 Sean Cotter M60 BOC/Bishopstown 81.03
2 Tony Cotter M40 BOC/Ballincollig 87.28
3 Simon Forrest M21 CITO 92.17
4 Patrick Murphy M21L BOC/Glasheen 94.49
5 Eric O'Connor M21L BOC/Cork City Council 95.20
6 Steve Young M45 BOC/Enniskeane 98.01
7 Jim Lawton M45 BOC/Ballintemple 108.30
8 Steve Perkins M50 BOC/Rosscarbery 117.15
9 Shane Murphy M21 Cork City 147.44
10 Don O'Hanlon M21 BOC/Silversprings 80.24 Map 1

Name Class Club Time
GREEN COURSE: 5.8 km, 265 m, 25 c Three Rock

Green

Name Class Club Time
1 Martin Sexton M45 BOC/Carrigadrohid 68.12
2 Cian Kennedy M21 BOC/Passage West 70.36
3 Petranka Pacheva W21L BOC/Douglas 73.25
4 Gerard Forrest M21 Midleton 90.37
5 Mary O'Keeffe-Jones W40 BOC/Grenagh 113.02
6 Dermot Gallagher M21 BOC/Ballintemple 113.48
7 Mairead Jones W16 BOC/Grenagh 114.55
8 Gerard Beecher M21 BOC/Garryduff 176.00
8 Beecher M21 BOC/Garryduff 176.00
8 Beecher BOC/Garryduff 176.00

Name Class Club Time
RED COURSE: 4.3 km, 210 m, 21 c Three Rock

Red

Name Class Club Time
1 Mark Lumley M40 BOC/Ballinlough 51.37
2 Robin Sipek M50 BOC/Monkstown 55.05
3 Nora Perkins W45 BOC/Castlefreke 57.49
4 Matthew Watson M18 BOC/Coachford 59.23
5 Andrew Watson M45 BOC/Coachford 60.02
6 Ken O'Neill M35 BOC/Blackrock 60.58
7 Richard Sillipp M21 BOC/Edmonton/Cobh 61.48
8 Susan Lynch W21 BOC/Glanmire 66.01
9 Alison O'Reilly W21 BOC/Douglas 66.18
10 Susan Fitzgerald W21 BOC/Midleton 73.11
11 Terry Ley M21 BOC/Ballinora 73.20
11 Eleanor Lucey W21 Three Rock 73.20
12 Kieran Gardiner M40 BOC/Carrigaline 73.39
13 Karl Knapman M21 BOC/Douglas 81.38
14 Derek Scallan M50 BOC/Whitegate 83.36
15 Patricia Scallan W45 BOC/Whitegate 92.55
16 Michael Duggan M50 BOC/Ballincollig 96.55
17 Aine Creedon W14 BOC/Bishopstown 104.00
17 Neil Creedon M45 BOC/Bishopstown 104.00
18 Fiona Lehane W21 Boston Scientific 107.34
19 Conor O'Connell M40 BOC/Glanmire 110.24
20 James Robertson M10 BOC/Glanmire 121.38
20 James Walsh M10 BOC/Glanmire 121.38
21 Alan Fehily M21 BOC/Monkstown 123.00
21 Luke Fehily M12 BOC/Monkstown 123.00
21 Martha Fehily W12 BOC/Monkstown 123.00
21 Margaret Fehily W21 BOC/Monkstown 123.00
21 Aoife Robertson W10 BOC/Glanmire 123.00
21 Heide Robertson W40 BOC/Glanmire 123.00
21 Donnacha Sheehan M10 BOC/Ballyvolane 123.00
21 Rosella Sheehan W35 BOC/Ballyvolane 123.00
21 Sophia Sheehan W10 BOC/Ballyvolane 123.00
21 Leah Walsh BOC/Carrigaline 123.00
21 Walter Walsh M21 BOC/Carrigaline 123.00
21 Emma Walsh BOC/Carrigaline 123.00
22 Ava Walsh W10 BOC/Glanmire 125.00

Name Class Club Time
ORANGE COURSE : 4.0 km, 150 m, 14 c Three Rock

Orange

Name Class Club Time
1 Cian Sipek M12 BOC/Monkstown 48.34
2 Dan O'Sullivan M10 BOC/Tivoli 51.08
3 Meabh Perkins W12 BOC/Rosscarbery 51.29
4 Dermot O'Sullivan M21 BOC/Tivoli 52.14
5 Marie Kennedy W35 BOC/Passage West 53.15
6 Jack Purkiss M12 BOC/Carrigaline 61.11
7 Neil Purkiss M21 BOC/Carrigaline 61.12
8 Jack Caplice M10 BOC/Fermoy 62.35
9 Michelle Caplice W10 BOC/Fermoy 64.08
10 Max Mc Carthy M12 Bishopstown 65.29
11 Kieran Organ M21 Bishopstown 66.22
12 Brenda Harris W21 BOC/Killeens 66.47
13 Maxine Hyde W21 Knockraha 66.59
13 Erin Kelleher Knockraha 66.59
13 Emily O'Connell W21 Knockraha 66.59
13 Saoirse O'Connell Knockraha 66.59
14 Mick Caplice M21 BOC/Fermoy 67.00
15 Maria Caplice W21S BOC/Fermoy 67.20
16 Abigail Watson W14 BOC/Coachford 67.42
17 Wendy Watson W45 BOC/Coachford 70.08
18 Conor Powell M12 BOC/Douglas 71.40
19 Andrew Powell M35 BOC/Douglas 72.26
20 Conor Organ M14 BOC/Bandon 73.10
21 Emma Young W12 BOC/Enniskeane 73.25
22 Stevie Organ M12 BOC/Bandon 74.10
23 Mary O'Sullivan W10 BOC/Tivoli 74.45
24 Ann O'Sullivan W40 BOC/Tivoli 77.50
25 Fiachra Jones M14 BOC/Grenagh 79.34
26 Seanan Jones M10 BOC/Grenagh 79.48
27 Fionn Hall M14 Grenagh 79.52
28 Ciara Donovan W10 BOC/Carrigaline 93.49
28 Emmett Donovan M10 BOC/Carrigaline 93.49
28 Aoife Purkiss W10 BOC/Carrigaline 93.49
29 Helen Donovan W21 BOC/Carrigaline 94.00
29 Jude Purkiss W21S BOC/Carrigaline 94.00
30 Shane Crowe M10 BOC/Glanmire 96.51
30 Stephen Crowe M21 BOC/Glanmire 96.51
30 Crowe W21 BOC/Glanmire 96.51
31 Jonathan Mc Sweeney M10 Three Rock 97.32
31 Ciara Walsh W10 BOC/Glanmire 97.32
31 Diarmuid Walsh M10 BOC/Glanmire 97.32
31 Ruairi Walsh M10 BOC/Glanmire 97.32
32 Tabitha Milner W12 BOC/Carrigaline 98.10
33 Sue Milner W21 BOC/Carrigaline 99.00
33 Walsh W21 BOC/Glanmire 99.00
33 Dermot Walsh M21 BOC/Glanmire 99.00
33 Walsh BOC/Glanmire 99.00
34 C Sreenan M21 Three Rock 100.50
34 Jack Sreenan M16 Three Rock 100.50
35 Geraldine Horgan W21 BOC/Watergrasshill 114.40
36 Marlies van der Wal W21 BOC/Waterfall 118.38
37 Sue Brennan W21 Three Rock 121.00
37 ? M21 Three Rock 121.00

Name Class Club Time
YELLOW COURSE : 3.8 km, 155 m, 9 c Three Rock

Yellow

Name Class Club Time
1 Ross Sipek M10 BOC/Monkstown 31.44
2 Emer Perkins W10 BOC/Rosscarbery 38.28
3 Alex Sexton W45 BOC/Carrigadrohid 43.45
4 Liam Cotter M10 BOC/Ballincollig 47.27
4 Natsuko Cotter W35 BOC/Ballincollig 47.27
5 Triona Organ W10 BOC/Bandon 53.49
5 Clodagh Young W10 BOC/Enniskeane 53.49
6 Yvonne Abernethy W10 Midleton 60.00
6 Jane Abernethy W10 Midleton 60.00
6 Fergal Abernethy M21 Midleton 60.00
7 Jenny Organ W10 BOC/Bandon 62.17
8 Ciaran Cotter M10 BOC/Ballincollig 90.50
9 Tabitha (Tabby) Milner W12 BOC/Carrigaline 98.10
10 Sue Milner W21 BOC/Carrigaline 99.00
11 Karen Moynihan W21 BOC/Killeens 123.45
11 Michael Moynihan M21 BOC/Killeens 123.45
11 Sam Moynihan M10 BOC/Killeens 123.45
11 Zoey Moynihan W10 BOC/Killeens 123.45
12 Ben Fahy M10 BOC/Glanmire 124.50
12 Brian Fahy M21 BOC/Glanmire 124.50
12 Caitlin Fahy W21 BOC/Glanmire 124.50
12 Joe Fahy M10 BOC/Glanmire 124.50
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland