info@orienteering.ie

Results

Currabinny Wood

07.02.2010

Cork Winter League / Family Day / No. 6

Blue Green Red Orange Yellow BLUE COURSE: 5.7 km, 355 m, 26 c Three Rock

Blue

Name Class Club Time
1 Sean Cotter M60 BOC/Bishopstown 67.05
2 Patrick Murphy M21L BOC/Glasheen 67.20
3 Jim Lawton M45 BOC/Ballintemple 88.25
4 Eric O'Connor M21L BOC/Cork City Council 89.47
5 Simon Forrest M21 CIT 91.36
6 Jimmy Mc Cullagh M40 BOC/Waterfall 98.40
7 Paddy Collins M40 BOC/Ballinlough 98.59
8 Orla Prendergast W21E BOC/Claremorris 117.05
9 Shane Murphy M21 Cork City 131.16
10 Steve Perkins M45 BOC/Rosscarbery 65.17 map 1
11 Vaughan Ryan M50 BOC/Blackrock Ret. Inj.

Name Class Club Time
GREEN COURSE: 4.2 km, 225 m, 20 c Three Rock

Green

Name Class Club Time
1 Dorothy Grimes W21 BOC/Innishannon 68.17
2 Debbie Keane W21L BOC/Upton 71.14
3 Kevin Mac Sweeney M16 BOC/Bishopstown 75.34
4 Martin Sexton M45 BOC/Carrigadrohid 76.14
5 Roisin Jones W20 BOC/Grenagh 90.42
5 Mary O'Keeffe-Jones W40 BOC/Grenagh 90.42
6 Mairead Jones W16 BOC/Grenagh 91.26

Name Class Club Time
RED COURSE: 3.9 km, 200 m, 14 c Three Rock

Red

Name Class Club Time
1 Robin Sipek M50 BOC/Monkstown 39.44
2 Niall Mc Carthy M16 Clonakilty 43.28
3 Alan Mc Carthy M21 Clonakilty 44.13
4 Richard Sillipp M21 BOC/Edmonton/Cobh 44.26
5 Mark Lumley M40 BOC/Ballinlough 48.39
6 Susan Lynch W21 BOC/Glanmire 49.54
6 Alison O'Reilly W21 BOC/Glanmire 49.54
7 Kieran Gardiner M40 BOC/Carrigaline 52.20
8 Paddy Daly M60 BOC/Farranree 52.29
9 Nora Perkins W45 BOC/Rosscarbery 52.54
10 Trisha O'Mahony W21 BOC/Youghal 53.58
11 Andrew Powell M35 BOC/Douglas 54.36
12 Aine Creedon W14 BOC/Bishopstown 55.00
12 Neil Creedon M45 BOC/Bishopstown 55.00
13 Michael Duggan M50 BOC/Ballincollig 55.26
14 Sinead Bracken W21 BOC/Cloyne 62.50
15 Gerard Forrest M21 Midleton 65.57
16 John Doran M45 BOC/Carrigaline 68.30
17 Derek Scallan M50 BOC/Whitegate 69.32
18 Patricia Scallan W45 BOC/Whitegate 69.54
19 Piotr Szczerba M21 Poland 71.40
20 Patrick Linehan M40 Carrigaline 79.00
20 Ryan Linehan M10 Carrigaline 79.00
21 Karl Knapman M21 BOC/Douglas 92.30
22 Ken Gorman M21 BOC/Midleton 100.31
22 Eoin O'Loinghsigh M21 BOC/Montenotte 100.31
22 Yvonne O'Loinghsigh W21 BOC/Montenotte 100.31
23 Lorraine Powell W21 BOC/Midleton 100.38
24 Fionn Radford M10 Three Rock 118.20
24 Soirse Radford W10 Three Rock 118.20
24 Aoife Robertson W10 BOC/Glanmire 118.20
24 Heidi Robertson W21 BOC/Glanmire 118.20
24 James Robertson M10 BOC/Glanmire 118.20
24 Jules Robertson BOC/Glanmire 118.20
24 Sophia Sheehan W10 BOC/Ballyvolane 118.20
25 Emily Dorgan W21 BOC/Carrigaline 119.00
25 Mark Mulcahy M21 BOC/Fountainstown 119.00

Name Class Club Time
ORANGE COURSE : 3.4 km, 120 m, 12 c Three Rock

Orange

Name Class Club Time
1 Susan Fitzgerald W21 BOC/Midleton 29.57
2 Neil Mahony M21 BOC/Donnybrook/Scouting Ireland 32.49
3 Meabh Perkins W12 BOC/Rosscarbery 34.50
4 Jack Purkiss M12 BOC/Carrigaline 38.08
5 Emmett Purkiss BOC/Carrigaline 38.45
6 Ciara Purkiss BOC/Carrigaline 38.55
7 Aoife Purkiss W10 BOC/Carrigaline 39.26
7 Neil Purkiss M21 BOC/Carrigaline 39.26
8 Niamh Fullam W21 BOC/Donnybrook 40.05
9 Roma Rosborough W10 BOC/Carrigaline 41.39
10 Conor Powell M12 BOC/Douglas 42.45
11 Kieran Gardiner M40 BOC/Carrigaline 45.00
12 James Pierce M16 BOC/Bishopstown 45.04
13 Diarmuid Dunne M12 Bishopstown Scouts 45.11
14 Mark Bowen M12 Bishopstown Scouts 45.13
15 Mark Lingwood M14 Bishopstown Scouts 45.16
16 Anne Mac Sweeney W21 BOC/Bishopstown 47.06
17 Ciara Murray W10 BOC/Carrigaline 47.45
17 Deirdre Murray W21 BOC/Carrigaline 47.45
17 Denis Murray M21 BOC/Carrigaline 47.45
17 Triston Murray M10 BOC/Carrigaline 47.45
18 Shane Crowe M10 BOC/Glanmire 48.00
18 Ruairi Walsh M10 BOC/Glanmire 48.00
19 Maeve Mc Carthy W10 Bishopstown 50.49
20 David O'Connell M10 BOC/Glanmire 53.00
21 Marlies van der Wal W21 BOC/Waterfall 54.10
22 Conor O'Connell M40 BOC/Glanmire 56.00
23 Cathy O'Mahony W21 BOC/Youghal 57.00
24 Matthew O'Connell M12 BOC/Glanmire 57.35
25 Sean Powell M10 BOC/Douglas 57.66
26 O'Connell W21 BOC/Glanmire 60.00
26 Andrew Powell M21 BOC/Douglas 60.00
27 Emily O'Connell W21 Knockraha Macra 61.00
28 St Hegarty M12 Bishopstown Scouts 61.16
29 Jason Hegarty M14 Bishopstown Scouts 61.30
30 Brendan Pierce M40 BOC/Bishopstown/Bishopstown Scouts 61.40
31 Daniel Lawton M10 BOC/Ballintemple 61.57
32 Jack Mac Sweeney M12 Bishopstown Scouts 62.00
33 Robert Lawton M10 BOC/Ballintemple 62.10
34 Helen Fagan W21 BOC/Ballintemple 63.00
35 Helen Donovan Bishopstown 66.50
35 Carmel Mc Donnell W21 Bishopstown 66.50
35 Catherine Purkiss BOC/Carrigaline 66.50
35 Jude Purkiss W21S BOC/Carrigaline 66.50
36 Fiona Cooney BOC/Berrings 70.13
36 Gerry Cooney M21 BOC/Berrings 70.13
36 Joan Cooney W21S BOC/Berrings 70.13
37 Alan Fehily M21 BOC/Monkstown 73.24
37 Luke Fehily M12 BOC/Monkstown 73.24
37 Margaret Fehily W21 BOC/Monkstown 73.24
37 Martha Fehily W12 BOC/Monkstown 73.24
37 Mia Mc Cormack W10 Three Rock 73.24
37 Emma Walsh W12 BOC/Glanmire 73.24
37 Leah Walsh W10 BOC/Glanmire 73.24
37 Morgan Walsh M14 BOC/Glanmire 73.24
37 Walter Walsh M21 Bishopstown 73.24
38 Fiona Lehane W21 Boston Scientific 76.00
38 Sarah Owens Three Rock 76.00
39 Ciara Novakovic W21 BOC/Limerick City 82.48
39 Conor Smith M10 BOC/Limerick City 82.48
39 Dearbhla Smith W10 BOC/Limerick City 82.48
39 Michael Smith M21 BOC/Limerick City 82.48
40 Eilish Lynch W40 BOC/Limerick City 83.23
41 Cian Sipek M12 BOC/Monkstown Ret. Inj

Name Class Club Time
YELLOW COURSE : 2.8 km, 95 m, 11 c Three Rock

Yellow

Name Class Club Time
1 Ross Sipek M10 BOC/Monkstown 23.30
2 Zachary Lumley M10 BOC/Ballinlough 25.47
3 Emer Perkins W10 BOC/Rosscarbery 25.54
4 Liam Cotter M10 BOC/Ballincollig 40.16
4 Natsuko Cotter W35 BOC/Ballincollig 40.16
5 Paul Murphy M21 BOC/Kinsale 42.29
5 Murphy W21 BOC/Kinsale 42.29
5 Cian Murphy M10 BOC/Kinsale 42.29
5 Paul (Jnr) Murphy M10 BOC/Kinsale 42.29
6 Marlies van der Wal W21 BOC/Waterfall/Holland 43.50
7 Ciaran Cotter M10 BOC/Ballincollig 46.40
8 Yvonne Lynch W21 BOC/Montenotte 58.00
9 Sue Milner W21 BOC/Carrigaline 63.00
9 Tabitha (Tabby) Milner W12 BOC/Carrigaline 63.00
9 Will Milner M10 BOC/Carrigaline 63.00
10 Keith Crowe M10 BOC/Riverstown 71.20
10 Therese Crowe W21 BOC/Riverstown 71.20
10 Mary Walsh BOC/Glanmire 71.20
11 Ciara Walsh W10 BOC/Riverstown 71.49
11 Diarmuid Walsh M10 BOC/Glanmire 71.49
12 McCarthy Three Rock 72.00
12 McCarthy Three Rock 72.00
12 Dermot Walsh M21 BOC/Glanmire 72.00
12 Jackie Walsh W21 BOC/Glanmire 72.00
13 Jack Mac Sweeney M14 BOC/Bishopstown 81.20
14 Emma Mc Elwain BOC/Ballincollig 85.20
14 Laura Mc Elwain BOC/Ballincollig 85.20
14 Niall Mc Elwain M21 BOC/Ballincollig 85.20
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland