info@orienteering.ie

Irish Orienteering Results

Farran Forest Park

04.12.2005

Cork County League

Blue Green Red Orange Yellow

Blue

Name Class Club Time
1 Sean Cotter M21L BOC/Bishopstown 52.33 Fix
2 Sean Murphy M21L BOC/Bandon 55.30 Fix
3 Conor O'Brien M20 CITO/Trabolgan/BOC 57.50 Fix
4 Petranka Pacheva W21E BOC/Douglas/Bulgaria 59.56 Fix
5 Pat Murphy M21L BOC/Glasheen 67.28 Fix
6 Alan Lane M16 BOC/Ballycotton/Midleton CBS 68.48
7 Sharon Lucey W21E ULO/Dromahane 88.54 Fix

Green

Name Class Club Time
1 Willie Fitzgerald M40 BOC/Carrigtwohill 40.15 Fix
2 Pat Murphy M21M BOC/Glasheen 41.11 Fix
3 Nick Parkinson M21M BOC/Saleen 43.00 Fix
4 Paul Power M21M UCCO/BOC/Shanballymore 43.26
5 Donal Murphy M21M BOC/Bandon 43.40 Fix
6 John Power M16 BOC/Shanballymore 47.23 Fix
7 Terry Ley M45 BOC/Curraheen 47.35 Fix
8 Ken Healy M21M BOC/Glasheen/UCC EE 47.45 Fix
9 Ian Bevan M40 BOC/Carrigadrohid/MOOG 49.03
10 Claire O'Brien W21L CorkO/Midleton 49.05 Fix
11 Padraig Mulry M14 BOC/CBS Midleton/Saleen 49.30
12 Steve Young M21M BOC/Enniskeane 50.40 Fix
13 Martin Sexton M45 BOC/Carrigadrohid 53.10 Fix
14 Simon Forrest M16 CBS Midleton 54.05 Fix
15 Vaughan Ryan M40 BOC/Blackrock 54.30 Fix
16 David Patrick M40 BOC/Glanmire 55.10 Fix
17 Mick Hurley M21M BOC/Aghern 58.21 Fix
18 Brendan Wall M14 BOC/CBS Midleton/Shanagarry 62.37
19 Denis Kelleher M21M/Intermediate BOC/Ballinhassig/A Coy 11 Bn 63.01
20 James Rahilly M40 BOC/Banteer 65.07 Fix
21 Sgt Martin Lahiff M21M BOC/Castlefreke/C Coy 34 Bn 72.54
22 Graham Ralph M45 BOC/Military Hill 73.07 Fix
23 Derek Scallan M45 BOC/Whitegate 85.00 Fix
24 Annemarie Lucey W40 BOC/Dromahane 98.20 Fix
25 Hugh Power M18 BOC/Shanballymore 39.18 Fix

Red

Name Class Club Time
1 Paddy Daly M60 BOC/MPC/Farranree 31.20 Fix
2 Cian Kennedy M21S BOC/Passage West 31.25 Fix
3 Denis Power M50 BOC/Shanballymore 33.42 Fix
4 Christoir Humphreys M16 BOC/Ardmore 34.37 Fix
5 Martin Diggins M45 BOC/Carrigaline 38.06 Fix
6 Sharon Parkinson W21M BOC/Saleen 40.43 Fix
7 Patrick Hartmann M20 University College Cork 43.40 Fix
8 Clem Stapleton M55 BOC/MPC/Dublin Hill 43.50 Fix
9 Donal Lynch M14 Carrigaline 46.42 Fix
9 Ben Purkiss M14 BOC/Carrigaline 46.42 Fix
10 Maryannik Barray W35 BOC/Riverstick 51.53 Fix
10 Brian O'Reilly M21S BOC/Riverstick 51.53 Fix
11 Laurie Purkiss M10 BOC/Carrigaline 56.08 Fix
11 Neil Purkiss M21S BOC/Carrigaline 56.08 Fix
12 Jack Purkiss M10 BOC/Carrigaline 56.16 Fix
13 Patricia Scallan W40 BOC/Whitegate 57.06 Fix
14 Traintoc Ldaile M21S Three Rock 76.00
14 Pauline O'Regan W21M 34 Bn Support Group FCA 76.00

Orange

Name Class Club Time
1 Tom Quirke M21 BOC/Glanworth 19.12 Fix
2 Adrian Kay M21 Blarney Scouts 23.00 Fix
3 Marie Kennedy W35 BOC/Passage West 26.30 Fix
4 Matthew Watson M14 BOC/Coachford 28.06 Fix
4 Wendy Watson W45 BOC/Coachford 28.06 Fix
5 Sean Cahill M10 BOC/Tower 30.10 Fix
6 Caroline Patrick W40 BOC/Glanmire 30.14 Fix
7 Ciaran Cahill M40 BOC/Tower 30.15 Fix
8 Donnacha Higgins Blarney Scouts 31.00 Fix
8 Cristain Mangan Blarney Scouts 31.00 Fix
9 Dave O'Brien M50 BOC/Clonakilty 32.20 Fix
10 Dean Nolan M12 BOC/Douglas 33.35 Fix
11 Deirdre Cotter W14 BOC/Douglas 33.50 Fix
11 Kay Quirke W21S BOC/Glanworth 35.50 Fix
12 James Eivers Blarney Scouts 36.38 Fix
12 John O'Sullivan Blarney Scouts 36.38 Fix
13 Cian Hurley Blarney Scouts 38.30 Fix
13 Anthony O'Shea Blarney Scouts 38.30 Fix
14 Richard Pierce M12 BOC/Bishopstown 40.10 Fix
15 Eoghan Kennedy BOC/Passage West 40.28 Fix
16 Conor Kennedy M10 BOC/Passage West 40.30 Fix
17 Muireann Kennedy W10 BOC/Passage West 40.55 Fix
18 Jamie Lawton M12 BOC/Passage West 41.10 Fix
18 Jennie Lawton W12 BOC/Passage West 41.10 Fix
18 Aidan Pierce M10 BOC/Bishopstown 41.10 Fix
18 James Pierce M12 BOC/Bishopstown 41.10 Fix
19 Brendan Pierce M21 BOC/Bishopstown 41.35 Fix
20 Anna Ley BOC/Curraheen 43.00 Fix
21 Margaret Geary W21S BOC/Ladysbridge 44.01 Fix
21 Pat Geary M21 BOC/Ladysbridge 44.01 Fix
22 Seamus O'Neill M12 BOC/Douglas 44.10 Fix
23 Len O'Brien M50 BOC/Trabolgan 46.03 Fix
24 Gary Connolly M10 BOC/Bishopstown 49.30 Fix
24 Lauren Connolly W10 BOC/Bishopstown 49.30 Fix
25 Shane Cronin Blarney Scouts 50.30 Fix
25 Richard O'Shea Blarney Scouts 50.30 Fix
26 Davis O'Connor M10 BOC/Waterfall 57.20 Fix
27 Mark O'Connor BOC/Waterfall 57.27 Fix
28 Emily O'Brien W10 Bishopstown 57.50 Fix
29 Ellen O'Brien W10 Bishopstown 58.50 Fix
29 Sabhbh O'Leary W10 BOC/Douglas 58.50 Fix
29 Megan O'Mahony W10 BOC/ 58.50 Fix
29 Alison O'Shea W10 Three Rock 58.50
30 Aideen O'Connor W10 BOC/Waterfall 59.00 Fix
30 Mike O'Connor M10 BOC/Waterfall 59.00 Fix
30 Peter O'Connor BOC/Waterfall 59.00 Fix
31 Conor Sheehan BOC/Blarney 60.50 Fix
32 Aedamar Sheehan M21 BOC/Blarney 62.00 Fix
32 Cillian Sheehan BOC/Blarney 62.00 Fix
32 Eoghan Sheehan BOC/Blarney 62.00 Fix
32 John Sheehan BOC/Blarney 62.00 Fix
33 Mary Kingston W60 Lee O 64.48 Fix
33 Marie O'Sullivan W60 Lee O 64.48 Fix
34 Lars-Katie Gdier C. NS 69.30 Fix
35 David Carey Blarney Scouts 78.40 Fix
35 Sean UInderwood Blarney Scouts 78.40 Fix

Yellow

Name Class Club Time
1 James Eivers 45th/62nd Blarney Scouts 14.40
1 John O'Sullivan 45th/62nd Blarney Scouts 14.40
2 Richard O'Shea 45th/62nd Blarney Scouts 17.54
3 Norah O'Brien W10 Midleton 20.44 Fix
4 Donnacha Higgins 45th/62nd Blarney Scouts 24.30
4 Christian Mangan Three Rock 24.30
5 Paul Lane M14 Midleton 26.30 Fix
6 Shane Scally M12 SNB Clonakilty 27.00 Fix
7 Barry Peppard M12 SNB Clonakilty 28.00 Fix
8 Robert Nolan M12 SNB Clonakilty 30.20 Fix
9 Jack Barrett M12 SNB Clonakilty 31.00 Fix
10 Padraig Cronin 45th/62nd Blarney Scouts 33.40
11 Avril Mc Elwain Three Rock 34.50
11 Padraig Mc Elwain Three Rock 34.50
12 Tiarnan Mc Carthy M10 BOC/Youghal 35.20 Fix
13 Eugene Mc Carthy M35 BOC/Youghal 36.20 Fix
13 Roisin Mc Carthy W10 BOC/Youghal 36.20 Fix
14 Cian Diggins M12 BOC/Carrigaline 38.01 Fix
15 Colman Moloney 45th/62nd Blarney Scouts 38.20
15 Cocir O'Shaughnessy 45th/62nd Blarney Scouts 38.20
16 Wayne O'Callaghan 45th/62nd Blarney Scouts 39.20
17 Cian Hurley 45th/62nd Blarney Scouts 40.00
17 Anthony O'Shea 45th/62nd Blarney Scouts 40.00
18 Emily Humphreys W12 BOC/Ardmore 48.09 Fix
19 Aoife Brockie W12 BOC/ 48.13 Fix
20 Colette Sheehy 45th/62nd Blarney Scouts 59.00
21 Shane Buckley 45th/62nd Blarney Scouts 60.00
21 Cian Mulvihill Three Rock 60.00
21 Olivia Mulvihill Three Rock 60.00
21 Eoin O'Callaghan 45th/62nd Blarney Scouts 60.00
22 Diarmuid Walsh Three Rock 61.25
22 Ruairi Walsh Three Rock 61.25
23 Liam Buckley M21 Garrettstown 64.00 Fix
23 Niamh Buckley Garrettstown 64.00 Fix
23 Rose Buckley W21N Garrettstown 64.00 Fix
24 Sinead Buckley Garrettstown 64.30 Fix
25 Emily Compton W10 BOC/Glanmire 66.20 Fix
25 Graeme Compton M10 BOC/Glanmire 66.20 Fix
25 Oliver Compton M10 BOC/Glanmire 66.20 Fix
25 Sharon Compton W21N BOC/Glanmire 66.20 Fix
25 Zach Compton M10 BOC/Glanmire 66.20 Fix
25 June Nolan W21N BOC/Douglas 66.20 Fix
25 Michael Nolan M10 BOC/Douglas 66.20 Fix
26 Carmel Tully Three Rock 66.40
27 Martin Collins Three Rock 66.46
28 Eoin Boland 45th/62nd Blarney Scouts 68.20
28 Cian Sheehy 45th/62nd Blarney Scouts 68.20
29 Conor Crowley M10 BOC/Sallybrook 70.10 Fix
Orienteering in Ireland
Orienteering Ireland, Irish Sport HQ, Blanchardstown
D15 DY62, Ireland