info@orienteering.ie

Results

Curragh Wood North

15.03.2009

Cork Spring League / Family Day / No. 3

Blue Green Red Orange Yellow BLUE COURSE: 6.3 km, 420 m, 16 c Three Rock

Blue

Name Class Club Time
1 Donal Murphy M21 BOC/Bandon 56.26
2 John Muckian M21 A Coy 34 Bn 62.11
3 Pat O'Donovan M45 BOC/Shanballymore 63.36
4 Dermot O'Sullivan M21 A Coy 34 Bn 66.06
5 Sean Cotter M60 BOC/Bishopstown 69.05
6 Patrick Murphy M21L BOC/Glasheen 75.07
7 Gearoid Ryan M21 University College Cork 75.27
8 Daniel Blazeyowski M21 BOC/Carrigtwohill/Poland 78.04
9 John O'Donovan M45 BOC/Shanballymore 80.56
10 John Desmond M40 BOC/Passage West 83.24
11 William Rock M40 BOC/Cloyne 84.46
12 Sharon Lucey W21E BOC/Dromahane 90.47
13 Don O'Hanlon M21 BOC/Silversprings 91.49
14 Ted Lucey M50 Ferm O 94.32
15 Vaughan Ryan M50 BOC/Blackrock 108.05
16 Alex O'Connor M12 BOC/Cork City Council 113.32
17 Eric O'Connor M21L BOC/Cork City Council 114.30

Name Class Club Time
GREEN COURSE: 5.2 km, 330 m, 13 c Three Rock

Green

Name Class Club Time
1 Tom O'Neill M45 BOC/DFO/Midleton 53.05
2 Jim Lawton M45 BOC/Ballintemple 54.33
3 Oliver O'Regan M21 BOC/ 58.12
4 Petranka Pacheva W21L BOC/Douglas 58.37
5 Martin Sexton M45 BOC/Macroom 58.53
6 Stephen Perkins M45 BOC/Castlefreke 60.33
7 Sheila Muckian W21 CorkO/Crossbarry 64.55
8 Pat O'Driscoll M55 Defence Forces 67.49
9 Declan Sexton M40 BOC/Clondrohid/31FAR 71.51
10 Dorothy Grimes W21 BOC/Innishannon 72.10
11 Denis Murray M40 BOC/Carrigaline 73.22
12 Christoir Humphreys M18 Midleton College 74.02
13 Judith O'Brien W21L A Coy 34 Bn 83.07
14 Martin Lahiff M40 C Coy 34 Bn 88.08
15 Derek Scallan M50 BOC/Whitegate 95.49
16 Terry Ley M45 BOC/Curraheen 99.00

Name Class Club Time
RED COURSE: 4.3 km, 250 m, 11 c Three Rock

Red

Name Class Club Time
1 Paddy Daly M60 BOC/Farranree 59.33
2 Andrew Powell M35 BOC/Douglas 64.39
3 Brian Caball M21 BOC/Ballinlough 65.00
4 Feidhlim M18 C Coy 34 Bn 68.23
5 Ken O'Neill M35 BOC/Blackrock 68.29
6 John Reilly M21 Dublin 70.00
7 Mark Lumney M45 BOC/Ballinlough 74.01
8 Roisin ni Shuilleabhain W21 BOC/Dunkettle 74.46
9 Robin Sipek M50 BOC/Monkstown 75.24
10 Annabelle Charpentier W21 BOC/Cork City/France 75.50
11 Francis Tobin M21 BOC/Dunkettle 76.26
12 Mark O'Brien M21 BOC/Aghada 78.43
13 Christine O'Donovan W18 BOC/Shanballymore 86.33
14 Sam O'Connell M14 BOC/Glanmire 88.06
15 Matt Clifford M21C RDF Engineers 91.20
15 Conor O'Keeffe M21C RDF Engineers 91.20
16 Billy Caball M65 BOC/Ballinlough 93.39
17 Niamh Fullam W21 BOC/Bandon 95.45
18 Conor Daughton M21C RDF Engineers 106.48
19 Raymond Stynes M21 RDF Engineers 106.50
20 Annemarie Lucey W50 BOC/Dromahane 111.08
21 Patricia Scallan W45 BOC/Whitegate 116.52

Name Class Club Time
ORANGE COURSE : 2.6 km, 110 m, 13 c Three Rock

Orange

Name Class Club Time
1 Zach Harrington M12 BOC/Enniskeane 28.01
2 John Patrick Muckian M10 CorkO/Crossbarry 32.13
3 David Muckian M10 CorkO/Crossbarry 32.35
3 Sarah Marie Muckian W10 CorkO/Crossbarry 32.35
4 John Muckian M21 CorkO/Crossbarry 35.00
5 Tim O'Sullivan M12 BOC/Tivoli 35.05
6 Kim Muckian W10 CorkO/Crossbarry 35.23
7 Aaron Pepper M10 BOC/Carrigaline 46.29
8 John Pepper M21 BOC/Carrigaline 46.39
9 Ciaran O'Driscoll M10 Saleen 47.20
10 Michele O'Driscoll W21 Saleen 48.16
11 Conor Powell M12 BOC/Douglas 49.59
12 Cathal O'Regan M10 BOC/Carrigaline 53.30
12 Eoghan O'Regan M10 BOC/Carrigaline 53.30
12 Killian O'Regan M10 BOC/Carrigaline 53.30
13 Cathy O'Mahony W21 BOC/Youghal 57.51
14 Chloe Mc Whinney W10 Douglas 59.23
14 Rosaleen Mc Whinney W21 Douglas 59.23
14 Ian Mc Whinney M21 Douglas 59.23
14 Shauna Mc Whinney M12 Douglas 59.23
14 Niall Mc Whinney M10 Douglas 59.23
15 Sean Powell M10 BOC/Douglas 63.08
16 Margot Powell W21 BOC/Douglas 63.20
17 Eugene Mc Carthy M35 BOC/Midleton 65.17
17 Roisin Mc Carthy W10 BOC/Midleton 65.17
17 Tiarnan Mc Carthy M10 BOC/Midleton 65.17
18 Eilish Lynch W35 BOC/Limerick City 69.00
18 Conor Smith M10 BOC/Limerick City 69.00
18 Dearbhla Smith W10 BOC/Limerick City 69.00
18 Michael Smith M21 BOC/Limerick City 69.00
19 Dan O'Sullivan M10 BOC/Tivoli 97.42

Name Class Club Time
YELLOW COURSE : 2.0 km, 110 m, 12 c Three Rock

Yellow

Name Class Club Time
1 Meabh Perkins W12 BOC/Rosscarbery 25.52
2 Jack Caplice M10 BOC/Fermoy 29.16
3 Michelle Caplice W10 BOC/Fermoy 29.45
4 Marie Caplice W21N BOC/Fermoy 31.25
5 Mick Caplice M21 BOC/Fermoy 32.06
6 Peter J M10 40th Cork Scouts 35.38
6 Sam J M10 40th Cork Scouts 35.38
7 Zac L M10 40th Cork Scouts 36.12
7 Luke C M10 40th Cork Scouts 36.12
8 David O'Connell M10 BOC/Glanmire 44.30
9 Shane Cashman M10 40th Cork Scouts 46.04
9 Aidan K M10 40th Cork Scouts 46.04
10 Mark S M10 40th Cork Scouts 47.49
10 Eoin O'D M10 40th Cork Scouts 47.49
11 Colm Scully M12 BOC/Deerpark 50.33
12 John Dunne M21 BOC/Blarney/CSO 51.00
12 Lanawh Dunne W12 BOC/Blarney 51.00
12 Rose Dunne W21 BOC/Blarney 51.00
12 Sofia Dunne W12 BOC/Blarney 51.00
12 Yemma Dunne W12 BOC/Blarney 51.00
12 Stephen Scully M21 BOC/Deerpark 51.00
12 Eleanor Scully W21 BOC/Deerpark 51.00
13 Mary O'Sullivan W10 BOC/Tivoli 51.50
14 Ann O'Sullivan W21 BOC/Tivoli 52.00
15 Emer Perkins W10 BOC/Rosscarbery 53.30
16 Nora Perkins W21N BOC/Rosscarbery 55.00
17 Luke Q M10 40th Cork Scouts 56.30
17 Shane S M10 40th Cork Scouts 56.30
18 Fionn K M10 40th Cork Scouts 57.12
18 David C M10 40th Cork Scouts 57.12
19 Sinead Scully W12 BOC/Deerpark 61.05
19 Niki N M10 40th Cork Scouts 61.05
19 Jack O'B M10 40th Cork Scouts 61.05
20 Conor Dennehy M12 BOC/ 64.37
21 Evan L M10 40th Cork Scouts 68.40
21 James S M10 40th Cork Scouts 68.40
22 John B M10 40th Cork Scouts 72.21
22 Jack L M10 40th Cork Scouts 72.21
23 Helena Cogan W21N BOC/Riverstown 74.38
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland