info@orienteering.ie

Results

Marlogue Wood

08.11.2009

Cork County League / Family Day / No. 2

Blue Green Red Orange Yellow BLUE COURSE (Blue 1 = Green 1): 7.3 km, 265 m, 19 c Three Rock

Blue

Name Class Club Time
1 Donal Murphy M21 BOC/Bandon 57.06 Fix
2 Pat O'Donovan M45 BOC/Shanballymore 61.19 Fix
3 Cathal Keohane M35 BOC/Rochestown 61.46 Fix
4 Caroline Dennehy W21E BOC/Mallow 62.49 Fix
5 Tony Cotter M40 BOC/Ballincollig 63.48 Fix
6 Sean Cotter M60 BOC/Bishopstown 66.20 Fix
7 Terry Ley M50 BOC/Curraheen 72.54 Fix
8 Steve Young M45 BOC/Enniskeane 75.04 Fix
9 Patrick Murphy M21L BOC/Glasheen 75.22 Fix
10 Vaughan Ryan M50 BOC/Blackrock 76.56 Fix
11 Niamh Morrissey W21E Defence Forces 89.35 Fix
12 Alex O'Connor M12 BOC/Cork City Council 95.20
13 Eric O'Connor M21L BOC/Cork City Council 95.40
14 Bobby Butler M21 Three Rock 128.25
15 Colm Norris M21 Three Rock 128.38

Name Class Club Time
GREEN COURSE (Green 1 = Blue 1): 6.0 km, 225 m, 16 c Three Rock

Green

Name Class Club Time
1 Patrick Murphy M21L BOC/Glasheen 62.03 Fix
2 Martin Sexton M45 BOC/Carrigadrohid 66.23 Fix
3 Sheila Muckian W21 CorkO/Crossbarry 68.20 Fix
4 Robin Sipek M50 BOC/Monkstown 70.58 Fix

Name Class Club Time
RED COURSE: 4.0 km, 100 m, 15 c Three Rock

Red

Name Class Club Time
1 Ken O'Neill M35 BOC/Blackrock 42.41 Fix
2 Kevin Mac Sweeney M16 BOC/Bishopstown 44.10 Fix
3 Richard Sillipp M21 BOC/Edmonton/Cobh 46.46 Fix
4 Paddy Daly M60 BOC/Farranree 48.05 Fix
5 Michael Heaney M60 BOC/The Glen 50.21 Fix
6 Sinead Bracken W21 BOC/Cloyne 50.28 Fix
7 Mark Lumley M40 BOC/Ballinlough 54.17 Fix
8 Helen Stone W21 BOC/Carrigtohill 62.50 Fix
8 Ray O'Neill M21 BOC/Carrigtohill 62.50 Fix
9 Derek Scallan M21S BOC/Whitegate 73.56 Fix
9 Patricia Scallan W45 BOC/Whitegate 73.56 Fix
10 Bill Ramsey M21 BOC/Ballinlough/Australia 84.34
11 Bernie Foley W21 BOC/Bandon 87.04 Fix
12 Heide Robertson W21 BOC/Glanmire 130.16 Fix
12 Rosella Sheehan W35 BOC/Ballyvolane 130.16 Fix
12 Donnacha Sheehan M10 BOC/Ballyvolane 130.16 Fix
12 Sophia Sheehan W10 BOC/Ballyvolane 130.16 Fix
13 James Robertson M10 BOC/Glanmire 135.50 Fix
14 Aoife Robertson W10 BOC/Glanmire 136.55 Fix
14 Ava Walsh W10 BOC/Glanmire 136.55 Fix

Name Class Club Time
ORANGE COURSE : 3.3 km, 100 m, 13 c Three Rock

Orange

Name Class Club Time
1 Cian Sipek & Gareth 14 55th Cork Scouts 30.06 Fix
2 Jack Caplice M10 BOC/Fermoy 35.03 Fix
3 John Patrick Muckian M10 Cork O/Crossbarry 37.03 Fix
4 Aideen Hallahan W14 BOC/Cloyne 38.50 Fix
4 Mike Hallahan M21 BOC/Cloyne 38.50 Fix
5 Trisha O'Mahony W21 BOC/Youghal 39.12 Fix
6 Sarah Marie Muckian W12 Cork O/Crossbarry 40.52 Fix
7 Brendan Walsh M21 BOC/Midleton 43.40 Fix
7 Assumpta Walsh W21 BOC/midleton 43.40 Fix
8 Ciaran Hurley & Aaron Horan 14 74th Cork Scouts (Frankfield) 45.10
9 Diarmuid Hallahan M18 BOC/Cloyne 45.20 Fix
10 Cathy O'Mahony W21 BOC/Youghal 48.34 Fix
11 Aaron & Baily 14 7th Cork Scouts 49.04 Fix
12 Michelle Caplice W10 BOC/Fermoy 50.12 Fix
13 Maria Caplice W21S BOC/Fermoy 50.48 Fix
14 Conor & Billy 16 55th Cork Scouts (Carrigaline) 50.53
15 Mark & Nathan 16 74th Cork Scouts (Frankfield) 51.02
16 Rory 12 74th Cork Scouts (Frankfield) 54.40
17 Pat Pierce M45 BOC/Rushbrooke 54.56 Fix
18 Aoife & Niamh 16 55th Cork Scouts (Carrigaline) 56.24
19 Conor Powell M12 BOC/Douglas 58.35 Fix
20 Margaret Fehily W21 BOC/Monkstown 58.58 Fix
20 Alan Fehily M21 BOC/Monkstown 58.58 Fix
20 Luke Fehily M12 BOC/Monkstown 58.58 Fix
20 Martha Fehily W12 BOC/Monkstown 58.58 Fix
21 Sean Powell M10 BOC/Douglas 59.50 Fix
22 Howard Grice M21 BOC/Tower 60.20 Fix
22 Katie Grice W10 BOC/Tower 60.20 Fix
22 Lewis Grice W10 BOC/Tower 60.20 Fix
23 Andrew Powell M21 BOC/Douglas 62.00 Fix
24 Sarah O'H & Tara O'S. 14 74th Cork Scouts (Frankfield) 63.30
25 Gillian & Kiara 14 74th Cork Scouts (Frankfield) 65.30
26 Sean & Sean 16 17/51st Cork Scouts 67.08 Fix
27 Eoin & Luke 14 6th Cork Scouts (Douglas) 68.37
28 Abigale Owens W12 BOC/Douglas 69.04 Fix
29 Aileen Owens W21 BOC/Douglas 69.24 Fix
29 Callum Owens M10 BOC/Douglas 69.24 Fix
29 Gerard Owens M21 BOC/Douglas 69.24 Fix
30 Fiona Lehane W21 Boston Scientific 73.20 Fix
31 Kiern & Peter 14 74th Cork Scouts (Frankfield) 75.30
32 Killian & Luke 16 7th Cork Scouts 75.37 Fix
33 Ean Byrne & Jason M 12 74th Cork Scouts (Frankfield) 76.26
34 Brian & Oscar 14 Cork Scouts (Blackrock) 77.20
34 Martie 12 Cork Scouts (Blackrock) 77.20
35 Conor & Fionnan 14 Cork Scouts (Blackrock) 79.20
36 Richard & Callum Three Rock 80.00
37 David & Naoise 12 2nd Cork Scouts 83.00 Fix
38 Ciaran & Louis 14 17/51st Cork Scouts 84.04 Fix
39 Richard & Paul 14 55th Cork Scouts 86.15 Fix
40 Amy & Declan 12 55th Cork Scouts 87.03 Fix
41 Dillon & Killian 14 7th Cork Scouts 87.52 Fix
42 Luke & Ryan 14 Cork Scouts (Passage) 88.00
42 Roisin & Emma 16 74th Cork Scouts (Frankfield) 88.00
43 Ronan & Brian 16 Cork Scouts (Blackrock) 88.09
44 Brian & Jamie 14 47th Cork Scouts 89.20 Fix
45 Kieran & Diarmuid 12 55th Cork Scouts 89.44 Fix
46 Cormac & Ryan 12 Cork Scouts (Blackrock) 91.25
47 Eoin & Rory 14 71st Cork Scouts 93.00 Fix
48 John & James Stout 14 74th Cork Scouts (Frankfield) 96.48
49 Grace & Louise 14 74th Cork Scouts (Frankfield) 96.50
50 Brian & Paul 16 2nd Cork Scouts 100.00 Fix
51 Eoin & Daniel 14 7th Cork Scouts 102.00 Fix
52 Jonathan 16 2nd Cork Scouts 103.00 Fix
53 John & Stephen 12 41st Cork Scouts 103.58 Fix
54 Jack & Sean 14 6/47th Cork Scouts 104.00 Fix
55 Graham & Dane 14 7th Cork Scouts 108.04 Fix
56 Ruth & Lorren 12 74th Cork Scouts (Frankfield) 108.50
57 Youssef & Eoin 16 2nd Cork Scouts 109.00 Fix
58 Maxiam & Jason 14 Cork Scouts (Passage) 110.37
59 Shauna & Bindu 12 74th Cork Scouts (Frankfield) 110.50
60 Luke & Nathan 16 2nd Cork Scouts 111.00 Fix
61 Cian & Shane 12 2nd Cork Scouts 114.00 Fix
62 Peter & Brian 12 38/40th Cork Scouts 116.25 Fix
63 Nicky & Conor 12 Cork Scouts (Ballinlough) 123.58
64 Lydia & Joy 14 55th Cork Scouts (Carrigaline) 126.47
65 Brendan 16 38/40th Cork Scouts 126.55 Fix
66 Caleb & Eric 12 47th Cork Scouts 148.00 Fix
66 Daniel & Eduard 14 2nd Cork Scouts 148.00 Fix
67 John & Jack 16 38/40th Cork Scouts 184.55 Fix

Name Class Club Time
YELLOW COURSE : 2.8 km, 60 m, 7 c Three Rock

Yellow

Name Class Club Time
1 Ross Sipek M10 BOC/Monkstown 16.38 Fix
2 Emma Young W12 BOC/Enniskeane 23.50 Fix
3 Zachary Lumley M10 BOC/Ballinlough 24.30 Fix
4 Clodagh Young W10 BOC/Enniskeane 30.25 Fix
5 Liam Cotter M10 BOC/Ballincollig 35.40 Fix
5 Natsuko Cotter W35 BOC/Ballincollig 35.40 Fix
6 Anne Marie Mac Sweeney W40 BOC/Bishopstown 37.45 Fix
6 Jack Mac Sweeney M14 BOC/Bishopstown 37.45 Fix
7 David Muckian M10 Cork O/Crossbarry 37.56 Fix
8 Kim Muckian W10 Cork O/Crossbarry 38.19 Fix
9 Shane Crowe M10 BOC/Riverstown 38.40 Fix
9 Ruairi Walsh M10 BOC/Glanmire 38.40 Fix
10 Monique Emlifonwu W10 BOC/Castlefreke 41.32 Fix
11 Derek Emelifeonwu M10 BOC/Castlefreke 41.35 Fix
11 Meadhbh Hayes W12 BOC/Castlefreke 41.35 Fix
12 Robbie Emelifeonwu M10 BOC/Castlefreke 42.00 Fix
12 Emelifeonwu W21 BOC/Castlefreke 42.00 Fix
12 Emelifeonwu M21 BOC/Castlefreke 42.00 Fix
13 Geraldine Hayes W21 BOC/Castlefreke 45.00 Fix
14 Ciara Walsh W10 BOC/Riverstown 54.00 Fix
14 Diarmuid Walsh M10 BOC/Glanmire 54.00 Fix
15 Dermot Walsh M21 BOC/Glanmire 56.00 Fix
16 Paraic Butler M21 BOC/Waterfall 63.40 Fix
16 Susan Butler W21 BOC/Waterfall 63.40 Fix
16 Conor Butler M10 BOC/Waterfall 63.40 Fix
16 Robert Butler M10 BOC/Waterfall 63.40 Fix
16 Daniel Butler M10 BOC/Waterfall 63.40 Fix
16 Aishling Walsh W18 BOC/Curraheen 63.40 Fix
17 Ciaran Cotter M10 BOC/Ballincollig 77.25 Fix
18 Joe Fahy M10 BOC/Glanmire 97.07 Fix
18 Brian Fahy M21 BOC/Glanmire 97.07 Fix
18 Ben Fahy M10 BOC/Glanmire 97.07 Fix
18 Caitlin Fahy W21 BOC/Glanmire 97.07 Fix
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland